www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz


Stefan N
 Share

Recommended Posts

Bai va rog sa nu credeti ca-s imbecil sau nesimtit ca intreb ce sa fac aici, in loc sa merg la un service. Dar pe bune, mi-e f nasol sa merg pana in Bucuresti sau Cluj la un shop ceva(sunt din Botosani), si nici n-am bani. Am o chitara Yamaha RGX-A2 si de vreo 2 luni am fret buzz pe Mi subtire si pe Sol(adik banuiec ca asta-i, ating corzile astea doua griff). As vrea tare mult sa imi spuneti daca e posibil sa fac in asa fel incat sa-mi indrept singur griffu. Daca vreti pot sa sa pun si poze cu chitara sa vedeti cum s-ar putea face,dar puteti da un search p google f usor. Multzam! :)

Link to comment
Share on other sites

Abordarea e gresita. Si tu poti sa dai un search pe google :)

 

Primul lucru pe care poti sa il faci e sa ridici putin corzile care iti fac probleme. chestia asta o faci regland suruburille de pe punte din dreptul corzii cu un imbus (care in mod normal a venit cu chitara cand ai cumparat-o).

Chestia asta cum s-a intamplat? Facea asa de la inceput ? Ai schimbat corzile si ai pus altele de grosime diferita? Ai fretbuzz indiferent de pozitia in care canti ?

Link to comment
Share on other sites

Fret Buzz-ul poate sa apara nu numai din cauza unui griff strimb. Poate e o tasta un pic mai inalta decit celelalte, poate e de la nut, depinde in ce pozitie iti apare. Daca nu te pricepi, nu incerca sa umbli la truss rod fara sa te documentezi foarte bine inainte, risti sa te trezesti cu o chitara inutilizabila. E bine sa experimentezi mai intii operatiunile mai complexe (gen fret leveling, invirtit de truss rod, pilit nut) pe o chitara ieftina. Uite aici un filmulet despre fret buzz :

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu am schimbat corzile de cand o am, sunt cele din fabrica. Pe mi subtire am buzz oriunde cant si pe sol cand e coarda libera doar. si am tot dat search pe google si sfatul general e sa merg la un shop, si mi-am zis sa intreb si eu niste romani :)

 

Abordarea e gresita. Si tu poti sa dai un search pe google :)

 

Primul lucru pe care poti sa il faci e sa ridici putin corzile care iti fac probleme. chestia asta o faci regland suruburille de pe punte din dreptul corzii cu un imbus (care in mod normal a venit cu chitara cand ai cumparat-o).

Chestia asta cum s-a intamplat? Facea asa de la inceput ? Ai schimbat corzile si ai pus altele de grosime diferita? Ai fretbuzz indiferent de pozitia in care canti ?

Link to comment
Share on other sites

Guest daniela
Bai va rog sa nu credeti ca-s imbecil sau nesimtit ca intreb ce sa fac aici, in loc sa merg la un service. Dar pe bune, mi-e f nasol sa merg pana in Bucuresti sau Cluj la un shop ceva(sunt din Botosani), si nici n-am bani. Am o chitara Yamaha RGX-A2 si de vreo 2 luni am fret buzz pe Mi subtire si pe Sol(adik banuiec ca asta-i, ating corzile astea doua griff). As vrea tare mult sa imi spuneti daca e posibil sa fac in asa fel incat sa-mi indrept singur griffu. Daca vreti pot sa sa pun si poze cu chitara sa vedeti cum s-ar putea face,dar puteti da un search p google f usor. Multzam! :)

 

Daca n-ai schimbat corzile si chitara nu facea asa de la inceput studiaza chestiile astea si vezi ce concluzii poti sa tragi:

http://taylorguitars.com/global/pdfs/guitar_humidifier.pdf

http://www.taylorguitars.com/see-hear/ Humidity-The Symptoms si Humidity-The solution

 

Acolo se vorbeste de o chitara acustica, dar este valabil si pentru una electrica. Din cate am observat eu intai e afectata coarda mi, apoi pe masura ce lucrurile se inrautatesc incepe sa falseze si si sa aiba fretbuzz de la mi la sol. Este foarte probabil sa nu gasesti umidificator la magazin. Poti sa pui niste castronase cu apa in case-ul chitarei, dar ai grija sa nu o atinga apa.

Link to comment
Share on other sites

corzile sunt vechi de vreo 8 luni(de atat timp am eu chitara).. foarte interesanta faza cu humiditatea. Poate ar fi timpul sa schimb corzile? :)

 

da ar fi cazul sa le schimbi. si cand faci asta cauta corzi de aceeasi grosime in primul rand. cel putin asa poti elimina una din variantele pt care ai fret buzz. bafta!

Link to comment
Share on other sites

As avea si eu niste intrebari, apropo de vechimea corzilor si fret buzz.

 

Poate aparea fret-buzz doar datorita faptului ca se invechesc corzile? (Fara a face nici o modificare chitarii)

Daca da, care este timpul dupa care ar putea aparea probleme la corzi, adica cat timp recomandati folosirea unui set de corzi?

Link to comment
Share on other sites

Corzile trebuie schimbate atunci cind se uzeaza. Asta nu poate sa ti-o spuna nimeni, depinde de cit cinti, de cum reactioneaza pielea ta cu corzile, etc.

Ca idee absolut generala: Chitaristii profesionisti le schimba la fiecare cintare. Cei obisnuiti cam o data pe luna, cei care doar au un hobby din a zdrangani chitara, cam pe la 3 luni. :)

Link to comment
Share on other sites

Corzile trebuie schimbate atunci cind se uzeaza. Asta nu poate sa ti-o spuna nimeni, depinde de cit cinti, de cum reactioneaza pielea ta cu corzile, etc.

Ca idee absolut generala: Chitaristii profesionisti le schimba la fiecare cintare. Cei obisnuiti cam o data pe luna, cei care doar au un hobby din a zdrangani chitara, cam pe la 3 luni. :)

 

Da, dar...

Poate aparea fret-buzz doar datorita faptului ca se invechesc corzile? (Fara a face nici o modificare chitarii)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ar mai putea fi douã cauze care sã determine apariția de bâzâituri:

- slãbirea înveliºului corzilor (doar la cele matisate/bobinate): zgomotul este dat de chiar vibrația înveliºului;

- deformãri ale "cãluºului": dacã materialul din care este confecționatã ºaua pe care se reazmã coarda la unul din capete (fie el plastic, os, oțel, alamã, alt metal) capãtã mici deformãri ce ating coarda doar când aceasta vibreazã.

 

Dacã prima situație se remediazã prin înlocuirea corzilor, a doua este mai delicatã (trebuie identificat care dintre cãluºuri este vinovat - cel de la gât/chei sau cel de la bridge; remedierea se face fie pilind uºor/fin muchia deformatã, fie înlocuind piesa (la chitãrile acustice se schimbã mai uºor)).

 

Poate aparea fret-buzz doar datorita faptului ca se invechesc corzile?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.