www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutooor Fratilor Urgent


Recommended Posts

Am gasit pe un site din strainatate un gibson les paul custom f f fieftin. am vb cu omu la tel si mi a zis ca habar n are ce chitara e e total pe dinafara el vrea doar sa o vanda iar la pretul pe care mi l a zis am dubii dak e originala o fi vreo teapa ceva nustiu. poate va da ti voi seama dupa serial number sau ceva pe net ca eu nu am reusit nimic si dak e maine sa o vad la ce sa ma uit ca nu am experienta cu gibson adik nu fac diferenta si plus ca nu are statie pe ce sa o probez si n am cum sa mi dau seama la sunet si chestia asta nu e la noi in tara. merita sa ma duc maine sa o vad?????

post-5899-1206122963_thumb.jpg

post-5899-1206122999_thumb.jpg

post-5899-1206123039_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai in primul rand... unde ai gasit chitara?

 

doi la mana, cine are un les paul custom stie sigur ce inseamna un gibson.... in cazul in care omul nu stie nimic, atunci chitara e de furat si cine stie printre ce fel de oameni nimeresti acolo.

 

trei la mana, mie din poze corpul mi se pare un pic altfel decat la un les paul custom si ma refer la pozitionarea potentiometrelor fata de de partea de jos a chitarei.

 

Vezi ca in China se fac copii identice dupa Gibson Les Paul Custom, asta incluzand si serialul. Deci mare atentie.

 

Daca tot vrei sa te duci, ia un cunoscator cu tine si de ce nu, si un gun ceva... macar un carpati acolo.

 

@hades: abtipilduri d-alea se pun si pe epiphone si pe copiile ieftine made in china. Alea n-au nici o valoare

Link to comment
Share on other sites

http://www.made-in-china.com/showroom/bobo...ard-Guitar.html

 

http://reviews.ebay.com/How-to-spot-a-fake...000000001322912

 

http://lespaulguide.com/how-to-spot-fakes.php

 

etc etc

 

hades, chinezii copiaza pana si serialul... am vazut asta cu ochii mei, nu mananc rahat aiurea.

 

uite alt link: http://www.ebaysoho.net/index.php?gOo=good...amp;brand_id=38

 

GIBSON MADE IN CHINA :)

Link to comment
Share on other sites

pai in primul rand... unde ai gasit chitara?

 

doi la mana, cine are un les paul custom stie sigur ce inseamna un gibson.... in cazul in care omul nu stie nimic, atunci chitara e de furat si cine stie printre ce fel de oameni nimeresti acolo.

 

trei la mana, mie din poze corpul mi se pare un pic altfel decat la un les paul custom si ma refer la pozitionarea potentiometrelor fata de de partea de jos a chitarei.

 

Vezi ca in China se fac copii identice dupa Gibson Les Paul Custom, asta incluzand si serialul. Deci mare atentie.

 

Daca tot vrei sa te duci, ia un cunoscator cu tine si de ce nu, si un gun ceva... macar un carpati acolo.

 

@hades: abtipilduri d-alea se pun si pe epiphone si pe copiile ieftine made in china. Alea n-au nici o valoare

 

 

Pai toata chestia asta se petrece la fratii nostri iubiti de peste prut adica in republica moldova  :)

eu ma aflu acum la chisinau intr o delegatie de la compania la care lucrez adik work shit si un coleg de al meu de la reprezentantza din moldova afland ca s chitarist mi a aratat un site cu chestii ieftine instrumente muzicale and shit si am vazut si alte chestii interesante cum ar fi marshal nu mai stiu ce model era oricum unu tare la 250 euro. oricum a zis ca aici fenomenul nu e prea dezvoltat si in cele mai multe cazuri toate chestiile aduse din strainatate se dau mai ieftin pt ca nu s apreciate de taranii astia la adevarata lor valoare

Link to comment
Share on other sites

man, fara suparare dar tu sti sa citesti?

 

http://999.md/Board/Message.aspx?MsgID=1078353

 

Gibson Standart Ieftin ! ! ! Instrument produs in korea ,dar suna foarte decent si arata La fel Si este nou nout Si vreau putin pe el , Sunati si no sa regretati Toate inscriptiile sunt ka pe Gibsonul adevarat , Este prezenta si inscriptia "Made In USA" Si Gibson pe fotografii este exact ghitara care o vind ! Astept propuneri !

 

Parerea mea e ca topicul asta se poate inchide.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

man, fara suparare dar tu sti sa citesti?

 

http://999.md/Board/Message.aspx?MsgID=1078353

 

Gibson Standart Ieftin ! ! ! Instrument produs in korea ,dar suna foarte decent si arata La fel Si este nou nout Si vreau putin pe el , Sunati si no sa regretati Toate inscriptiile sunt ka pe Gibsonul adevarat , Este prezenta si inscriptia "Made In USA" Si Gibson pe fotografii este exact ghitara care o vind ! Astept propuneri !

 

Parerea mea e ca topicul asta se poate inchide.

 

Ce prost am fost nu ma uitasem eu pe site el doar mi dat pozele si nr de telefon si apoi linkul pe care l am vazut si eu intr un final dupa ce l am trimis voua

eu vorbeam deja cu el la telefon n aveam treaba ai dracu moldoveni prosti.

:)  si eu printre ei :)

Link to comment
Share on other sites

@canstantzin macar stii o treaba! e fake. nu te apuci de transpirat pe acolo unde esti ca muama e gibson 300 eur.

 

mama da cum am transpirat:)) eu am vazut pozele si m am apucat sa dau telefoane deja ma vedeam cu un gibson custom iar cand mi a aratat omu link ul cu tot ce scrie si vi l am trmis si voua deja imi dadeam palme

Link to comment
Share on other sites

pai nu are tastele "imbracate", are parca suruburi nepotrivite la tail-piece, si eu nu stiu gibson care sa vina cu abtibilduri d-alea penibile pe doze. numa epi si copiile. aa si serialul e prost...desi nu tin minte exact, customurile nu au serial-ele asa cum au standardurile, sg etc, si in plus serial-ul tre sa aiba inca o cifra.

stiu asta pt ca am avut gibson din 2005 si serial-urile au trecut la 9 cifre inainte de numarul (ziua) 200.

si ca valoare...nu cred ca face 100 euro :)

 

si headstockul nu e din 3 bucati

si inlay-urile arata fake

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

@offtopic: Mda, se mai adevereste odata credo-ul meu, nu exista chitari foarte ieftine si bune, sau ieftine si foarte bune...

 

de unde scoti tu aceasta concluzie , cate chitare ai sau ai avut ?

 

nu te lua dupa vorbe si reclame .

 

N-o sa spuna firma Gibson ...luati fratilor copy ieftine ca nu-s departe de "original" ca noi inchidem firma nu ne mai trebuie bani , nepotii au destul ne-am capatuit si de acu mergem in Las Vegas sa cheltuim ...hehe

 

daca poate cineva sa explice diferenta de calitatae intre un GLP sa zicem de 2000$ si o copie buna la 400$

 

nu vorbesc de chitare vintage de colectie unde conteaza vechimea si seria rara sau a fost al unui chitarist vestit , adica piesa de muzeu.

 

Toata chestiunea este sa nu te pacalesti la pret , cum a amai scris cineva o copie n-o poti revinde nici la valoarea de cumparare iar o piesa originala i-si mareste valoarea cu timpul ( daca se conserva si ajunge raritate )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu pot sa jur ca daca iei 2 chitare identice ale unor firme cunoscute iar uneia dintre ele ii schimbi numele , 95% dintre "baietii cu experienta " ar vedea o diferenta majora atat ca sound cat si ca constructie. E o chestie psihologica pe care uniii stiu sa o exploateze.

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

de unde scoti tu aceasta concluzie , cate chitare ai sau ai avut ?

 

Salut Karpi, nu ziceam ca toate chitarile ieftine sunt proaste, ziceam doar ca de obicei cam cati bani dai, calitatea aia o primesti. De exemplu nu poti sa te astepti de la o chitara de 5 milioane sa se comporte ca una de 20, de orice model ar fi ea. Asta nu inseamna ca nu gasesti la 15 mil, sa zicem una care sa se comporte ca alta de 20. De exemplu Epiphone-urile mi se par destul de piperate, pe cand Schecter fac chitari bune si au pretul mai mic.

 

BTW, am observat ca raportul pret/calitate e ca si graficul functiei logaritmice, pana la un anumit punct (cam pana la 10-12 mil) e diferenta mare intre calitatea chitarilor, dupa care incepe sa scada.

 

P.S.:

Am urmatoarele: LTD EX 351, Ibanez XPT700, Squier Bullet Strat, Hora Classic (prima mea chitara :) )

Am Avut: Peavey Rotor EX, Stagg Strat, Marathon (un model copie Ibanez), Hora electro-acustica

Am mai cantat putin pe chitarile prietenilor, Ibanez, Epiphone, Jackson, Schecter si recunosc ca inca nu am cantat pe Gibson sau Fender.

 

P.P.S.: Stiu care e faza cu reclamele, si nu ma iau dupa ele. In chitarile ieftine sunt unele care sunt facute chiar bine, de exemplu Squier-ul meu, care a venit foarte bine setat din fabrica la 5 mil, totusi cu cheite noi si doze noi deja valoarea lui a ajuns la 13-15 mil, ceea ce deja nu mi se pare ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.