www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Apex 2


Symbolic
 Share

Recommended Posts

Nume: Ibanez Apex 2

Pret: 2200 RON, MC MUSIC BUCURESTI

Nota: 9

 

Chitara luata vineri seara din Muzica. Inca nu am avut foarte mult timp sa ma joc cu ea dar pare o investitie buna.

 

Specificatii tehnice:

 

neck type: 5pc Wizard II-7 Maple/Walnut neck

body: Mahogany body

fret: Jumbo frets

bridge: Tone Pros 7 bridge

neck pu: DiMarzio® Paf 7® (H) neck pu

bridge pu: DiMarzio® Paf 7® (H) bridge pu

 

parti rele:

Action-ul nu este extraordindar si nici nu am reusit sa rezolv prea multe in privinta asta. Nu i-am dat mare importanta pentru ca inca nu am avut timp sa o bibilesc dar sunt convins ca se poate transforma in ceva foarte comod.

LIpsa unor reglaje de ton si volum pe ambele doze. Vine cu un singur pot de volum si 3 way switch.

 

Parti bune:

 

CAm tot. Corp din mahon, string through body, Dimarzio, sustain exact atat cat trebuie. Chitara e destul de specializata pe rautati dar am reusit sa scot din ea si ceva mai soft ca sunet clean. Oricat m-am chinuit nu am reusit un sound distorsionat care sa fie mai dulce. I-am schimbat acordajul cu care vine in cel standard si lasata in Drop A. Chitara asta e o galeata de testosteron. Un power chord suna ca un tractor turat. Am cantat numai pe un zoom g9 cu ea si pe simularea de ENGL tremura ti se dezlipeste diafragma :)

 

Cama atat moemntan dupa vreo 6 ore de jucat cu ea. Revin peste ceva timp sa va spun cum se comporta.

post-307-1206948882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..... nu mi-as fi luat un ibanez nici sa ma pisti cu cu ceara asa ca zice multe depsre chitara asta.

Eu nici acum :)

 

Ontopic, m-am jucat cateva minute cu modelul asta in magazin(MCmusic Cj). La prima vedere mi s-a parut o chitara ok(chiar draguta) insa mult, dar mult prea scumpa penru o chitara facuta in indonezia, tipic ibanez, platesti firma de-ti sar capacele.

Dupa ce m-am jucat cu ea, ma batea gandul s-o cumpar dar mi-a trecut repede cand am vazut asta.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Si eu eram si sunt un amator de Jackson insa avea doar o doza in bridge. Mi-a parut rau ca nu avea pe stoc mai multe schecter-uri. Urmatoarea chitara e C1-Classic. Apex 1 mai are de asteptat la fel ca si universu' lu' Vai.

As fi putu sa comand un SC de la LTD dar nu doream sa iau ceva fara sa pun mana pe ea.

Oricum sunt super multumit de chitara asta. Cu toate ca e facuta in Indonezia e lucrata bine fara mici colturi nefisinate cum trebuie.

Acum mai trebuie doar sa-i pun o doza piezzo dar nu gasesc nimic pentru 7 corzi.

O alta problema de care mi-era oarecum aiurea era lipsa inlay-urilor. a fost un pic derutant la inceput dar e f ok acum deci adaptarea se face repede.

Veste bune pentru C1 ala care are prea multe inlay-uri :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dupa 2 saptamani m-am indragostit de chitara asta si de 7 string in general. e minunata. cu modificari din volum si comutat dozele in diverse pozitii suna bine si pe clean-uri. aici e avantajul dozelor nu foarte nervoase. incepe sa-mi para din ce in ce mai verastila chitara si cred ca daca i-as pune o doza single coil in neck ar fi mai versatila. momentan o antrenez pentru funk-uri si slap (bun B-ul ala :)).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.