www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Eu sunt nou pe aici , dar am si eu o nelamurire,poate ma ajutati voi.

Dintre marcile de corzi...pentru electrica am auzit ca D`addario sunt cele mai bune.

Asa ca am avut drum pe la Cluj si m-am bagat la Barock sa-mi iau un set de rezerva ca nu se stie.

Aici SURPRIZA, 100 de mi de feluri:

X-SUPER LIGHT GAUGE (.008-.038) de care mi-am si luat

SUPER LIGHT GAUGE

LIGHT GAUGE

etc.

 

In fine , difera "gauge"

Eu nu mi le-am pus ca nu am avut nevoie, dar vreu sa-mi explicati si mie ce reprezinta "gauge" asta si cum se 'manifesta' la cantat, la feeling etc.

 

Daca stiti si alte cori bune...bagati aci :)

Link to comment
Share on other sites

Gauge inseamna grosimea corzilor in inchi. Deci .008-.038 ar insemna ca mi-ul subtire are 0.008 inchi, iar cel gros 0.038. Pe pachet sunt scrise si grosimile corzilor individuale.

 

In general cu cat sunt mai groase corzile produc un ton mai bun, dar sunt si mai tari si pentru unii mai greu de folosit. Grosimile standard folosite sunt unele de compromis intre .009-.042 si .010-.052. Exista chitaristi care folosesc sorzi mult mai groase, de exemplu Zakk Wylde care foloseste .010-.060 pentru acordaj normal si .011-.070 daca nu ma insel pt drop-tuning.

 

Cele mai bine vazute firme producatoare de corzi pt chitara electrica sunt : GHS, Ernie Ball, D'Addario si Dean Markley.

 

Preferatele mele personale sunt GHS Boomers .009-.046.

 

Cand iti alegi corzile trebuie sa fii constient ca daca le iei prea subtiri dupa ce se intind o sa faci bend-uri forate usor dar iti pot si scapa, iar shredding-ul devine enervant cand coarda se plimba peste tot.

 

La corzi prea groase exista pericolul sa te incetineasca daca nu esti obisnuit cu ele.

 

Marii metalisti in general folosesc Ernie Ball dar nu se gasesc in Romania si se spune ca se uzeaza foarte repede.

 

D'Addario se uzeaza destul de greu si sunt in general corzi foarte bune. Sunt cam pe la acelasi nivel cu GHS doar ca la acelasi gauge D'Addario sunt putin mai tari suna mai bright ( lucru care pe mine ma cam deranjeaza ) si tin un pic mai mult.

 

Despre Dean Markley cred ca cearny poate sa-ti spuna mai multe.

 

La ce se gaseste in magazine eu iti recomand .009-.042 pt inceput si apoi te hotarasti daca vrei mai groase sau mai subtiri.

Link to comment
Share on other sites

Corzile tin de preferinta personala si de buget.

 

Unii prefera corzi subtiri altii corzi groase.

"Gauge" se traduce prin calibru iar termenii Light Medium Heavy cu prefixele super ,extra etc exact la asta se refera. Lighit sunt .09-.42 Medium .10 - .46 dar exista si combinatii hibride (corzile de bas ceva mai groase - pana la .60 - zakk wylde canta pe niste monstruozitati d-astea)

Corzile groase se preteaza pentru acordaj grav (de la RE in jos ). Eu unul prefer corzile light pentru ca se poate face soloistica mai usor. Pentru ritm suparat se recomanda corzi mai groase

 

Marca influenteaza calitatea corzilor si sunetul obtinut. Eu pana aucum am testat fender bullets si ghs boomers ambele light . Pot sa spun ca cele din urma erau net superioare ca sunet obtinut.

Alte marci bune de corzi sunt D'addario ,Dean Markley , Ernie Ball ....

 

Cu cat corzile sunt mai groase cu atat ele vor fi tensionate mai mult comparativ cu unele mai subtiri (relativ vorbind la acelasi acordaj). De aceea ai mare grija atunci cand treci la corzi mult mai groase . E posibil sa iti afecteze griful

 

LATER EDIT : Adi mi-a luat-o cu putin inainte :)

Link to comment
Share on other sites

Asa deci ...astea mega subtiri ale mele se manevreaza putin mai usurel.

Pe chitara mea inca mai sunt corzile originale .... care nu stiu de gauge sunt dar cred ca ceva gen .009-.042

Eu cant la chitara cam orice mi se pare mai accesibil sa nu fie prea complicat sa ma chinui la cate o piesa 10 ani. Asa printre altele Guns,Metallica,Iris,Cargo,Joe Satriani si altele cum ar fi GreenDay Blink 182 , Iron Maiden etc

Cam astea le-am descoperit pana acum (cant la electrica de 10 luni) ,deci dupa cum observati nu cant eu suparate tare sa-mi trebuiasca corzi groase. Atunci cu unele medii ar trebuii sa ma descurc bine tinand cont ca astea de pe chitara sunt ok pentru mine.

Daca de exemplu as folosi ceva mai gros trebuie so acordez mai moale (gen Slash) ? sau aceasta este doar pendru usuratea "muncii".

 

Uite de exemplu eu am avut-o acordata si in Eb dar fiindca am atac foarte mic corzile E si A loveau tastele si Bzzzz , deci banuiesc ca folosirea unui alt tip de corzi care se abate mai mult de cel mediu necesita reglare atacului !?

 

Erata: scuze am gresit in loc de atac vine actiune :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca ai chitara e 10 luni si inca nu ai schimbat corzile ar fi bine sa o faci . Vei vedea o imbunatatire substantiala in materie de sunet obtinut.

 

Cred ca te referi de fapt la actiune(action in engleza - forta cu care trebuie sa apesi pe corzi - afectata de inaltimea corzii). E recomandat sa nu iti bazaie corzile deloc dar avand in vedere ca e electrica si bazaitul nu se transmite mai departe nu ai de ce sa iti faci griji. Actiunea se seteaza din punte . Incearca sa ridici shaua de la E respectiv A si sa o acordezi din nou in Eb . Sfatul doctorului este sa nu sari brusc de la un acordaj la altul (prin brusc inteleg de la E la C sau mai jos) . Risti ca dupa o zi , doua sa se curbeze gatul. daca vrei sa canti doua trei ore in C nu e o problema dar daca o lasi asa vei avea probleme. In cazul in care o sa treci la corzi mult mai groase (.42 --> .48 , .46) vei observa ca noile corzi vor fi prea sus si prea greu de apasat. Cum bine ai intuit va trebui sa te joci putin la punte

Ce chitara ai ?

Link to comment
Share on other sites

Un Jackson JS 30

made in Japan :)

Sunt foarte multumit de ea.

Deci ma sfatuiesti sa imi pun corzile aleea X-Super light

Acum poate ma inpotmolesc putin la montarea lor, chitara are bridge floyd rose si nu am mai ulblat la el pana acum. La acustica e usor :) aici nu ma pre stiu :)

Link to comment
Share on other sites

Sau 4-5-6 daca ti s-a stricat Floyd-ul :)

 

Ideea e ca daca schimbi calibrul corzilor, va trebui sa faci o recalibrare totala a puntii. Pentru cunoscatori treaba asta dureaza mai putin de 15 minute (yey, ce inseamna sa tot repeti o munca plictisitoare :)), dar la inceput s-ar putea sa te cam scoata din sarite.

Link to comment
Share on other sites

care sa mi le iau

 

D'Addario - corzi chitara electrica

 

Nickel wound

EXL 120 Super Light .009-.042

EXL 125 Super Tops/Reg. Bottoms

.009-.046

Pret: 6,0

 

 

 

Nickel wound

EXL 110 Regular Light .010-.046

EXL 115 Blues/Jazz Rock

.011-.049

Pret: 6,0

 

 

Nickel wound

EXL 130 X-Super Light .008-.038

Pret: 6,0

Stainless Steel

EXLS 520 Super Light .009-.042

Pret: 6,0

 

 

Nickel wound

EXL 120-7 Super Light

.009-.054

Pret: 7,2

 

Astea sunt la Barock

Link to comment
Share on other sites

Io zic sa-ti iei EXL 120 Super Light .009-.042. Dat fiind ca sunt D'Addario tensiunea in ele cred ca o sa fie suficienta, mai ales cand sunt noi. Dupa ce le muncesti bine o sa-ti dai seama daca ai nevoie de corzi mai tensionate sau mai moi. Eu, cum am mai zis, prefer .009-.046 dar asta e un set oarecum hibrid si e mai bine sa incepi de la ceva standard.

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
Pai daca tot le-ai luat pune-le dar iti recomand pe viitor sa incerci si unele medii. Corzile teoretic ar trebui sa le schimbi in fiecare luna... dar merge si la 2-3 :).

 

asa e ai dreptate...eu stiu pe cineva care a avut corzi din 2001 pana in 2004...singura problema a avut-o dupa vre-un an jumate ca a inceput sa-i falseze mi-ul subtire...in rest nu aveau nici o problema...recunosc si-a pus si cele mai groase corzi posibile...fender super bullets 0.46

Link to comment
Share on other sites

Are dreptate Adi.. 0.46 is chiar subtiri :)

Si eu am canatat pe La Bella de 0.53 de jazz :) o tineam in B / si. :)

Acum folosesc Fender sau Ernie Ball de 0.10 - 0.46

Link to comment
Share on other sites

mai dupa ce am mai citit cate ceva am vazut ca

.010 - .046 sunt regular iar,

.009 - .042 sunt light

 

data viitoare cred ca o sa incerc cele 'regular'

Brenn, am vazut ca to folosesti de astea, cum sunt fata de cele .009-.042, au tensiune mai mare ???

Link to comment
Share on other sites

ca tot a venit vorba de corzi.. eu cred ca e si tensiunea mai mare dar sunt si mai groase... o sa simti o oarecare greutate in a face bendurile si asa mai departe (asa cred)

eu unul acu o saptamana mi-am luat alte corzi.. si anume d'addario phospor bronze 0.012-0.053 (am vrut ghs dar erau 400k :( ) ... mi-am rupt degetele... daca nu ma insel setul de corzi de la cearny era de 0.009-0.045 si e o diferenta super uriasa.. bineinteles a doua zi le-am dat jos si i le-am dat unui prieten care nu a mai cantat pe corzi bune (nu a mai avut d'addario sau ceva de firma ) si facea: wow suna super, numa ca mi-am rupt degetele.. dar MERITA..:) la mine trecerea a fost prea brusca, si nu am avut rabdare sa se obisnuiasca degetele .. B)

sa ne spui cum ti se par fata de ce ai avut inainte..

bafta

p.s. cred ca am fost cam offtopic dar asta e :)

 

Edit: acu aflai de pe site-ul D'Addario ca si David Gray canta pe Phospor Bronze Light (0.012-0.053 ) tare nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea are legatura cine canta pe ce corzi. Daca tu te simiti comod si iti place sunetul cu corzile X pe care nu le foloseste nici dracu atunci ia-le. Incercati sa treceti peste spiritul de imitatie. Faptul ca artistul Y foloseste produsul X poate sa comfirme ca produsul este bun pentru el dar nu neaparat bun si pentru tine :)

Proof unde ai vazut GHS cu 400k ? Ultima oara cand am trecut eu pe la muzica erau 250k la Stagg... Sa ma fi uitat eu prost ? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai baieti eu sunt care curios sa vad cum e si cu altele, cand o fi sa le schimb, casi astea sun o "leaca" subtiri, adica se intampla sa fac blenduri uriase...ceea ce face sa sune rau, si mai mult de atat nu am asa control bun asupra corzilor, parca nu le prea simt :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.