www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

salut. vreau sa schimb si eu pentru prima data corzile pe o acustica takamine g320. cred ca cele stoc sunt d'addario 12 -54. as dori sa trec pe corzi mai subtiri deoarece intentionez sa exersez mai mult fingerstyle in viitor si cred ca mi-ar fi mai usor cu cele subtiri. sa le incerc pe cele de 0.11? ernie ball sau ghs. dar am auzit ca va fi afectat setupul chitarei daca trec la alte grosimi, iar eu sunt incepator si nu stiu daca ma descurc sa o setez. stiu ca s-au mai discutat lucrurile astea pe aici, dar va rog sa-mi intelegeti nepriceperea deoarece sunt la inceput . multumesc

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites

salut. vreau sa schimb si eu pentru prima data corzile pe o acustica takamine g320. cred ca cele stoc sunt d'addario 12 -54. as dori sa trec pe corzi mai subtiri deoarece intentionez sa exersez mai mult fingerstyle in viitor si cred ca mi-ar fi mai usor cu cele subtiri. sa le incerc pe cele de 0.11? ernie ball sau ghs. dar am auzit ca va fi afectat setupul chitarei daca trec la alte grosimi, iar eu sunt incepator si nu stiu daca ma descurc sa o setez. stiu ca s-au mai discutat lucrurile astea pe aici, dar va rog sa-mi intelegeti nepriceperea deoarece sunt la inceput . multumesc

 

Inlocuiesti corzile cu cele noi  apoi revii daca observi ceva in neregula !

( deoarece este sub semnul intrebarii daca "setup"-ul initial era sau nu era ... daca chitara este una OK nu ar trebui sa se intample mari schimbari  i .. )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 10 months later...

Foloseste cineva dunlop heavy core 7? 10-60

Sunt bunicele?

Eu am folosit Dunlop Heavy 7, atat la un 7-string (in B standard, Drop A si A standard), cat si la un 6-string pentru Drop B (in cazul asta fara sa folosesc mi-ul subtire). Mi-au placut foarte mult, sunt foarte multumita de cum suna, si pe mine una m-a tinut destul de mult fiecare set... atata doar ca mi se par putin cam tari, fata de alte branduri la aceleasi grosimi, insa odata ce te obisnuiesti cu tensiunea, e ok. My 2 cents.

 

Oricum, cel mai bine ar fi sa incerci singur un set ca sa-ti faci o idee ce si cum.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Pentru chitare [electro-] acustice, din experienţa voastră, care sunt cele mai potrivite pentru blues-rock acustic, să fie cât mai moi, să fie uşor mai ales pe partea de soloistică, sa faciliteze benduri, să nu-ţi rupi degetele trăgând de corzi ?

 

Am folosit in timp corzi Fender light [ echipate pe o Fender acustică, nu ştiu de fapt cine le face ], D'Addario şi GHS, în general am mers pe 12-52 sau pe acolo şi parcă aş încerca altceva, cum ziceam, sa fie mai maleabile, mai friendly pentru părţile de solo, în principal !

 

Patria va fi recunoscătoare ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De aproximativ 1 luna si jumatate am renuntat la D'Addario si am trecut pe Curt Mangan. Folosesc 10-46 NickelWound in principal pentru acordaj standard E si 11-48 PureNickel (nu aveau NickelWound) pentru standard Eb.

Au un ton foarte echilibrat atat pe chitari din mahon (am pe un Epi Custom Bonamassa si pe un Vintage AFD), cat si in combinatie cu alte tipuri de lemn - de ex am pe un Hamer Standard Explorer (11-48) cu corp/gat din arin (alder) si de ieri si pe Ibanez-ul RG870 (10-46, acordata in Eb) - tei/artar. Pot sa spun chiar ca sunt placut impresionat de cum suna Ibanezul.

Acum sa vedem cat tin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce parere ai despre ele? voiam si eu sa le incerc... am folosit doar nanoweb pana acu cum ti se par in comparatie?

Pai, se simte mai tare fizic windul, si soundul e mai crisp fata de cel putin dull cum e cu nano. Corzile fara wind cred ca sunt aceleasi.

 

Corzi destul de snappy si bright cu atac destul. Mult mai apropiate de niste corzi fara coat.

 

Cel putin asta am sesizat eu pana acum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai, se simte mai tare fizic windul, si soundul e mai crisp fata de cel putin dull cum e cu nano. Corzile fara wind cred ca sunt aceleasi.

 

Corzi destul de snappy si bright cu atac destul. Mult mai apropiate de niste corzi fara coat.

 

Cel putin asta am sesizat eu pana acum.

sa vedem daca tin la fel de mult :D
Link to comment
Share on other sites

sa vedem daca tin la fel de mult :D

 

Pt mine la Elixir minunea e in cele fara wind,fiind tratate,pt ca NU se tarnishuie ,si nu asa mult cele cu coating(atat ca imi place acea senzatie permanenta de alunecare,care aici e mai slaba decat pe nano,fiind din ce simt, coatul mai subtire,mentinand totusi acel feel dar nu asa pregnant,ce ii da si acel crisp tone fata de nano). Ori au schimbat "reteta" la coat sa reziste la fel si sa fie mai subtire ori e...doar mai subtire :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corzi mai "consistente" ca dean markley eu nu prea am prins. Drept e ca am si un PH mai nasol si le zapacesc destul de repede. Din cate am vazut, in ultimii ani nu prea se mai gasesc prin magazine la noi..si ultimele doua seturi care le'am incercat de la ei cam lasau de dorit... As aprecia daca aveti ceva recomandari de magazine/comenzi unde mai aduc si in RO

Link to comment
Share on other sites

Nu am obiceiul de a face pe nebunul, dar, dacă vreți să încercați niște corzi cu adevărat excepționale, vă recomand Thomastik-Infeld Power-Brights. Cum am o singură chitară fără Floyd Rose, prefer corzile de calibru hibrid (0,09 - 0,46). Sună extraordinar, au claritate, volum și țin mai mult decât Rotosound-urile pe care mergeam până acum.

E drept, sunt oribil de scumpe și nu se găsesc decât la Thomann, MC Music importă de la Thomastik (nu știu de ce) numai seturile George Benson.

 

Exista corzi bune: dáddario, ernie ball, dean markley, elixir.

apoi exista corzi absolut exceptionale: la bella si thomastik si pe clasica mai sunt cateva firme. dar merita banii. intre thomastik si ernie ball e aceeasi diferenta intre ernie ball si... hora.

 

desigur, se poate canta pe toate, nu e problema.

deci, parerea mea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am obiceiul de a face pe nebunul, dar, dacă vreți să încercați niște corzi cu adevărat excepționale, vă recomand Thomastik-Infeld Power-Brights. Cum am o singură chitară fără Floyd Rose, prefer corzile de calibru hibrid (0,09 - 0,46). Sună extraordinar, au claritate, volum și țin mai mult decât Rotosound-urile pe care mergeam până acum.

E drept, sunt oribil de scumpe și nu se găsesc decât la Thomann, MC Music importă de la Thomastik (nu știu de ce) numai seturile George Benson.

 

neah, sunt si p-acilea https://www.zeedoshop.ro/produs_thomastik-infeld-rp110_17801_0

Edited by taxon
Link to comment
Share on other sites

Dacă te-ai fi uitat mai bine, ai fi văzut că scrie: "Contactați-ne pentru a verifica disponibilitatea". Adică, mai pe româneşte, n-au!

De-aia le iau de pe Thomann.

Mersi de lecție.

Strings and beyond au din cand in cand promotii free international shipping

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Apropo de Ernie ball, citeam pe un alt forum GearPage, despre corzile lor îmbunătățire cu Cobalt, sunt destule păreri că ar provoca uzura prematură a freturilor. Și alte modele din corzile cu super-aliaje pe ele , NYXL, M-steel, ... 

Just sayin' !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.