www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Deaia intreb ca nu mi se pare normal ca un set de corzi bune sa se rupa dupa 1 luna si ceva, mi s-a rupt "A". De oxidat s-au oxidat ceva mai devreme dar de sunat, inca, suna bine. Si eu le ingrijesc le curat de 2 ori/saptamana, poate de la "traforaj" :)

 

Da, pe vremea cand foloseam belson, astea tineau si 3-4 luni, cu sunetul o duceau mai prost. :)

Link to comment
Share on other sites

Deaia intreb ca nu mi se pare normal ca un set de corzi bune sa se rupa dupa 1 luna si ceva, mi s-a rupt "A". De oxidat s-au oxidat ceva mai devreme dar de sunat, inca, suna bine. Si eu le ingrijesc le curat de 2 ori/saptamana, poate de la "traforaj" :)

 

Da, pe vremea cand foloseam belson, astea tineau si 3-4 luni, cu sunetul o duceau mai prost. :)

Nu te supara ca-ti spun, da' mie mi se pare normal sa se rupa chiar mai devreme de o luna 'corzile bune'. De fapt din cate stiu nici nu sunt concepute sa tina mai mult de cateva cantari serioase.Nu stiu cati chitaristi canta mai mult de o luna pe un set de corzi, ca sa nu mai zic de aia 'profi'. Poate ar fi bine sa aflam ce zic si colegii nostri de pe forum despre asta...

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara ca-ti spun, da' mie mi se pare normal sa se rupa chiar mai devreme de o luna 'corzile bune'. De fapt din cate stiu nici nu sunt concepute sa tina mai mult de cateva cantari serioase.Nu stiu cati chitaristi canta mai mult de o luna pe un set de corzi, ca sa nu mai zic de aia 'profi'. Poate ar fi bine sa aflam ce zic si colegii nostri de pe forum despre asta...

chitaristii profi nu canta decat o singura data (un singur concert) pe un set de corzi. cei, din corpul tehnic, care se ocupa de chitara sau mai bine zis de chitare, taie cu sficul corzile dupa cantare, le inlocuiesc si le acordeaza. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaymz

Mie nu mi se pare normal sa se rupa corzile asa repede, poate asta e norocul meu numai dar, in ianuarie mi'am cumparat un set de corzi GHS Nickel Rockers (Atata scrie p pachet) acordajul il schimb de la o melodie cantata la alta, am cantat si in acordaj standard, si in drop D, chiar am si strans corzile mai mult decat era cazul (intr'un fel de drop E, lasand numai E'ul asa cum e, restul stranse mai mult, dont ask, kida stupid i know) plus acordaje idioate (DADADA fiind cel mai stupid pana acum) si am toata ziua chitara in mana si cant cate ceva, ori mai lucrez o idee de'a mea ori cant for whom the bell tolls in disperare :) inca nu mi s'a rupt nici o coarda si am acelasi set de ... 6 luni deja :)

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare normal sa se rupa corzile asa repede, poate asta e norocul meu numai dar, in ianuarie mi'am cumparat un set de corzi GHS Nickel Rockers (Atata scrie p pachet) acordajul il schimb de la o melodie cantata la alta, am cantat si in acordaj standard, si in drop D, chiar am si strans corzile mai mult decat era cazul (intr'un fel de drop E, lasand numai E'ul asa cum e, restul stranse mai mult, dont ask, kida stupid i know) plus acordaje idioate (DADADA fiind cel mai stupid pana acum) si am toata ziua chitara in mana si cant cate ceva, ori mai lucrez o idee de'a mea ori cant for whom the bell tolls in disperare :) inca nu mi s'a rupt nici o coarda si am acelasi set de ... 6 luni deja :)

ceea ce, se pare, nu este clar pentru toata lumea, este faptul ca, corzile pot rezita si 1an si 6 luni pe chitara fara sa se rupa, dar asta nu inseamna ca acele corzi mai si suna cum trebuie. deci corzile trebuie, in principiu schimbate, atunci cand si-au pierdut proprietatile sonore! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io le schimb cam odata la trei patru luni ca nu mai suna bine. nu mi s-a intamplat sa rup corzi in aproape trei ani de cantat

Link to comment
Share on other sites

chitaristii profi nu canta decat o singura data (un singur concert) pe un set de corzi. cei, din corpul tehnic, care se ocupa de chitara sau mai bine zis de chitare, taie cu sficul corzile dupa cantare, le inlocuiesc si le acordeaza. :)

Nu neaparat numai o singura data . Stiu cazuri in care le lasa 2 sau 3 cantari pana se mai 'asaza' corzile si atunci suna poate cel mai bine... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat numai o singura data . Stiu cazuri in care le lasa 2 sau 3 cantari pana se mai 'asaza' corzile si atunci suna poate cel mai bine... :)

nu stiu de ce, poate gresesc, dar mie mi se pare ca sunetul corzilor este cel mai bun atunci cand sunt noi. am urmarit treaba asta in decursul multor ani. dupa prima cantare, in care ai transpirat, trebuie imediat curatate, dar treaba asta merge doar de cateva ori. eu, simt la rece, cand corzile sunt terminate la sound. la unele dintre marcile de corzi, chiar ai senzatia ca se intaresc, cand se uzeaza. in general, corzile pe care le folosesc, tin 10-12 cantari, cel mult, in care includ si repetitiile. iar eu sterg corzile cu solutie adecvata, dupa si inainte de fiecare cantare. dar si cand nu mai suna si devin "mute", trebuie sa le schimb chiar daca nu falseaza deloc. din ce-am vazut si auzit la cei "grei" de afara stiu ca ei schimba corzile la fiecare cantare iar pe video se vede intotodeuna ca au corzi noi. :)

Link to comment
Share on other sites

De astazi am frumusetile astea ciocolatii :)

 

Arata fantastic, sunt curios cum suna si mai ales cat tin. Voi face un update atunci cand voi stii mai multe despre ele.

 

am un presentimientu :( c-o sa patzeshti ce-am patzit si io...

mi-a zis mie cineva (stie el cine ;) ) ca astea "coated" au plastik pe ele si n-am crezut... dupa 1 saptamana stateam ca vaca si ma intrebam daca nu cumva "s-au dus magnetii dozelor" :)

sa-mi spui si mie concluzia ta asupra tonului (si daca-ti pare ca nu mai ai atacul de dinainte, zi-mi si mie, macar sa stiu daca-s singurul sonat sau nu B) )

de tinut tin mai mult decat alea normale; sigur! da' nu pari tu a fi omu' care sa nu-si pemita schimbul corzilor (sau al coardelor? :);) ) atunci cand e nevoie :o

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Jimmy Page, Eric Clapton, Steve Vai, Slash si multi alti celebri chitaristi folosesc:

Ernie Ball Beefy Slinky 2627 11-15-22p-30-42-54

poate va ajuta imaginea ori site-ul http://www.wildwestguitars.com/ebstrings.htm

Ernie_ball_beefy_slinky_11-54.jpg

esti sigur ca folosesc aceasi model?

si pe pack'u de super slinky 9-42 scrie de astia ca le folosesc...

cred ca se refera ca folosesc ernie ball in general...nu sortimentu ala(sau cum dreaq sa-i zic) :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

54... astea-s dure... pana acuma am avut 46 cel mai mult... mi-as pune de curiozitate dastea dar cre k imi mai tre un arc la tremolo...

Link to comment
Share on other sites

am un presentimientu B) c-o sa patzeshti ce-am patzit si io...

mi-a zis mie cineva (stie el cine :o ) ca astea "coated" au plastik pe ele si n-am crezut... dupa 1 saptamana stateam ca vaca si ma intrebam daca nu cumva "s-au dus magnetii dozelor" :)

sa-mi spui si mie concluzia ta asupra tonului (si daca-ti pare ca nu mai ai atacul de dinainte, zi-mi si mie, macar sa stiu daca-s singurul sonat sau nu ;) )

de tinut tin mai mult decat alea normale; sigur! da' nu pari tu a fi omu' care sa nu-si pemita schimbul corzilor (sau al coardelor? :);) ) atunci cand e nevoie ;)

lasa @malex ca-ti certific eu cele sustinute de tine! am cantat pe corzi "coated" si ai perfecta dreptate! ai senzatia de compresie cand dai pe corzi. sa cante cine-o vrea pe ele! eu imi pun un set de corzi pe chitara ca sa SUNE!!! nu ca sa REZISTE in timp! :(

in materie de corzi groase, de gen .011-.54, le-or fi folosind "greii", pentru SLIDE si atunci e credibil. :)

Link to comment
Share on other sites

in materie de corzi groase, de gen .011-.54, le-or fi folosind "greii", pentru SLIDE si atunci e credibil. :)

 

eu am cantat 2 ani de zile cu corzi de acustica pe electrica acordate normal. te rupe la mana dar in timp te obishnuiesti iar calitatea sunetului este mult peste un set de corzi normale de electrica. koaie tata.

Link to comment
Share on other sites

eu am cantat 2 ani de zile cu corzi de acustica pe electrica acordate normal. te rupe la mana dar in timp te obishnuiesti iar calitatea sunetului este mult peste un set de corzi normale de electrica. koaie tata.

de acord cu tine in materie de calitatea sunetului, dar, ia asculta si ce "bend"-uri fac aia. crezi ca e posibil sa fie facute cu astfel de dimensiuni? eu unul ma indoiesc!

Link to comment
Share on other sites

o sa pun aici pe seara o inregistrare dintr-un concert sustinut in 2000 chiar in ziua de eclipsa, la Valcea, unde am cantat pe o copie de strat cu corzi de acustica. Nu mai stiu sigur daca eram acordat sau nu cu un ton mai jos. Se pot face si bend-uri, si riff-uri, si flageoleti... totul tine de exercitiu prin care castigi forta in degete. Din pacate problema majora atunci era ca sol era infasurata si sustainul nu era extraordinar.

Link to comment
Share on other sites

o sa pun aici pe seara o inregistrare dintr-un concert sustinut in 2000 chiar in ziua de eclipsa, la Valcea, unde am cantat pe o copie de strat cu corzi de acustica. Nu mai stiu sigur daca eram acordat sau nu cu un ton mai jos. Se pot face si bend-uri, si riff-uri, si flageoleti... totul tine de exercitiu prin care castigi forta in degete. Din pacate problema majora atunci era ca sol era infasurata si sustainul nu era extraordinar.

riff-uri si flajeoleti, indiscutabil, dar "bend"-uri, in acordaj normal, am retineri! eu, personal, nu recomand nimanui astfel de experimente. mai mult, pentru astfel de tonalitati si tonuri au fost create chitarele "bariton". :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

lasa @malex ca-ti certific eu cele sustinute de tine! am cantat pe corzi "coated" si ai perfecta dreptate! ai senzatia de compresie cand dai pe corzi. sa cante cine-o vrea pe ele! eu imi pun un set de corzi pe chitara ca sa SUNE!!! nu ca sa REZISTE in timp! :(

 

Eu le-am pus ca sa fiu cool! :):):)

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca suna mai bine, ci doar ti se obisnuieste urechea cu sunetul lor. :)

Taci mai... :)

 

Toate au un sunet mai metalic primele ore, dupa aia parca se lasa. Si nu te obisnuiesti, pentru ca atunci cand ai schimba setul cu altele nu ai simti diferenta.

 

p.s. deja m-am saturat de corzi coated (elixir).

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.