www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Guest belphegor

buna dimineata all guitar maniacs :)!

 

am 2 probleme :

1. corzi acustic

2. corzi electric

 

vreau sa imi iau corzi pt amandoua chitarele: Hora Reghin Western 6 si Hora Madrigal (copie strat)

pe acustic am corzi d`addario phosphor bronze .011, iar pe electric earnie ball super slinky 09 - 042

super slinky-urile sunt superbe pt solouri, dar mai lenese pt riffuri.

as vrea sa mai gust si alte sunete, d`addario mi se par cam rigide, sunet bunicel, imi cam rup degetele, as vrea sa incerc ceva superior, banii nu sunt o problema. imi puteti da o parere despre elixir, dr, alte modele earnie ball ?

 

sa`mi spuneti ce sa`mi iau atat va rog:), corzile pt acustic ma omoara, n`am gasit ceva care sa`mi placa.am avut d`addario si belson :) 3x d`addario 1xbelson, no belson for me from now on:))

 

multumesc anticipat

 

ps: mista killahead parca trebuia sa ne dati un briefing asupra corzilor :(

am citit tot topicul :)

Edited by belphegor
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Sall

Repede ,va rog : GHS de care....??? c-am ramas fara corzi si la mine-n tirg se gasesc numai shitane.

Vreau sa dau comanda la MC, GHS 10-46, ... ce model... ? sa aiba prezenta si sa nu rupa deste... :)

Multumesc

Catalin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest cosmin.

vreau corzi pt o chitara reghin western nu vreau sa fie scumpe, cam 10-20 RON, ce miati recomanda?

 

ma gandeam intro zi, dupa ce am vazut mithbusters si au testat rezistenta la o coarda de pian(cate kg poate tine) oare la cate kg rezista corzile de chitara acustica!!!!!!!????

Link to comment
Share on other sites

decat sa cumperi corzi ieftine sa te tina putin,mai bine cumperi corzi scumpe care te tin mai mult.recomand elixir in jur de 14 euro.

iti dau un exempu practic.am terminat un set de belson(7 lei),in 4-5 zile(8 ore /zi studiu),un set de elixir(50 lei),in 30 de zile in acelasi regim de studiu.diferenta de 8 lei,dar macar ai un ton fain.

Link to comment
Share on other sites

Guest belphegor

decat sa cumperi corzi ieftine sa te tina putin,mai bine cumperi corzi scumpe care te tin mai mult.recomand elixir in jur de 14 euro.

iti dau un exempu practic.am terminat un set de belson(7 lei),in 4-5 zile(8 ore /zi studiu),un set de elixir(50 lei),in 30 de zile in acelasi regim de studiu.diferenta de 8 lei,dar macar ai un ton fain.

 

 

De UNDE AI FACUT ROST DE ELIXIR ? ^:)^ vreau si eu :)

 

multumesc anticipat :(

 

o zi buna :)

Link to comment
Share on other sites

S.I.T - Cele mai bune corzi ieftine / cele mai ieftine corzi bune .

 

BTW, la D'Addario scrie pe pachet rezistenta mecania a corzilor pe pachet (4 sau 5 kg pentru *mi* subtire de .008 si 13 sau 14 kg pentru *mi* gros de .050, restu' variza intre valorile astea, cel putin la d'addario )

 

 

coarda intinsa pe chitara produce 5KgF , coarda nu se rupe la 5Kg , este vorba de tensiunea creata in gatul chitarei !!!! in chiatar in general , de exemplu daca pui corzi de otel pe o chit spaniola proiectata ptr corzi de nylon se poate sa se indoaie gatul !!

 

 

http://www.pacificsites.net/~dog/StringTensionApplet.html

 

http://www.greenmanhumming.com/html/String...stringcalc.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
Guest En1gma

Am si eu o intrebare ptr. cei cu Les Paul: cand am luat chitara,avea niste corzi stock pe el.Vanzatorul mi-a recomandat sa-i pun niste corzi mai groase.Oricum, ideea e ca am luat un set de D'addario EXL100(0.10-0.46),erau cele mai groase ce se gaseau in Brasov...Acum am fret buzz la coarda G.Nu stiu exact ce gauge aveau cele stock,dar erau in orice caz mai groase.Cam ce grosime se recomanda ptr. LP in general?

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Am incercat sa ridic coarda G,dar degeaba,tot se aude acel bazait.Atinge fretul 1.Cred ca pana la urma iau un set nou de corzi,ptr. ca macar cu alea vechi nu aveam problema asta.Banuiesc ca problema este ca o coarda mai subtire vibreaza mai tare,adica are cursa mai lunga nu?

Am cautat pe internet, unde gasesc un site despre cum se seteaza chitara, la Tune-o-matic,corzi,intonatie etc. ?

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa ridic coarda G,dar degeaba,tot se aude acel bazait.Atinge fretul 1.Cred ca pana la urma iau un set nou de corzi,ptr. ca macar cu alea vechi nu aveam problema asta.Banuiesc ca problema este ca o coarda mai subtire vibreaza mai tare,adica are cursa mai lunga nu?

Am cautat pe internet, unde gasesc un site despre cum se seteaza chitara, la Tune-o-matic,corzi,intonatie etc. ?

 

Buzz-ul la fretul 1 poate fi din urmatorul motiv: coarda G (sol) din setul nou este mai subtire. Santul din nut este prea lat si prea adanc (adaptat setului de corzi initial) ca urmare, coarda mai slaba (mai subtire si cu tensiune mai mica) a coborat mai jos iar amplitudinea vibratiei in dreptul fretului 1 este mai mare. Daca vrei sa vezi daca asta este cauza pune sub coarda o bucata mica de hartie (chiar in santul din nut). Asta numai de proba.

Daca setul de corzi este cu totul mai subtire decat cel initial trebuie sa mai slabesti putin si truss-rodul (tensiunea este mai mica si griful are tendinta sa se duca putin spre spate). Slabeste cu 1/4 tura si lasa-l cateva ore sa se stabilizeze.

Problema cu pragusul (nut-ul) se rezolva ceva mai complicat: trebuie dat jos si pus un adaos (shim) sub el. Cu grija sa nu strici ceva. Nut-ul in mod normal este lipit destul de slab. Dar ai mare grija, sau mai bine du-te la un mester.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu dc s-a mai pomenit de ele dar eu am incercat un set de ghs boomers sub zero si au un feeling pe care nu l-am mai intalnit la alte corzi inca de cand le-am instalat pe ghitara.sunt tratate special cu azot lichid la -300 grade fahrenheit si apoi aduse treptat la temp mediului ambient.din cate stiu eu de la cursuri asta e o chestie f buna.deci..try them

Link to comment
Share on other sites

Problema cu GHS este ca se "duc" foarte repede in comparatie cu <insert other brand name here>. Si mie imi plac cum suna atunci cand le scoti din pachet si chiar si dupa dar daca trec cateva saptamani magia dispare.

Sigur o sa ziceti ca e nevoie sa schimb la 2 saptamani corzile dar in ultima vreme nu am avut timp nici o ora sa cant pe zi si prin urmare cele 2 saptamani sunt foarte relative pentru mine.

As vrea sa fac un compromis intre "ton" (care oricum se pierde datorita altor lucuri de pe traseu (si din cauza mainii nepricepute) ) si rezistenta in timp (cu uzura mica ce-i drept).

A da si sa fie ieftine ! (normal!)

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma
Buzz-ul la fretul 1 poate fi din urmatorul motiv: coarda G (sol) din setul nou este mai subtire. Santul din nut este prea lat si prea adanc (adaptat setului de corzi initial) ca urmare, coarda mai slaba (mai subtire si cu tensiune mai mica) a coborat mai jos iar amplitudinea vibratiei in dreptul fretului 1 este mai mare. Daca vrei sa vezi daca asta este cauza pune sub coarda o bucata mica de hartie (chiar in santul din nut). Asta numai de proba.

Daca setul de corzi este cu totul mai subtire decat cel initial trebuie sa mai slabesti putin si truss-rodul (tensiunea este mai mica si griful are tendinta sa se duca putin spre spate). Slabeste cu 1/4 tura si lasa-l cateva ore sa se stabilizeze.

Problema cu pragusul (nut-ul) se rezolva ceva mai complicat: trebuie dat jos si pus un adaos (shim) sub el. Cu grija sa nu strici ceva. Nut-ul in mod normal este lipit destul de slab. Dar ai mare grija, sau mai bine du-te la un mester.

 

Pai si eu exact la asta m-am gandit.initial,asta am si facut.Prima data am bagat o bucatica de coarda,cam 4mm lungime avea.Disparuse o parte din acel buzz,dar coarda G suna totusi diferit un pic.Pe urma am pus o bucatica de hartie si era relativ ok,dar tot parca se simtea altfel un pic coarda decat celelalte.Precum am zis, in magazin mi-au spus sa pun corzi mai groase pe el.Probabil s-a intamplat exact ce ai zic,pragusul era adaptat corzii groase,si acum cu coarda mai subtire,vibra mai puternic,si coarda in sine era un pic mai coborata.Oricum, am rezolvat acum de niste Ernie Ball Beefy Slinky,totusi, mai gros decat D'addario XL.Sper sa rezolve problema.Nu as vrea sa umbru la truss rod degeaba.Insa cel mai mult m-a enervat faptul ca se dezacorda tot timpul cu corzile astea subtiri,la un moment dat ma gandeam deja sa-i schimb cheitele,desi,n-ar fi o idee rea.

Oricum,mersi ptr. info dgeekoo ! :)

Link to comment
Share on other sites

Nume echipament : Invasion LC-355, copie Les Paul, made in China, culoare alba

.....

Mi-au recomandat sa schimb corzile cu ceva mai gros, am zic ok,si in maxim 10 minute corzile noi erau montate,acordate.

Din review-ul tau rezulta ca asta a fost prima greseala: ti-au pus corzi mai groase si nu ti-au reglat chitara (in 10 minute nu cred ca puteau sa-ti si puna corzile, sa-ti faca si setup-ul). Deci ai schimbat calibrul corzilor de doua ori fara sa faci vreun reglaj la chitara si asta nu prea e cuser.

Sper sa rezolvi problema, totusi.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Care ati folosit aceste corzi? Sunt bune de ceva?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1125

mi-am luat eu, nu sunt cine stie ce. Sunt mai putin bright ca ernie ball sau d'addario, dar le am de abia 2-3 zile deci mai multe nu pot sa spun. oricum cred ca sunt cam la fel cu toate corzile cu pretul de ~ 25 ron de pe la noi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

eu am folosit GHS 11-70 baritone Zakk Wylde model,apoi am trecut la 10-60 tot Zakk Wylde si acum folosesc 13-62 D'addario EXL 158 Baritone Light...cant in la diez..suna foarte bine noi dar se murdaresc repede...cred ca ma intorc la GHS :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Dean Markley:CELE MAI PROASTE corzi care le-am folosit pana acum. In general am folosit si folosesc numai Ernie Ball Super Slinky.... care nu sunt chiar asa de moi dar au un ton bright si suna foarte "metalic"(asta fiind un avantaj pentru mine) ceea ce imi place si sunt si rezistente(de asemenea un avantaj) . Am mai facut "experimente" cu GHS-uri ce mi-au placut la ele ca erau moi (un avantaj) si cantai foarte usor dar din pacate se duc extrem de repede. Am tot auzit de Dean Markley si am zis sa incerc si eu... frate.....astea nu au nici un avantaj, sunt foarte tari,ma dor degetele...la sunet nu se compara cu Ernie Ball ... si ... se *** si foarte repede. Le-am pus de 3 zile si deja au inceput... de fiecare data cand cant imi vine sa iau clestele si sa le tai sa le fac bucati:) (mai ca imi vine sa le pun pe cele vechi inapoi..ca nu le-am aruncat..inca). Scum nu stiu ce sa fac sa continui sa iau Ernie Ball-uri sau sa iau GHS-uri si o solutie ceva de curatat si intretinut. Nu am incercat D'Addario... , exista vreo sansa ca D'Addario sa fie moi ca GHS-urile si rezistente ca Ernie Ball-urile....? in tot cazu....o sa cumpar un set Ernie Ball de rezerva sa il am acolo..cand mai cumpar(doamne fereste) corzi asa de crappy ca DEAN MARKLEY.

 

 

Ernie Ball R-U-L-E-S :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.