www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Garantia Thomann Vs. Mcmusic


Recommended Posts

Salut!

Sunt curios de experientele forumistilor legate de garantia de pe Thomann sau MCMusic, poate asa ma luminez si eu de ce nu au unii incredere intr-un magazin din Romania si prefera Germania, unde eu nu vad de ce ar fi mai simplu (taxe postale mai mari, asteptare mai multa, diagnostic mai greu de discutat).

Sunt super constient ca lucrurile nu sunt albe sau negre la nici un magazin, de asta sunt curios de experientele personale (sau ale prietenilor), si fiecare cititor va trage concluzia pentru el.

Pe scurt sunt curios de ce s-a rezolvat prin garantie si ce nu, respectiv in cat timp.

 

experienta mea cu MCMusic: Am avut problema cu o piesa de la tremolo la o chitara de la ei, care nu s-a observat cand am luat-o, am raportat problema si mi-a venit piesa in doua zile (asta pt ca a venit din Bucuresti in Cluj).

 

o zi faina!

Link to comment
Share on other sites

Thomann Vs MCmusic Vs Proguitar!!!!

 

In coltul dreapta,Thomann :) ,reprezentand Germania si avand o greutate de 520 de angajati B) !!este de 54 de ani unul din cei mai mari distribuitori de instrumente muzicale din Europa!

 

In coltul din dreapta!,Proguitar!!!,reprezentand RRomania,avand o greutate de 200% adaos comercial!!!!

 

Last,but not least Mcmusic!!! :) ,reprezentand tara unde visele devin realitate!Romania!este unicul reprezentant Ibanez din tara viselor...

 

:) Stay tuned!!!ca sa aflati cine va iesi invingator din ringul Luptelor dintre magazinele de echipamente muzicale! :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest terapia_urbana

Lipseste ceva in discutia asta. Un magazin din bucuresti care face chitari. Incepe cu 'G' si se termina in 'rosmann'. Nu s`a mai discutat de mult...

Link to comment
Share on other sites

Salut, oki, sa vorbim in general atunci despre experientele voastre cu garantia, indiferent de magazin. Eu eram doar curios ce poate oferi Thomann in plus (cazuri reale, nu chestii citite), respectiv experiente negative sau pozitive in Romania. A, si sa treceti eventual data problemei aprox. Sa vedem evolutia, sunt sigur ca au evoluat lucrurile la noi.

Ma astept la reply-uri cam cum a descris teckus (cam intr-o ora trec cu trenul prin Aiud :) ) eventual descrise in detaliu, sa stim ce se rezolva si ce nu, dar noah, fiecare e liber sa scrie ce vrea, cat il lasa adminii. A, si traiasca RGC si magazinele faine din Romania!

Link to comment
Share on other sites

Cine cumpara de la Thomann ar trebui sa isi asume toate riscurile ce decurg din asta, inclusiv renuntarea la garantie sau problemele legate de timpul pierdut si cheltuielile de transport in cazul defectarii sculei achizitionate.

In schimb, cine cumpara scule de la Thomann ignorand oferta din Romania (si ma refer la scule identice), ar trebui sa fie constienti de ce am amintit mai sus si sa cumpere de aici! In multe cazuri, in Romania se gasesc multe scule MAI IEFTINE decat in Europa, inclusiv Thomann, iar daca sunt un pic mai scumpe atunci nu merita riscul de a nu beneficia de o garantie reala si fara pierdere de timp si bani.

Link to comment
Share on other sites

Deci MC Music nu au nici o treaba cu garantia sau cel putin acum 1 an nu aveau. Mi-am cumparat un Wah Vox Clyde 848 de la ei iar dupa cateva luni a inceput sa scartie potentiometru din ea, am dus-o la magazin sa mi-o schimbe sau macar sa o trimita la reparat si mi s-a raspuns ceva de genu: "Functiona cand ai cumparat-o, dam garantie doar la ce e stricat din fabrica..."

 

Am mai cumparat de atunci si alte lucruri de la ei care nu mi s-au stricat dar in general prefer sa cumpar de la Thomann ca au o gama de produse mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Deci MC Music nu au nici o treaba cu garantia sau cel putin acum 1 an nu aveau. Mi-am cumparat un Wah Vox Clyde 848 de la ei iar dupa cateva luni a inceput sa scartie potentiometru din ea, am dus-o la magazin sa mi-o schimbe sau macar sa o trimita la reparat si mi s-a raspuns ceva de genu: "Functiona cand ai cumparat-o, dam garantie doar la ce e stricat din fabrica..."

 

Am mai cumparat de atunci si alte lucruri de la ei care nu mi s-au stricat dar in general prefer sa cumpar de la Thomann ca au o gama de produse mai buna.

1. Vreau mai multe detalii despre problema ta! Cine ti-a raspuns asa, Nicu sau Adi? Am mari dubii in privinta plangerii tale!

2. Din curiozitate, te rog sa ne informezi si pe noi, care e gama de produse " mai buna ", asa cum zici tu!

3. Au trecut deja zece minute de cand te-am intrebat cine ti-a raspuns asa, de la MCMUSIC din Cluj, tu esti prezent pe topic, dAR NU dai raspunsul! E asa de greu?

4. Am auzit, poate ma insel, ca tu esti unul dintre aia care aduce cu geanta de la Thomann ( un alt neplatitor de taxe din Cluj-Napoca, aidoma lui Ursu de la Bucuresti ), oare gresesc? Atunci e de inteles postul tau!

 

PS. Am observat ca dupa 15 min ai fugit! No comment...

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

Noah, faza cu potentiometrele mi se pare o chestie mai delicata, adica exact de asta eram curios, cat de mult se extinde garantia. Daca nu ma insel, nu e ceva iesit din comun ca potentiometrele sa scartaie dupa un timp (nu stiu cat e timpul ala, etc) si stiu ca asta se poate corecta (spray-uri, etc).

BTW, cred ca CulBoji comanda de pe Thomann tot prin altii, adica nu el aduce cu geanta.

 

P.S.: Mie si Nicu si Adi mi s-au parut super okay :) Succes mult pt ei in continuare!

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Noah, faza cu potentiometrele mi se pare o chestie mai delicata, adica exact de asta eram curios, cat de mult se extinde garantia. Daca nu ma insel, nu e ceva iesit din comun ca potentiometrele sa scartaie dupa un timp (nu stiu cat e timpul ala, etc) si stiu ca asta se poate corecta (spray-uri, etc).

BTW, cred ca CulBoji comanda de pe Thomann tot prin altii, adica nu el aduce cu geanta.

Am facut repede ceva studii de piata, aduce cu geanta! Pe de alta parte, garantia in Romania, cf legii, e de doi ani, inclusiv pt pot-uri! Ce, ele e mai cu c..ie? :)

 

P.S.: Mie si Nicu si Adi mi s-au parut super okay :) Succes mult pt ei in continuare!

Pai tocmai aici e baiul! Ma dau cu capul de pereti daca Nicu sau Adi ar fi dat o replica de genul ala!

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

Am facut repede ceva studii de piata, aduce cu geanta! Pe de alta parte, garantia in Romania, cf legii, e de doi ani, inclusiv pt pot-uri! Ce, ele e mai cu c..ie? :)

 

 

Pai tocmai aici e baiul! Ma dau cu capul de pereti daca Nicu sau Adi ar fi dat o replica de genul ala!

 

 

 

deci, in all fairness, garantia e garantie asa ca daca ti s-a dat un asemenea raspuns si tu l-ai luat de bun esti cel putin naiv, ai la indemana OPC-ul pt asemenea nedreptati. Pe de alta parte, de la mc-music nu am cumparat decat corzi, dar de fiecare data servirea a fost ok (per total).

Link to comment
Share on other sites

1. Vreau mai multe detalii despre problema ta! Cine ti-a raspuns asa, Nicu sau Adi? Am mari dubii in privinta plangerii tale!

2. Din curiozitate, te rog sa ne informezi si pe noi, care e gama de produse " mai buna ", asa cum zici tu!

3. Au trecut deja zece minute de cand te-am intrebat cine ti-a raspuns asa, de la MCMUSIC din Cluj, tu esti prezent pe topic, dAR NU dai raspunsul! E asa de greu?

4. Am auzit, poate ma insel, ca tu esti unul dintre aia care aduce cu geanta de la Thomann ( un alt neplatitor de taxe din Cluj-Napoca, aidoma lui Ursu de la Bucuresti ), oare gresesc? Atunci e de inteles postul tau!

 

PS. Am observat ca dupa 15 min ai fugit! No comment...

 

Scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme dar am scris pe topic si dupaia m-am culcat, poate a ramas logat userul. Adi mi-a raspuns asa, el mi-a facut si factura pe pedala(a fost luata prin august 2006 si am fost sa revendic garantia primavara anului trecut), in rest a fost ok si nu cred ca a fost o decizie personala sa nu imi acorde garantia!

 

Eu nu aduc scule de pe thomann, anul trecut am cumparat de pe thomann un cabinet Framus, o chitara LTD, un Roland FC 300 plus multe alte nimicuri ca pedalutze,huse, corzi, cabluri prin Ursu si www.echipamente-muzicale.ro, iar de anul acesta cumpar cu factura de la thomann prin un prieten.

 

Astept sa apara la MC Music chitarile PRS si probabil pe viitor imi voi lua Elixilurile de la voi iar alte lucruri care m-ar interesa ar fii:

 

-efecte TC Electronic (Nova Sistemul in mod special)

-amplifuri si cabinete europene moderne gen Framus, ENGL, Diezel

-o gama mai larga de doze SD pe stock (acum 1 an a trebuit din pacate sa apelez la Grosmann sa imi aduca pt. ca la MC nu erau JB si Jazz zebra si mi s-a spus ca nici nu aduceti pe comanda)

-m-ar interesa si o firma serioasa care sa aduca produse Boss/Roland, Epiphone, LTD, Fender. ProGuitar nu au aproape nimic in stoc si nu au magazin in Cluj...

 

Am facut repede ceva studii de piata, aduce cu geanta!

 

Te rog nu mai face astfel de afirmatii mincinoase! Nici macar nu am iesit vreodata din tzara!

Link to comment
Share on other sites

1. Vreau mai multe detalii despre problema ta! Cine ti-a raspuns asa, Nicu sau Adi? Am mari dubii in privinta plangerii tale!

2. Din curiozitate, te rog sa ne informezi si pe noi, care e gama de produse " mai buna ", asa cum zici tu!

3. Au trecut deja zece minute de cand te-am intrebat cine ti-a raspuns asa, de la MCMUSIC din Cluj, tu esti prezent pe topic, dAR NU dai raspunsul! E asa de greu?

4. Am auzit, poate ma insel, ca tu esti unul dintre aia care aduce cu geanta de la Thomann ( un alt neplatitor de taxe din Cluj-Napoca, aidoma lui Ursu de la Bucuresti ), oare gresesc? Atunci e de inteles postul tau!

 

PS. Am observat ca dupa 15 min ai fugit! No comment...

 

no offence dar:

gama este mai variata pe thomann fatza de gama pe care o oferitzi voi, de exemplu dozele SD, la voi in magazine is foarte putzine comparat cu intreaga gama SD, am vrut sa cumpar o doza SD SH1 '59 varianta pe 7 corzi, iar voi nu aducetzi asa ceva in plus am cumparat de la voi un SD Distortion tot pe 7 corzi si mi s-a spus ca nu oferitzi deloc garantzie, decat doar in cazul in care doza este montata la voi in magazin..

Cu tot respectul ptr Doru si Liviu (de la magazinul din Cj, cu care is si prieten) dar ei nu monteaza doze, singura optziune care a ramas a fost sa-mi montez singur doza (ceea ce am si facut, si mere perfect) dar totusi nu am garantzie pe ea...si exista posibilitatea sa fie defecta...iar io sa raman cu buza umflata..practic....garantzie 0 (zero) la doze,...si dupa ce dau 300 RON pe-o doza...nu prea imi convine sa pierd banii..

 

CulBoji, nu este cel care aduce marfa de pe thomann, sursele tale te-au informat gresit, iar in legatura cu pedala lui de Wah, potzi sa-l intrebi si pe Doru (angajatul tau) care a fost coleg de trupa in perioada respectiva...is sigur ca va confirma cazul lui CulBoji

 

Peace

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
no offence dar:

gama este mai variata pe thomann fatza de gama pe care o oferitzi voi, de exemplu dozele SD, la voi in magazine is foarte putzine comparat cu intreaga gama SD, am vrut sa cumpar o doza SD SH1 '59 varianta pe 7 corzi, iar voi nu aducetzi asa ceva in plus am cumparat de la voi un SD Distortion tot pe 7 corzi si mi s-a spus ca nu oferitzi deloc garantzie, decat doar in cazul in care doza este montata la voi in magazin..

Cu tot respectul ptr Doru si Liviu (de la magazinul din Cj, cu care is si prieten) dar ei nu monteaza doze, singura optziune care a ramas a fost sa-mi montez singur doza (ceea ce am si facut, si mere perfect) dar totusi nu am garantzie pe ea...si exista posibilitatea sa fie defecta...iar io sa raman cu buza umflata..practic....garantzie 0 (zero) la doze,...si dupa ce dau 300 RON pe-o doza...nu prea imi convine sa pierd banii..

 

CulBoji, nu este cel care aduce marfa de pe thomann, sursele tale te-au informat gresit, iar in legatura cu pedala lui de Wah, potzi sa-l intrebi si pe Doru (angajatul tau) care a fost coleg de trupa in perioada respectiva...is sigur ca va confirma cazul lui CulBoji

 

Peace

Maine voi verifica!

 

Daca cineva a gresit, o sa iau lua masuri! Iti multumesc pentru informatii! :)

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest blackraven

Up. Ce patanii ati mai avut? Share people. Eu, unul, nu prea am patit nimic. Am fost de doua ori la Muzica si totul a fost ok. Am de la ei un Ibanez si un Zoom. Si am mai luat si niste coarde.

Link to comment
Share on other sites

Eu acustica si husa le-am cumparat de la MC Music Bucuresti, aici am intalnit cel mai de treaba vanzator(e blond si inalt, nu stiu cum il cheama).

Mi-a pastrat chitara cam 1 saptamana pana am facut rost de bani sa o cumpara iar cu husa s-a intamplat la fel , a pus-o deoparte.

Sper sa mai ajung sa cumpar de la ei(ma bata gandul sa iau un ibanez cu 24 taste mai ieftin).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest Adriani
Salut!

Sunt curios de experientele forumistilor legate de garantia de pe Thomann sau MCMusic, poate asa ma luminez si eu de ce nu au unii incredere intr-un magazin din Romania si prefera Germania, unde eu nu vad de ce ar fi mai simplu (taxe postale mai mari, asteptare mai multa, diagnostic mai greu de discutat).

Sunt super constient ca lucrurile nu sunt albe sau negre la nici un magazin, de asta sunt curios de experientele personale (sau ale prietenilor), si fiecare cititor va trage concluzia pentru el.

Pe scurt sunt curios de ce s-a rezolvat prin garantie si ce nu, respectiv in cat timp.

 

experienta mea cu MCMusic: Am avut problema cu o piesa de la tremolo la o chitara de la ei, care nu s-a observat cand am luat-o, am raportat problema si mi-a venit piesa in doua zile (asta pt ca a venit din Bucuresti in Cluj).

 

o zi faina!

Salut.

Eu am inceput sa-mi cumpar sculele de care am nevoie din Germania, de la Thomann.

Am fost pana acolo, preferand sa bat 2600 km (dus-intors) din 5 motive si unul suplimentar:

1. instrumentele pe care le doream, nu le gaseam in Romania.

2. calitatea serviciilor, organizarea, service-ul ulterior si garantia ( de la 2 la 3 ani) sunt superioare.

3. in 30 de zile poti returna produsul daca te razgandesti sau nu te satisface pe deplin.

4. gasesti aproape orice.

5. am vizitat Bavaria, si-o voi mai face pe viitor. Promit !

Motivul suplimentar:

-n-o sa mai cumpar de la Mc Music nici macar o pana.

Fiecare e liber sa aleaga.

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

De la 2 chitari un amplificator si destule seturi de corzi pana la un amarat de strap si niste pene,toate le am de la McMusic...eu personal nu am avut nici o problema cu produsele oferite de ei,garantia pentru ele.Ca sa nu mai zic ca vanzatorii erau super de treaba orice intrebi iti zice si arata :) -in ochii mei e cel mai bun magazin de instrumente din Ro.

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Am cumparat in Iulie 2008 de la Thomann,un Marshall JVM 410H half stack si o pereche de monitoare de studio Roland DS-7 .Comanda am facut-o on-line si am platit cu transfer bancar. In doua saptamani mi-a sosit marfa la usa !Serviciu impecabil! Eu cumpar numai de la Thomann !

 

 

 

Toate cele bune ! Iulian

post-1493-1229623627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

On - topic: "Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul". Ideea e ca daca vrei sa iei ceva costisitor, iei de la Thomann ca e de incredere; iar daca vrei sa iei pene, corzi, un tuner de 30 lei sau produse de curatare si intretinere te duci la un magazin din celelalte 2 precizate.

 

Off - topic: This topic sucks...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.