www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiectul Meu 5w Tube Amp


Guest ozzybui
 Share

Recommended Posts

Guest titus

salut...si eu ma ocup de asa ceva...am facut tot un jcm800 dar cu final de 100 w...

daca te rog frumos....imi dai si mie shema finalului tau :) ...

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

@zzz : ar trebui asa cum ai zis tu, dar nu am avut multe alegere. M-a nebunit pentru carcasa, si la un moment dat, cand am vazut-o la magazin, am luat-o imediat. Data viitoare, o sa incerc sa caut ceva mai mare. Mersi pentru comentarea.

 

@titus : uite schema

post-5997-1208576860_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

saru'mana domnu' :) ....

 

legat de carcasa.... eu am facut o "conserva" din placaj de 12 invelit cu piele ecologica... arata f. profesional...

ai putea incerca asta ca e usor de facut.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
foarte misto

RESPECT MAN!

 

carcasa este singura care nu prea imi place :D

 

dar de sunat imi place la nebunie cum suna

 

daca te apuci sa faci pentru vanzare si sa fie custom made-uri cred ca sunt primul client :):)

 

:) foarte misto inca o data

mersi mult, eu l-am facut doar sa invat, nu de vandut. Oricum, l-am vandut ca sa iau bani sa-mi cumpar piese pentru urmatorul proiect. Daca te intereseaza sa-ti faci unul, pot sa-ti dau toate scheme si cunostiintele mele cu cea mai mare placare. M-au ajutat multi ca sa contruiesc ampul asta, si acum e randul meu sa ajut pe alti sa faca lucru asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
inca o intrebare...

de unde ai traf-ul de iesire?

merci.

eu cunosc pe cineva care are in plus traf-ul si mi-a dat. Poti sa faci comanda de pe site-ul care am trecut un pic mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari ozzybui,

 

Daca nu doresti sa faci comerciala treaba asta si vrei sa fii pe placul multora de pe aici iti recomand sa faci un mic tutorial pas cu pas cum se construieste un astfel de amplificator.

Pasii sa fie cat mai detaliati astfel incat si cei care nu se pricep la electronica sa poata sa il construiasca.

Scrie cateceva si despre costurile componenteleor.

 

Felicitari inca o data si succes la urmatoarele proiecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
eu cunosc pe cineva care are in plus traf-ul si mi-a dat. Poti sa faci comanda de pe site-ul care am trecut un pic mai sus.

merci mult..

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
Felicitari ozzybui,

 

Daca nu doresti sa faci comerciala treaba asta si vrei sa fii pe placul multora de pe aici iti recomand sa faci un mic tutorial pas cu pas cum se construieste un astfel de amplificator.

Pasii sa fie cat mai detaliati astfel incat si cei care nu se pricep la electronica sa poata sa il construiasca.

Scrie cateceva si despre costurile componenteleor.

 

Felicitari inca o data si succes la urmatoarele proiecte.

 

o sa fac asa cum zici tu, dar problema este ca nu sunt ... roman, nu stiu cat de bine pot sa va explic sa va intelegeti.

 

trebuie sa fac si niste paranteze :

 

1. Nu recomand sa incerce cei care nu se princep la electronica sa construiasca amp cu lampi, pentru ca se lucreaza cu tensiuni mari. Daca nu se princep la electronica, nu stiu ca chiar daca statia este scos din priza, condensatoarele sunt incarcate cu tensiuni mari.

 

2. Pentru cei care vor sa construiasca ampul, sau are de gand sa faca unul, apucati va de treaba, miscati va, puneti mana sa faceti, pentru ca o sa iesa, si o sa va placa. Pentru mine, prima data nu a iesit bine, dar am mai incercat de mai multe ori si data asta a iesit bine (cat de cat)

 

3. Pentru inceput, nu incercati ceva complicat. Atasez si aici un proiect foarte bun de inceput. Incercati sa gasiti piese, cat mai aproape de valori trecute in schema. Pentru amp. cu lampi, toleranta de 5%-10% este accpeptabila.

Rev10_P1_Theory.pdf

AX84_SE_Builders_Guide.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

Iata tutorial :

 

1. Piese : Pentru mine a fost greu de tot sa gasesc piese. La mine, in Ploiesti, nu am gasit rezistente de putere mare (au numai de 0.25W). Am desfacut niste aparate vechi sa iau rezistente de putere mare. Traful de alimentare, m-a costat 15 lei la Obor (Ploiesti). Cutia 25 lei, la un magazin de piese electrice. Condensatoare le am gasit la magain. Socluri am luat de la aparatele vechi. Tuburile mi-a dat un coleg care face colectie de tot feluri de tuburi care gaseste. Potentiometre tot de la magazin. La mine nu am avut multe alegere pentru piese. Daca luati de la Maica Domnului (Bucuresti), sa nu luati piese cele mai ieftine pentru ca pierdeti bani degeaba. Traful de iesire am zis mai sus, m-a costat 50 lei,

 

2. Cutia : Trebuie sa fie mai mult ca suficient de mare pentru toate piese, pentru ca o sa fie zgomot daca cutia este mica (A mea este un pic mai mica decat neccesare) Dupa ce aveti cutia, treb. sa va ganditi cum aranjati piesele. Atentie : Nu puneti traful de alimentare langa cel de iesire pentru ca va avea loc o tens. indusa de traful de alimentare in traful de iesire si produce zgomot.Eu am facut asa : Am fixat un loc pentru traful de alimentare. Dupa aia am conectat iesirea trafului de iesire cu CASTI, si am bagat traful de alimentare in priza plimband-se traful de iesire in cutia pana cand gasesc un loc in care nu am zgomot deloc. Am aranjat piese in 2 parti : partea de alimentare (include traful de alimentare, bobina de soc, condensatoare de filtraj, intrerupatoarele) la stanga cutiei, si restul (tuburile, piesele, traf de iesire) la dreapta cutiei. Dupa aia, cu masina de gaurit, am dat toate gaurile neccesare sa prind piesele in cutia.

 

3. Alimentarea : Dupa ce am toate piese in cutia, urmeaza sa fac partea de alimentare (dupa schema).

 

Atentie :

 

- Toate cablurile pentru tens. alternativa trebuie sucite, si treb. sa fie cat mai aproape de suprafata cutiei. Aici noi lucram cu tensiune (in cazul amp cu trazistor lucram cu intensitate), si este f. usor sa apara tens. de inductie care produce zgomot. Deci, nu lasati fire in aer.

 

- Toate cablurile pentru semnal treb. sa fie coaxial.

 

- Toate cablurile (mai ales de masa) sa fie cat mai scurte.

 

- Nu produceti bucle de masa.

 

- Inca o data, noi lucram cu tens. mari. Sa fiti f. atenti. Dupa ce amp a fost scos din priza, treb. descarcate condensatoare. Eu am folosit un bec de 220V pentru a le descarca.

 

4. Etajul de putere : Am inceput proiectul cu etajul de putere. Este un amp SE, cu EL84, in modul pentode (suna mai bine decat modul triode). Nu a fost greu, dupa ce am lipit piesele a mers. Am facut test cu semnal de audio de la CD player si am lasat sa mearga o ora.

 

Cam asa pentru data asta, nu mai stiu ce sa sriu. Sper sa o sa va ajuta sa faceti si voi ampuri cu lampi.

post-5997-1208944399_thumb.jpg

Edited by ozzybui
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.