www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa ne stim mai bine


Guest preo
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Corect. Si eu prefer sa cant cu degetele din mai multe motive. Cel mai important e ca asa transmiti cel mai bine in note ce vrei sa emiti, apoi vin si argumente tehnice sau estetice. Plus ca poti sa treci cel mai repede spre slap&pop.

Intamplare: Cantam cu trupa si ne chinuiam sa inregistram un cover de blind guardian live si am uitat sa-mi iau pana. N-am vrut sa intrerup procesul, dar piesa fiind foarte rapida, la sfarsit nu puteam nici sa-mi misc mana.. degetele imi paralizasera.. mi-au trebuit vreo 5 minute sami revin..

Link to comment
Share on other sites

Guest -Alex-

Asa e super meserias Stve DiGiorgio, canta la fretless bass cu Death pe albumul Individual Thought Patterns.

 

Inca un bassist super meserias pe death metal este Alex Webster de la Cannibal Corpse. Trebuie neaparat sa-l vedeti, super tehnic (trill-uri, tapping-uri, solo-uri, etc...), super rapid cu degetele, nu cu pana si face si headbanging, faceti rost de concertul Live Cannibalism al lor si credeti-ma n-o sa regretati.

 

De fapt astia doi sunt de departe cei mai buni basisti din death metal.

 

Ma intrebam daca printre voi, prieteni basisti, nu e cineva care vrea sa cante death metal. Eu sunt cu chitara, am 20 de ani, si vreau sa infiintez o trupa death, etc... anuntul complet il gasiti la sectia Publicitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

Oh .. pana la urma tine doar de preferinta si de sunetul care vrei sa il obtii. sunt unele chestii care le cant mai usor cu pana si mai greu (sau deloc) cu degetele si sunt la fel de bine unele chestii care le cant mai usor cu degetele si mai greu sau deloc cu pana. Plus, in ultimul timp am ajuns sa schimb foarte des pana cu degetele si invers, chiar si in timpul melodiei. din punctul meu de vedere chestia asta nu tine de posibilitati, nici pe departe, ci mai mult de look, atitudine, sunet, feeling, comoditate, experienta, etc.

Nu puteti cataloga chestii de genul ca cei mai meseriasi basisti canta cu degetele. Hai sa il luam exemplu pe Joey deMaio de la Manowar care pare a fi unul din cei mai rapizi basisti din lume si canta cu pana niste chestii chiar meseriase, so ... oricum, din punctul meu de vedere la acest nivel nu exista comparatii. Mai vad unii care compara Metallica cu Megadeth sau mai stiu eu ce mari formatii (la modul ca aia sunt mai tari sau sunt mai misto). Fratilor, e ca si cum ai compara fructele cu legumele. E exact ca si cum ai zice ca rosia e mai rotunda si mai rosie decat marul, dar cu toate astea tie iti place mai mult marul la gust. Pai normal fratilor. Gusturile nu se discuta si pana / degetele sunt niste chestii de gust.

Link to comment
Share on other sites

da asa e. oricum ce ma interesa pe mine e de ce unii folosesc pana si altii degetele la modul tehnic. de ex io daca cant cu pana nu simt corzile si nu pot sa am filingu si balansu pe care vreau sa-l impun piesei. e clar ca pana la urma fiecare are piticii lui pe creier :):):) si canta cum ii place lui si cum ii suna lui mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

nu ai exersat destul cu pana ... dupa un timp o sa o simti ca o prelungire a degetelor .. o sa fie ca si cum ai canta cu mana ... ei bine, dupa cum bine zici, pana la urma, fiecare cum i se nazare :) ... tehnic vorbind, diferentele sunt foarte mici.

Link to comment
Share on other sites

Hmm. Trebuie sa te contrazic. Diferentele nu sunt chiar atat de mici. Cu dejtele poti de ex sa scoti foarte bine ritmul ala de galop de 3 de la Maiden, pe cand cu pana poti sa scoti un ritm continuu si foarte rapid. Si poate nu sunt eu prea talentat, dar oricat as incerca, n-o sa reusesc sa fac pop&slap cu pana. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

daca tot e saptamana contrazicerilor ...

1) slap si pop e altceva (adica nu se refera nici la pana nici la degete) - exista degete, pana si slap;

2) cred ca multora dintre voi (sau sa zic noi??!) ar trebui sa va iasa din cap slap si pop .... si tehnica ca si posibilitatea ca exista asa ceva. nu stiu cati dintre noi canta ska sau funk sau mai stiu eu ce ar necesita asa ceva (asta o chestie). nu stiu cati pot sa tina un ritm drept de 4/4 sau sa acompanieze la bas o melodie de gary moore. fratilor, pana nu ai ritmul in sange, pana nu visezi note si intervale, pana nu poti sa canti bine cu degetele in asa fel incat sa sune bine si corect, lasati in ma-sa (iertati'mi expresia) pop si slap.

(bine, mesajul meu se refera la majoritatea acestui forum, care este formata din liceeni care au pus mana pe chitara/bas de 1-2-3 ani si care probabil ca pe viitor, unii o sa ajunga mari chitaristi, daca merg pe calea cea dreapta, deci, pustilor, nicidecum celor care canta macar de 5-6 ani la bas).

3) ritmul de galop il cant si cu pana extraordinar de usor, la fel ca si cu degetele. un ritm drept foarte rapid il cant linistit cu degetele, nu ceva supersonic care il pot canta doar cu pana, dar repet, aici este vorba de exercitiu. ascultam in running free live (parca) nistre trill-uri facute de harris cu degetele imi dau seama ca nu le pot canta asta nici cu pana la nivelul la care sunt acum.

 

raman la concluzia ca de la un nivel incolo, diferentele tehnice sunt foarte mici! va multumesc pentru increderea acordata! :)

Link to comment
Share on other sites

Observatiile tehnice sunt interesante, insa cu faza cu lasati-o in ma-sa nu sunt de acord. Nu ma lua pe mine cu note si game si riffuri si alte chestii din astea. Cine canta, canta. Am vazut amatori care nu stiu o gama si lasa cu gura cascata orice absolvent de Conservator. Plus ca nu sunt de acord sub nici o forma cu ideea "nu te bagi la asta ca inca nu esti la nivelul necesar" BULLSHIT!! Te bagi la ce vrei tu si daca iti trebuie 6 luni sa scoti un rif de 6 secunde nu te lasi pana nu il faci. Daca pentru tine a mers formula cu exercitii si teorie constiincioasa cate 4 ore pe zi nu inseamna ca se aplica la toata lumea. Am cantat dupa ureche si dupa cum vrea mana sa mearga din prima zi in care am pus mana pe bass, si acum sunt la a 4-a formatie, si ai sa fii uimit ca dau slap si pe death metal daca mi se pare mie ca suna bine. Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

ok ... cum zici tu ... adevarul e ca daca suna bine si daca ai ureche buna de asa ceva merge .... ideea de care ma legam e ca multa lume face chestii complicate si grele care nu suna bine (fie pentru ca nu sunt puse unde trebuie, fie ca nu au tehnica necesara sa faca asa ceva). un exemplu concret e ca la scoala nu se predau integrale in clasa I. :)

cel mai important lucru la bas este sa poti sa tii hangul, ritmul sa iti faci treaba si ulterior sa faci chestii specatculoase. cine face prima parte, tot respectul, cine le face p'amandoua, toata admiratia, cine o face doar pe a doua ... mai bine nu.

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

las ca vezi tu la 7 in HB, la o bere ... :) (mda, sunt offtopic). ca sa completez cu ceva mai ontopic, la noi se discuta un singur subiect care evolueaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest -Alex-
si ai sa fii uimit ca dau slap si pe death metal daca mi se pare mie ca suna bine.

 

Ai dreptate 24 fret, suna chiar foarte interesant sa faci slap in teritoriul metalelor extreme. Asculta albumul lui Avatar - The Alchemist si o sa-l auzi acolo pe basistul Cornel Tudosie cum "umplea" toate spatiile (in special cu multe slaping-uri) lasate libere de chitara. Un muzician de exceptie, pacat ca nu mai e in trupa. Era o melodie pe album (A translucent Univers part II) in care facea dialog cu chitara, solo de bass contra solo de chitara,superb, ce sa mai spun.

 

Un alt bassist care m-a impresionat a fost Marius "Pest" Rotar de la Disinter din Gherla. Am un demo al lor, "Nativity', in care face insertii de jazz in melodii de black/death, pe care le duce in tertoriul progresiv. Pacat ca nici acesta trupa nu mai exista, a fost printre primele trupe de metal extrem romanesti, s-au despartit acum vreo 7 ani. Bassistul e acum asistent universitar la fa. de istorie in Aba Iulia.

 

Oricum, ideea e ca trebuiesc inserate in anumite genuri tehnici cat mai atipice acestora pentru a fii original, pentru a nu repeta ceea ce au facut altii inaintea ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

eh .. asta cu chestiile cat mai atipice ca sa fii original ... eu zic sa nu exageram. poti sa fii original prin compozitie, nu neaparat prin stil. oricum, nu prea exista chestii atipice. daca simti piesa si ritmul si ai loc de un fill, poti sa faci orice de la slap, tapping, shredding sau practic orice iti trece prin cap cam pe orice gen de muzica canti, atata timp cat nu "iti scoate ochii". adica, ma rog, nu stiu sa explic, ideea e foarte simpla .. muzica se simte cand se canta. si tot ceea ce simti exprimi si reflecti in ceea ce canti. poti sa canti corect game si arpegii si progresii, daca tu le faci matematic si nu simti nimic in ele, sunt oarecum inutile puse acolo. evident ca prima chestie care trebuie sa o stapanesti e tehnica, dar tehnica singura nu face nimic.

avand in vedere ca suntem basisti, trebuie sa recunoastem ca in primul rand stapanim un instrument de ritm si apoi un instrument de armonie. nu poti ca toata melodia ta sa fie un solo pentru ca in primul si in primul rand trebuie sa servesti melodia si formatia (prin ideile pe care le transmite).

nu trebuie niciodata sa uiti ca tu trebuie sa tii hangul ca tu trebuie sa faci legatura practic dintre tobe si chitare, si nu in ultimul rand (dar cu siguranta in cel din urma) sa colorezi melodia acolo unde se poate, acolo unde este loc si acolo unde alte instrumente nu o fac (sau nu o fac suficient, sau pur si simplu poti sa accentuezi si mai mult). si dupa atata vorbaraie, ca sa evit ca cineva sa ma intrebe pai si unde pun asta si unde fac asta, cum fac nu stiu ce .. raspunsul este simplu .. dupa cum simti si cum traiesti muzica.

ei bine, de'asta ca muzician, daca ai un stil sau ceva care nu iti place, il poti canta corect, poti sa inveti niste reguli, dar niciodata nu poti sa faci din el arta. arta de a canta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest -Alex-

eh .. asta cu chestiile cat mai atipice ca sa fii original ... eu zic sa nu exageram. poti sa fii original prin compozitie, nu neaparat prin stil.

 

Intr-un fel ai dreptate Preo, esential este sa fii oiginal prin compozitii, dar in unele stiluri, s-a cam spus tot ce era de spus.

De exmplu:

 

In death metalul american Death, Morbid Angel, Cannibal Corpse si Obituary au spus cam tot ce era de spus.

 

In death-ul suedez de Gothenburg At the Gates, In Flames si Dark tranquility au trasat niste granite clare ale stilului.

 

Deci sansele ca sa apara o trupa sa revolutioneze complet un gen muzical sunt foarte reduse. Niste asemenea exemple ar fi Children of Bodom si Borknagar, care la randul lor au amestecat black-ul pur (cantat odinioara de Mayhem, Darkthrone) cu elemnte de heavy, power melodic, respectiv progresive si folk pentru a crea ceva nou.

 

Inca ceva eu sunt cu chitara nu cu bassul. Oricum daca mai ai vreo opinie in legatura cu subiectul asta, te rog continua discutia, imi face placere.

 

Bafta!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

-Alex- aici gresesti foarte mult.

Exista arii nepatrunse in orice stil. Se poate inova exact acolo unde nu te astepti.

Sa iti dau doua exemple care sa se preteze la formatiile enumerate de tine:

Death american - Nile - Baietii aia nu imi par deloc limitati de stil si fiecare album al lor aduce ceva nou.

Death suedez de Gothenburg - Soilwork - cand credeai ca Dark Tranquility a inceput sa se repete si ca In flames a dat-o in numetal au venit astia si au spart din nou tiparele. At the gates sigur ar mai fi avut ceva de spus dar din pacate s-au despartit. Albumu din 95 e proaspat si azi :)

Pe principiul asta s-ar lasa toti de muzica si ar zice : bai oricum s-a cantat tot ce era de cantat.

Hai cu maneaua!

my 2 eurocents :)

 

PT restu populatiei : nu mai postez dar chiar nu m-am putut abtine.

Link to comment
Share on other sites

Guest -Alex-

-Alex- aici gresesti foarte mult.

Exista arii nepatrunse in orice stil. Se poate inova exact acolo unde nu te astepti.

 

Cosu si eu am spus ca aceste trupe inovatoare de stil sunt foarte rare, eu i-am dat ca exemplu pe Children of Bodom si Borknagar. Dar si Nile au introdus instrumente traditionale egiptene si conceptul liric nefolosit pana acum de nimeni + ritmuri mai atipice inspirate din traditionalismul egiptean. Dar sunt de acord cu tine, sunt foarte originali, dar prin adaugarea unor elemente din alte teritorii. Alte exmple de trupe care au mai adus ceva nou ar fi Suidakra, Fintroll. Asta nu insemna ca daca nu esti 100% inovator trebuie sa te lasi de musica, din contra sa incerci sa faci pe cat posibilul sa aduci in muzica ta ceva ce nimeni n-a mai facut.

 

Respect!

Link to comment
Share on other sites

Finntroll combina folkul(folk music - muzica populara finlandeza asemanatoare cu polka) cu blackmetalul.Cred ca viking metal ii zice combinatiei . Totusi nu ei au fost primii desi sunt printre cei mai buni in domeniu. Testeaza si Einherjer pentru ceva mai putin violent (miroase a death pe alocuri si are si pasaje deosebit de melodioase).

 

Le-am distrus oamenilor cu basu topicu. Refuse , resist :)

Link to comment
Share on other sites

nu ai exersat destul cu pana ... dupa un timp o sa o simti ca o prelungire a degetelor .. o sa fie ca si cum ai canta cu mana ... ei bine, dupa cum bine zici, pana la urma, fiecare cum i se nazare :) ... tehnic vorbind, diferentele sunt foarte mici.

 

 

daca o sa citesti primul meu post o sa vezi ca de ceva vreme in chitarist si nu mai sunt basist (asta dupa ce am resuit sa-mi iau bas - ce sa-i faci asa-i modelu'), deci parerea ta nu se potriveste. pur si simplu nu simt piesa daca cant cu pana pe bas.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

tin sa precizez ca nu este la fel cantatul la bas cu pana cu cantatul la chitara cu pana, cum nu la fel este cantatul la vioara cu arcusul si cantatul la contrabas cu arcusul. stiu asta pentru ca atunci cand eu pun mana pe chitara lui adi sau lui cearny, cant cu o groaza de zgomot si gresesc in draci, precum si adi cand pune mana pe basul meu, zici ca o armata de elefanti s'a adunat la mine in amplificator. si el canta destul cu pana si asta nu inseamna ca simte basul atunci cand il ia in brate, so .. mai bine sa uitam subiectul asta .. nu stiu cata lume de aici e interesata de problema fiecaruia dintre noi de a se adapta la un mod de cantat. intr-un final o sa ajungi sa simti ce canti si cu dintii si cu ce vrei tu, pentru ca simti muzica. dar pana atunci mai e, si cel putin pentru mine mai trebuie sa mai curga multa apa pe dambovita.

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

salutare tuturor! eu sunt mihai. am auzit de forumu asta si m-am gandit sa intru si io, poate mai invat cate ceva de la altii mai experimentati ca mine. eu cant la bass...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
salutare tuturor! eu sunt mihai. am auzit de forumu asta si m-am gandit sa intru si io, poate mai invat cate ceva de la altii mai experimentati ca mine. eu cant la bass...

 

Mihai, daca vrei cu adevarat sa inveti ceva, recomandarea mea sincera e sa intrii pe www.xbass.ro si pe www.xbass.ro/forum/ . Succes si spor!

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

ceea ce rgc doreste este sa ofere un schimb de experienta real-live. daca vrei teorie de pe net poti sa intri intr-adevar la xbass sau la alte o suta de mii de siteuri (pentru ca in ziua de astazi, informatie se gaseste). aici vorbim de mere si de papagali, pufosule. rgc are alt scop. sa te incurajeze, sa canti in grupe de studiu, sa te intalnestii cu altii, sa faci schimb de experienta, sa canti cu alti chitaristi, sa iti gasesti parteneri de cantare care sa aiba aproximativ aceleasi gusturi, aceeasi experienta cu tine, aceeasi varsta, mentalitate, etc. cred in rgc la fel cum cred si in xbass. cred doar ca felul de abordare este unul diferit.

ok ... cine e baiat destept (sau fata desteapta, desi fata bassista vezi mai rar) s'a prins ce am vrut sa zic. tin sa precizez ca mesajul meu exista doar pentru ca am simtit o oarecare rautate din partea ta, ceva de genu, "nu iti mai pierde timpul aici, du'te intr'un loc adevarat".

numa bine!

 

ps: micky, lasa si tu aici un post cu experienta ta de basist, ce simti ca trebuie sa stim. si daca nu ai formatie sau asa ceva, sa stii ca baietii cu chitara intotdeauna cauta pe cineva cu care sa repete si sa progreseze.

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

Pai... Preo, tu trebuie sa ma stii, am fost mai demult la sala aia de repetitii a lui cearny de langa mall in institutul farmaceutic...

Am 15ani, cant la bass de 1 an, nu am formatie sau ceva, repet doar cu fratimiu cand avem amandoi timp... am reusit sa apar si pe "scena" in Big Mamou la un jam session si am fost si la un concurs de frmatii la palatul copiilor cu fratimiu (chitara) si burp(chitara+voce), ramane de vazut daca am castigat :)... Am un bass "Academy" 4 corzi. Am corzi fender. Imi place in general sa cant blues si rock'n'roll dar din pacate am gasit prea putini oameni care ar vrea sa cante rock'n'roll asa ca fara sa vreau trebuie sa ma adaptez la ce gasesc... cam atat... intr-o luna intru si io in vacanta si daca aveti nevoie de un bassist... va stau la dispozitie :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.