www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pana Sau Degete?


rokyronnie
 Share

Recommended Posts

Nu ºtiu cum este la chitara bass în particular, însã la celelalte chitare - când se executã solisticã, riff, armonie/ritm - deseori folosirea penei conferã un ritm mai bun decât utilizarea degetelor, aspect care se datoreazã bio-mecanicii încheieturii (a cãrei cinematicã este mai ritmicã decât a degetelor).

În ciuda unor pãreri prezente pe forum, chiar masa mai mare a mâinii decât a degetelor asigurã sporul de ritmicitate ºi de vitezã, probabil din cauzã cã muºchii trebuie mobilizați sã gestioneze mai multã inerție.

De asemenea, divizarea timpului prin folosirea mai multor degete este rareori avantaj substanțial, ritmul constant fiind mai greu de obținut prin controlarea mai multor articulații.

 

P.S. Nu doresc deloc sã spun cã trebuie sã "renunțãm" la degete, ci mai degrabã reflect surpriza pe care am avut-o personal când - dupã mulți ani de folosire a degetelor/unghilor ºi de ignorare/disprețuire a penei - am probat pana, ceea ce s-a dovedit o revelație în privința ritmului ºi uneori chiar ºi în privința vitezei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Chiar ca este un topic tampit :) (scuze anticipate initiatorului). De ce?

In primul rand este o disputa veche ce probabil nu-si va gasi rezolvarea pe forumul asta; fiecare sustine varianta pe care o stapaneste (degete/pana).

Este insa la fel de adevarat ca tonul vine in mare parte din mana, asa ca poti sa-ti formezi un sound personal si cantand cu pana, si cu degetele. Poti avea expresivitate cantand cu pana, la fel de bine cum poti adauga agresivitate folosind degetele. Suna insa diferit, asa ca este chestie de preferinte.

Pana insa este mai mult decat o simpla bucata de plastic si CONTEAZA foarte mult materialul din care este facuta, grosimea, si nu in ultima instanta, modul in care este tinuta (perpendicular perfect pe corzi, oblic, etc) - pentru ca suna diferit si se simte diferit.

Nu are rost sa intru in alta polemica (si ea veche), anume basisti de metal vs restu' lumii...dar in opinia mea este mai bine sa ai un trupa un om care-si face bine treaba pentru care a fost ales, decat cineva care stie cate putin din toate si in realitate mai nimic. Sunt chestii de care nu ai nevoie la o adica cand canti metal, si nu vad de ce ar trebui sa le stii pe toate, doar asa, "pentru ca trebuie". Totul se invata pana la urma, este doar chestiune de timp :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Atat cantatul cu pana cat si cantatul cu degetele au avantajele si dezavantajele lor. Nu este nici o regula, fiecare canta dupa cum se simte mai bine si ii vine mai usor.

 

adica se poate canta la bass ca la o chitara normala? eu stiam ca trebuie sa iti ti mana nu stiu cum

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

 

nuu... in nici un caz! Dar parca toate corzile sunt cu o octava mai jos la bass...

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Chiar ca este un topic tampit :) (scuze anticipate initiatorului). De ce?

In primul rand este o disputa veche ce probabil nu-si va gasi rezolvarea pe forumul asta;

Uite, în sfîrsit, un om rezonabil... Sau, daca vretzi, realist...

fiecare sustine varianta pe care o stapaneste (degete/pana).

Sau, mai degraba, pe cea care o prefera.

Este insa la fel de adevarat ca tonul vine in mare parte din mana, asa ca poti sa-ti formezi un sound personal si cantand cu pana, si cu degetele. Poti avea expresivitate cantand cu pana, la fel de bine cum poti adauga agresivitate folosind degetele. Suna insa diferit, asa ca este chestie de preferinte.

Pana insa este mai mult decat o simpla bucata de plastic si CONTEAZA foarte mult materialul din care este facuta, grosimea, si nu in ultima instanta, modul in care este tinuta (perpendicular perfect pe corzi, oblic, etc) - pentru ca suna diferit si se simte diferit.

Nu are rost sa intru in alta polemica (si ea veche), anume basisti de metal vs restu' lumii...dar in opinia mea este mai bine sa ai un trupa un om care-si face bine treaba pentru care a fost ales, decat cineva care stie cate putin din toate si in realitate mai nimic. Sunt chestii de care nu ai nevoie la o adica cand canti metal, si nu vad de ce ar trebui sa le stii pe toate, doar asa, "pentru ca trebuie". Totul se invata pana la urma, este doar chestiune de timp :)

Foarte corect. Bassistii "old school", care au tendintza de a fi elitisti, nu vor sa stie ca din pana potzi obtzine mai mult si mai multe decît cred ei...

IMO, fiecare cîntã ce vrea, cum vrea, cînd vrea, dacã vrea. Impunerile "se asorteaza" doar cu polimilitzia sau armata, în niciun caz cu arta. Nowadays, se uita prea des ca muzica e, în fond, arta. Cine / ce poarta vina la faza asta e însa alt subiect de discutzie...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest andreip

nu stiu daca e vorba doar de sunet(cu degetele scoti un ton cu mai mult "bottom end" si mai putine inalte-considerat de unii adevaratul ton de bas spre deosebire de cel obtinut cu pana) sau doar de limitari tehnice (unii nu pot fie cu degtele fie cu pana -adevarul e ca prin multa munca ajungi sa ai viteza si precizie indiferent de metoda), eu cred ca e vorba de placerea de a canta si de confortul fiecarei metode, unii (printre care si eu desi sunt incepator la bas) prefera degetele doar pentru simplul fapt ca se simt mai bine cand canta, pur si simplu placerea de a canta este mai mare decat in cazul penei. sunt sigur ca exista si fenomenul invers in care pana e preferata. concluzia ar fi ca fiecare trebuie sa cante exact asa cum simte si nimeni nu trebuie sa judece pe nimeni

Link to comment
Share on other sites

Eu ca bassist folosesc ºi degetele ºi pana , depinde ºi de tempo-ul melodiei. Uneori , ptr începãtori , este mult mai uºor sã cânte cu pana deoarece nu încurcã ritmul , în timp ce cu degetele poți încurca ritmul , degetele o pot lua aiurea ºi este ºi tehnica aceea ( clasicã :-s ) care am vãzut la multe lecții de bass de pe youtube : Când ciupeºti coarda E trebuie sã ai degetul pe dozã , când ciupeºti A trebuie sã ai pe E ºi etc . Poate fi un adevãrat chin la început sã ai degetele mici ( ºi groase :) ) ºi sã trebuiascã sã faci chestia asta , eu pot cânta cu degetul mare pe E ºi coarda D de ex ( nu sunt fan al baºilor cu 5 corzi , 6 sau 100 ..prefer 4 , the best choice ) . Dacã ai cântat cu pana la chitarã sã zicem 1 an ºi apoi ai venit la bass e mult mai uºor , vã dați seama , sã foloseºti pana mai ales dacã eºti metalist ºi faci un cover de la Slayer - Black Magic , iar tu te-ai apucat de bass acum 2 sãpt.

Link to comment
Share on other sites

Nu am citit ce s-a mai scris pe aici, discutia e veche...

Parerea mea: e bine sa canti si cu pana si cu degetele si sa folosesti tehnica adecvata pentru ce vrei sa canti.

Eu am inceput cu pana (eram obisnuit de la chitara) dar acum folosesc din ce in ce mai mult degetele.

Cu pana:

 

 

 

cu degetele:

 

 

 

cu pana SAU cu degetele este o problema falsa, cele doua nu se exclud.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Eu sunt de acord cu tine . Se poate canta si repede pe bass , cu trioleti cu ce vreti voi. Treaba e sa studiezi . Vrei trioleti , viteza, invatati sa cantati cu trei degete , exercitii cat cuprinde asta e reteta :) .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urmareste te rog un video de la Cannibal Corpse

 

Vezi aici ce face nenea ala la bass :)

 

Iron Maiden :)

http://www.youtube.com/watch?v=jgqxQmAbTBc

 

Metallica - Cliff Bass Solo [Cliff Em All]

http://www.youtube.com/watch?v=JgiVbjOOX2s

(ce zici de trioletii astia?) :lol:

 

si in incheiere...Dream Theatre:

http://www.youtube.com/watch?v=lNp4tMcpM10

 

cu pana stiu toti sa cante :lol: cu degetele...mai putini

 

astea cred ca contrazic cam tot ce ati discutat pana acum...avantaje/dezavantaje :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Guitar Hero

parerea mea e ca fiecare isi face stilul lui propriu . degeaba te iei dupa x persoane daca tu nu te simti in alrgul tau cantand in modul acela.

 

fiecare ar trebui sa isi dea seama ce stil vrea sa abordeze de fapt si sa se comporte ca atare

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

...E nah...o cearta dintr-un topic legat de doua procedee cat se poate de normale pe bass. Rezonabil mi s-a parut Gica, a si exemplificat audio... s-au enuntat multe pareri personale nedocumentate/netestate.

 

1. Se canta si cu pana si cu degetele, de ce nu si in acelasi timp??? Tine doar de exercitiu.

2.Este gresit sa presupui ca ai un singur ton cu pana...depinde unde tragi, cat de tare, etufezi sau nu, pe care doza/e... o componenta importanta este setup-ul bassului de asemenea.

3. Si cu degetele functioneaza aceleasi variabile de la punctul 2, plus multe altele, pe care nu mi le amintesc sau nu-si au locul in discutia de fata. La inceput se canta cu degetul mare chiar...Si acum sunt unii basisti care folosesc tehnica asta, sau combinata, ceva gen acord la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Pana sau degete... intrebarea isi are rostul daca vorbim de folk sau daca esti basist (marea majoritate a chitaristilor de jazz, blues etc folosesc pana). Daca vine vorba de metale, intrebarea nu ar mai avea sens pentru un chitarist.

 

 

E un topic legat de bass, intr-o sectiune de bass... :death:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru interventie. Imi cer scuze.

Nici o problema :)

 

On topic: Aria Pro II Wildcat PJ Bass cu pana peste Megadeth :)

 

Doza P:

 

http://www.xbass.ro/forum/attachment.php?attachmentid=8658&d=1303336737

 

Ambele doze (P+J)

 

http://www.xbass.ro/forum/attachment.php?attachmentid=8657&d=1303335784

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest GicaBass

eu prefer sa cant cu degetele

 

marele avantaj al degetelor e ca poti sa schimb stilurile de a canta usor, gen: finger, slap, pop

 

alt avantaj: cu 2 degete tii mai bine ritmul, avand in vedere ca cele mai folosite ritmuri se bazeaza pe masuri pare(4/4)

 

eu la inceput invatam o piesa prima data cu pana si dupa ce imi obijnuiam mana stanga cu digitatia, cantam cu degetele sa imi obijuiesc mana dreapta, dar asta era cam in primele 3 luni de cantat la bass

 

pt metale si alte chestii deastea(anti-muzica pt mine in general) e ok cu pana

 

singurul avantaj pe care il vad la pana este ca poti sa o freci de coarda, care cu dist da un oarecare sunet

Link to comment
Share on other sites

Si eu prefer sa cant cu degetele dar unele cantece suna mai bine cu pana. De exemplu Immigrant Song de la Led Zeppelin, care este cantat si in original cu pana. De fapt multe cantece de la Led Zeppelin sunt cantate cu pana si nu sunt metal. Cred ca totusi o fi stiut John Paul Jones ceva .. Si la Kiss se canta cu pana si nu e vorba de metal. Unii basisti se lauda cu faptul ca nu canta cu pana ci cu degetele ca si cum cantatul cu degete ar fi o mare realizare care nu este la indemana oricui. Ei bine un basist serios canta bine si cu pana si cu degetele si poate alterna intre ele in functie de stil, melodie, etc. De exemplu intr-o formatie care canta si cover-uri nu poti sa canti toate piesele in acelasi stil, pentru ca au fost compuse in stiluri diferite.

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

pt metale si alte chestii deastea(anti-muzica pt mine in general) e ok cu pana

 

Daca o consideri anti-muzica, e clar ca nu stii mare branza pe acest subiect pentru ca nu te-a interesat. Deci de ce afirmi ca e ok cu pana daca nu iti este cunoscut subiectul?

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

eu prefer sa cant cu degetele

 

marele avantaj al degetelor e ca poti sa schimb stilurile de a canta usor, gen: finger, slap, pop

 

alt avantaj: cu 2 degete tii mai bine ritmul, avand in vedere ca cele mai folosite ritmuri se bazeaza pe masuri pare(4/4)

 

eu la inceput invatam o piesa prima data cu pana si dupa ce imi obijnuiam mana stanga cu digitatia, cantam cu degetele sa imi obijuiesc mana dreapta, dar asta era cam in primele 3 luni de cantat la bass

 

pt metale si alte chestii deastea(anti-muzica pt mine in general) e ok cu pana

 

singurul avantaj pe care il vad la pana este ca poti sa o freci de coarda, care cu dist da un oarecare sunet

 

 

Dezvolta rogu-te teoria cu antimuzica sa stim si noi unde incepe muzica si unde se termina .

 

Pana sau degete... intrebarea isi are rostul daca vorbim de folk sau daca esti basist (marea majoritate a chitaristilor de jazz, blues etc folosesc pana). Daca vine vorba de metale, intrebarea nu ar mai avea sens pentru un chitarist.

 

"Post"-ul anului 2011 ....heheheeh TAAAREEE

 

Fara suparare ...hahaha...nici eu nu am observat pana acum ca este vorba de sectiunea chitara bass si am mai scris si eu pareri ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.