www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multi-effects


[Q]
 Share

Recommended Posts

Din cate-am vazut p'aici...exista multa lume care a incercat multe bucati de echipament in domeniu :)

 

Intreb si eu...ce recomandati pentru multi-effects-uri ?

Zoom (505 - 707)

Behringer

Digitech (seria RP)

Boss

...altele

 

eventual inventariati defecte...calitati :)

 

PS: Sunt fan Dream Theater, deci vreau un sunet cat de cat apropiat de al lu Petrucci

Link to comment
Share on other sites

Hmm.. Petrucci foloseste doze DiMarzio si amp Mesa Boogie ( Road King mai nou ). Greu de imitat sunetul lui.

 

S-a mai discutat putin pe tema asta aici

 

Depinde de banii disponibili evident. Daca vrei sa investesti mai mult si tii neaparat sa-ti iei multi-efect probabil un boss GT-6 sau GT-8 ar fi solutia...

Link to comment
Share on other sites

Pai intre Zoom si Digitech io zic sa alegi Behringer :) . Acu serios, Digitech nu pot sa-ti spun cum e.. n-am incercat. Zoom 505II se preteaza numai la incepatori absoluti. 707II e ceva mai avansat dar review-urile sunt cam impotriva lui. De fapt daca e sa te iei dupa review-uri ( de obicei o idee buna... daca sunt multe ) nici Digitech nu prea straluceste. De exemplu RP-200

Dupa cum ai vazut aici s-a mai recomandat si altcuiva Behringer. Io zic ca ar fi o alegere buna.

Link to comment
Share on other sites

hmm... Adi, eu zic sa nu vbesti inainte sa nu incerci ceva :). Digitech fac niste multi effect la fel de bune ca si single effect. Ma rog, GNX4 de la digitech e super tare, da costa 40 milioane. Behringer sunt f bune. Ti-as sugera un v amp, pentru ca nu cred ca ai bani de v amp 2. De la Boss, GT6 e marfa, da nuj daca iti ajung banii (nu mai stiu exact cat costa). Zoom sunt cam slabute... :).

Link to comment
Share on other sites

na c-am facut update la profile...in iasi nu exista asa ceva :)

sunt numa 3 magazine de instrumente...si n-au digitech pentru probat :)

 

cat despre multi-effect eu vreau sa comand de pe ebay...si la behringer tot ce este momentan e X V-amp V-amp Pro Mountable Rack (care n-am un' sa-l bag B)), si V-amp 2

 

deci...poate se indura careva sa-mi arate cum suna...sa vad daca-mi incanta auzul :(...am citit acuma cateva review-uri la X V-amp si toti se plang de constructia plasticata...ca nu-i rezistent...contesta cineva asta ? ;)

 

V-amp 2 adica...asta care arata ca walkman cu multe butoane ? :)

Link to comment
Share on other sites

hmm... Adi, eu zic sa nu vbesti inainte sa nu incerci ceva .
Acu serios, Digitech nu pot sa-ti spun cum e.. n-am incercat.

 

Hihi, nu mi-am dat cu parerea despre el ( chiar am zis ca nu stiu nimic ), doar am pus link la niste review-uri care nu prea il avantajeaza. Sorry if I offended a Digitech fan.

 

Felix are V-Amp 2, iar Cearny are X-Vamp. Da-le un Private Message daca nu vad ei topicul asta si sunt sigur ca te vor lamuri. Eu am avut ocazia sa ma joc cam o luna cu un V-amp 2 si trebuie sa spun ca mi-a placut foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

cateva sample-uri cu v-amp 2 gasesti aici: http://cosu.homelinux.net/forum/index.php?showtopic=16&st=30

 

sfatul meu e sa cauti un boss gt5 la mana a doua sau chiar un gt3. v-amp are unele probleme cu cantatul pe scena (intarzieri la trecerea de pe un cabinet pe altul), eu il folosesc strict pentru inregistrari pentru ca simuleaza amp-uri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.