www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

mie chestia care mi-a mancat nervii de-a lungul timpului a fost oxidarea corzilor!este o legatura stransa cred intre felul in care ai grija sa le stergi(fast -fret sau altceva)si mediul in care depozitezi chitara(umiditate,temperatura etc).pana una alta transpiratia de pe degete mananca in corzi ceva ce nu am mai vazut(oi fi avand eu transpiratie radioactiva sau ceva);si aici spun de transpiratie caci,cred ca ati observat si voi,cand dati jos un set de corzi care nu mai poate face nimic pt chitara voastra de uzate ce-s,partea pe care nu o atingi de obicei,cea dinspre macarale,este curata ca lacrima,chiar de nerecunoscut fata de restul ruginei de coarda!pana sa ma gandesc daca este ok tensiunea/soundul,ma trezesc ca se aduna molozu pe ele si falseaza de nerecunoscut!!!de aceea recomand cu caldura corzile Elixir si pentru electrica si pt acustica,in varianta nanoweb cat si polyweb,de asemenea si alte corzi care au coating(un fel de tipla in care sunt trase,plastic transparent si fin).nu de alta dar nu mi s-a intamplat de nu mai stiu cand...a,ba da!nu mi s-a intamplat NICIODATA sa cant pe chitara 2 luni zi de zi cate 2-3 ore in medie si corzile sa arate si sa sune ca-n prima zi,facand pana si fast-fret-ul sa para inutil :) !sfatul meu este sa mergeti pe mana Elixir daca vreti sa faceti o investitie durabila,mai ales ca nici nu mai sunt atat de scumpe cum am vazut prin miezul topicului!!!

 

Problema cu coated strings e chestie de gusturi. Intradevar tin mult dar trebuie sa-ti placa felul in care suna. Ca orice lucru necunoscut, trebuiesc incercate o data si daca iti plac bine, daca nu, nu! Eu am cumparat un set de Elixir si nu mi-am mai recunoscut chitara si ampul. Strict din punctul meu de vedere suna ingrozitor! A fost primul si ultimul meu set de corzi coated.

Link to comment
Share on other sites

da!cel mai bine este ca fiecare sa rupa sute de corzi pana isi da seama ce-i place lui cel mai mult si mai mult!fiecare din noi are altfel de gusturi,unde mai pui ca fiecare din noi are cate10 degete care asteapta fiecare sa fie coarda asa si pe dincolo...de aici nu o sa rezulte sigur numai cateva pareri :))

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

Mi-am pus pe acustica elixir nanoweb 10-47. Impresii:

Pro's:

 

1) Se apasa foarte usor;

2)Faptul ca aluneca mai usor din cauza coatingului pentru mine este un mare avantaj deoarece schimb acordurile si fac fingerpicking mult mai repede;

3) Durata de viata; asta ramane de vazut.

 

Con's:

1) Intr-adevar parca le lipseste scanteia celor non coated, dar peste asta pot trece.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus pe acustica elixir nanoweb 10-47. Impresii:

Pro's:

 

1) Se apasa foarte usor;

2)Faptul ca aluneca mai usor din cauza coatingului pentru mine este un mare avantaj deoarece schimb acordurile si fac fingerpicking mult mai repede;

3) Durata de viata; asta ramane de vazut.

 

Con's:

1) Intr-adevar parca le lipseste scanteia celor non coated, dar peste asta pot trece.

 

probabil ca devin enervant, asa ca imi cer scuze in avans, dar am o intrebare: ai incercat corzi mai groase pe acustica? standard-ul pentru acustica sunt corzile light de 12-53 sau 12-54, iar majoritatea constructorilor de chitare (inclusiv Taylor) recomanda pentru dreadnought-uri 13-56. pentru fingerpicking sunt cel mai des folosite corzile de 12 sau chiar de 11. cum poti aprecia calitatea si sunetul unor corzi cand nu ai termen de comparatie? :)

 

ca sa fiu si mai agasant: daca pui elixir pe hora tu auzi practic corzile, nu chitara. in loc de 5 seturi de corzi mai bine iti iei o chitara mai buna :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
probabil ca devin enervant, asa ca imi cer scuze in avans, dar am o intrebare: ai incercat corzi mai groase pe acustica? standard-ul pentru acustica sunt corzile light de 12-53 sau 12-54, iar majoritatea constructorilor de chitare (inclusiv Taylor) recomanda pentru dreadnought-uri 13-56. pentru fingerpicking sunt cel mai des folosite corzile de 12 sau chiar de 11. cum poti aprecia calitatea si sunetul unor corzi cand nu ai termen de comparatie? :)

 

ca sa fiu si mai agasant: daca pui elixir pe hora tu auzi practic corzile, nu chitara. in loc de 5 seturi de corzi mai bine iti iei o chitara mai buna :)

 

1) Am incercat mai groase insa nu ma impac bine cu ele. 10-47 pentru mine este compromisul ideal.

2) Nu inteleg de ce crezi ca nu am termen de comparatie. Am mai folosit corzi D'Addario si tocmai am dat jos John Pearse;

3) Desi sunt incepator nu cred ca este gresit sa folosesc corzi bune pe o chitara mediocra, sa spunem. Am un sunet mai bun, nu asta e scopul? Alta chitara o sa-mi iau cand o sa fiu destul de bun ca sa justific o achizitie de ~1000 euro. Pana atunci raman cu asta.

 

In fine, deja suntem offtopic....

Link to comment
Share on other sites

1) Am incercat mai groase insa nu ma impac bine cu ele. 10-47 pentru mine este compromisul ideal.

2) Nu inteleg de ce crezi ca nu am termen de comparatie. Am mai folosit corzi D'Addario si tocmai am dat jos John Pearse;

3) Desi sunt incepator nu cred ca este gresit sa folosesc corzi bune pe o chitara mediocra, sa spunem. Am un sunet mai bun, nu asta e scopul? Alta chitara o sa-mi iau cand o sa fiu destul de bun ca sa justific o achizitie de ~1000 euro. Pana atunci raman cu asta.

 

In fine, deja suntem offtopic....

 

1) compromis intre ce si ce? ca mai subtiri nu exista :)

 

2) cum ziceam: o comparatie obiectiva poti face cand stii efectiv cum suna corzile de chitara. asta inseamna sa fi probat si cantat pe corzi normale de acustica (11-52 sau 12-54), dar si pe 13-56 care sunt standard pentru dreadnought (macar cat sa auzi diferenta). asta inseamna termen de comparatie.

 

3) nu e rau ca vrei un sunet mai bun, dar cauti in directia gresita. probabil ca si pe mine ma intelegi gresit si te gandesti ca "cine e asta de face pe nebunu si vrea sa isi impuna cu tot dinadinsul parerea..". nu scriu aiurea pe forum si nici nu am prea mult timp liber. scriu cand stiu ce spun, cand pot da un sfat si mai ales pentru ca imi pasa. dau lectii de chitara de peste 5 ani si am in prezent 5 elevi (mai mult nu imi permite timpul), deci am tot vazut si indrumat incepatori, stiu care sunt greselile comune. din cum scrii, banuiesc ca ai peste 16 ani, deci ai destula forta in degete sa canti macar pe 11-52. daca esti mai tanar, atunci tot ce scriu eu nu se aplica la tine si imi cer scuze. am si eu 2 elevi carora le-am setat chitara cu corzi ultra light, dar ambii au 10 ani :). fapt divers: cunosc multe fete care canta lejer cu corzi de 12 pe acustica, avand maini mici si uneori foarte firave, deci pana la urma e doar o chestie de vointa.

 

de fapt imi cer oricum scuze pentru "sfaturile" oleaca agresive. nu e absolut nimic personal in toata treaba asta cu corzile de 10-47, e doar o greseala pe care am vazut-o la prea multi incepatori ca sa ma lase indiferent :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
1) compromis intre ce si ce? ca mai subtiri nu exista :)

 

2) cum ziceam: o comparatie obiectiva poti face cand stii efectiv cum suna corzile de chitara. asta inseamna sa fi probat si cantat pe corzi normale de acustica (11-52 sau 12-54), dar si pe 13-56 care sunt standard pentru dreadnought (macar cat sa auzi diferenta). asta inseamna termen de comparatie.

 

3) nu e rau ca vrei un sunet mai bun, dar cauti in directia gresita. probabil ca si pe mine ma intelegi gresit si te gandesti ca "cine e asta de face pe nebunu si vrea sa isi impuna cu tot dinadinsul parerea..". nu scriu aiurea pe forum si nici nu am prea mult timp liber. scriu cand stiu ce spun, cand pot da un sfat si mai ales pentru ca imi pasa. dau lectii de chitara de peste 5 ani si am in prezent 5 elevi (mai mult nu imi permite timpul), deci am tot vazut si indrumat incepatori, stiu care sunt greselile comune. din cum scrii, banuiesc ca ai peste 16 ani, deci ai destula forta in degete sa canti macar pe 11-52. daca esti mai tanar, atunci tot ce scriu eu nu se aplica la tine si imi cer scuze. am si eu 2 elevi carora le-am setat chitara cu corzi ultra light, dar ambii au 10 ani :) . fapt divers: cunosc multe fete care canta lejer cu corzi de 12 pe acustica, avand maini mici si uneori foarte firave, deci pana la urma e doar o chestie de vointa.

 

de fapt imi cer oricum scuze pentru "sfaturile" oleaca agresive. nu e absolut nimic personal in toata treaba asta cu corzile de 10-47, e doar o greseala pe care am vazut-o la prea multi incepatori ca sa ma lase indiferent :)

 

Am incercat si 11-52 insa aveam impresia ca se cam forta grifful. Al doilea motiv pentru care le-am abandonat este pentru ca la un strumming usor agresiv ceda rezonanta chitarei si-mi dadea un sunet spart... In rest mersi pentru buna intentie si sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si 11-52 insa aveam impresia ca se cam forta grifful. Al doilea motiv pentru care le-am abandonat este pentru ca la un strumming usor agresiv ceda rezonanta chitarei si-mi dadea un sunet spart... In rest mersi pentru buna intentie si sfaturi.

 

foarte posibil. odata cu schimbarea tipului de corzi trebuie setata si curba gatului din truss rod. Corzile foarte moi creeaza de multe ori aparenta unui "action" foarte lejer din cauza faptului ca gatul este curbat inspre exterior, ceea ce nu e bine deloc si genereaza fret buzz la greu. daca ai chitara setata bine, atunci nici corzile groase nu o sa ti se mai para atat de dure :)

Link to comment
Share on other sites

Bun,si daca unul are o chitara fara truss rod ,tu recomanzi sa-mi pun corzi de 11sau chiar 12?pe o chitara acustica? (momentan folosesc de 10 d'addario)

 

daca nu are trussrod, atunci cel mai probabil ai o chitara clasica si ai nevoie de corzi speciala pentru clasica (nylon). daca ai o chitara western fara trussrod (nu am mai vazut pana acum, dar nu exclud, poate e un model foarte vechi), atunci ramai la corzile de 10.

 

ps. nu incerca in nici un caz sa pui corzi de metal pe clasica, o sa distrugi gatul!

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

daca nu are trussrod, atunci cel mai probabil ai o chitara clasica si ai nevoie de corzi speciala pentru clasica (nylon). daca ai o chitara western fara trussrod (nu am mai vazut pana acum, dar nu exclud, poate e un model foarte vechi), atunci ramai la corzile de 10.

 

ps. nu incerca in nici un caz sa pui corzi de metal pe clasica, o sa distrugi gatul!

 

am mai rasfoit oleaca netul si mi s-a confirmat convingerea ca o chitara acustica cu corzi de metal nu poate functiona fara truss-rod. Exista chitare acustice mai vechi care au un truss-rod ne-ajustabil, dar tot il au. Concluzia: daca ai corzi de metal pe clasica, da-le jos imediat si pune corzi de nylon! Chiar si alea de 10 au o tensiune prea mare pentru o chitara clasica si dupa un timp o sa se curbeze ireparabil gatul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Hann
M-am gindit sa mai spun si altora: de curind mi-am dat seama

ca-s alergic la nichel. De cind m-am reapucat de chitara, acum

vreo 2 ani, mi s-au descarnat doua unghii de la mina stinga.

Cind cintam transpiram mult mai puternic decit de obicei, iar

corzile ma tineau cam o repetitie. Am trecut pe corzi de otel,

situatia s-a imbunatatit dramatic. Nu imi mai apar basicute pe

buricele degetelor (inainte apareau dupa o ora de cintat) si nu

mai transpir decit in limitele normalului. Una peste alta, imi plac

mai mult si ca sunet, sint mai "rele" un pic, mai bright (dar fara

sa-si piarda din bassi). O parte nasoala ar fi ca-s mai zgomotoase

cind misti mina dintr-o pozitie in alta, dar asta ma face sa cint

mai grijuliu. Sint un pic mai dure la atingere. Legenda spune

ca si uzeaza tastele mai repede. Dar, la cit cint eu, nu e cazul

sa-mi fac probleme.

 

Pudra de talc, d'aia fina pt bebelusi face minuni. Dai strat fin si stergi excesul pe o carpa sa nu albesti griful. E mare lucru sa ai mana uscata vreo doua ore :)

Link to comment
Share on other sites

corect se spune "coarde"

-o coarda,doua coarde

-,,intrumente cu coarde" nu ,,instrumente cu corzi"

(ce impresii am in cap,nu? :) eu stiu ca voi aveati habar de acest aspect dar asa ca sa mai postez si eu :) )

 

Trecand peste asta...sunt X firme cu Y materiale cu W modalitati de fabricare cu Q marimi.

Titlul e evaziv ...unii folosesc de la 0.13(sa ma corecteze cineva daca gresesc)la 0.100(sau chiar mai groase) -la pian

set pentru chitara:

-cu5, cu 6, cu 7, cu 8.(poate apar si cu 9 pentru nesatulii astia din ziua de azi :) )

eventual vezi idiotul asta...ca nu pot sa ii spun altfel :D

 

E greu de facut o clasificare,noroc ca a limitat aria, initiatorul topicului "ce corzi folosim" :D

 

Eu folosesc D'addario de 0.09, 0.10 si FloydRose speedloader de 0.09, 0.10

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

[Offtopic]:

@Fictum: Mi se pare cam putin exagerat faptul ca l-ai facut idiot. Poate are un fetish :)

 

[Ontopic]:

Parere de amator: Unii poate stiti ca n-am mai avut o chitara de mult timp, dar cand aveam foloseam D'dario de 0.9, pana cand am observat o pierdere in calitate, prin faptul ca mi se tot rupeau, am trecut apoi pe Ernie Ball and they rocked. Momentan am avut pana samptamana trecuta GHS progressives (Dave Mustaine) de 10-52 parca si sunau bine, dar erau putin cam groase pentru mine, am trecut acum pe GHS Santana si parca suna mai bine :), desi am observat o pieredere in sustain :).

Link to comment
Share on other sites

Omul asta imi face pielea de gaina, infiorator si totodata ... :)

corect se spune "coarde"

-o coarda,doua coarde

-,,intrumente cu coarde" nu ,,instrumente cu corzi"

(ce impresii am in cap,nu? :) eu stiu ca voi aveati habar de acest aspect dar asa ca sa mai postez si eu :D )

 

Trecand peste asta...sunt X firme cu Y materiale cu W modalitati de fabricare cu Q marimi.

Titlul e evaziv ...unii folosesc de la 0.13(sa ma corecteze cineva daca gresesc)la 0.100(sau chiar mai groase) -la pian

set pentru chitara:

-cu5, cu 6, cu 7, cu 8.(poate apar si cu 9 pentru nesatulii astia din ziua de azi :) )

eventual vezi idiotul asta...ca nu pot sa ii spun altfel :D

 

E greu de facut o clasificare,noroc ca a limitat aria, initiatorul topicului "ce corzi folosim" :D

 

Eu folosesc D'addario de 0.09, 0.10 si FloydRose speedloader de 0.09, 0.10

Link to comment
Share on other sites

de aproape 1 an folosesc numai Elixir Nanoweb Light (.010-.046) .au viata muuult mai lunga ca celalate corzi..si am 3 cantari pe sapt + la studio.repetitii si studiu. le schimb la 3-4 luni si inca-s cantabile dar se vede uzura numai unde dau cu pana, in rest aproape ca noi

 

:) I KNOW WHAT YOU MEAN,BRO!!! :)

Link to comment
Share on other sites

[Offtopic]:

@Fictum: Mi se pare cam putin exagerat faptul ca l-ai facut idiot. Poate are un fetish :)

 

[Ontopic]:

Parere de amator: Unii poate stiti ca n-am mai avut o chitara de mult timp, dar cand aveam foloseam D'dario de 0.9, pana cand am observat o pierdere in calitate, prin faptul ca mi se tot rupeau, am trecut apoi pe Ernie Ball and they rocked. Momentan am avut pana samptamana trecuta GHS progressives (Dave Mustaine) de 10-52 parca si sunau bine, dar erau putin cam groase pentru mine, am trecut acum pe GHS Santana si parca suna mai bine :D , desi am observat o pieredere in sustain :D .

 

are idei deci este idiot :)

cine s-a gandit sa faca o chitara cu atatea sarme? :)

Link to comment
Share on other sites

n-am citit sfarsitul forumului asa ca ma scuzati dak nu sunt in ton cu ce sa zis in ultima parte. printre primele reply-uri am gasit pe cineva care zicea ca nu gasesti corzi Ernie Ball in Romania. Nu stiu cum e prin orasele mari ale tarii..dar la mine in Piatra Neamt la magazinul de muzica gasesc toate tipurile de ernie ball pe care mi le-ar putea dori inimioara:P: :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma incadrez la genul de chitarist care sa-si dea cu parerea despre corzi, dar acum 1 sapt mi-am luat un set de corzi D'Addario American Bronze. Desi am vazut ca nu apare tipul asta de corzi pe site-ul producatorului, am zis ca o fi un tip de corzi produse pentru americani, si o ajuns si prin Romania din greseala :) Problema e ca dupa o saptamana corzile deja nu mai au nici o stralucire si culoarea lor se indreapta incet si sigur spre negru. Si nu o tin pe santier :) Nu stiu care sa fie problema dar stiu sigur ca celalalt set de corzi de la D'Addario (phosphor bronze) pe care abia l-am dat jos arata mult mai bine si dupa 4 luni de chin si jale.

Edited by mosenache
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Am o mare nelamurire, indiscutabil corzile mele preferate sunt Ernie Ball.

Mi-am cumparat un set de la un magazin din Cj si, pe langa faptul ca aratau altfel de cum le stiam eu(impachetate intr-o punga vidata) is foarte proaste, in sensul ca dupa cateva zile se oxideaza mai rau ca un set de corzi fender(care mi se printre cele mai proaste corzi). Prima data am crezut ca-s fake-uri dar am cumparat inca 2 seturi de pe thomann si is la fel de proaste.

Ca au schimbat modul de ambalare am vazut si pe site-ul lor, nelamurirea mea ii ca, oare au schibat si calitatea? sau am avut eu ghinionul sa cumpar, din doua locuri diferite, fake-uri?

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.