www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am chitara de 2 ani ( chitara rece HORA poze: http://i49.tinypic.com/2mrfvw0.jpg ) si un prieten mi-a schimbat corzile la ea pana acum. Astazi aveam nevoie de un set nou, dar nu prea stiam ce corzi sa iau. Am fost intr-un magazi de muzica de unde am cumparat o pereche de corzi: Alice AC131.

Cand am ajuns acasa am observat ca a 4-a, a 5-a si a 6-a erau din plastic. As vrea sa stiu daca ar fi bine sa folosesc corzile astea, sau sa le schimb cu niste corzi normale ?

Aici vezi niste poze cu ambalajul corzilor pe care le-am cumparat azi:

http://i49.tinypic.com/11rprn8.jpg

http://i49.tinypic.com/9vfvvp.jpg

http://i46.tinypic.com/11hz4uu.jpg

 

 

Salut!

Ma intreb daca in bucuresti gasim aceste AC131.. le-am avut pe chitara mea clasica (primite), tin 5-6 luni basii suna excelent, sigur nailonu va cere mereu unghii. Cu alte cuvinte.. Vreau si eu!

Link to comment
Share on other sites

Mie cand mi se uzeaza corzile nu mai stau eu sa le mai schimb sa ma complic sa caut ... imi cumpar alta chitara cu corzi noi pe ea. Eu imi cumpar chitara in functie de corzi. =GLUMEAM= Nu stiu ce parere aveti voi dar eu folosesc Dunlop 10-52 si e cel mai bun set de corzi care au fost vreodata pe chitara mea. Le am de 4 luni si nu s-au rupt, nu au ruginit, nu s-au inegrit, nu s-au tocit pe la freturile 15-20, nu au buzz, au sustain bun. Am cantat si pe 8-36 si pe 9-42 si mi se par "lame" fata de astea. Abia astept sa mi se rupa ca imi iau de 11 sau de 12 acum. Am observat in ultima vreme ca imi plac corzile mai groase. Ele au un plus cand e noapte si nu vrei sa trezesti lumea nu mai conectezi chitara la nimic ca au o acustica destul de buna. :)

Link to comment
Share on other sites

Mie cand mi se uzeaza corzile nu mai stau eu sa le mai schimb sa ma complic sa caut ... imi cumpar alta chitara cu corzi noi pe ea. Eu imi cumpar chitara in functie de corzi. =GLUMEAM= Nu stiu ce parere aveti voi dar eu folosesc Dunlop 10-52 si e cel mai bun set de corzi care au fost vreodata pe chitara mea. Le am de 4 luni si nu s-au rupt, nu au ruginit, nu s-au inegrit, nu s-au tocit pe la freturile 15-20, nu au buzz, au sustain bun. Am cantat si pe 8-36 si pe 9-42 si mi se par "lame" fata de astea. Abia astept sa mi se rupa ca imi iau de 11 sau de 12 acum. Am observat in ultima vreme ca imi plac corzile mai groase. Ele au un plus cand e noapte si nu vrei sa trezesti lumea nu mai conectezi chitara la nimic ca au o acustica destul de buna. :)

Tocmai am trceut pe Dean Markley 11-52. Super!

Link to comment
Share on other sites

Thomastik Infeld Power Brights 08-40. Niste corzi deosebite, cu primele 3 aurii. Nu stiu cat de fiabile sunt, e primul set, dar suna altfel decat ce am mai avut. Din pacate, desi sunt austrice, a trebuit sa le iau din USA. Daca stie careva unde se gasesc mai pe aproape, dati un semn

Elixir 09-42. Au destule review-uri pe aici, excelente.

D'Addario EJ 29. Clasica e de anul asta, asa ca mai am de experimentat corzi de la diversi producatori. Le-am ales pentru ca au cea mai mica tensiune din cate am avut la dispozitie cu datele tehnice.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Io zic sa-ti cumperi doua chitari si sa schimbi corzile in aceesi zi la ambele chitari acustice daca tot vin ambalate cate doua seturi. Eu asa as face.

Neah, intr-un singur set sunt ambalate cate doua corzi intr-un singur pliculet de-ala de hartie. Deci, sase corzi in trei pliculete. :)

Nu ma asteptam la chestia asta, sincer sa fiu...

Link to comment
Share on other sites

Guest radubv
Dar care-i diferenta dintre nickel wound etc?

La nickel wound, sunetul este mai plin si mai cald, ceva mai vintage, la cele nickel plated o sa ai un sunet mai deschis, ceva mai acustic cu multe inalte, iar cele stainless sunt ceva mai tensionate, cu un ton intre n plated ni n wound ( pure nickel ) si mananca din taste ceva mai repede decat celelalte .

Link to comment
Share on other sites

Guest radubv
Am incercat sa ridic coarda G,dar degeaba,tot se aude acel bazait.Atinge fretul 1.Cred ca pana la urma iau un set nou de corzi,ptr. ca macar cu alea vechi nu aveam problema asta.Banuiesc ca problema este ca o coarda mai subtire vibreaza mai tare,adica are cursa mai lunga nu?

Am cautat pe internet, unde gasesc un site despre cum se seteaza chitara, la Tune-o-matic,corzi,intonatie etc. ?

 

Probabil este de la tija sau de la nut, este posibil sa se fi tocit spatiul prin care trece coarda sau s-a curbat putin gatul pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Guest BlindBob

Am incercat multe corzi. Fender, Elixir, Dunlop, GHS, D'addario, Ernie Ball, Rotosound.

Cele mai proaste mi s-au parut Fender, iar cele mai bune, D'addario.

Link to comment
Share on other sites

De vreun an folosesc doar d'addario (9-46). Inainte foloseam GHS si pentru urechea mea sunau un pic mai bine, dar mi s-a intamplat de prea multe ori sa mi se rupa o coarda cand le schimbam. La d'addario nu am patit asta pana acum.

 

Ernie Ball nu mi-au placut si nici nu inteleg de ce sunt mai scumpe ca restul. Elixir nu am incercat pana acum, deci nu pot sa imi dau cu parerea.

 

Ce mai imi place la D'Addario e ca se gasesc relativ usor la noi (chiar si seturile mixte care imi plac mie).

Link to comment
Share on other sites

Inainte foloseam GHS si pentru urechea mea sunau un pic mai bine, dar mi s-a intamplat de prea multe ori sa mi se rupa o coarda cand le schimbam.

 

Eu abia am reusit sa le tai de langa tunere ca sa nu am headstock-ul plin de "antene", chiar nu pot sa-mi imaginez in ce hal incercai sa le montezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain
Pai daca tot le-ai luat pune-le dar iti recomand pe viitor sa incerci si unele medii. Corzile teoretic ar trebui sa le schimbi in fiecare luna... dar merge si la 2-3 :) .

 

 

 

 

aoleo doar nu trebuie asa des:O

 

 

eu le schimb odata la an si doar fiindca se oxideaza

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

eu folosesc corzi d-astea si sunt super incantat de ele: Dunlop Nickel Plated Steel 11 - Medium Heavy 11-50

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc corzi d-astea si sunt super incantat de ele: Dunlop Nickel Plated Steel 11 - Medium Heavy 11-50

 

 

Ernie Ball Earthwood pe acustica(inainte cand o aveam pe cea cu 6 puneam GHS,care pot spune ca isi faceau treaba foarte bine!)

Dunlop Plain Steel Zack Wylde .10-.46...geniale!

Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
aoleo doar nu trebuie asa des:O

 

 

eu le schimb odata la an si doar fiindca se oxideaza

 

 

 

 

=))

 

 

eu le-as schimba in fiecare saptamana daca mi-as permite....

 

intr-o luna sunt deja imbacsite si se aud infundat. folosesc corzi GHS pt acustica si le sterg de fiecare data dupa ce cant.

Link to comment
Share on other sites

Am luat Rotosound pink de 0.09, nu imi plac de loc, le-am pus pe copia de les paul care suna mult mai bine cu corzile de 0.10.

Poate pe copia de strat suna mai bine dar cu siguranta nu mai cumpar asa ceva, m-a atras faza cu un mi subtire in plus.

Problema de sunet nu este la sol, si, mi, ci la corzile mi, la, re..suna....fara viata, parca vibreaza ''haotic'' iar sunetul nu ma mai ''loveste'' in piept cum o facea cu celelalte corzi.Chitara si-a pierdut din claritate, se simte foarte mult pe clean, suna mai tipator dar nu in sensul bun.

Cred ca explicatia corecta este ca nu pot sa scot un sunet cu mai mult bass, sunet care sa fie clar.

Link to comment
Share on other sites

De cateva saptamani am inceput sa folosesc Dean Markley 11-52 (sau 10-52, in functie de chitara si tuning) si sunt convins ca nu ma mai intorc la corzi de 9 sau 10 :)

Ernie Ball si D'Addario fac deasemenea corzi foarte bune de 10-52, mai ales D'Addario suna grozav pentru rock (mai ales pentru ritm), dar Dean Markley sunt dupa urechea mea mai bune pentru blues, deci astea raman :)

Link to comment
Share on other sites

Am ramas la Elixir de 0.10 standard incercand sa am actiunea mai joasa, desi elixirurile de 0.09 sunt de preferat(chiar si ca ton imi par mai faine ca cele de 0.10, nu stiu exact motivul). Cand le-am incercat la inceput nu le sufeream pentru ca sunau foarte diferit dar acum nu ma pot dezlipi de ele. Le schimb la 3-4 luni ca nu-si pierd tare din brilianta, de oxidat nici nu se pune problema.

Link to comment
Share on other sites

=))

 

 

eu le-as schimba in fiecare saptamana daca mi-as permite....

 

intr-o luna sunt deja imbacsite si se aud infundat. folosesc corzi GHS pt acustica si le sterg de fiecare data dupa ce cant.

 

 

N-ai ce face cu banii :|... Daca e s-o luam dupa sunetul "imbaxit" ar trebui sa le schimbam imediat cum se oxideaza si se inchid la culoare, adica dupa 3-4 zile. De ce nu va luati Elixir care isi tine sunetul de "nou" foarte mult timp?? Nu inteleg...

 

Daca ne luam corzi saptamanal ajugem la sapa de lemn :|.

 

Dupa mine nu merita niciun alt set de corzi, inafara de Elixir cand vine vorba de durabilitate in timp. Toate celelalte oxideaza in aceeasi perioada de timp (e si logic), o data ce bronzul are contact direct cu pielea.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Absolut Elixir... in rest toate corzile in maxim 1 saptamana oxideaza si se aud infundat... desi par mai scumpe, daca e sa facem un calcul mai atent, de departe cea mai buna varianta in raport de pret/durabilitate/calitate, sunt corzile Elixir.

Edited by Bleeding Riff
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.