www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Legat De Bc Rich-urile De La Magazinul And Roll - Bucuresti


Guest Silent Metropolis
 Share

Recommended Posts

Guest Silent Metropolis

Am si eu o intrebare...

 

De ceva vreme caut prin magazinele din Bucuresti o chitara electrica hollow body sa se invarta pe la pretul de 1500ron.

 

Gretsch-ul rosu de la guitarshop e 2600...deci mai trebuie sa astepte.

 

In schimb am vazut intr-o zi la magazinul de la baza dealului salii palatului - Senia // And Roll - o chitara BC Rich Dagger (implicit hollow body) rosie. cam 1100 1200 ron. Am zis gata! am gasit! ... m am uitat apoi pe site ul bc rich ca sa observ ca BC Rich nu produce chitare Dagger rosii, numa negre si ca magazinul sus mentionat nu este distribuitor oficial BC Rich. Romania is not on the BC Rich list.

 

Prin urmare, va cer sfatul....este un caz dubios ...? sau sunt eu exagerat si ar trebui sa am incredere ca nu sunt chitarile astea facute pe vapor scriind bc rich pe ele?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare...

 

De ceva vreme caut prin magazinele din Bucuresti o chitara electrica hollow body sa se invarta pe la pretul de 1500ron.

 

Gretsch-ul rosu de la guitarshop e 2600...deci mai trebuie sa astepte.

 

In schimb am vazut intr-o zi la magazinul de la baza dealului salii palatului - Senia // And Roll - o chitara BC Rich Dagger (implicit hollow body) rosie. cam 1100 1200 ron. Am zis gata! am gasit! ... m am uitat apoi pe site ul bc rich ca sa observ ca BC Rich nu produce chitare Dagger rosii, numa negre si ca magazinul sus mentionat nu este distribuitor oficial BC Rich. Romania is not on the BC Rich list.

 

Prin urmare, va cer sfatul....este un caz dubios ...? sau sunt eu exagerat si ar trebui sa am incredere ca nu sunt chitarile astea facute pe vapor scriind bc rich pe ele?

Nu cred ca sunt contrafacute.Cine ar falsifica o chitara chinezeasca?indienii?

In alta ordine de idei eu zic sa te orientezi mai degraba spre o firma care stie sa faca hollow bodyuri,BC Rich nu stie,specialitatea lor e alta.N-am cum sa n-o spun,incearca Epiphone,ca mai mare traditie la hollow si semihollowuri nu are aproape nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Listen to the man! >>>>>>>>

Nu cred ca sunt contrafacute.Cine ar falsifica o chitara chinezeasca?indienii?

In alta ordine de idei eu zic sa te orientezi mai degraba spre o firma care stie sa faca hollow bodyuri,BC Rich nu stie,specialitatea lor e alta.N-am cum sa n-o spun,incearca Epiphone,ca mai mare traditie la hollow si semihollowuri nu are aproape nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca si Ibanez facea niste hollow body dragute si la preturi decente. Carramba parca avea una si era foarte multumit de ea. Pe de alta parte Gibson, Epiphone si Gretsch au facut istrie cu chitarile hollow body. Daca nu gasesti ceva care chiar sa iti placa in banii astia mai bine mai astepti putin si iti iei un Gretsch sau un Epiphone. Am cantat pe un Epiphone Sheraton si mi s-a parut o chitara extraordinara. Sunt chiar curios cu e un Gibson ES335 daca Epiphone face asa copii reusite.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut in vitrina la Muzica (in Bucuresti) un Carvin hollowbody, forma de telecaster, finish natur; nu am apucat sa intru ca era inchis, dar cred ca merita incercat.

 

Doar sa nu intrebi cat costa. In general Carvin suna super bine si au un setup aproape perfect. Am incercat vreo 2 minute (atat m-au lasat, asta dupa rugaminti - era aproape 9000 RON) un CT6 si mi-a cazut fata.

Link to comment
Share on other sites

Guest short_devil

stiu si eu bcr de la senia. nu sunt contrafacute. ce ai vazut tu pe situ-l bc rich este un model nou numit Big Dagger, diferentza dintre ele fiind forma headstock-ului si faptul k modelul asta nou are si un bigsby. am incercat unu intr-o zi si sincer sa fiu chiar cred k o sa-l iau in fo doo saptamani. parerea mea este k chitara merge f bine pt chestii gen Black Sabbath, blues-rock sau stoner. suna destul de old-school si m-a frapat sustain-ul. depinde de tine ce-tzi place sa cantzi. incearca insa tot ce-tzi pica in mana k nu stii niciodata. eu asa l-am descoperit p-asta si de atunci nu mai vad nimic altceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.