www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremolo Problem


SolDiez
 Share

Recommended Posts

Mi se dezacordeaza corzile mi2, si si sol cand folosesc tremoloul. Pentru chestii "adanci" corzile mi se fac diezi iar la un vibrato mai usor imi coboara spre bemoli. Daca vreau sa mai scot un arc(din 3) trebuie sa dezacordez corzile de tot sau merge cu ele puse? :) Am citit pe aici solutii cu grafitat dar nu sunt sigur cum trebuie procedat, unde trebuie pus, scot corzile nu le scot vreau ceva mai detaliat ca pentru incepatori. Si nu, nu ma deranjeaza ca mi-am luat chitara cu tremolo atata timp cat nu se dezacordeaza deloc cand nu e folosit. Asta ca sa nu-mi sariti in cap :)

Anyway daca tot e acolo poate imi dati niste sfaturi sa-l fac utilizabil. Sarumana :)

Link to comment
Share on other sites

Mi se dezacordeaza corzile mi2, si si sol cand folosesc tremoloul. Pentru chestii "adanci" corzile mi se fac diezi iar la un vibrato mai usor imi coboara spre bemoli. Daca vreau sa mai scot un arc(din 3) trebuie sa dezacordez corzile de tot sau merge cu ele puse? :) Am citit pe aici solutii cu grafitat dar nu sunt sigur cum trebuie procedat, unde trebuie pus, scot corzile nu le scot vreau ceva mai detaliat ca pentru incepatori. Si nu, nu ma deranjeaza ca mi-am luat chitara cu tremolo atata timp cat nu se dezacordeaza deloc cand nu e folosit. Asta ca sa nu-mi sariti in cap :)

Anyway daca tot e acolo poate imi dati niste sfaturi sa-l fac utilizabil. Sarumana :)

 

Ca sã î-ți stea mai bine acordatã, ar trebui în primul rând sã ai grijã sã-ți pui corzile corect în momentul în care le schimbi. Odatã acordatã ghitara, trebuie sã faci bend-uri pe fiecare coardã în parte, eventual în mai multe poziții, dupã care sã refaci acordajul. Deasemenea trebuie sã tragi de tremolo ºi sã reacordezi de mai multe ori, deoarece spirele de pe chei trebuie sã se aºeze/fixeze. Dar, acordajul va sta cât de cât bine doar în cazul în care nu abuzezi de tremolo la modul ,,brutal''. Pt. dive-uri mai pronunțate ar fi bine sã ai o ghitarã echipatã cu floyd rose.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1288

asta era pt "grafitare" ... Eddie Van Halen folosea ceva de genu creion (grafit) + vaselina (Cred...) pana a descoperit pe un nene pe nume Floyd Rose...

mai exista varianta unui Graphite nut http://www.guitarpartsdepot.com/Guitar_Nut..._Nut_42mm-.html pe care il montezi la un lutier bun...

corzile nu aluneca bine printre sloturile nutului... de aceea raman blocate si nu se reaseaza...

cauta pe google despre guitar nuts...

asculta sfatul lui arthur... si de asemenea nu face nimic pana nu primesti mai multe raspunsuri de la altii :)

Link to comment
Share on other sites

arcuri gasesti la grosmann... 10 roni unul...

de montat e usor... dar poate sa ti le monteze si el si astfel iti si seteaza chitara... ceea ce e destul de greu pentru un incepator...

e 50 roni setupul...

vezi ca nu-ti face chitara la magazin.. ci va trebui sa te duci la atelier... suna inainte...

mai exista varianta guitar shop .. putin mai scumpa...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Se gasesc arcuri de vanzare separat? Chitara mi-a venit doar cu 3. Si cu 5 arcuri cred ca o sa candidez la cel mai puternic om din lume.

dragul meu, da-mi voie sa-ti spun ca te inseli. nu este vorba de forta mai mare in actionarea manetei vibratorului. eu am inceput de prin 1983 sa cant cu 5 arcuri la stratocaster. am ales aceasta varianta, urmarind echiparile unor mari chitaristi precum hendrix si blackmore care abuzau, efectiv, de vintage tremolo. pot sa-ti spun ca si in prezent am doua stratocastere echipate cu vintage tremolo si ambele au cate 5 arcuri. nu numai ca acest tip de echipare, cu 5 arcuri, da o stabilitate mai buna a acordajului, dar da si o transmitere mai buna a sunetului. totul este, insa, sa stii sa reglezi chitara in consecinta si sa nu cumva sa ai pretentii de a face cu un vintage tremolo ceea ce faci cu un floyd rose. nu folosi nicio alta solutie pt. vintage tremolo decat asta pe care ti-am descris-o mai sus. solutii grafitate sau alte alea nu fac decat sa imbacseasca corzile. numai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
^^mcmusic for me. Poate imi face si gratis ca e in garantie chitara inca. Cred ca o sa ma duc cu ea acolo desi mi-e cam sila sa intru in magazin ca vanzatorii orice numai simpatici nu-mi sunt. Va multumesc mult.

 

Poti veni cu ea la noi. Bineinteles ca e gratis. Chestia cu "sila si cu simpatia", puteai sa o lasi deoparte...

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

Dati-mi voie sa fac pe desteptu'. Majoritatea populatiei, inclusiv unii producatori de instrumente denumesc TOTAL INCORECT maneta sau bara de "tremolo". Credeti-ma pe cuvant cand va spun ca efectul care se obtine cu ea se numeste "VIBRATO"! Tremolo este tehnica de exemplu din "Recuerdos de la Alhambra" pentru cine stie, tehnica pe care cu tot efortul n-aveti cum s-o scoateti dintr-o biata maneta de vibrato. Peace & :) Nu dati cu paru! O sa deschid un topic despre asta

Link to comment
Share on other sites

Mi se dezacordeaza corzile mi2, si si sol cand folosesc tremoloul. Pentru chestii "adanci" corzile mi se fac diezi iar la un vibrato mai usor imi coboara spre bemoli. Daca vreau sa mai scot un arc(din 3) trebuie sa dezacordez corzile de tot sau merge cu ele puse? :) Am citit pe aici solutii cu grafitat dar nu sunt sigur cum trebuie procedat, unde trebuie pus, scot corzile nu le scot vreau ceva mai detaliat ca pentru incepatori. Si nu, nu ma deranjeaza ca mi-am luat chitara cu tremolo atata timp cat nu se dezacordeaza deloc cand nu e folosit. Asta ca sa nu-mi sariti in cap :)

Anyway daca tot e acolo poate imi dati niste sfaturi sa-l fac utilizabil. Sarumana :)

 

ce chitara , ce tip de vb ?

Link to comment
Share on other sites

Poti veni cu ea la noi. Bineinteles ca e gratis. Chestia cu "sila si cu simpatia", puteai sa o lasi deoparte...

Ma scuzi dar de cate ori am intrat in magazin am fost tratat cu dezinteres si in sila deci nu pot sa plec total multumit de acolo decat cu eventualul instrument daca e bun.

 

@karpi: Aria Mac-50. Wilkinson VS50 vibrato.

Link to comment
Share on other sites

Ma scuzi dar de cate ori am intrat in magazin am fost tratat cu dezinteres si in sila deci nu pot sa plec total multumit de acolo decat cu eventualul instrument daca e bun.

 

@karpi: Aria Mac-50. Wilkinson VS50 vibrato.

 

eu am o chitara Willkinson , corp mahon /gat paltin+mahon HSS ( am cumparat-o modificata in HSH) ...Vintage...RV6 ( ceva asemanator codul)

 

vibratorul cu 3 arcuri , are pragus cred ca grafitat , nu agata nu se dezacordeaza , e minunat , plus bratul vibratorului nu-i cu filet ci cu o bucsa de ceva material plastic ( teflon sau tot ceva grafitat , nu stiu ce-i dar nu a s-a largit sta bratul in orice pozitie e super)

 

 

Singurul lucru ,am schimbat pragusurile din tabla presata in pragusuri de la vibrator de Strat ( cele de tabla nu erau slefuite bine si-mi rupeau corzile , avand piese de schimb am schimbat acesatea si acum nu mai am nici o problema )

 

Nu stiu ce sa zic , revine perfect in pitch si eu trag de vibrator incontinu.

 

Daca-i vibrator two point floating in acest caz "cutitele"-s de vina , se tocesc si in loc de o singura muchie apar mai multe , ce dau mai multe poziti( unghiuri) de "repaos"

 

asta-i VS50 acela e din pleu in loc de otel .Ar mai fi o posibilitate ca pivotii sa nu fie la aceiasi inaltime si sa apara o forta de torsiune ce sa deregleze echilibrul.dar mi-e ca numai cutitele-s de vina.( presupunand ca pivotii sunt din otel dur )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.