www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Pt Un Incepator


Guest NK0d3R
 Share

Recommended Posts

Guest NK0d3R

Salut,

Am o intrebare putin mai neobisnuita ... Iata povestea : am un Jackson JS30 de vreo 2 saptamani, si il tin la pastrat intr-o husa Fender. Respectiva husa Fender are in dreptul zonei unde s-ar afla, cu aproximatie, corpul chitarii, pe o zona restransa, cam in dreptul dozelor, un alt tip de captuseala un pic mai tare. Stay with me. Problema mea este : din cauza ca eu scoteam, din graba, chitara fara sa deschid complet husa, fara sa ridic partea de sus ca un capac etc etc (o deschideam cat sa iasa chitara fara nici o problema si o trageam din ea ... 'you dumb fuck' veti spune probabil), suruburile care fixeaza corzile la bridge se frecau de bucata aia de material si, pana sa obsev fenomenul, s-a luat, intr-un mod inestestic, vopseaua de pe ele si arata de parca as avea chitara de 10 ani (yup, "Made in India", cu toate avantajele care vin cu asta). Cu ce imi recomandati sa le 'repar' ? Eu m-am gandit la urmatoarele variante :

- marker negru

- marker care se foloseste la corectarea micilor zgarieturi de pe vopseaua masinilor (se gasesc in Carrefour)

- spray cu vopsea

Cu speranta de a nu fi etichetat idiot/paranoic/whatever, va rog sa imi spuneti o parere. Am atasat si poze. Multumesc

post-6777-1206080139_thumb.jpg

post-6777-1206080144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca s-a luat vopseaua de la atingerea cu husa (acele surubele sunt intr-o parte concava a floyd-ului; mai degraba s-ar fi sters cele cu care acordezi), ci mai degraba de la contactul cu mana, cu podul palmei - acelasi lucru l-am remarcat si eu la mine...

Daca te deranjeaza atat de tare le dai jos si le vopsesti. Eu unul n-as face-o.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest NK0d3R

Da, ar suna plauzibil sa fie de la atingerea cu mana, doar ca timpul in care am utilizat-o e cam scurt (o am de 2 sapt) si nu tin podul palmei atat de jos. Ramane ipoteza cu husa. Probabil ca e mai slaba calitatea vopselei de pe suruburi. De ce nu le-ai da jos ? De fapt, planul meu e sa folosesc totusi un marker pentru corectarea zgarieturilor de pe masini, si probabil ca nici nu va trebui sa le dau jos in situatia asta. Si daca nu functioneaza asa, oricum imi schimb corzile in curand... o ocazie buna sa rezolv si asta. O sa astept si alte sugestii, sa nu fac totusi (inca) o tampenie. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

e de la mana! cunosc pe cineva cu rg 370 nou care dupa 3 sapt a inceput sa se ia vopseaua.

chitara din husa o scoti de 2 pe zi; insa cu mana freci de sute de ori...

 

Pai ia zi tu cum draq ajungi cu mana pe ele in timp ce canti ?Sau vrei sa spui ca in doua sapt de cand zice ca are chitara a schimbat corzile (numai mi;la si re) de n'spe ori si a invartit suruburi pana a luat vopseaua?

Asta e alt topic de genul "tara arde si babele se piaptana..." la care si raspunsul tau e pe masura... :)

 

Puneti'va ba pe cantat si lasati dracu tampeniile.

Si sa incerc sa fiu putin ontopic (nu'mi vine nici mie sa cred ca raspund la astfel de intrebari...): daca vorba lui @Dimytrius, tii neaparat la aspectul asta poti sa dai cu spray sau vopsea ptr metal.

Link to comment
Share on other sites

:) mane, am un bun prieten care si`a luat de ceva vreme un rg 370. dupa 3 sapt a venit cu chitara pe la mine si si s-a plans ca incepe sa se duca vopseaua exact ca in poze. crezi k am vre`un interes sa vorbesc aiurea?

chiar el spunea ca de la cum tine mana e problema.

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

:) )

mane, gusturile nu se discuta :)

 

nici ineptiile...procesul de imbatranire a unei chitare nu se face cu "drujba" ci prin tehnici speciale.de aia ale voastre stralucesc..pt ca nu sunt menite sa fie vintage..decat peste 50 de ani..LOL

Link to comment
Share on other sites

@megadeb: nu mane, nu mere asa... vazusem pe telecaster forum si pe un alt forum de metalisti din afara (ca astia din romania nu fac chestii de genul acesta, inepte) ca sunt niste acizi care fac treaba asta foarte bine...

uite, nenea asta ti le face asa pe bani... si le face bine... http://www.vintagedguitars.com/

also... ma gandeam sa trec pe la solar cu chitara...

ca parca e altfel cand ridici chitara sa inveti niste acorduri cu multe cifre si semne la notatie, o gama de care nu a auzit lumea, iar chitara ta arata mai inspre cum vrei tu... si te simti mandru ca arata asa... fie ea cu zgarieturi si un grif de maple, fie ea spotless si cu floyd lucios fara nici o zgarietura sau semn de uzura...

daca omu' vrea ca floydul lui sa arata fara semn... poa' sa-si ia un floyd negru (original) si nu se mai vede nimic... si daca asta il face sa ia chitara de 6 ori in mana instead of 3 ori pe zi... poi atunci s-o faca...

 

@squier: daca ascultam de oameni ca tine, pan' acu' eram in dambovita...

p.s. defineste fapta inepta...

p.s.2 vezi-ti de xeroxul tau...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

:) ha eu am js30-u de aproape 2 ani si abia citind topicul asta am fost atent la culoarea surubelelor si am observat aceasta "problema" ; ca sa vezi cat de importanta e :)

 

subscriu ca poate fi de la mana, caci, desi podul palmei nu ajunge acolo, un pic din antebrat ajunge (cel putin cum cant eu) mai ales la parti de ritm.

Link to comment
Share on other sites

@megadeb: nu mane, nu mere asa... vazusem pe telecaster forum si pe un alt forum de metalisti din afara (ca astia din romania nu fac chestii de genul acesta, inepte) ca sunt niste acizi care fac treaba asta foarte bine...

uite, nenea asta ti le face asa pe bani... si le face bine... http://www.vintagedguitars.com/

also... ma gandeam sa trec pe la solar cu chitara...

ca parca e altfel cand ridici chitara sa inveti niste acorduri cu multe cifre si semne la notatie, o gama de care nu a auzit lumea, iar chitara ta arata mai inspre cum vrei tu... si te simti mandru ca arata asa... fie ea cu zgarieturi si un grif de maple, fie ea spotless si cu floyd lucios fara nici o zgarietura sau semn de uzura...

daca omu' vrea ca floydul lui sa arata fara semn... poa' sa-si ia un floyd negru (original) si nu se mai vede nimic... si daca asta il face sa ia chitara de 6 ori in mana instead of 3 ori pe zi... poi atunci s-o faca...

 

@squier: daca ascultam de oameni ca tine, pan' acu' eram in dambovita...

p.s. defineste fapta inepta...

p.s.2 vezi-ti de xeroxul tau...

 

dc stiati de capu vostru cantati pana acu nu va plangeati de orice drac pe aici.hai am incheiat discutia

Link to comment
Share on other sites

Vai cata ura pentru niste surubele, tz tz tz.

Ia nishte hartie lipeshteo cu scoth in jurul suruburilor si dai cu spray de metal e facut special sa adere.

Poti sa faci asta de cate ori se ia, oricum tzine mai mult ca orice marker.

Risti doar sa te faci negru pe antebratz, dar ce nu am face noi chitaristii pentru fem....... chitari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.