www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pana Sau Degete?


rokyronnie
 Share

Recommended Posts

Pana sau degetele nu conteaza ,

 

canta cu ce poate /vrea fiecare

 

DAR

 

Sa cante !!!

 

Unul care NU POATE degeba are 100 de degete si 100 de pene ....sau acul din cocul lu bunica...

 

Cei admirati nu sunt buni din cazua ca folosesc degete sau pana sau ce mai gasesc ...ci pentru ca sunt muzicanti ...au simt muzical ...ATAT....restu-i

poveste ptr grupa mica la gradinita...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

este un clip pe youtube cu Jason Newsted la Dunlop TV unde povesteste de cantatul cu degetele sau pana. merita vazut pentru basisti.

 

 

in clipul respectiv, Newsted spunea ca a ales pana deoarecere nu putea sa cante cu degetele din considerente fizice (piele de pe degete sensibila) si asta este. Dar cum au zis si altii, este vorba de preferinta fiecaruia, sau cu a spus si karpi, nu conteaza cum canti sau la ce, just play it !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

in clipul respectiv, Newsted spunea ca a ales pana deoarecere nu putea sa cante cu degetele din considerente fizice (piele de pe degete sensibila) si asta este. Dar cum au zis si altii, este vorba de preferinta fiecaruia, sau cu a spus si karpi, nu conteaza cum canti sau la ce, just play it !!!!!!!!!!!!

Este bine sa poti canta si cu pana si cu degete ...ptr sounduri diferite ...

 

De exemplu este mai greu sa estompezi coarda libera cand canti cu pana ,cu degetele poti sa realizezi un sound mai infundat mai smooth ....

Ai alt atac cu degetele alt atac cu pana ...

Deci ptr diferite piese poate sa fie nevoie de alta tehnica alt sound ...muzica se tot schimba ...te trezeasti peste doi ani ca trebuie alta tehnica alt sound si trebuie sa incepi sa inveti sa studiezi de la inceput ...cea ce este un mare handicap daca vrei sa te coopteze o trupa ...la o auditie vor opta ptr cel care deja stapaneste tehnica "noua" ce se cere ..

Link to comment
Share on other sites

nu sunt basist, dar am vazut la lucru tot felul de basisti, din trupe ce abordau genuri diferite.

 

eu cred ca este vorba in primul rand de sunet ! sincer sa fiu, in blues nu am prea vazut basisti care sa foloseasca pana... nici in blues rock...

 

sa dau cateva exemple... LEO LYONS, basistul de la TEN YEARS AFTER(trupa care canta si piese de rock-blues de mare forta) canta cu degetele. JACK BRUCE(trecut printre altele si prin legendara trupa CREAM) canta doar cu degetele(cel putin eu doar asa l-am vazut) chiar si piesele de mare forta...

 

cred ca depinde mult si de constructia fizica a fiecarui basist... sunt unii oameni care au degetele mai puternice si pielea mai groasa sau mai putin sensibila...

 

PANA da totusi un alt sunet, mai taios, mai penetrant, mai putin estompat... din ce am vazut eu asta se foloseste mai ales la hard rock, heavy metal, stilurile mai dure din rock... nu prea am vazut trupe de hard rock sau de heavy metal cu basisti care sa foloseasca degetele in cantare... desi, basistul de la

 

Roger Glover, basistul de la DEEP PURPLE, trecut si prin alte trupe celebre(RAINBOW de exemplu...), foloseste doar pana. si sa fiu al naibii daca nu suna beton ce canta...

 

parerea mea, de NON basist, este ca tehnica TREBUIE adaptata in functie de piesele pe care le canti. chiar daca abordezi BLUES-ul de exemplu, este posibil ca in anumite piese, sunetul de bas sa fie necesar sa fie mai "taios", mai dur... si atunci PANA este posibil sa fie raspunsul corect.

 

cred ca un basist complet, mai ales unul care alege o cariera de FREE LANCER(puteti sa-l numiti "mercenar"...!!!???!!!) pentru concerte sau ca muzician de studio, TREBUIE sa aiba un bagaj cat mai complet de tehnici. ca pana la urma nu ai idee in ce context ajungi sa canti, daca este unul cat mai favorabil atat ARTISTIC cat si FINANCIAR.

 

Daca vrei sa te specializezi strict pe un anumit gen, atunci parerea mea este ca trebuie sa abordezi si sa studiezi tehnica cea mai potrivita pentru respectivul gen...

 

discutia este valabila si la chitara acustica sau electrica... sunt chitaristi care canta doar cu degetele si au un sunet si o tehnica absolut uluitoare, care pune in multe cazuri in umbra tehnica celor care folosesc pana...

 

pana la urma e o chestie de gust, de experienta, de orchestratie, de constructie fizica a corpului si nu in ultimul rand de cat de deschis esti sa acumulezi un bagaj tehnic cat mai variat, care sa-ti permita sa te adaptezi la cerintele unei anumite situatii si sa te faca cat mai eficient posibil...

 

parerea mea... sincera...

 

spor la cantat !

 

ah... sa nu uit. un citat de pe wikipedia, despre basistul ROBERT TRUJILLO(de la Metallica), in opinia mea un instrumentist foarte bun, destul de complet(si complex), pe care-l admir si pentru prezenta scenica(desi personal nu-mi place aproape deloc ce canta METALLICA - dar e o chestie de gust personal aici !!!!). Iata ce scrie pe Wikipedia(fiecare intelege si alege ce crede ca e mai bine...) :

 

" Technique

 

Trujillo is primarily a fingerstyle player, but has been known to play with a pick in some recordings and while playing live. Trujillo's predecessor in Metallica, Jason Newsted, was almost exclusively a pickstyle player, while Cliff Burton, Newsted's predecessor and bassist on Metallica's first three albums, played fingerstyle exclusively.

 

Trujillo also uses the slap bass technique, seen mostly in his work with Suicidal Tendencies and especially Infectious Grooves. At many of the shows during Metallica's 2004 Madly in Anger with the World Tour, Trujillo would often play an extended bass solo (dubbed "Jungle Essence" on recordings) which made extensive use of slap bass and other techniques and effects.

 

For recording purposes, Trujillo uses his own code for writing down bass arrangements. Inspired by an article by Pino Palladino, he developed this during the recording sessions for Jerry Cantrell's Degradation Trip which, according to Trujillo, had him working from "little hoodrat demos" with nearly inaudible bass. "

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.