www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa ne stim mai bine


Guest preo
 Share

Recommended Posts

Guest patrucorzi

Salut,

Cant de vreo 8 luni la bass si sunt mandrul posesor a doua Squiere minunate: un Squier Jazz Bass Vintage Modified si un Squier Jazz bass deluxe active V. Ca gen imi plac Progurile (gen Opeth,Dream Theater, Circus Maximus) dar si Nu metal, rapcore (Limp Bizkit, P.O.D.) cat si muzica mai funky si jazzy (Marcus Miller, Weather Report). Ce conteaza cel mai mult la bass pt mine este balansul si groove-ul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare, ia sa ma trec si eu in evidenta aici daca tot avem patratica noastra dedicata si de ce nu ....sa ne cunoastem si sa ne avaluam mai bine fiecare in raport cu fiecare....Deci pe buletin scrie Radu, sunt bass-ist de vreo...mmm...cred ca sunt 14 ani...m-am apucat in liceu trecand de la chitara la bass si m-am axat pe acest instrument mult discutat si apreciat in mod aparte. Si pt ca defapt e al naibii de greu sa fi bass-ist bun...Tehnica mea este de finger. Imi place si ma regasesc in muzica alternativ, jazz si evident rock.

Bass-istii pe care i-am remarcat pana acum si mi-au placut sunt....Bass-istul din Phoenix (am un lapsus acum cum ii zice pe nume), Colin Edwin (Porcupine Tree) si f multi bass-isti de jazz si progresive. Prefer prog-ul rock nu cel metal.

 

Bass-ul pe care cant este un Stagg model vechi (cred ca e productie 2003) cu 5 corzi, 24 taste....

 

Ce-as vrea sa am?? Un ibanez BTB in 6 corzi si un procesor de bass Roland VB-99

 

Daca sunt jamm sassion-uri pe undeva ...anunati-ma si pe mine caci vin cu mare drag cu bass-ul si niste cutii de bere :)

 

Trupele pe unde am activat sau activez : Onderah (membru fondator) black metal simfonic

trupa Prea Tarziu - Indie / Alternative Rock

Red Magnetic - Alternativ / Progressive

am mai cantat si bluez si jazz cu diferiti artisti....

Edited by Michell
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Hey! Scuze de deranj, nu sunt bassista, inca! Dar as avea mare nevoie de un bass pentru o trupa de alternative, din Iasi. Stiu ca e pentru altceva topicul dar.. m-am gandit ca aici sunt bassisti si m-am gandit sa incerc. Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

Hey! Scuze de deranj, nu sunt bassista, inca! Dar as avea mare nevoie de un bass pentru o trupa de alternative, din Iasi. Stiu ca e pentru altceva topicul dar.. m-am gandit ca aici sunt bassisti si m-am gandit sa incerc. Have a nice day!

 

Bine si ce i-ti trebuie ?

 

chitara bass ..sau ...un bassist ?

 

@Razvan S invata rapid si repede ...

 

il facem pachet si scapam de el din Timisoara ..LOL

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Is satul de gluma asta,a mai facut-o cineva aici pe forum,eu cred ca se intelege de la sine ca e nevoie de un bassist,daca , cauta altceva nu cred ca incepea cautarile aici.

 

Da .........Am vazut titlul topicului...:

Sa ne stim mai bine

 

am vazut ....."nu sunt bassista" , apoi pe prietenul meu @RazvanS cu in warlock platinum din 87

 

cum nu suntem la mica publicitate ..........-> scenarii

 

Am pus si eu o vorba buna ptr Razvan ..dar nu vrea .

 

Ar avea un avantaj sa nu auda o viata intreaga de la nevasta ..."mai termina cu zdranganitul .....e plina casa de sarme si boxe ..degeaba fac curat .....da' becul iar nu arde-n hol !!!..."

Link to comment
Share on other sites

@Michell "Daca sunt jamm sassion-uri pe undeva ...anunati-ma si pe mine caci vin cu mare drag cu bass-ul si niste cutii de bere :)

"

Nu stiu cum e cu cutiile, dar in Iron City, martea, stiu ca era seara de jam, au acolo ceva scule, dar e mai bine sa vii cu chitara ta bas, vezi si http://forums.rgc.ro/topic/58521-marea-imprieteneala-muzicala/page__pid__718609__st__90#entry718609

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest exitus

Well, eu ma mandresc cu 2 Aria (proII si igb-30) ca restul... nu-mi convin. Cant de... hmmm, cred ca is 4 ani si ceva deja. Nu-mi place sa cant cu pana. Am trecut prin trupe de toate genurile, am avut multe incercari de a forma una si cum genuri ca gothic sau doom nu se practica in vest(-ul salbatic) m-am reprofilat. Momentan am o trupa de zdranga-zdranga black metal Signatura Rerum ce sper sa tina... Alte curiozitati, un privat si raspund. Cu pupici, Alexandra.

Link to comment
Share on other sites

Hai salut!

Sunt basist de vreo 8 luni si ceva, cant pe un Cruzer activ, pe care am dat cam 500 lei ( + husa si cablu) si mi se pare o alegere exelenta pentru un basist incepator. In rest, nici nu stiu ce sa va spun, singura chestie e ca inca nu am un combo, am cantat toate astea 8 luni la un home-cinema (si pe un mixer cu o boxa amplificata la niste repetitii)...oricum salutari tuturor, bass for life!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Salutare eu acum încerc sa îmi gãsesc bassul deci astept sfaturi. Am cântat aproape un an la electricã epiphone lp special si încã vreo 6-7luni la acustica fender cd-60. Acum vreau bass insa probleme cu bugetul(800-900) ceva sugestii la compartimentul asta si o sa mai aveți un bassist.oricum un ajutor enorm forumul si voi bineinteles care ajutati multã stima

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
1 hour ago, Nicu_Sandru_flute_guitare said:

Bună seara ! Dacă ești începător, cea mai profi investiție este un bass Fender Squaier Aphinity cu 5 corzi 1350 lei

Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk
 

Wow !

Cred ca cel caruia i-ai dat sfatul o fi deja un  basist cu experienta caci au trecut 6 ani .

( si eu am  intervenit cu intentii bune la cateva posturi antice ...hehe ..viteza ,neatentie ..etc ) 

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2019 at 23:22, Nicu_Sandru_flute_guitare said:

Bună seara ! Dacă ești începător, cea mai profi investiție este un bass Fender Squaier Aphinity cu 5 corzi 1350 lei

Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk
 

Cea mai profi investitie este un bas SH pe care il vinzi dupa sase luni cu aproximativ aceiasi bani, nu bas nou pe care il vinzi la jumatate. Dupa ce te lamuresti la ce bas vrei sa ramai, poti sa iei si nou.

Edited by Dan Damian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.