www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

da,am inteles chestiile cu octave si intonatie dar eu vorbeam de chitara acustica :) am uitat sa spun...

 

chiar sapt asta mi s-au rupt 2 mi subtiri chiar cand le-am pus,unul dupa altul si luni trebuie sa imi vina 5 corzi d'addario.In mare parte era vina mea pentru ca s-au rupt

.........si inca cv...care sunt firmele de corzi care la chitara acustica au capetele de sus fara wound?Intreb pentru ca bunicul meu a cantat la chitara si inca am chitara lui iar corzile au vreo 30-40 de ani si inca suna destul de bine..

 

sunt surprins ca au durat atat corzile si inca suna de nota 9

 

de concerte nu e vorba pt ca sunt incepator :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit pe un Ovation electroacustic D'Addario EXP26 custom light, coated phosphor bronze si sunt ok.

 

 

Caut D'addario EXP de ceva timp si nu gasesc pe nicaieri asa ceva !!! decat de electrica. in rest observ ca vin doar montate pe chitare in magazine. zi-mi si mie unde pot gasi astfel de seturi de corzi ? pt acustica.

 

da,am inteles chestiile cu octave si intonatie dar eu vorbeam de chitara acustica :) am uitat sa spun...

 

chiar sapt asta mi s-au rupt 2 mi subtiri chiar cand le-am pus,unul dupa altul si luni trebuie sa imi vina 5 corzi d'addario.In mare parte era vina mea pentru ca s-au rupt

.........si inca cv...care sunt firmele de corzi care la chitara acustica au capetele de sus fara wound?Intreb pentru ca bunicul meu a cantat la chitara si inca am chitara lui iar corzile au vreo 30-40 de ani si inca suna destul de bine..

 

sunt surprins ca au durat atat corzile si inca suna de nota 9

 

de concerte nu e vorba pt ca sunt incepator :)

 

 

cum adica corzi care sa aibe capetele de sus fara wound ?

Link to comment
Share on other sites

Folosesc pe J&D Les Paul Ernie Ball 09-42. Am luat acu 2 zile un set de 10-46, insa nu l-am pus inca pe chitara, mi-e frica ca o sa-mi ia foc degetele de la bend-uri. In rest nu ar fi probleme, dar la bend-uri o sa-mi ia ceva timp pana ma obisnuiesc, oricum mai stau putin cu astea de 09 :)

 

Ce pot sa zic, EB imi plac mult, suna bine, sunt rezistente si durabile. La fel despre DR.

Link to comment
Share on other sites

cum adica corzi care sa aibe capetele de sus fara wound ?

 

adica sa zicem ca ne gandim la coadra mi groasa,in capatul de sus care trebuie bagat in tuning peg nu este wound,adica e golasa :) este numai miezul de otel

 

Caut D'addario EXP de ceva timp si nu gasesc pe nicaieri asa ceva !!! decat de electrica. in rest observ ca vin doar montate pe chitare in magazine. zi-mi si mie unde pot gasi astfel de seturi de corzi ? pt acustica.

 

d'addario exp gasesti pe koncert.ro la vreo 51 lei,phosbronze

 

 

cum adica corzi care sa aibe capetele de sus fara wound ?

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdancoltea
Caut D'addario EXP de ceva timp si nu gasesc pe nicaieri asa ceva !!! decat de electrica. in rest observ ca vin doar montate pe chitare in magazine. zi-mi si mie unde pot gasi astfel de seturi de corzi ? pt acustica.

 

D'Addario EXP ar trebui sa gasesti la Guitarshop. Am cumparat recent 2 seturi de la magazinul din Brasov.

Sunt 50 ron aici (posibil in Bucuresti sa fie ceva mai putin).

Edited by bogdancoltea
Link to comment
Share on other sites

Guest hammerphilosopher

Iti pot recomanda dunlop, dar depinde si ce canti...

 

Eu am fost foarte multumit de Dunlop Kerry King.Dar si mai multumit de Dunlop Heavy Core.. Imi place ce ton obtin cu ele in drop c (pentru metal stuff) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Eu n-am mare experienta in electrica. Am bagat vreo 7-8 ani pe clasica si am mai incercat oleaca flamenco sa zicem. La clasice D'Addario sunt bune.

Mai sunt si altele La bella, Savarez ...parca si Paco de Lucia are propriile lui strings. La clasice si flamenco ...nu prea ma uitam la gauge.

Dar cautam low tension. Mai erau normal tension, high tension, super high tension. In principiu ideea era sa am tensiune mai mica in corzi.

 

La electrica, de abia de un an cant mai serios. Am avut fender pe stratocaster -ul meu mexican cand l-am cumparat. Nu mi s-au parut prea cool, dar eram la inceput.

Eu am elixir 10 - 46 de la mcmusic. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=34&BrandCategsID=231&BrandProductID=1370

Cred ca au vreo doua luni de acuma. Am 2 chitari , una la munca ...una acasa. Pe aia de la munca am rotosound 09- 46.

 

Dupa ce canti pe 10 parca 9 cam pare jucarie. Eu nu-s prea shredder de felul meu ...sau nu inca :).

 

Dar din ce am citit eu, alea mai groase sunt mai bune pentru panatie (daca esti dreptaci), adica daca sunt foarte subtiri e cam greu ca dai cu pana repede.

In schimb alea mai subtiri sunt mai ok pentru mana stanga. Cam sunt de acord cu treburile astea.

 

Asha ca pentru o perioada o sa tot cresc gauge-ul , ca acuma-s mai atent la pana in perioada asta :D. Ma enerveaza destul de mult ...parca as invata un nou instrument.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare.Eo folosesc niste corzi tenson de chitara acustica 9-52.Sunt multumit de ele dar cand imi voi lua corzi noi imi voi lua ernie ball sau d"addario

 

Si eu am folosit Tenson,care au un pret destul de bun(11 lei) pentru calitatea lor!

 

Singurul lucru de reprosat este faptul ca isi pierd destul de repede sunetul bright,dar in rest sunt bune.

 

Pacat ca nu sunt la noi si PB

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit Tenson,care au un pret destul de bun(11 lei) pentru calitatea lor!

 

Singurul lucru de reprosat este faptul ca isi pierd destul de repede sunetul bright,dar in rest sunt bune.

 

Pacat ca nu sunt la noi si PB

 

... Cam 2-3 ore, dupa care merg inca 11 luni fara probleme, chiar si 22....

:)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

dgeekoo era sarcastic :rolleyes:

Adica, corzile alea sunt varza, nu sunt bune deloc :)

 

Eu folosesc Dunlop Electric Nickel Wound, 9 light pentru electrica mea.

 

Sunt foarte ok corzile, le am de o luna pe chitara, si inca nu au ruginit, plus ca isi mentin tonul :)

Cred ca am sa raman la modelul acesta :)

Link to comment
Share on other sites

dgeekoo era sarcastic :rolleyes:

Adica, corzile alea sunt varza, nu sunt bune deloc :)

 

Eu folosesc Dunlop Electric Nickel Wound, 9 light pentru electrica mea.

 

Sunt foarte ok corzile, le am de o luna pe chitara, si inca nu au ruginit, plus ca isi mentin tonul :)

Cred ca am sa raman la modelul acesta :)

 

Mie mi-au placut cele acoustice,dar nu se pot compara cu alte firme cunoscute!

 

ex:dupa ce mi s-a rupt O coarda la Tenson,am folosit Rotosound

 

Diferenta a fost ca de la cer la pamant

 

Dar zic din nou ca nu sunt o alegere proasta pentru cei cu un buget mic

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au placut cele acoustice,dar nu se pot compara cu alte firme cunoscute!

 

ex:dupa ce mi s-a rupt O coarda la Tenson,am folosit Rotosound

 

Diferenta a fost ca de la cer la pamant

 

Dar zic din nou ca nu sunt o alegere proasta pentru cei cu un buget mic

 

E si normal sa iti sune coarda respectiva altcumva, din moment ce este dintr-un alt set de corzi, mai ales din alta firma :)

Link to comment
Share on other sites

E si normal sa iti sune coarda respectiva altcumva, din moment ce este dintr-un alt set de corzi, mai ales din alta firma :)

 

N-ai inteles,

 

Am schimbat toate corzile atunci.Coarda sol s-a rupt.

Am bataie de cap cu coarda G care se rupe frecvent,cred ca din cauza winding-ului care face otelul din core mai putin flexibil,rezulta sanse mai mari de rupere(pe langa faptul ca imi ruginesc in vreo saptamana de la transpiratie).Tenson sunt acceptabile dar nu le-as mai folosi indelungat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ia-ti elixir, am cantat zilnic pe ele cam 3 luni. Aveam 10-46 si le-am dat jos ca am invatat o treaba si trebuia sa fac bend de 2 tonuri pe corzi de 10 :).

Acum am elixir 9 - 42. Nu stiu daca la sunet sunt cel mai bune, dar sunt trainice exact cum zic si ei.

 

Adica sunt trainice dar nu suna ...atunci ptr ce sunt trainice ..poti sa ridici greutati ..sa faci arc din chitara ..sau ptr ce ?

 

Trainice ...inseamna la corzi cat timp au sunet decent si cat timp nu falseaza .De obicei maxim 2 luni la orice garnitura super din ce am incercat pana acum.Asa ptr exersat mecanic doar ca si antrenament fizic mai mult de estompare cu distors merge orice si cele fara sound ..dar ptr cantat in public sau in studio ..trebuie corzi .

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vroiam sa zic nimic de sunet pentru ca aici lucrurile mi se par discutabile...eu ii raspundeam lui Shredder caruia i s-a rupt o coarda noua.

 

Dupa mai mult de 2 luni nu falsau si aveau sunet decent (desi cum ziceam mi se pare discutabil ce e un sunet decent). Acum cred ca in mod normal nu cred ca le pasa (corzilor, nu coardelor) daca tu canti chestii mecanic sau cu feel.

Eu le-am testat cam la 150 bpm, mai mult n-am putut :).

Sorry, glumesc...sper sa nu-mi dai minusuri.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vroiam sa zic nimic de sunet pentru ca aici lucrurile mi se par discutabile...eu ii raspundeam lui Shredder caruia i s-a rupt o coarda noua.

 

Dupa mai mult de 2 luni nu falsau si aveau sunet decent (desi cum ziceam mi se pare discutabil ce e un sunet decent). Acum cred ca in mod normal nu cred ca le pasa (corzilor, nu coardelor) daca tu canti chestii mecanic sau cu feel.

Eu le-am testat cam la 150 bpm, mai mult n-am putut :).

Sorry, glumesc...sper sa nu-mi dai minusuri.

 

De unde minusuri? :)

 

In fine, poate am prins eu un set mai prost, nu zic ca D'dario sunt corzi proaste, poate am avut ghinion.

Eu de obicei folosesc Earnie Ball cu care nu am avut niciodata probleme, setul asta era de rezerva :)

Link to comment
Share on other sites

Mie D'Addario mi se par destul de acceptabile le folosesc tot timpul

Pentru Bass 45— 130 in 5 corzi

45 — 100 in 4 corzi

Pentru ghitara 12 — 54

Pentru guitara acustica 12 corzi sau 6 corzi = Martin Marquis 10 — 47

 

am incercat DEAN MArclei nu mau satisfacut sau poate ca eram prea obisnuit cu d'addario

 

ELIXIR pentru BASS da miau placut , Pentru elecrica ok dar am revenit la d'addario . DAR pentru ACUSTICA ELIXIR Nu deloc Nu e ceea ce asteptam eu in termen de sonoritate

post-824-0-61491700-1300236083_thumb.jpg

 

post-824-0-59232500-1300236093_thumb.jpg

 

post-824-0-38321000-1300236118_thumb.png

 

post-824-0-74900800-1300236129_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.