www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Salut! Am si eu un astfel de set de corzi pe stratul meu. Au trecut vreo 2 saptamani, cred, si incep sa se cam oxideze. Ma si murdaresc pe degete, asta inca de la inceput am observat si vad semne pe freturi de uzura(ma gandesc ca nu sunt prea friendly corzile sau poate freturile is dintr-un material mai slab). Mentionez ca am un strat squier classic vibe 50`s(chitara e noua nustiu daca are nici o luna de cand am cumparat-o). La tine cum sta treaba?

 

Dupa cantat corzile se corata atent !

 

Daca canti zilnic o ora nu se vor mai murdarii degetele ,daca canti odata la 5 zile si nici nu ai sters corzile poti sa ai oxid pe corzi ...

 

Am avut corzi ce efectiv se rugineau dar niciodata nu au ajuns sa murdareasca ....dar am patit cu cele de rezerva in plic de hartie s-au ruginit si au devenit inutilizabile caci se pupeau ....

 

Daca corzile ce ruginesc nu le cureti normal ca ajung murdare + oxidate .Trebuie sterse dupa curatire cu ulei siliconic ca sa nu se rugineasca .... sa nu devina abrazive de la oxid/rugina ca apoi sa toceasca tastele...

 

etc etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Acum o sa incerc un set de Cleartone, sa vaz cum se comporta in comparatie cu Elixir, cate m-au dezamagit.

Mda, am pus Cleartone. Nu mai dau banii pe corzi "coated" cat oi trai. :)

 

Later: Urmatoarele in test sunt Rotosound. Nu dati inca! Le-am primit cado.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

La sunet nu ma pronunt.

Asta nu-mi place la Elixir. Si nici la Cleartone. Suna "a plastic". Nici inalte, nici vlaga la gigi, nici definitie, nici sustain, comparativ cu altele care costa de doua ori mai putin.

Io nu-mi iau corzi ca sa tina, pentru ca nu le chinui prea mult si oricum le schimb cam la o luna-o luna juma. Dar sa sune, nene! :)

 

PS: Si am uitat sa spun: Cleartone 10-46 mi se par foarte tensionate, chiar fata de setul anterior 10-48 non-coated.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am avut eu de 10-46, pachetul roz, si au fost cele mai proaste corzi pe care le-am avut, mult prea bright, iar pe distors mediu, deja nu se mai intelegea nimic.

Raman la DR Blues de 10-46, au un sunet foarte balansat, sunt foarte clare si ''le simti'' mai bine in difuzor, plus ca aluneca degetul foarte bine pe ele si rezista ok la transpiratie (si eu am problema aceasta).

Am avut pana acum niste ernie ball slinky, de 10-46, si-ul s-a oxidat foarte repede, si nu mi-au placut cum suna, au prea multe medii.

Am pus Rotosound 9-46. Pana acum sunt cele mai "bright" din cate am incercat pana acum si par sa reziste la primul contact cu transpiratia. Foarte moi in comparatie cu Cleartone. Bonus (desi eu de obicei nu rup corzi) - un Mi subtire in plus in pachet.

Link to comment
Share on other sites

Azi am pus rotosound 9-42 , am dat jos 1 arc de la tremolo ( mai am 2 ,fender tremolo ) am tesiune cam mare fata de ( rotosound 9-46 si elixir 9-46 ) daca nu ma acomodez cu ele imi iau corzi de 0.8 urmatoru set ,sau ceva low tension , vreau sa fac benduri asa usor si vibrato infinit , fara sa simt corzile .

 

recomanda cineva ceva firma de corzi low tension? cum sa va explic, corzile astea le ce am acuma, pot face benduri cu ele , dar mi se par rigide in constructie , imi trebuie ceva maleabil usor, sa se indoaie calumea nu ca o sarma dreapta. Mentionez ca pana acum am incercat ( dunlop , ghs, elixir, rotosound si putin d áddario o coarda care s-a rupt de la bridge)

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu de 10-46, pachetul roz, si au fost cele mai proaste corzi pe care le-am avut, mult prea bright, iar pe distors mediu, deja nu se mai intelegea nimic.

 

Mi se par bunicele pentru classic rock. Macar nu trebuie sa mai invart butonul de ton. Si la gain mai mare nu deranjeaza. Probabil galagia perceputa de tine depinde de ce ai dupa chitara.

 

''le simti'' mai bine in difuzor

 

N-am inteles-o pe-asta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Tocmai mi-am comandat 3 seturi de

Dean Markley 2556 Blue Steel 10-46 (regular gauge). A folosit cineva?

 

 

Eu folosesc destul de des Blue Steel de 09-46 si mi s-au parut intotdeauna mai bune decat orice fel de d'Addario sau GHS de exemplu. Ton bun, comode si tin destul de mult, avand in vedere ca eu reusesc sa innegresc un set de d'Addario in 5 minute. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inlocuit Elixir nanoweb de .12 cu Earnie Ball de .12 , si dupa parerea mea Earnie Ball noi nu suna mai bine decat Elixir uzate, oricum sunt mai bune decat orice Fender , D'addario sau GHS... ramane de vazut cat de repede se oxideaza. Elixir le-am schimbat pentru ca s-a exfoliat invelisul acela, si aratau groaznic.

 

DR in ce magazin se vand? nu cred ca am vazut nici la MCmusic nici la GuitarShop!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Am inlocuit Elixir nanoweb de .12 cu Earnie Ball de .12 , si dupa parerea mea Earnie Ball noi nu suna mai bine decat Elixir uzate, oricum sunt mai bune decat orice Fender , D'addario sau GHS... ramane de vazut cat de repede se oxideaza. Elixir le-am schimbat pentru ca s-a exfoliat invelisul acela, si aratau groaznic.

 

DR in ce magazin se vand? nu cred ca am vazut nici la MCmusic nici la GuitarShop!

Am avut vreo 5 seturi de DR si nu m-au multumit.Seturile au fost 2 de 10-46 Dimebag Darrell 24 lei,1 10-54 36 lei parca si unul Alexi Laiho 10-46(mai bune ca Dimebag,nu difera doar numele cum credeam). Mai sunt DR urile mai scumpe la 52 de lei parca cum a avut un prieten 4 luni si nu a avut probleme.Eu prefer sa schimb la luna corzile da' cand ma apuca boala schimb si mai des deci nu daj pe DR.Am in plan sa ma intorc pe Ernie Ball si sa experimentez alea noi Titanium parca se numeau.

Link to comment
Share on other sites

earnie ball de unde se gasesc? si au sunetul mai 'cald' decat elixir? si nu in ultimul rand 10 nu e marime cam mica pentru acustica? stiu ca 12 e cam optim, dar fiind mai groase sunt si putin mai rigide, nu? eu consider ca 11 ar fi potrivit. si daca sunt corzi elixir, de exemplu, tot la luna trebuie schimbate? nu ar tine sunetul macar vreo doua luni?

Link to comment
Share on other sites

Elixir te tin mai mult de o luna. Ernie ball gasesti la guitarshop (www.guitarshop.ro) Eu acuma pe electrica am Dunlop (10-46) si se uzeaza mai repede decat elixir.

Pana la urma e cum vrei tu. Ori dai dublu pe un set de corzi elixir , ori iti iei doua seturi de altceva si schimbi mai des corzile.

 

Next, eu vreau sa incerc rotosound.

Link to comment
Share on other sites

Topicul risca sa "nelamureasca" si mai tare pe unii, intrucat se compara "cai" cu "magari" si la "capre" li se zice "oi"

 

De ce zic asta? pentru ca odata cu fiecare post nu se precizeaza mai clar (asa ca pentru incepatori sau pentru cei care nu au schimbat brandurile mai deloc) tipul de corzi cu denumirea sa completa si calibrul complet.

 

Stiu ca multora li se pare no brainer ca daca zici "corzi de .10" inseamna in mod raspandit .10.-.46, dar ganditi-va ca exista pe piata si .10.-.52 sau .10-.48, astfel incat ar fi UTILA precizarea "corzi de .10-.46" sau de cat or fi ele, in fiecare caz in parte

 

Apoi, mai pot fi referinte la corzi de acustica "Ernie Ball Slinky de .10" a caror denumire completa este "Ernie Ball Slinky acoustic de .10 - .50", si sa introduca in eroare pe cititor.

 

De aceea se poate vedea, 2 posturi mai sus, nedumerirea cuiva referitoare la "calibrul care trebuia sa fie de acustica" desi se vorbea (incomplet) de corzi de electrica.

 

IN PLUS, adresez o rugaminte a a privi separat categoriile mari de corzi de electrica: Nickel Plated Steel vs. Pure Nickel vs. Stainless Steel vs. Coated Strings. (categorisire nelimitativa)

 

Este naucitor pentru un incepator sau pentru cineva care a mers numai pe un singur brand (sa zicem ca e acelasi cu care a venti chitara d ela dealer/fabrica) sa citeasca cum se compara durata de viata a corzilor coated cu cele UN-coated (fie ele stainless steel, nickel-plated steel etc) si se mai trag si concluzii (categorice prin definitie)

 

Pai fratilor, comparati durata de viata a Elixir cu cea a Daddario EXP sau Cleartone sau Curt Mangan coated sau Ernie Ball Titanium, to name a few!!

 

Sau comparati Dunlop nickel plated cu Ernie Ball, Daddario nickel plated, Fender nickel plated, bullet etc!

 

Ca sa concluzionam ori sa experimentam si noi lucruri de acelasi tip. Pe cat posibil. Normal ca fie dunlop, eball sau GHS, toate oxideaza mai repede decat Elixir.

 

Spor al comparat si cumparat!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ce imi place mie la Elixir, pe langa feeling si sunet, e ca se uzeaza exact cat canti la ele, daca lasi chitara jumate de an, corzile vor fi aproape la fel (trebuie sa le stergi de praf), cand la un set uncoated, le cam mananca rugina.

 

A, si faptul ca la Elixir coating-ul se aplica pe coarda gata facuta, la D'Addario EXP sau la DR Neon coating-ul se aplica pe ultimul rand de sarma cu care se infasoara coarda, astfel pe Elixir dispare in mare parte sunetul de "zbrr" la slide-uri, care ramane la celalalte corzi (am dat DR neon si D'Addario EXP ca exemple, pentru ca pe astea le-am mai folosit).

Link to comment
Share on other sites

Eu nu te sfatuiesc sa iei d'Addario... am folosit 3 ani corzile astea si sunt foarte proaste. Se rup frecvent un zona bridge-ului. Sfatul meu e sa incerci GHS sau Fender. Le gasesti la acelasi pret cu d'Addario si sunt mult mai trainice.

 

Aceeasi experienta cu d'addario se rup tot timpul la bridge le consider corzi de calitate slaba . Am folosit GHS , Fender , Elixir , DR , Dunlop , Ernie Ball eu zic ca toate au pro si contra ( chiar si elixir ) dar astea sunt corzi in care am incredere , rup corzi foarte rar si sunt destul de agresiv cu ele dar ajuta mult ca am aranjat si bridge-ul pragusul cu mici trucuri care sa ajute corzile . In fine eu zic sa incerci cat mai multe tipuri la marca si grosimi pana gasesti ce iti place cel mai tare . Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Eu pentru acustica foloesc Elixir de 13' din cauza faptului ca folosesc multe altered tunings gen Drop D,C si multe open tunings.

 

La acustica ii bine ca (virgula) corzile sa fie cat mai groase pentru un ton cat mai bun,de regula de 12' is cele mai ok de acustica.

 

Eu personal iubesc corzile D'addario,daca as prinde si un set de 12' EXP l-as lua,dar din pacate mai nimeni nu importa in Romania,si cine importa nu are pe stoc de vreo jumate de an. Imi place mai mult tonul de la D'addario decat cel de la Elixir,insa daca nu gasesc trebuie sa ma multumec cu a 2-a firma de corzi coated dupa preferintele mele.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Folosesc GSH 10-52 la SG ( pe tuning half-step down ) , GSH hibrid 09-48 la LP ( tuning standard ), iar la acustică, deocamdată 10-48 ( tot standard )...

 

Am luat un set de corzi pentru acustică, am tras cam tare de coardă, la stretching, şi am rupt Mi-ul subţire... :blush:

 

Pot pune pe acustică o coardă Mi subţire de la un set de electrică disponibil ?

 

Mersi !

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Eu pentru acustica foloesc Elixir de 13' din cauza faptului ca folosesc multe altered tunings gen Drop D,C si multe open tunings.

 

La acustica ii bine ca (virgula) corzile sa fie cat mai groase pentru un ton cat mai bun,de regula de 12' is cele mai ok de acustica.

 

Eu personal iubesc corzile D'addario,daca as prinde si un set de 12' EXP l-as lua,dar din pacate mai nimeni nu importa in Romania,si cine importa nu are pe stoc de vreo jumate de an. Imi place mai mult tonul de la D'addario decat cel de la Elixir,insa daca nu gasesc trebuie sa ma multumec cu a 2-a firma de corzi coated dupa preferintele mele.

 

De unde ai luat ca " nimeni nu importa in Romania ? Ai verificat toate magazinele ? :P La Targu Mures de exemplu intotdeauna is in stoc .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.