www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Asa deci ...astea mega subtiri ale mele se manevreaza putin mai usurel.

Pe chitara mea inca mai sunt corzile originale .... care nu stiu de gauge sunt dar cred ca ceva gen .009-.042

Eu cant la chitara cam orice mi se pare mai accesibil sa nu fie prea complicat sa ma chinui la cate o piesa 10 ani. Asa printre altele Guns,Metallica,Iris,Cargo,Joe Satriani si altele cum ar fi GreenDay Blink 182 , Iron Maiden etc

Cam astea le-am descoperit pana acum (cant la electrica de 10 luni) ,deci dupa cum observati nu cant eu suparate tare sa-mi trebuiasca corzi groase. Atunci cu unele medii ar trebuii sa ma descurc bine tinand cont ca astea de pe chitara sunt ok pentru mine.

Daca de exemplu as folosi ceva mai gros trebuie so acordez mai moale (gen Slash) ? sau aceasta este doar pendru usuratea "muncii".

 

Uite de exemplu eu am avut-o acordata si in Eb dar fiindca am atac foarte mic corzile E si A loveau tastele si Bzzzz , deci banuiesc ca folosirea unui alt tip de corzi care se abate mai mult de cel mediu necesita reglare atacului !?

 

Erata: scuze am gresit in loc de atac vine actiune :)

:)

 

Slash foloseste 0.11 :) pt tonul mai grav. A spus-o intr-un interviu pt Guitar Center.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut-o acordata si in Eb dar fiindca am atac foarte mic corzile E si A loveau tastele si Bzzzz

 

Practic (si tehnic, daca vrei) daca ai "atac" sau attack sau altfel spus impulsul sau faza initiala a exprimarii notei (vezi aici detalii) mai mare deviatia corzii (amplitudinea oscilatiei) va fi mai mare, deci sunt mai multe sanse sa atinga in "drumul" ei o tasta sau alt obstacol.

Cu alte cuvinte, daca dai mai tare in corzi (attack mare) => mai susceptibil la (fret)buzz; daca dai mai incet => mai putin buzz.

Va las pe voi sa calculati ce relevanta are grosimea corzilor in "ecuatia asta". Recomand cursul http://academicearth.org/speakers/walter-lewin-1

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
Nu ma incadrez la genul de chitarist care sa-si dea cu parerea despre corzi, dar acum 1 sapt mi-am luat un set de corzi D'Addario American Bronze. Desi am vazut ca nu apare tipul asta de corzi pe site-ul producatorului, am zis ca o fi un tip de corzi produse pentru americani, si o ajuns si prin Romania din greseala :) Problema e ca dupa o saptamana corzile deja nu mai au nici o stralucire si culoarea lor se indreapta incet si sigur spre negru. Si nu o tin pe santier :) Nu stiu care sa fie problema dar stiu sigur ca celalalt set de corzi de la D'Addario (phosphor bronze) pe care abia l-am dat jos arata mult mai bine si dupa 4 luni de chin si jale.

 

Subscriu. D'addario american bronze 85-15 sunt praf si la sunet si la durabilitate. Le am puse de 2 saptamani si deja se innegresc.

Cele mai bune corzi pe care le-am folosit sunt John Pearse. Pastreaza un ton bun o perioada foarte mare, luni de zile; chiar daca in timpul asta incep sa "transpire" verdeata. Singurul minus ar fi ca sunt destul de tari la degete.

 

 

@Baietii din Piatra Neamt - in august trec prin Piatra. Unde este magazinul ala de muzica cu ernie ball?

Edited by GuittaraNovice
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu stiu daca mai urmareste cineva topicul asta dar ma lansez cu o intrebare. Care ar fi avantajul de a folosi corzi mai groase pe o chitara acustica. Cand spun mai groase ma refer 12-53. In apara de tonul mult mai bun, ca tone benduri nu mai reusesc sa fac decat foarte greu, degetele ma dor, din cate am inteles si simtit pe pielea mea pentru fingerstyle nu prea se potrivesc.

Poate pe termen lung ca ma obisnuiesc cu "greul"?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu sunt mai nou pe-aici, am si eu o intrebare mai de novice :) .

Mi-am pus si eu niste corzi noi, ernie ball earthwood (.10 -.52), dar Mi-ul gros si Re-ul nu au sunetul acela bright, metalic, de corzi noi, suna ca unele mai uzate. Imi poate explica cineva de ce ? Am o chitara acustica Hohner HW 300G.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sigur ai sa te obisnuiesti si dupa aia ti-as recomanda 13-56 :) . Secretul corzilor groase este ca fac top-ul chitarii sa vibreze mai puternic (in special pt chitarile cu top solid). In felul asta obtii o proiectie mult mai buna a sunetului. De asemenea, corzile mai groase se dezacordeaza mai greu. Foarte important este si calusul, care e bine sa fie dintr-un material dur (os sau TUSQ) pentru a transmite vibratia fara pierderi (prea mari, ca in cazul plasticului). Intr-adevar, corzile groase sunt cam neprietenoase pt ciupit, dar poti acorda chitara cu un semiton sau un ton mai jos si problema se amelioreaza (si te ajuta si la voce daca esti fan Sol major :) ). Daca inainte nu ai avut corzi groase pe chitara e posibil sa ai nevoie de o ajustare (strangere in cazul asta) a thrusrod-ului pentru a-ti echilibra tensiunea in grif. Daca nu te pricepi sa faci asta singur mai bine apelezi la cineva care se pricepe, nu ca ar fi complicat, dar din exces de zel necunoscator poti sa rupi thrusrod-ul. Eventual baga un ochi aici.

 

Nu stiu daca mai urmareste cineva topicul asta dar ma lansez cu o intrebare. Care ar fi avantajul de a folosi corzi mai groase pe o chitara acustica. Cand spun mai groase ma refer 12-53. In apara de tonul mult mai bun, ca tone benduri nu mai reusesc sa fac decat foarte greu, degetele ma dor, din cate am inteles si simtit pe pielea mea pentru fingerstyle nu prea se potrivesc.

Poate pe termen lung ca ma obisnuiesc cu "greul"?

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

am vaz doar acum acest post.

sutn curios cum ti-ai dat seama ca sunt fake?

vroiam sa cumpar de la ei si eu in viitor corzi EB

 

ATENTIE!!! pt. cei din Cluj si zonele apropiate care cumpara de la magazinul Barock!!! Corzile ErnieBall care le au in magazin sunt FAKE!!!

Zic strict despre corzile ErnieBall.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca mai urmareste cineva topicul asta dar ma lansez cu o intrebare. Care ar fi avantajul de a folosi corzi mai groase pe o chitara acustica. Cand spun mai groase ma refer 12-53. In apara de tonul mult mai bun, ca tone benduri nu mai reusesc sa fac decat foarte greu, degetele ma dor, din cate am inteles si simtit pe pielea mea pentru fingerstyle nu prea se potrivesc.

Poate pe termen lung ca ma obisnuiesc cu "greul"?

Se canta cu alta tehnica, fara bend-uri acestea fiind inlocuite cu slide si cu hammer , asculta George Benson de ex..

Nu se canta cu degetele ci cu "tumb-pick " .Cu degetele este cam dificil ,unghiile se tocesc deci nu prea merge mult timp cu buricul degetelor se poate dupa ce se intareste pielea dar...

 

Se regleaza inaltimea de la taste i asa fel ca sa ai buzz cat mai mic si sa fii cat mai aproape posibil caci corzile tensionate le apresi mai greu.

Nu ciupesti prea trare de corzi ci doar cat sa sune corect frumos"rotund" .

 

Adevaratul "twag" suna numai cu aceste corzi groase si tensionate.

 

Idea este sa ai mai multe chitare , fiecare setata ptr un anumit stil de interpretare si ton.

Link to comment
Share on other sites

Important e sa sune asa cum vreau maxim doua saptamani ca dup'aia le schimb oricum.

aici e genu de topic unde in final nici un set nu e bun:))))))) desi totii de afara canta pe ele:)))) probabil sunt unii care vor sa ii tina ani de zile un set. eventual sa puna mana pe ele iar palma sa nu transpire.
Link to comment
Share on other sites

Se canta cu alta tehnica, fara bend-uri acestea fiind inlocuite cu slide si cu hammer , asculta George Benson de ex..

Nu se canta cu degetele ci cu "tumb-pick " .Cu degetele este cam dificil ,unghiile se tocesc deci nu prea merge mult timp cu buricul degetelor se poate dupa ce se intareste pielea dar...

 

Se regleaza inaltimea de la taste i asa fel ca sa ai buzz cat mai mic si sa fii cat mai aproape posibil caci corzile tensionate le apresi mai greu.

Nu ciupesti prea trare de corzi ci doar cat sa sune corect frumos"rotund" .

 

Adevaratul "twag" suna numai cu aceste corzi groase si tensionate.

 

Idea este sa ai mai multe chitare , fiecare setata ptr un anumit stil de interpretare si ton.

 

Sa inteleg ca mi-ar trebuie cel putin inca o chitara cu un alt set de corzi, mai "moi", ca sa pot incerca si alte stiluri pe care nu mi le permit corzile groase?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut,

Am chitara de 2 ani ( chitara rece HORA poze: http://i49.tinypic.com/2mrfvw0.jpg ) si un prieten mi-a schimbat corzile la ea pana acum. Astazi aveam nevoie de un set nou, dar nu prea stiam ce corzi sa iau. Am fost intr-un magazi de muzica de unde am cumparat o pereche de corzi: Alice AC131.

Cand am ajuns acasa am observat ca a 4-a, a 5-a si a 6-a erau din plastic. As vrea sa stiu daca ar fi bine sa folosesc corzile astea, sau sa le schimb cu niste corzi normale ?

Aici vezi niste poze cu ambalajul corzilor pe care le-am cumparat azi:

http://i49.tinypic.com/11rprn8.jpg

http://i49.tinypic.com/9vfvvp.jpg

http://i46.tinypic.com/11hz4uu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat niste Ernie Ball de 09 Super Slinky si sunt destul de multumit :)

 

Din astea mi-am pus si eu dupa ce am avut d'addario de 0.11 . Prima impresie a fost ca am pierdut tonul, suna mult mai spart. Dupa cateva zile m-am obisnuit, pentru ca sunt niste corzi care nu te rup la mana. O sa trec iar pe 0.11 cand o sa pregresez la capitolul tehnica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Guitar Hero

Folosesc corzi Elixir de 009-042 :) ofera un ton foarte placut, dar partea care mi s'a parut mai ciudata a fost cand a inceput sa se duca stratul protector ( sunt prevazute cu un strat super super super fin de ... nush ce o fi care impiedica murdaria, umezeala etc sa atace corzile ) si pur si simplu s'a scamoshat ( dar nu afecteaza tonul in niciun fel )

 

sunt foarte multumit de ele...d ar totusi... mi se par cam scumpe... 50 de ron

Link to comment
Share on other sites

Mie corzile Curt Mangan mi-au schimbat viata. I shit you not, mi se par geniale, chiar si peste DR.

eu n-am gasit nimic special la DR...imi plac mai mult earnie ball, dar dintre toate ce le-am incercat, parca SOB mi s-au parut cele mai ok. De Curt Mangan nici n-am auzit sincer sa fiu. de unde le-ai luat? As incerca pt ca din fiecare brand merita cumparat cate un set la un moment dat, macar asa...pt cultura generala. Singurul fel de care am cumparat un set si mi-am zis "never ever again" au fost Elixir...yuck :)

Link to comment
Share on other sites

www.curtmangan.com, am comandat direct. Tot trag de Sorin sa le aduca si el, da' din pacate numai eu si cu el am auzit de ele (si sintem amindoi fani).

Daca va mai comandati, m-as baga si eu la un set de 10-52 sau 11-52 :)

Btw...am incercat 11-52 cu topwrap si se simt cam ca alea de 10...culmea ii ca la 10-52 n-am simtit diferenta cu/fara topwrap. Inca imi da cu virgula fenomenul dpdv fizic, dar rezultatele se simt.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Paulie_Chris

Salut, vin si eu cu o intrebare de incepator: se potrivesc corzile de la electrica la o chitara acustica? In caz ca da, mai trebuie facuta vreo modificare la setupul chitarii? (calus, pragus, etc) ?Eu am un Fender CD60 acustic de vreo 2 luni si corzile sunt cam tari, ma cam chinui mai ales la acordurile cu barre. Vreau sa imi iau de electrica pt ca sunt mult mai moi.

Multumesc pt viitoarele raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexdak

@paulie: nu ! Corzile de electrica sunt pt. elctrica si cele de acustica sunt pt acustica.(au si gauge diferit si material diferit[daca nu ma insel]). Per total nu cred ca o sa mai sune ca o acustica.

 

Acum sa pun si eu o intrebare; Ce ar fi mai bun: Rotosound Pink

Ghs boomers le-gbxl(am edge 3)

Link to comment
Share on other sites

Beginner here :) corzile trebuie sa fie schimbate la ceva timp, nu?

Si daca imi iau corzi de rezerva cand imi iau si chitara, se deterioreaza chiar daca nu le folosesc?

Another question: am vazut ca multi spun ca GHS sunt mai bune ca Fender. Pot sa pun corzi GHS la un Fender (CD 100)?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Another question: am vazut ca multi spun ca GHS sunt mai bune ca Fender. Pot sa pun corzi GHS la un Fender (CD 100)?

 

Poti

Link to comment
Share on other sites

Beginner here :) corzile trebuie sa fie schimbate la ceva timp, nu?

Si daca imi iau corzi de rezerva cand imi iau si chitara, se deterioreaza chiar daca nu le folosesc?

Another question: am vazut ca multi spun ca GHS sunt mai bune ca Fender. Pot sa pun corzi GHS la un Fender (CD 100)?

:)

- Corzile se schimbã atunci când îsi pierd proprietãțile (se oxideazã, își pierd elasticitatea, etc.) și nu mai "sunã". Corzile "coated" (gen Elixir) rezistã mai mult și nu necesitã o întreținere specialã.

- Dacã pãstrezi corzile într-un mediu propice, ferit de umiditate, poți sã le ții destul timp fãrã sã le folosești, mai ales cã unele vin sigilate.

- Poți sã pui GHS, cu condiția sã fie pentru acusticã. :lol:

 

În altã ordine de idei, am revenit la GHS Progressives și nu regret deloc.

În plus, am pus Martin pe acusticã și sunã brici. Singurul inconvenient: vin ambalate câte douã. :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Luci Echi

Ma gandeam sa pun corzi de electrica la chitara acustica...

Voi ce ziceti...E o idee buna?..

Un prieten si-a pus si suna minunat! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.