www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Dean Markley:CELE MAI PROASTE corzi care le-am folosit pana acum. In general am folosit si folosesc numai Ernie Ball Super Slinky.... care nu sunt chiar asa de moi dar au un ton bright si suna foarte "metalic"(asta fiind un avantaj pentru mine) ceea ce imi place si sunt si rezistente(de asemenea un avantaj) . Am mai facut "experimente" cu GHS-uri ce mi-au placut la ele ca erau moi (un avantaj) si cantai foarte usor dar din pacate se duc extrem de repede. Am tot auzit de Dean Markley si am zis sa incerc si eu... frate.....astea nu au nici un avantaj, sunt foarte tari,ma dor degetele...la sunet nu se compara cu Ernie Ball ... si ... se *** si foarte repede. Le-am pus de 3 zile si deja au inceput... de fiecare data cand cant imi vine sa iau clestele si sa le tai sa le fac bucati:) (mai ca imi vine sa le pun pe cele vechi inapoi..ca nu le-am aruncat..inca). Scum nu stiu ce sa fac sa continui sa iau Ernie Ball-uri sau sa iau GHS-uri si o solutie ceva de curatat si intretinut. Nu am incercat D'Addario... , exista vreo sansa ca D'Addario sa fie moi ca GHS-urile si rezistente ca Ernie Ball-urile....? in tot cazu....o sa cumpar un set Ernie Ball de rezerva sa il am acolo..cand mai cumpar(doamne fereste) corzi asa de crappy ca DEAN MARKLEY.

Ernie Ball R-U-L-E-S :)

Da e adevarat ca sunt tari la grebla dean"urile si mai adevarat ca nu sunt potrivite ptr metale avand un ton mai inchis da' credema ca ptr blues/jazz & stuff sunt destul de potrivite. Acuma nu ai spus ce model ai luat (am folosit ani de zile dean'uri) si chiar mai folosesc. Din cate stiu sunt vreo 3 sau 4 modele : stainless steel; nichel wound ;nichel steel si blue steel. Astea din urma si mie mi s-au parut cele mai proaste iar nichel steel'u cele mai bune. Sa nu mai zic ca se oxideaza mai tarziu fata de d'addario sa nu mai vorbesc fata de ghs-uri sau ernie... Asa ca io zic sa spui si modelul de D"ean-uri de care nu esti multumit ca poate cine stie... au inceput sa faca produse mai slabe asa cum se mai intampla si cu alte marci sau pur si simplu ai prins un set facut sau contrafacut prost. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Da e adevarat ca sunt tari la grebla dean"urile si mai adevarat ca nu sunt potrivite ptr metale avand un ton mai inchis da' credema ca ptr blues/jazz & stuff sunt destul de potrivite. Acuma nu ai spus ce model ai luat (am folosit ani de zile dean'uri) si chiar mai folosesc. Din cate stiu sunt vreo 3 sau 4 modele : stainless steel; nichel wound ;nichel steel si blue steel. Astea din urma si mie mi s-au parut cele mai proaste iar nichel steel'u cele mai bune. Sa nu mai zic ca se oxideaza mai tarziu fata de d'addario sa nu mai vorbesc fata de ghs-uri sau ernie... Asa ca io zic sa spui si modelul de D"ean-uri de care nu esti multumit ca poate cine stie... au inceput sa faca produse mai slabe asa cum se mai intampla si cu alte marci sau pur si simplu ai prins un set facut sau contrafacut prost. :)

nickelsteel...mortii lor ....

am uitat sa precizez...ca suna f f f ciudat si wierd...inainte sa le pun pe astea aveam niste ghs-uri...aproape terminate..trebuie sa recunosc...(ghs tin cel mai putin..parerea mea) de acelasi gauge...si nu suna asa de prost. cand tin pe corzile RE so SOL ... pe aceeasi tasta... de la tasta 7 in sus...suna de parca ar avea un efect de tremolo... si daca tin powerchord pe la tasta 10-11....acelasi lucru numai ca sunetul tine 1-2 max.. :) si am incercat si cu chitara unui amic ..si nu s-a intamplat astfel..... chiar acum dau comanda la grosmann de niste ernieuri...si niste ghs-uri la mcmusic...

Link to comment
Share on other sites

cand tin pe corzile RE so SOL ... pe aceeasi tasta... de la tasta 7 in sus...suna de parca ar avea un efect de tremolo... si daca tin powerchord pe la tasta 10-11....acelasi lucru numai ca sunetul tine 1-2 max...

 

Astea sunt probleme de intonatie si setup al chitarei, in nici un caz de la corzi. Dar una peste alta Dean M. sunt corzi mediocre.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Astea sunt probleme de intonatie si setup al chitarei, in nici un caz de la corzi. Dar una peste alta Dean M. sunt corzi mediocre.

am rezolvat problema asta.... :)

Link to comment
Share on other sites

anghelescu,moi ca GHS-urile si (mai) rezistente decat Ernie Ballurile sunt DR Strings.Gasesti la MC Music B)Modelul se cheama Tite-Fit

Pentru cei care cauta Elixir,tot la Muzica,dar jos la parter,la aia cu Carvin.De altfel si DR are corzi coated,cel putin la fel de bune ca Elixir,desi mie nu imi plac corzile coated,de niciun fel

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
anghelescu,moi ca GHS-urile si (mai) rezistente decat Ernie Ballurile sunt DR Strings.Gasesti la MC Music B)Modelul se cheama Tite-Fit

Pentru cei care cauta Elixir,tot la Muzica,dar jos la parter,la aia cu Carvin.De altfel si DR are corzi coated,cel putin la fel de bune ca Elixir,desi mie nu imi plac corzile coated,de niciun fel

mersi mult, chiar acum le dau mail celor de la mcmusic.deci DR Strings Tite-Fit ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Paflute

acu corzile de fabrica ale jacksonului meu. dar pe urma ma orientez catre fender sau yamaha

 

am auzit ca yamaha au niste corzi f fine dar scumpe 50 ron setu parca

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dar una peste alta Dean M. sunt corzi mediocre.

 

hmm.. parea ta.

mie imi plac corzile astea. am cantat pe multe modele de markley si pe multe modele de ghs si ernie ball.. din cauza faptului ca nu gasesc dean pe la noi am ramas cu ernie. pe chitara mea au si sustain si nu falseaza pt o perioada indelugata fata de cele precizate mai sus. nu sunt extrem de tari, mai tari si mai aspre imi sunt DR, nu se "usuca" repede,, dupa ce canti 1h incontinuu si o lasi deoparte chitara si revii peste 30 min fara saa stergi corzile nu zici ca ai sarma ghimpata pe chitara..

mediocre mie mi se par fender, am tot incercat diverse sortimente si grosimi si nici una nu mi-a placut deloc. parerea mea este ca pt corzile care sunt folosite de oameni profi depinde foarte mult de gust si de genul muzical abordat.

Edited by guitarsarpe
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am cam uitat de topicul asta.

Da,deci e evident ca nu l-au reglat ptr. corzile noi, nu aveau cum in 10 minute.

Am mai incercat Not Even Slinky de la EB,12-56 parca.Mi-a trebuit un timp sa ma acomodez cu ele,dar acum cant fara problemel

Suna bine, le am de vreo 2 luni,si am cantat destul pe ele,si abia cam acum s-au cam dus...

Inca evit sa umblu la truss rod, asa ca tot la Beefy Slinky o sa raman,sunt oarecum mai subtiri decat astea.

Oricum, trebuie facut un setup bun la chitara asta, pana atunci o sa mai incerc cateva modele de corzi.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Earnie ball heavy top skinny bottom http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...Corzi%20chitara si suna METAAAAAAAAAAAALLLLL :):):):( dao o oarecare agresivitate chitarii mele...sunt bune si vi le recomand si voua

 

 

se fac asa ceva (ernie ball skinny top heavy bottom) si pentru chitari cu 7 corzi? eu folosesc EB Regular slinky adica .010 - .046 plus un B de 0.056

dar mi-as dori un .010 - .052 plus un B de 0.062 numa ca nu stiu daca se fac. plus ca in Cj nu prea sa gesesc EB si daca se gasesc is cam 45 RON nu 22RON ca la grosmann sau ca in bucuresti...

deci se gasesc EB skinny top heavy bottom ptr 7 sau nu? stie cineva?

Mersi B)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Gata, am slabit un pic griful, l-am lasat peste noapte asa, am pus acum un set 11-48 si nu mai are nici o problema.Am coborat corzile cat am putut, e mult mai cantabil acum.Damn,si eu care credeam ca o sa trebuiasca sa cant cu corzi groase tot restul vietii pe chitara asta.. :)

Link to comment
Share on other sites

sa va zic eu ce sa nu folositi.

sa nu folositi Elixir.

nu de alta, dar dupa prima utilizare de Elixir, s-ar putea ca fiecare schimb de corzi sa va coste 15 euro.

bafta

 

Maestre, am gasit corzile elixir-killers. Le zice Snake Oil Strings. Pana acum net superioare ca sound si durabilitate tuturor firmelor incercate de mine: Fender, SIT, DR, Dean Markley, Elixir,D'Addario, Ernie Ball. Tot citeam despre Snake Oil pe toate forumurile serioase si a trebuit sa le incerc :)

Link to comment
Share on other sites

Maestre, am gasit corzile elixir-killers. Le zice Snake Oil Strings. Pana acum net superioare ca sound si durabilitate tuturor firmelor incercate de mine: Fender, SIT, DR, Dean Markley, Elixir,D'Addario, Ernie Ball. Tot citeam despre Snake Oil pe toate forumurile serioase si a trebuit sa le incerc :)

Numa-s mai greu de gasit...Ai incercat "Original Nickel" sau "Rock Formula"?

Link to comment
Share on other sites

Rock formula. 10-52. Mi-a fost frica sa nu fie prea vintage si am schimbat comanda. Cerusem 2 Original si 2 Rock. Apoi am schimbat in 4 Rock Formula si acum imi pare rau :) Mai ales ca mai tarziu m-am vazut cu Rares si el foloseste tot pure nickel (doar ca sunt Gibson Vintage Reissue) si nu isi face probleme ca ar fi prea putin bright. Chiar si Rares zicea ca a primit cadou 2 seturi si i s-au parut cele mai misto.

Guitar Player a publicat articolul asta ptr ca editorii au fost foarte impresionati de calitatea lor, asta in conditiile in care aproape 40% din spatiul publicitar al revistei era cumparat de firme de corzi. In numerele urmatoare chiar au cedat presiunii si au incercat sa dreaga busuiocul, dar se imprastiase zvonul. Eu am aflat de firma de pe TGP, care mi se pare cea mai serioasa sursa de informatie la ora asta. Sun oameni pe TGP care se jura ca i-a tinut si 3 luni un set :)

Link to comment
Share on other sites

De vreo 2 saptamani am Ernie Ball Super Slinky de 9-42 si mi se par foarte bune.Partea buna e ca sunt moi(exact ce vroiam), partea mai putin buna e ca este afectat tonul.

Inainte am avut D'Addario 10-46 XL si mie unul nu mi-au placut pentru ca imi rupeam degetele in ele :) ,de aceea am trecut la Ernie Ball.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

foarte interesant cum percepe fiecare altceva...eu mi-am luat acum pentru prima data un set de dean markley 009-046 si, acordat standard, 25,5, mi se par super moi corzile subtiri. ghs si EB mi se pareau mult mai rigide.

pana acum am folosit doar EB, ghs si rar D'addario, si pot spune ca nu am mai cantat niciodata pe corzi asa moi...fac bend si ma toooot duc... trecusem la 010 ghs dar se pare ca nu m-am obisnuit, eu cantand mai rar, bendurile uneori imi pareau problematice...scala e 25.5/acordaj standard

am cantat vro 10 ani de zile pe corzi de 009 si niciodata nu mi s-au parut asa de moi...si cand ma gandesc ca eram si acordat cu un semiton mai jos. acum sunt acordat standard...sa ma fi obisnuit cu 010, 013?

pana acum cel mai comod, deci pt mine perfecta combinatia, a fost EB si GHS, 010-046, acordat cu un semiton mai jos, 25.5...

dar DM astea sunt prea moi...ma refer la primele 2 corzi...parca-s de jucarie....e f naspa. ori ai corzi groase si moi, ori subtiri si mai rigide... altfel nu ai pic de stabilitate...parerea mea

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest stangaciu

De un an stau pe Ernie Ball si mi se par excelente. Am avut pana acu 2 saptamani Super Slinky(0.09-0.42) dar s-a epuizat stocul si am trecut pe Regular Slinky(0.10-0.46). Regularul da un sunet mult mai matur si da mai mult control pe benduri.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

eu nu am gasit corzi de care sa zic " da... astea da corzi " ... nu am incercat prea multe modele- ca nu am avut de unde- dar cred ca toate sunt proaste mai mult sau mai putin. Sunt curios cu elixir ...multa lume le lauda... ghs si dadario ma tin 5 zile ( daca imi pun mintea cu ele)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

fender sunt nashpa, ghs mai bune

acum am eb de 8-38 si sunt multumit de ele. sunt moi, desi ghs sunt mai moi dar la ghs am reusit sa rup un mi de 8 cand l-am pus

elixir nu pot sa pun ca nu am gasit la ei pe site de 8 (sau poate nu m-am uitat io bine?)

am vrut sa iau dean dar baiatul ala de la oradea mi-a "perdut" comanda, asa ca m-am lasat pagubas

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Azi am dat peste siteul asta. Contine o groaza de chestii interesante despre corzi. Bonus exista si cum clip care prezinta o parte din procedeul de realizare.

 

 

 

http://www.professorstring.com/

http://www.professorstring.com/archives.htm

http://www.professorstring.com/string_FAQs.htm

http://www.professorstring.com/string_physics.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.