www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Guest MCMUSIC

Corzile se schimba des, in cazul profesionistilor... Pe de alta parte, amatorii le schimba cand se rupe o coarda, eventual coarda rupta e inlocuita cu te miri ce! Depinde de buzunarul fiecaruia! Daca chiar te consideri profesionist, atunci trebuie sa schimbi setul Elixir dupa maxim doua cantari, fara sa le folosesti la repetitii!

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

Corzile se schimba des, in cazul profesionistilor... Pe de alta parte, amatorii le schimba cand se rupe o coarda, eventual coarda rupta e inlocuita cu te miri ce! Depinde de buzunarul fiecaruia! Daca chiar te consideri profesionist, atunci trebuie sa schimbi setul Elixir dupa maxim doua cantari, fara sa le folosesti la repetitii!

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

"des" insemnand in cat timp? si daca tot asa corzile Elixir cat tin?

 

Pai depinde cat de mult canti, ce stil de cantat ai, ce compozitie chimica are transpiratia ta si probabil intr-o mica masura si numarul de la pantof. Dar, pentru majoritatea lumii Elixir-urile dureaza de vreo 2-3 ori mai mult decat alte corzi. Problema mea cu Elixir-urile e ca suna un pic cam bright pentru gustul meu.

Link to comment
Share on other sites

Corzile se schimba des, in cazul profesionistilor... Pe de alta parte, amatorii le schimba cand se rupe o coarda, eventual coarda rupta e inlocuita cu te miri ce! Depinde de buzunarul fiecaruia! Daca chiar te consideri profesionist, atunci trebuie sa schimbi setul Elixir dupa maxim doua cantari, fara sa le folosesti la repetitii!

as mai face o completare importanta aici, la ceea ce a spus foarte bine @MCMUSIC :) . profesionistii isi aleg corzile dupa cum suna si dupa cum le simt la mana si nicidecum pe criteriul rezistentei, asa ca...s-auzim numai de...seturi noi! :)

Link to comment
Share on other sites

^^mcmusic for me. Poate imi face si gratis ca e in garantie chitara inca. Cred ca o sa ma duc cu ea acolo desi mi-e cam sila sa intru in magazin ca vanzatorii orice numai simpatici nu-mi sunt. Va multumesc mult.

 

 

nu sunt profesionist dar as vrea sa excelez in "domeniul chitarii"... nu pot sa contrazic dar nici sa aprob ceea ce a zis @MCMUSIC. nu inteleg ce diferente exista inainte si dupa 2 cantari cu un set de corzi nou... daca ma puteti lamuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
nu sunt profesionist dar as vrea sa excelez in "domeniul chitarii"... nu pot sa contrazic dar nici sa aprob ceea ce a zis @MCMUSIC. nu inteleg ce diferente exista inainte si dupa 2 cantari cu un set de corzi nou... daca ma puteti lamuri.

Cand vei fi stapan pe instrument ( asta cere talent si multa munca ) vei intelege! Pana atunci, considerand ca ai talent nu mai ramane decat munca... Trage din greu, eu iti urez sa gasesti raspunsul cat mai repede! :)

Link to comment
Share on other sites

Cand vei fi stapan pe instrument ( asta cere talent si multa munca ) vei intelege! Pana atunci, considerand ca ai talent nu mai ramane decat munca... Trage din greu, eu iti urez sa gasesti raspunsul cat mai repede! :)

 

 

muncesc cat pot de mult (pe domeniul muzicii) si sper ca intr'o buna zi voi gasi raspunsuri la multe intrebari care ma apasa. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Calin, omul a pus o intrebare cat se poate de normala, iar tu i-ai raspus in a ta nota caracteristica, plin de aroganta. Era chiar atat de greu sa-i raspunzi scurt si la obiect, avand in vedere ca asta e meseria ta (si de ce nu, interesul)?

 

Razvan, chiar si dupa o repriza serioasa de cantat - un concert, de exemplu - corzile isi pierd prospetimea lor initiala, prind deja grasimea si transpiratia degetelor, se innegresc si nu mai suna cum trebuie pentru o ureche antrenata. Daca esti incepator este foarte posibil sa nu simti aceasta diferenta, sunt convins ca sunt foarte multi care nu o simt, printre care ma numar si eu de multe ori, insa ea exista.

Link to comment
Share on other sites

Calin, omul a pus o intrebare cat se poate de normala, iar tu i-ai raspus in a ta nota caracteristica, plin de aroganta. Era chiar atat de greu sa-i raspunzi scurt si la obiect, avand in vedere ca asta e meseria ta (si de ce nu, interesul)?

 

Razvan, chiar si dupa o repriza serioasa de cantat - un concert, de exemplu - corzile isi pierd prospetimea lor initiala, prind deja grasimea si transpiratia degetelor, se innegresc si nu mai suna cum trebuie pentru o ureche antrenata. Daca esti incepator este foarte posibil sa nu simti aceasta diferenta, sunt convins ca sunt foarte multi care nu o simt, printre care ma numar si eu de multe ori, insa ea exista.

 

 

are dreptate si @MCMUSIC caci fara munca si multe corzi transpirate nu imi pot da seama. nu am sesizat aroganta in postul lui :) ... poate sunt eu de vina.

ms @Baumwolle pentru raspunsul tau :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Razvan, chiar si dupa o repriza serioasa de cantat - un concert, de exemplu - corzile isi pierd prospetimea lor initiala, prind deja grasimea si transpiratia degetelor, se innegresc si nu mai suna cum trebuie pentru o ureche antrenata. Daca esti incepator este foarte posibil sa nu simti aceasta diferenta, sunt convins ca sunt foarte multi care nu o simt, printre care ma numar si eu de multe ori, insa ea exista.

Repet, talent si multa, multa munca! Urechea ( daca exista ! ) se antreneaza prin munca, corect? Te deranjeaza ca o spun direct?

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu nu am spus ca n-ai dreptate, te-am rugat doar sa nu ne mai arati de fiecare data ca ne esti superior din toate puntele de vedere. :)

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca in cazul meu exista o oarecare ureche (sunt foarte multumit de urechea mea {ce ciudat suna expresia} muzicala {cu auzul mai am oarecare probleme dar alea sa spunem ca nu influenteaza perceperea muzicii}). cat despre talent nu stiu sa ma pronunt... munca este din plin cu siguranta :)

Link to comment
Share on other sites

Avea dreptate cineva aici pe forum, de ce nu puteti frate sa discutati politicos, totdeauna trebuie sa se gaseasca cate unii sa sara la gatul celorlalti, toti se cred cei mai avizati, dar cred ca asta e o problema a noastra a romanilor, zicea un mare filozof roman : "cei mai periculosi in orice domeniu sunt semidoctii", adica cei care stiu ei ceva, suficient ca sa emita opinii si fac pe desteptii. Si lasati-i frate pe profesionisti sa spuna ce au de spus!

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Avea dreptate cineva aici pe forum, de ce nu puteti frate sa discutati politicos, totdeauna trebuie sa se gaseasca cate unii sa sara la gatul celorlalti, toti se cred cei mai avizati, dar cred ca asta e o problema a noastra a romanilor, zicea un mare filozof roman : "cei mai periculosi in orice domeniu sunt semidoctii", adica cei care stiu ei ceva, suficient ca sa emita opinii si fac pe desteptii. Si lasati-i frate pe profesionisti sa spuna ce au de spus!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Avea dreptate cineva aici pe forum, de ce nu puteti frate sa discutati politicos, totdeauna trebuie sa se gaseasca cate unii sa sara la gatul celorlalti, toti se cred cei mai avizati, dar cred ca asta e o problema a noastra a romanilor, zicea un mare filozof roman : "cei mai periculosi in orice domeniu sunt semidoctii", adica cei care stiu ei ceva, suficient ca sa emita opinii si fac pe desteptii. Si lasati-i frate pe profesionisti sa spuna ce au de spus!

 

Daca Bumbacul e profesionist, sa ne lamuresca cumva! Sau poate, s-a pus pe repetat? Adica faza aia grea , rau de tot, cand te dor degetele, si suni asa cum de altfel e valoarea ta, pe moment!

Link to comment
Share on other sites

Daca Bumbacul e profesionist, sa ne lamuresca cumva! Sau poate, s-a pus pe repetat? Adica faza aia grea , rau de tot, cand te dor degetele, si suni asa cum de altfel e valoarea ta, pe moment!

 

Un comentariu intelept de la PepsiMiuzic arareori da gres. Banuiesc ca esti satisfacut in inconstienta ta. Data viitoare inainte sa mai postezi ceva iti recomand inca un tur de lume, eventual cu o pauza indelungata la budisti sa scapi de replicile cu care umpli forumul.

 

ok mam lamurit (Elixir si Ernie Ball deacuma) dar ma poate ajuta cineva cu grosimea corzilor sau nah avand in vedere ca sunt multe genuri de corzi iar eu nu prea le am (inca) cu corzile...

 

ce corzi sami cumpar,ce grosime etc...?

 

Un set de 0,10 - 0,46 ar fi numai bun pentru inceput. Poti sa incerci Ernie Ball, sunt cat de cat ok, si nu sunt atat de scumpe ca Elixirul.

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest Valek

Tocmai am achizitionat un pachet Ernie ball Skinny top heavy bottom. M-am grabit ca aveam treaba si nu m-am uitat ce scria pe pachet, doar i-am zis sa-mi deie 46 - 10, cand vad, E-ul e de 52. BAM! Dar vad ca stau bine pe strat, gatul nu e indoit. In schimb am blocat tremolo-ul ca tragea de el ca de aurel.

Link to comment
Share on other sites

ok mam lamurit (Elixir si Ernie Ball deacuma) dar ma poate ajuta cineva cu grosimea corzilor sau nah avand in vedere ca sunt multe genuri de corzi iar eu nu prea le am (inca) cu corzile...

 

ce corzi sami cumpar,ce grosime etc...?

 

Ai grija cu Elixir ca suna FOARTE bright.Mi-am luat un set, l-am pus pe chitara si dupa cateva zile l-am dat jos pentru ca nu mi-au placut deloc.Au un sound foarte deschis, si cu toate ca am incercat sa il compensez din amp si efecte, n-am reusit sa scot un ton care sa-mi placa.

Ernie ball rules! nu mai fac experimente cu corzi.Am mai incercat d'addario si dupa doua repetitii s-a rupt coarda re! cam nasol!Am pretentia sa tina doua-trei saptamani.

DR mai is destul de bune, dar prefer Ernie Ball.

Oricum corzile is consumabile....nu discutam de scule scumpe, asa ca incearca cat mai multe si o sa te opresti la un moment dat la un set care iti convine. Eu l-am gasit: Ernie Ball Hybrid Slinky 9-46.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest serginio

Pentru rezonator Gibson J200M Phos Bronze (13-56)...un atac si o prezenta deosebita...destul de agresive, un pic de bright in ele , da sunt fix ce cautam...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest misanthropia

caut corzi pentru stiluri agresive(death, heavy...drujba si dusmanie) insa destul de subtiri si confortabile pt solo si viteza. de preferat de 0.009. 8 sunt prea subtiri iar 10 sau mai mult....e mult. ma intereseaza marca. caut ceva cat mai spre bright. am folosit deam markley dar daca spuneti ca sunt domoale...nu stiu. multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

eu abia acum mi-am permis corzile elixir ... ce-i drept nici nu se gaseau pana sa aduca mc music.

 

Sunt primele corzi care nu au oxidat dupa 5 minute de cantat .... (cum au facut toate celelalte ). Le am de doua saptamani, am cantat la doua concerte plus multe ore de repetitii... arata ca noi.

 

sunt fan declarat!!!

Link to comment
Share on other sites

eu abia acum mi-am permis corzile elixir ... ce-i drept nici nu se gaseau pana sa aduca mc music.

 

Sunt primele corzi care nu au oxidat dupa 5 minute de cantat .... (cum au facut toate celelalte ). Le am de doua saptamani, am cantat la doua concerte plus multe ore de repetitii... arata ca noi.

 

sunt fan declarat!!!

ok...that does it :D gotta get me a pull, cum zicea saracu Dime :)

Orikum, si cand pui efectiv corzile le acoperi cu grasime, si la nivel chimic se duc oricum,so :) buummeer :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.