www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thomann


Guest mkskcrew
 Share

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

imi pare rau ca trebuie sa spun asta, da' mie magazinul mentionat nu mi se pare a fi o reprezentanta Thomann, in adevaratul sens al cuvantului :) as zice ca e doar un nene care o data pe saptamana (sau mai degraba cand vrea muschiu' lui :) ) se urca in masina si merge pan' la mama dracului, la Thomann, si ia de-acolo comenzile preluate de la noi...chestia asta nu face firma respectiva reprezentanta Thomann :) daca ar fi reprezentanta, ar avea un magazin de prezentare, un site mai bine pus la punct, un departament decent de relatii cu clientii...parerea mea B) adica asta ar insemna ca firma sa preia comenzile si sa le si onoreze in timp util (a se citi "nu la Pastele Hipopotamilor"), sa nu-ti raspunda nevasta patronului cand suni si intrebi de comanda, sa-ti raspunda careva la mail...blabla... :(

mai bine incerci sa iei de la noi ce te intereseaza...preturile au inceput sa scada vertiginos ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma
imi pare rau ca trebuie sa spun asta, da' mie magazinul mentionat nu mi se pare a fi o reprezentanta Thomann, in adevaratul sens al cuvantului :) as zice ca e doar un nene care o data pe saptamana (sau mai degraba cand vrea muschiu' lui :) ) se urca in masina si merge pan' la mama dracului, la Thomann, si ia de-acolo comenzile preluate de la noi...chestia asta nu face firma respectiva reprezentanta Thomann :) daca ar fi reprezentanta, ar avea un magazin de prezentare, un site mai bine pus la punct, un departament decent de relatii cu clientii...parerea mea B) adica asta ar insemna ca firma sa preia comenzile si sa le si onoreze in timp util (a se citi "nu la Pastele Hipopotamilor"), sa nu-ti raspunda nevasta patronului cand suni si intrebi de comanda, sa-ti raspunda careva la mail...blabla... :(

mai bine incerci sa iei de la noi ce te intereseaza...preturile au inceput sa scada vertiginos ;)

 

+1 din pacate

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua...am si eu o intrebare..exista reprezentantza THOMANN..in romania ?? si daca da ...unde "??

Aici e necesara o precizare,aceasta confuzie se face destul de des:Thomann ESTE UN MAGAZIN DE RETAIL,ATAT FIZIC,CAT SI VIRTUAL ,(adica face E-commerce).THOMANN NU ESTE UN WHOLE-SALER,(adica angrou)SI NU ESTE UN DISTRIBUITOR DE INSTRUMENTE MUZICALE (decat al marcilor branduite cu numele lui,T-bone,T-amp,T-box,T-bullshit etc,etc,chinezarii de luat la container pe care galbejitzii ti le branduie cum vrei tu),DREPT PENTRU CARE NU ARE CUM SA AIBA "REPREZENTANTA" INTR-O TARA STRAINA. EL NU ARE VOIE SA VANDA CATRE FIRME DINTR-O TARA STRAINA,BA NICI CATRE FIRME DIN GERMANIA CARE SA REVANDA INSTRUMENTELE IN REGIM DE RETAIL.CELEBRELE FIRME ADUCATOARE DE PE THOMANN PRIMESC UN DISCOUNT DE 10-15% SI REVAND IN REGIM DE RETAIL,DE CELE MAI MULTE ORI FARA FACTURA,"ECONOMISIND"(ADICA ADAUGAND LA PROFIT) SI TVA-UL.DE LA THOMANN ACESTE INSTRUMENTE PLEACA SCRIPTIC CATRE PERSOANE FIZICE,ADICA CATRE END-USERI,IAR LA NOI ACESTE PERSOANE FIZICE VAND INSTRUMENTELE IN REGIM DE CONSIGNATIE FIRMEI CARE LE VINDE MAI DEPARTE,ACEASTA PORTITA FIIND LEGALA CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE.ESTE O PRACTICA DE HAIDUCIE,CARE,MAI DEVREME SAU MAI TARZIU VA DISPAREA SINGURA.NORMAL AR FI SA SE CUMPERE DIN MAGAZINELE DE LA NOI PRODUSELE EXISTENTE,SI DE LA THOMANN ON LINE CELE CARE NU SUNT DISPONIBILE ORI SUNT PREA SCUMPE LA NOI.

Insa romanul e intotdeauna mai cu motz,el cumpara de pe Thomann pentru ca e la moda,preferand sa aiba scula hurducaita si zdruncinata de la 1500 de km distanta,preferand uneori chiar sa plateasca putin mai mult,ca sa poata spune "mi-am luat de pe Thomann,frate",chiar daca nu am garantie ! Garantia de la Thomann nu este transmisibila,o scula adusa prin "aducatorii" de pe Thomann are garantia pe numele persoanei care a cumparat-o,si trebuie sa iei legatura cu acesta ca sa o trimita inapoi in Germania,in loc sa ai garantia pe numele tau,in orasul de unde ai cumparat-o.

A zice ca o firma sau alta e "reprezentanta" Thomann in Romania e ca si cum ai zice ca alimentara din Cucuietzii din Deal e reprezentanta Carrefour sau Cora in Cucuietzii din Deal.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Aici e necesara o precizare,aceasta confuzie se face destul de des:Thomann ESTE UN MAGAZIN DE RETAIL,ATAT FIZIC,CAT SI VIRTUAL ,(adica face E-commerce).THOMANN NU ESTE UN WHOLE-SALER,(adica angrou)SI NU ESTE UN DISTRIBUITOR DE INSTRUMENTE MUZICALE (decat al marcilor branduite cu numele lui,T-bone,T-amp,T-box,T-bullshit etc,etc,chinezarii de luat la container pe care galbejitzii ti le branduie cum vrei tu),DREPT PENTRU CARE NU ARE CUM SA AIBA "REPREZENTANTA" INTR-O TARA STRAINA.

 

Confuzia vine probabil de la faptul ca Thomann e mare cat China :) si la volumul lui de vanzari enorm are preturi de discounter! (ba chiar de angrosist).

Este cat se poate de bine ca ai incercat sa lamuresti lumea ca orice firma care se da drept "reprezentanta" Thomann in Ro e o mare minciuna. Reprezentanta Thomann in Ro nu poate fi decat o filiala. Iar asa ceva, din cate stiu eu, nu exista.

 

Intrebare Nr.1: daca Thomann deschide prin absurd o filiala in Ro, are voie sa-si vande produse "de acasa"? Sau tb sa ia de la distribuitorii din Ro?

 

Intrebare Nr.2: distribuitorii din Ro au voie sa aibe si magazine de retail?

 

Intrebare Nr.3: Presupunand ca distribuitorii din Ro au voie sa aibe retail, cum se asigura corectitudinea pietei? Exemplu: Firma X are distributie unica pt produsul A. Ea desface insa acest produs in magazinul propriu de retail. Firma Y (Thomann) deschide un magazin de retail unde vrea sa vanda produsul A. Normal ca tb sa mearga la firma X, care insa, e atat distro cat si retail. Nu exista aici un conflict de interese?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ca sa ajut pe toata lumea mai exact

in urma cu.... paroape 2 luni aveam in gand sa deschid efectiv o filiala(reprezentanta...sau cum vreti sa ii spuneti...Thomann)

as fi avut bani dispusi 200.000 de euro pentru aceasta(nu eu efectiv,dar eu beneficiam de toata treaba) care oricum,probabil nu ar fi fost de ajuns

 

 

si am sunat la ei la departamentul de marketing si am vorbit cu cineva in engleza

 

mi-i s-a raspuns clar:"Well,i'm shure we don't need a dealer store in Romania!Because we have enough people from your country comming here everyday buying in amount of minimal 50.000 euros and the disscount is 3% at 10.000 euros after the 4th order!"

 

cam asa ceva

 

scuze pentru greselile gramaticale(daca au fost) :)

 

deci asta se intampla

si deja daca nu ma insel sunt oameni din toata tzara

 

este un magazin aici in oradea care aduce de la thomann cu 3% adaos

mai este o persoana in satu-mare(fara adaos)

deci....sunt multe de tot

 

 

sa speram ca s-a clarificat

Edited by Jeanov
Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC

Sunt chiar curios de ce acesti comercianti "ambulanti", daca vor sa faca un business, nu apeleaza si la distribuitorii din Romania ( intradevar, doar cativa seriosi! ) sigur vor avea un discount mai bun! Plus ca nu mai trebuie sa cheltuiasca o gramada de bani pe benzina, motorina!

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
E mai aproape Germania de Arad, Satu-Mare sau Oradea (si drumurile sunt mai bune). :)

Pai, daca esti dealer, nu trebuie sa te deplasezi, marfa ajunge la tine a doua zi prin curier!

Iti trebuie multa minte sa intelegi asta? :)

 

E valabil si pentru Ursu, pot sa-l scutesc de niste drumuri bune! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Dealer pentru ce produse? :) Eu mi-am luat un amplif Laney de pe Thomann (prin Ursu). As vrea sa-mi iau in vreo 2 luni si un bas DanelectroDano 63 Long Scale Bass Aqua E-Bass. :) La noi oferta de produse nu este atat de variata.

1. Proata alegere ai facut!

2. Ma refeream la brand-urile pentru care exista distribuitori in Romania. BTW, vor aparea din ce in ce mai multi, sper!

3. Sa cumperi din poza, fara sa probezi, in special o chitara, mi se pare absurd!

4. Sa renunti la garantie, din nou absurd...

5. Sanatate si putere de munca la fabrica!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate daca vrei o chitara scumpa, sa o iei de aici trebuie sa faci comanda si ti se aduce o singura bucata. Deci, ce-i vrajeala asta, ce probezi, din ce alegi? Vrajeli, vrajeli, vrajeli. La Thomann poti s-o dai inapoi.

De la Ursu am cumparat ceea ce nu era adus aici (s-a adus in Romania abia peste 6 luni). Si daca tot s-a dus omul pana acolo, a mai luat una-alta, nu? Cam asa merge treaba. Am cumparat de la Thomann multe lucruri. Am fost multumit, n-am avut probleme. Sa spun si conditiile in care am cumparat. Am mers aici la magazin, produsul nu era pe stoc. In cat timp il aduceti? Nu stim. Cum adica? Pai mai incercati peste 2 saptamani. Atunci il aveti sigur? Nu, am spus mai incercati, asta nu inseamna sigur, ce nu intelegeti romaneste? Ba da, dar am incercat sa fortez nota sa obtin un raspuns. Ati spus ca nu stiti, deci asta poate sa insemne ca e posibil sa vina mai devreme de 2 saptamani? A, in niciun caz. Atunci am comandat de la Thomann. A venit in 7 zile lucratoare. Daca tot am facut o comanda, atunci am rasfoit site-ul si am tot incarcat acolo comanda cu lucruri pe care le gaseam si aici ca doar transportul era tot ala. Acum cand vreau sa cumpar ceva ce fac? Ma duc pana in centru, ma chinui cu parcarea si ala sa-mi zica ca n-are? In niciun caz. Sun. Aveti? Nu. Pa. Si in loc sa-mi arunc ochii prin magazin si sa mai iau una alta imi arunc ochii pe site la Thomann si mai gasesc cateva chestii de adus cu transportul respectiv. Ca e superoferta :)

Link to comment
Share on other sites

+1 :) MCMusic se face mereu ca nu intelege ceea ce nu-i convine. :)

 

Eu m-am resemnat de mult, cand am realizat ca nici un magazin nu este "Calea". Pur si simplu iei pastila care iti convine, adica risti si iei pe nevazute daca diferenta de pret este prea mare SAU platesti un pic in plus pt confortul si siguranta oferite de a cumpara de la dealer-ul local. Mai exista si cazul fericit in care aici e mai ieftin decat in afara, atunci e clara optiunea (IEI DE AICI, FARA SA INVOCI MOTIVE STUPIDE DE GARANTIE <acum e sigur clara). Pretentiile ca un magazin sa fie cel mai bun deal pt orice scula nu isi au locul in Romania. Altel spus, dc nu cumva esti genul de om care vrea musai [insert famous brand name here] e imposibil sa nu gasesti un instrument care sa indeplineasca un anumit raport calitate/pret chiar si in mica noastra tara.

Link to comment
Share on other sites

N-am incercat chestia asta desi m-a tentat. Totusi, daca cumperi pe persoana juridica nu platesti TVA-ul la Thomann dar nu iti vine coletul la posta ci in vama asa cum venea inainte sa fim in UE. Iar de acolo nu il ridici decat dupa ce platesti TVA-ul romanesc de 19%. Dar iar povestea cu tradus facturile, probabil iar trebuie sa platesti firma de declaranti vamali, hartogaraie... etc. Desigur, apoi iti deduci TVA-ul, dar eu am fost lenes si am zis ca nu merita banii atata complicatura.

 

Am preferat sa cumpar de la MCMUSIC apoi mi-am dedus TVA-ul pur si simplu.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
N-am incercat chestia asta desi m-a tentat. Totusi, daca cumperi pe persoana juridica nu platesti TVA-ul la Thomann dar nu iti vine coletul la posta ci in vama asa cum venea inainte sa fim in UE. Iar de acolo nu il ridici decat dupa ce platesti TVA-ul romanesc de 19%. Dar iar povestea cu tradus facturile, probabil iar trebuie sa platesti firma de declaranti vamali, hartogaraie... etc. Desigur, apoi iti deduci TVA-ul, dar eu am fost lenes si am zis ca nu merita banii atata complicatura.

 

Am preferat sa cumpar de la MCMUSIC apoi mi-am dedus TVA-ul pur si simplu.

 

eu m-am gandit sa ma duc in Germania, incerc si chitarile, si iau pe loc fara TVA-ul lor de 19%. Nu se poate?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
eu m-am gandit sa ma duc in Germania, incerc si chitarile, si iau pe loc fara TVA-ul lor de 19%. Nu se poate?

 

Nu... de cand am intrat in UE TVA-ul nu se mai recupereaza pentru persoane fizice :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Nu... de cand am intrat in UE TVA-ul nu se mai recupereaza pentru persoane fizice :)

 

citeste mai sus, am zis persoana juridica.

Link to comment
Share on other sites

eu m-am gandit sa ma duc in Germania, incerc si chitarile, si iau pe loc fara TVA-ul lor de 19%. Nu se poate?

 

Asta nu stiu sa-ti spun, merg numai cu avionul iar chitara am adus numai din state dar asta inainte de rahaturile astea cu securitatea. Acum am prieteni care au avut probleme cu chitarile la cala. Desigur, depinde si de case, am case-uri pe care le dau la cala fara probleme si case-uri in care nu am asa incredere. Cu un case Team J. Craft nu mi-e frica niciodata. Iar ca bagaj de mana unii te lasa sa le iei altii nu, depinde cum te intelegi cu ei. Iar cum merg eu de obicei cu escala mi-e incomod sa ma car cu ea prin aeroport. Si ca sa fiu sincer m-am cam saturat sa mi se spuna una la telefon cand sun la companie, alta la check-in, alta la security si alta in avion. Imbecilitatea e universala nu tine de tara, cred ca e prima care s-a globalizat. Pur si simplu mi-e sila.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
citeste mai sus, am zis persoana juridica.

 

Nu se recupereaza nici pentru firme, din cate stiu eu. Nu vorbim aici de achizitii in vederea revanzarii, ca nu e cazu cu Thomann :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

Da, daca mai era o urma de indoiala am primit mail inapoi de la Thomann prin care mi-a spus ca pot cumpara fara TVA, asta in cazul in care mai vrea cineva sa faca smecheria asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.