www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa ne stim mai bine


Guest preo
 Share

Recommended Posts

Guest miky
Mihai, daca vrei cu adevarat sa inveti ceva, recomandarea mea sincera e sa intrii pe www.xbass.ro si pe www.xbass.ro/forum/ . Succes si spor!

 

stiu si de siteurile astea... doar ca in momentul de fata simt nevoia sa intru in contact si cu lumea, nu numai cu teoria si sa cant cu cineva... ca sa pot sa ma mai prind cum e cu improvizatiile de moment intr-o anumita gama sau ce sa fac cand se schimba ritmu etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

@Miky: fi binevenit. Si noi cantam pe genul tau, dar avem deja basist (eu :)).

 

@Preo: poate tonul meu a fost gresit inteles, dar xbass a fost gandit ca o comunitate de basisti, iar pe forumul nostru exista si alte topicuri decat cel de facut cunostinta. Dovada faptului ca si eu intru din cand in cand pe rgc, acum chiar cu scopul de a gasi niste instrumentisti.

Mea culpa.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

da miky, parca te mai tine minte :)

de fapt, parca te'am vazut si prin big mamou la festivalul de blues da n'as baga mana in foc.

cosu, din partea mea poti sa muti mp3-ul ... chiar sunt curios sa acult si alte inregistrari ale celorlalti colegi de breasla.

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

da, am fost in ambele seri... si a fost grozav!!! Au facut jam session (care suna bine) pana la ora 6 (vineri spre sambata) si pana la ora 8 (sambata spre duminica)! a... si ar fi o idee buna sa facem un nou topic unde sa ne postam fiecare melodiile, in felul acesta chiar o "sa ne stim mai bine" ... (asta daca nu exista deja... :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

MichiBass

 

Cant de aproape 3 ani.

Am cantat in LiLe (alternativ emo), acum incep lucrul in alta formatie.

 

Scule:

 

Am avut Reghin, Yamaha RBX 270, si acum am Yamaha RBX 375, si voi avea Fender Jazz Bass :)

Amp inca nam dar sper sa am un Hughes&Kettner BassKick 100.

Corzi GHS Bass Boomers Medium.

 

My Gods = Dirk Lance, Stuart Zender din afara si Utzu Pascu din Ro.

 

Stil : de la hardcore la funk.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baragan

Dan Simoaica aka Baragan

 

Cant la bass de ceva ani - prima trupa prin '85 Phyton - Mozaic cu onorabilul Michel aka Michel2233 la clape :) (good old times)

Ulterior am cantat in facultate in trupa AX (deh, facultate de constructii - instalatii, a fost cel mai bun nume related to the field :))

Actualmente cant in trupa Bucium ( www.bucium.com.ro )

 

Stil abordat: Rock cu influente folclorice, ArtRock, Folklorism

 

Scule:

 

Bass: Warwick Rockbass Fortress 4 strings

Amp: Combo Ampeg BA115

Effects: SansAmp Programable Bass DI

Metronom: Tama RW 100

 

See here: http://forums.rgc.ro/index.php?s=&showtopi...indpost&p=23219

 

Bass-isti preferati : Victor Wooten, Stu Hamm, Flea si de la noi: Florin Barbu, Adrian Bortun

 

Peace!

Edited by Baragan
Link to comment
Share on other sites

tin sa-mi salut noii colegi de forum(mai vechii colegi de alt forum:P) si sa-mi fac si eu introducerea mai umana, caci se pare ca am ratat threadul asta :)

 

ma numesc Serban Ionut Georgescu si sunt musico-holic . am un Music Man Sting Ray cu 4 corzi si imi place sa cant la el . am o chitara reghin tip spaniol II si imi place sa cant si la ea . mai am si o clapa austriaca first, imi place sa cred ca stiu sa cant the scientist la ea, dar dureaza ceva pana sa gasesc re-ul . mai am un procesor korg ax10b, un cubulet mic behringer bx108 si un tuner/metronom korg TM-40 . cant momentan intr-o trupa numita Colaps, cantam un nou stil de muzica, se cheama "orice" . am peste 10 trupe/proiecte la activ, dar doar 1-2 au fost ceva mai serioase . mai am vreo 3 luni pana devin major, si la bass cant de vreun an si jumatate . imi place sa ascult dillinger escape plan, jazz, red hot chili peppers deoarece FLEA este tatal meu spiritual, rage against the machine, blazzaj si multe multe multe multe altele . chiar sunt musico-holic .

 

salut !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bine ai venit Serban. Daca iti place atat de mult red hot chili peppers pot sa-ti dau un instructional cu Flea... nu explica ala foarte multe acolo dar are numai solouri cu toba pe fundal si e sooper marfa :)

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar.... mereu e de furat, dar totusi sunt multi care chiar te si invata lucruri. mai am si alte videouri instructionale de slap daca te intereseaza

Link to comment
Share on other sites

...salutari pentru iubitorii frecventelor joase... :) ...incet dar sigur se pare ca se infiripa si aici o discutie intre basisti...care este un lucru de admirat...despre mine...contrabasist la baza, activitate din 87 - 93 ...apoi o luuuuuunga pauzaaaaaaaa pana anul trecut...in prezent posesor a unei scule cu 5 coarde care este ajutata de un procesor...loc de asa zisa desfasurare..Oradea...

...deschis la schimb de partituri, materiale audio video (bineanteles despre bass)...sper...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

-Alex- aici gresesti foarte mult.

Exista arii nepatrunse in orice stil. Se poate inova exact acolo unde nu te astepti.

Sa iti dau doua exemple care sa se preteze la formatiile enumerate de tine:

Death american - Nile - Baietii aia nu imi par deloc limitati de stil si fiecare album al lor aduce ceva nou.

Death suedez de Gothenburg - Soilwork - cand credeai ca Dark Tranquility a inceput sa se repete si ca In flames a dat-o in numetal au venit astia si au spart din nou tiparele. At the gates sigur ar mai fi avut ceva de spus dar din pacate s-au despartit. Albumu din 95 e proaspat si azi :)

Pe principiul asta s-ar lasa toti de muzica si ar zice : bai oricum s-a cantat tot ce era de cantat.

Hai cu maneaua!

my 2 eurocents :)

 

PT restu populatiei : nu mai postez dar chiar nu m-am putut abtine.

 

vai cosule ce mare dreptate ai mai spuneo o data te rog .........

si eu vreau sa spun LASATI DRACULUI MANEAUA nu sinteti normali la cap???? aveti cap....????

Link to comment
Share on other sites

Dan Simoaica aka Baragan

 

Cant la bass de ceva ani - prima trupa prin '85 Phyton - Mozaic cu onorabilul Michel aka Michel2233 la clape :) (good old times)

Ulterior am cantat in facultate in trupa AX (deh, facultate de constructii - instalatii, a fost cel mai bun nume related to the field :))

Actualmente cant in trupa Bucium ( www.bucium.com.ro )

 

Stil abordat: Rock cu influente folclorice, ArtRock, Folklorism

 

Scule:

 

Bass: Warwick Rockbass Fortress 4 strings

Amp: Combo Ampeg BA115

Effects: SansAmp Programable Bass DI

Metronom: Tama RW 100

 

See here: http://forums.rgc.ro/index.php?s=&showtopi...indpost&p=23219

 

Bass-isti preferati : Victor Wooten, Stu Hamm, Flea si de la noi: Florin Barbu, Adrian Bortun

 

Peace!

 

salutDAN am mai pus o parere despre amplificatorul ampeg nustiu daca ai remarcato dar daca nu e prea tirziu incearca sati schimbi twiterul inainte sa iceapa sa fisie(depinde cit il utilizezi sper ca nu il tii in vitrina) pentru ca mai tirziu e prea tirziu misa intimplat (aveam acelesi tip de bass si amp)dar pe mine nu maderanjat la inceput pentru ca il utilizam doar la repet dar a avut un afect rau asupra electronici (la preamplificare) a terminat rau(lam dat sa sa nul mai vad )

Link to comment
Share on other sites

salutDAN am mai pus o parere despre amplificatorul ampeg nustiu daca ai remarcato dar daca nu e prea tirziu incearca sati schimbi twiterul inainte sa iceapa sa fisie(depinde cit il utilizezi sper ca nu il tii in vitrina) pentru ca mai tirziu e prea tirziu misa intimplat (aveam acelesi tip de bass si amp)dar pe mine nu maderanjat la inceput pentru ca il utilizam doar la repet dar a avut un afect rau asupra electronici (la preamplificare) a terminat rau(lam dat sa sa nul mai vad )

 

 

aaaa Amuitat sati explic cum ajungi la iel ffff simplu fatada(pinza cu cadru alb )nu sint prinse in suruburi ci doar presata dar la fiecare colt are skai forteaza la colturi si iasa ,emblema e prinsa in suruburi dar nu cred sa aibalegatura cind ai sal vezi o sati dai seama ca ar fi putut sa faca si ei ceva mai serios ...mai ales AMPEG

Link to comment
Share on other sites

Guest Baragan

Mersi de sfaturi!

Am sesizat si eu "problema cu tweeteru' dar e un lucru pe care il spun toti ca fasaie pe inalte modelul asta de combo, dar ca buleste electronica nu am vazut pe nicaieri.

Oricum deocamdata il folosesc la repetitii si concerte de club si nu ma deranjaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Breed

Va salut

 

Ma simt cam ciudat printre atatia oameni(in speta basisti,din care nu cunosc foarte multi de unde vin eu)dar,sa zic si eu ceva aici.

 

Ma numesc Andy,am 14 ani si cant la bass de vreo....... 5 luni,absoult incepator

 

Despre scule:

 

-Un BC Rich Warlock Bronze Series 4-string

 

-Un Behringer BX300 amp

 

Despre mine:

Nu prea stiu ce sa zic,traiesc in Giurgiu,fac chitara clasica de vreun an incoace si m-am hotarat sa ma axez pe bass,desi nu ma las nici de chitara.Momentan cant ca bassist intr-o trupa recent formata cu prietenul meu.In rest,ce sa mai spun,folosesc finger picking,desi mai folosesc si pana mai rar,printre eroi mei bassisti se numara: Steve Harris,Cliff Burton,Jason Newsteed,Flea si in principiu multi alti basisti buni.M-am inscris pe forumul asta cu gandul ca poate gasesc niste ajutor pentru un incepator si ca sa mai cunosc si alti membrii ai rasei

Link to comment
Share on other sites

salut Breed ! vreau sa-ti zic ca te respect ENORM pentru ca te-ai apucat de bass, mai ales de la o varsta asa de frageda . ar fi fost bine sa fac si eu asa ... ma rog, pentru nevoile tale bassistice, in afara de aceasta sectiune a minunatului rgc.ro, iti recomand si www.xbass.ro , unde s-ar putea sa gasesti destule lucruri pe placul tau .

 

spor !

Link to comment
Share on other sites

Guest Anorexorcist

pai sa incep...

 

am 17 ani, cant la bass de vreo juma de an si, in mom de fata tocmai am vandut un jumbo bass acustic reghin si mi-am luat un electric mai batran ca mine la secondhand. printre bassistii mei preferati se numara Les Claypool, Krist Novoselic si, de la noi Adrian Bortun.

In mom de fata cant in trupa Estrogen. Genul abordat e rockul alternativ si hmm.. cam atat

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

eu sunt PET, sunt din Timisoara si sunt pasionat de bass.

Nu detin inca nici un instrument (nu pun chitara clasica de la bunicu veche de 25 ani) dar sunt pe cale sa achizitionez un bass la mana a 2-a (3-a, 4-a nu stiu exact) pe la pretul de 1 milion. E un reghin...nu stiu prea multe detalii deoare ce nu l-am vazut inca. Oricum cel care mi-a zis de bass stie ce stie. Din pacate nu pot sa-mi cumpar ceva mai profi deoarece ... no monney ;) Mai am si bacu asta tampit, mai trebe si acolo bani pe protocoale, etc.

 

Asa, dupa cum ziceam bass o sa-mi cumpar. Ma gandesc ca e bine, sa ma joc si eu pe ceva. Tin sa mentionez ca am tinut o singura data un bass in mana, cand am fost la un magazin de muzica si l-am luat sa dau si eu cu degetu. Era un... Visage (asa se cheama firma? oricum ceva cu V) si avea 5 corzi.

 

De ce am ales bass-ul? Pai imi place funk metalul. Sunt satul de tot felu de formatii care nu se evidentiaza prin nimic. Si am incpeut sa ascult Violent Femmes (il au pe Brian Richie, tare tipu). Apoi Infectious Grooves (Rob Trujillo, bestial tipu), apoi Primus (Les Claypool)... si cam asa a inceput hobby-ul pt. mine. De ce nu am ales chitara? Simplu, mi se pare prea "common" si prea over-rated. Cred ca bassul e cel mai under-rated instrument. Rar mai auzi pe cineva sa zica "Mama ce fain se aude bassu". E adevarat ca sunt genuri unde bassul face lucruri simple. Asa, revenind la chitara. Simplu, nu-mi place sa folosesc "pana". Prefer degetele. Stiu ca am 5 (hai sa zicem ca asta micu nu-l folosesti, deci 4). Stiu ca am mult mai mare control, si stiu ca tot ce faci e sa dai cu degetu pe coarda (simplu vorbind :) ). Mi se pare mult mai... fain :(

 

Asa, dupa cum ziceam... basistii preferati:

 

Rob Trujillo - Infectious Grooves, Suicidal Tendencies

Absolut bestiala senzatia pe care ti-o creaza trujillo la bass. Daca nu ati ascultat Infectious Grooves ar fi cazul sa o faceti B) Melodii preferate:

  • The Plague...
    Punk It Up, Stop Funk'n With My Head, Infectious Grooves, Monster Skank, Back to the People, You Lie...And Yo Breath Stank, Do the Sinister
     
  • Sarsipius Ark
    Immigrant Song, Don't Stop Spread the Jam, Slo-Motion Slam, Fame, Do the Sinister (live), Bonus Track
     
  • Groove Family Cyco
    Violent and Funky, Boom Boom Boom, Groove Family Cyco, Cousin Randy, Made It
     
  • Mas Boracho
    Citizen of the Nation, Lock It in the Pocket, Good for Nothing, Borracho, Good Times Are out to Get You, 21st Century Surf Odyssey, Fill You Up, What Goes Up

Ascultati Immigrant Song, cover-ul dupa Led Zeppelin ;) Neaparat...

 

Apoi la Suicidal Tendencies, ascultati primul album (fara Rob) si "Still Cyco After All These Years" sa vedeti acolo o diferenta de sound. Ah, si cateva live-uri din 2000 cu melodia "possesd to skate"...super mare viteza.

 

Apoi ar mai fi Les Claypool.

Primus find formatia principala. Aici chiar se aude bassul. My Name is Mud, Jerry Was A Race Car Driver sunt dementiale. Astea doar asa, de inceput. Tipu are primul bass pe 6 corzi facut. Fretless, 10.000$ :)

 

Si mai pot sa-l numesc pe Steve DiGiorgio.

Proiectul de jazz a lui (Dark Hall) e superb. 5 piese unde chiar poti sa auzi bass fretless.

 

 

Apoi dupa ce am mai ascultat eu m-am pus sa iau ceva "training"-uri. Am luat un video cu John Patitucci (bassistul nu John Petitucci chitaristul de la Dream Theater), apoi un video cu Flea (RHCP) si am mai luat si vide-ul cu Myung (Dream Theater) dar tipu e prea...clasic. Adica nu-ti explica prea multe chestii, in + iti arata pe bass cu 6 corzi.

 

Nah...cam atat deocamdata. Sper sa iau si eu bassu ala.

 

P.S. De ce as mai avea nevoie? Statie nu am. Oare se aude bine pe comp? 2 boxe cu 1 boxa de bass (boofer sau cum naiba ii zice :) ) si o placa de sunet on board 5.1. Cam ce chestii as avea nevoie?

 

 

Multumesc.

Edited by PET
Link to comment
Share on other sites

nu-mi vine sa cred ca am bass :)

E ieftin, are 4 corzi, 1 doza, negru, putin stramb dar mereg B)

Maine (adica azi) merg sa-mi caut cablu ca sa-l leg la comp. Deocamdata exersez asa...rece...pe el. Nu-mi vine sa cred ca deja pot sa fac gama do major...cred ca asa ii zice :)

 

pe bass e asa:

 

G ----------------------------------2-----4-----5------

D ---------------2-----3-----5-------------------------

A ---3-----5-------------------------------------------

E ------------------------------------------------------

 

 

yeeeei...it's so fun ;)

 

Apropo, de ce E-ul e jos, cand de fapt E-ul pe bass e sus, find coarda groasa....corect?

 

Am tot facut niste tutoriale de pe www.activebass.com . Tot dinastea simple. Faza e ca la lectia 3 dintr-un tutorial de begineri sare de pe o coarda de la 3 la 7 si apoi merge la 5. :) Nici macar asta nu pot sa fac. Si mai are si 120 tempo. Si de mutle ori cu mana dreapta ating si coarda de mai sus :( E naspa ca eu "cant" cu degetele si nu am de ce sa le sprijin. Cand fac gama asta degetu mare il tin pe coarda de sus...

Edited by PET
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Daca am inteles bine problema ta, incearca sa te sprijini cu degetu mare de doza... or better yet... try this: www.xbass.ro

Link to comment
Share on other sites

doza e prea la marginea corzii...si parca e mai dificil sa ciupesc de pe ea.

 

 

Pana una alta nustiu cum sa-mi leg bassul la comp :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.