www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

:lol:

 

Corect ! GHS !

 

Ca fapt divers, am primit de la un coleg acum câteva luni un set de "DR", ceva Made in USA... DR HANDMADE STRINGS, Inc... Tot am zis ca le pun pe chitara la primul schimb şi tot uit de ele şi cumpăr set din magazin... Le-am re-vazut în sertar acum, căutând dupa ambalajul de "GSH" :P

 

Precis uit de ele până data viitoare... Faza haioasă e că sunt negre... Firma aia DR face tot soiu' de corzi în n'şpe culori... Am văzut pe site...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

...iar la acustică, deocamdată 10-48 ( tot standard )...

 

Când am luat chitara am luat-o cu un set de 12-53 ... Mi se pare mie sau unele chitare sunt menite anumitor mărimi de corzi ? Întreb asta pentru ca deja îmi pierd răbdarea cu truss-rod-ul de când am schimbat corzile... Mă tot plimb cu fretbuzz-ul din zona freturilor 4-7 în zona 12-14 şi nu-i dau de cap...

 

Mulţam fain anticipat !

 

.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Am instalat in sfarsit Dean Markley 2556 Blue Steel 10-46 (regular gauge) in chitara si mi se par cele mai bune pana acum dintre toate cele incercate (Dunlop, D'Addario, Ernie Ball sau cele instalate din fabrica pe Hora IRIS Solo, Epiphone Special II si Fender Classic Player 60s).Am inlocuit EB-urile (vorbim despre aceasi "grosime") si mi se pare ca DM suna mai bine (a se citi "mai plin"), cu mai multe joase.

Si cum se zice la final, "YMMV"!

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Norberth

obisnuiam sa folosesc D'addario American Bronze, dar ultima data mi s-au recomandat Infinity si sunt foarte multmit... le am pe chitara de 2 luni si nu au ruginit si suna destul de bine (nu pot compara cu sunetul de D'addario caci nu-mi amintesc cum suna inainte chitara mea). Infinity se gasesc la jumatate de pret fata de Elixir, dar sunt curios daca totusi se compara...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am luat azi un set de Dean Markley nickel steel de 10-46, maine o sa le pun pe les paul, si un set de SIT power wound de 11-50 pe care le-am pus pe schecter si care sunt faine, dar ''nu m-au dat pe spate''.

Unde gasesc si eu un 10-50 sau 10-48?

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Am luat azi un set de Dean Markley nickel steel de 10-46, maine o sa le pun pe les paul, si un set de SIT power wound de 11-50 pe care le-am pus pe schecter si care sunt faine, dar ''nu m-au dat pe spate''.

Unde gasesc si eu un 10-50 sau 10-48?

 

10-50 - http://www.senia.ro/al-11-corzi-chitara-electrica-dr-strings-31348-3

10-50 - http://mcmusic.ro/corzi/chitara-electrica/ghs-rejl-set-corzi-chitara-electrica-eric-johnson.html

10-48 - http://mcmusic.ro/corzi/chitara-electrica/dunlop-dhcn1048-set-corzi-chitara-electrica.html

10-48 - http://mcmusic.ro/corzi/chitara-electrica/ghs-gb-dgf-set-corzi-chitara-electrica-david-gilmour.html

 

Incearca si la userul Gyzmo, poate are ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am si eu o acustica Aria awn15 (cea mai ieftina...dar surprinzator de buna) si momentan folosesc corzi fender de 10. Ma gandeam sa trec la corzi mai groase, dar nu prea stiu daca e recomandat sa trec direct la 12/13 sau sa o iau incet, cu 11 (in plus, in spatele cordarului cutia de rezonanta e putin bombata...nu dramatic, dar se vede cu ochiul liber ca suprafata nu e plana...nu as vrea sa sara cordarul sau ceva...mi s-a mai intamplat cu o chitara). Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

as vrea sa inregistrez ceva coveruri cu acustica mea si caut sa am sunet bun pentru fiecare videoclip, ceea ce presupune sa am corzile schimbate la cel mult o luna... folosesc infinity pentru chitara mea (40 lei) deci cam scump sa cumpar asa des. stiu ca suna cam aiurea, dar credeti ca daca as folosi 2 seturi de corzi in paralel, astfel incat atunci cand inregistrez sa am corzile mai "noi", ar avea vreun efect negativ asupra chitarii/corzilor?

Edited by Norberth
Link to comment
Share on other sites

as vrea sa inregistrez ceva coveruri cu acustica mea si caut sa am sunet bun pentru fiecare videoclip, ceea ce presupune sa am corzile schimbate la cel mult o luna... folosesc infinity pentru chitara mea (40 lei) deci cam scump sa cumpar asa des. stiu ca suna cam aiurea, dar credeti ca daca as folosi 2 seturi de corzi in paralel, astfel incat atunci cand inregistrez sa am corzile mai "noi", ar avea vreun efect negativ asupra chitarii/corzilor?

 

Unii spun ca Elixir tin luni de zile. ;)

 

In alta ordine de idei, am testat Ernie Ball Cobalt. Sunt cele mai "bright" corzi incercate de mine pana acum (si credeti-ma ca am incercat destule).

A trebuit sa invart serios butonul de ton al amp-ului spre stanga. Daca folosesti corzile astea scutesti bani de treble booster. :)

 

Partea buna e ca se aud foarte tare, insa trebuie mangaiate cu grija pentru ca daca nu-ti iese un "string muting" te trezesti cu tot felul de sunete nedorite.

 

La rezistenta sunt comparabile cu Slinkies, adica, in cazul meu, se oxideaza dupa 10-15 minute de zdranganeala. :(

Edited by Doctor X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unii spun ca Elixir tin luni de zile. ;)

 

 

Luni de zile in conditiile in care le zdrancani vreo 10-15 ore pe saptamana :yay: (repetitii si cantari)

Am unele puse de mai bine de un an pe o chitara pe care nu o folosesc live,inca se tin bine.

Insa,orice tip de corzi as folosi,dau cu solutie si cu carpa inainte si dupa ce folosesc chitara.Daca nu,chiar si la elixir,tonul se cam duce in maxim 2 saptamani(chiar daca nu sunt oxidate).

Link to comment
Share on other sites

Eu personal am descoperit Rotosound ca fiind niste corzi foarte bune.Inainte foloseam EB de 11-48 si am luat o data Rotosound cand am avut o urgenta, pentru ca erau singurele pe care le-am gasit de aceasi dimensiune si de atunci le folosesc pe astea.Sunt si mai ieftine, parca nici nu oxideaza asa de rapid,Nu folosesc nici o solutie, insa sterg foarte bine corziile cand termin de cantat, dar si intre melodii cateodata, cu o carpa uscata.Si cu ruptul, o singura data, de vre-un an de cand folosesc Rotosound, mi s-a rupt un sol, care statuse cam vreo 3 luni pe chitara, ceea ce mi se pare decent, tinand cont si ca setul costa 20 lei (Reds) sau 22 lei (British nu stiu cum, daca vrei ceva mai bright).Iar dimensiuniile 11-48 mi se par cele mai ok pentru electrica.Chitara mi se pare a fi cel mai bine echilibrata cu ele. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Sunt incepator (am aproape un an de cand chinui un Ibanez RG350) iar astazi am ramas fara o coarda. Baiatul de la care am luat-o si care nu a folosit-o prea mult mi-a zis ca el nu a schimbat niciodata corzile si nu stie sa ma sfatuiasca. Asa ca inevitabil am ajuns aici. Am masurat ce am acum cu sublerul si mi-a dat .008 cu .038. Dar din ce am citit pe aici sunt tentat sa incerc ceva mai gros, .009 cu .042 sau .046, doar ca cineva spunea ca daca schimb grosimea mai trebuie facute niste reglaje iar eu n-am habar de asa ceva.

Ce ma sfatuiti, sa pun acelasi tip de corzi sau sa le incerc pe alea mai groase?

Link to comment
Share on other sites

....Am masurat ce am acum cu sublerul si mi-a dat .008 cu .038.

 

poate cu micrometrul. presupunand ca ai unul gradat in toli.

daca ai subler digital ordinar, chiar daca scrie pe el precizie de 0.01 mm, in realitate e cel putin 0,05.

intre ,09 si .08 ai o diferenta de 0,0254 mm. care e mai mare decat ceea ce poate masura in clasa de precizie sublerul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

poate cu micrometrul. presupunand ca ai unul gradat in toli.

daca ai subler digital ordinar, chiar daca scrie pe el precizie de 0.01 mm, in realitate e cel putin 0,05.

intre ,09 si .08 ai o diferenta de 0,0254 mm. care e mai mare decat ceea ce poate masura in clasa de precizie sublerul.

 

Din pacate nu am un micrometru si tind sa-ti dau dreptate in ce priveste precizia, dar mi-am folosit si eu bunul simt. Oricum si sublerul meu nu e orice prapadenie, si indica 0.007,5 spre 0.008 la coarda subtire iar la aia groasa 0.037,5 spre 0.038 si uitandu-ma cam cum vin corzile la pachet am presupus ca e vorba de .008 - .038.

 

de la 08 la 09 nu e o mare diferenta... Si eu mi-am pus de la 09 la 10 si nu am facut nimic la chitara si acuma suna foarte bine ... Dar desigur , cand schimbi corzile deobicei se mai face un "setup" ... Poti sa cauti pe forum ce este un setup si cum procedezi etc..

 

Am inteles. M-am uitat la cateva filmulete despre ce inseamna schimbatul corzilor si chiar m-a ajutat. Pare simplu, dar daca nu stii dinainte te poti incurca. Ma duc azi sa iau niste corzi si sa vedem ce iese.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa pun corzile, dar am o alta problema. In primul rand bridge-ul (Floyd Rose) nu era drept in configuratia initiala, ci tras destul de mult. Din documentatie am vazut ca acesta trebuie sa fie paralel cu corpul chitarei, asa ca va inchipuiti ca mi-a luat mai mult de o ora pana m-am prins cum sa-l aduc la pozitie verticala si sa fie acordata chitara. Ei, chestia este ca acum s-au departat cam mult corzile de grif. Probabil de aceea fostul proprietar lasase bridge-ul atat de tras, pentru a cobora corzile. Distanta de la fret-ul 14 la coarda este de 2.7mm nu 2 cum am vazut ca ar trebui sa fie. O s-o mai tin o perioada asa sa vad cum merge si apoi o sa apropii corzile prin aceeasi metoda.

In alta ordine de idei, mi se pare ca suna ceva mai bine chitara. Pacat ca-mi cam imbarlig degetele in corzi datorita inaltimii. ;)

Edited by ohamoha
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Ieri am cumparat GHS GBZW. Sunt de la 10 la 60. E prima oara cand schimb corzile chitarei si am zis ca ar fi interesant sa trec pe unele mai groase. A devenit foarte interesant cand am desfacut pachetu' si am vazut Mi-ul gros ;E foarte gros!:))

Sunt inca nehotarat daca sa le pun p-astea sau sa iau unele mai omenesti pt. ca odata ce am largit santurile din nut, cred ca va trebui sa-l schimb daca revin la corzi mai subtiri, nu-i asa?

In afara de treaba asta, ce alte consecinte ar mai putea apare? Modificarea tensiunii in trusrod, cumva?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.