www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Defineste Versatilitatea Unei Chitari Electrice?


vapi
 Share

Recommended Posts

Care parti componente ale unei chitari electrice definesc versatilitatea ei? ... daca toate partile :) atunci cele mai importante.

Stiu ca sunt modele care se potrivesc mai bine pe anumite genuri si mai putin ptr celelalte iar altele 'versatile' care se incadreaza binisor la toate.

 

Ce model este mai versatil Les Paul sau Strat ? daca se poate pune problema asa...

 

Si tot de stil legat, care este legatura intre configuratia dozelor (SSS, SSH, HSH, HH) si anumite stiluri de a cinta?

Poate fi o chitara cu HH versatila? Ar suna 'dubios' un blues cintat pe ea?

 

Ce inseamna sunet gras (fat) ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde
:) tu realizezi kt trebuie sa scrie cineva la topicu asta?...les paulu' e mai vresatil q toate ca detest deja chitara aia...restul sa ti le raspunda altii si oriqm sunetul poate fi procesat si pot sa cant cu o doza f agresiva un blues aproape curat...asta inseamna scule bune si incadrate bine pe genul tau... :)
Link to comment
Share on other sites

Care parti componente ale unei chitari electrice definesc versatilitatea ei? ... daca toate partile :) atunci cele mai importante.

Stiu ca sunt modele care se potrivesc mai bine pe anumite genuri si mai putin ptr celelalte iar altele 'versatile' care se incadreaza binisor la toate.

 

Ce model este mai versatil Les Paul sau Strat ? daca se poate pune problema asa...

 

Si tot de stil legat, care este legatura intre configuratia dozelor (SSS, SSH, HSH, HH) si anumite stiluri de a cinta?

Poate fi o chitara cu HH versatila? Ar suna 'dubios' un blues cintat pe ea?

 

Ce inseamna sunet gras (fat) ?

 

Multumesc.

 

Stratul si Les Paulul au "voci" foarte diferite, nu prea le poti compara. Amandoua sunt chitari versatile daca sunt folosite cu cap( depinde si ce statie ai). Uite de exemplu AG Weinberger canta pe un fender twin reverb cu les paul si poate obtine la nevoie sunete destul de asemanatoare cu strat(clean bright etc.). Pe alta parte, Eric Clapton obtine tonuri inchise cu stratul din potentiometrul de ton.

 

Si asa ajungem la grasime :) Pentru sunet gras asculta de exemplu albume ZZ Top( exemplu bun Rhytmeen) sau albume Andy Timmons. Tine mult de chitara dar si de degete si statie.

 

Dupa cum zicea cineva pe rgc, nu exista ton de blues, ci numai mod de a canta blues. Nu vad de ce ar suna dubios pe HH. Atatia artisti de blues canta pe Les Paul. Pentru super-versatilitate, probabil HSS si HSH ar fi cam cele mai bune configuratii.

Bafta :)

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

daca o intorci cu fata-n jos poti sa tai ceapa si vinetele , dar sa fie din lemn bun ce nu da gust nasol la mancare

( asa o si chemau jazzisti batrani prin ani '60 "scandura de taiat ceapa")

 

mai poti s-o folosesti si ca vasla ( padela)

 

sau cand nu ai bani iarna iesi la curatat zapada

 

in cel mai bun caz poti s-o pui pe peret drept decoratie ( stu pe cineva care si-a luat trei chitare ptr decoratia peretilor

 

dozele se pot folosi pe post de senzor de curent alternativ si descoperi pe unde au tras baieti cablurile intr-o casa veche la care nu mai exista schema instaletiei de alimentare 230V alternativ .

 

Daca este solida e buna la lupte se poate folosi si ca scut si ca sulita

 

in orice caz e foarte versatila

 

LOL sa nu LOL

Link to comment
Share on other sites

...Eric Clapton obtine tonuri inchise cu stratul din potentiometrul de ton.

lol. chitara lui clapton nu are potentiometru de ton!

 

pe de alta parte, se traduce: fat=gros, plin, adica diferit de "subtire"

 

les paul-ul are putine posibilitati de ton (bune, fara discutie), spre deosebire de strat, cu mult mai multe, la care se adauga si vibratorul. combinatia si mai versatila, intre les paul si strat, o ofera anumite modele de PRS.

Link to comment
Share on other sites

lol. chitara lui clapton nu are potentiometru de ton!

 

pe de alta parte, se traduce: fat=gros, plin, adica diferit de "subtire"

 

les paul-ul are putine posibilitati de ton (bune, fara discutie), spre deosebire de strat, cu mult mai multe, la care se adauga si vibratorul. combinatia si mai versatila, intre les paul si strat, o ofera anumite modele de PRS.

 

Subscriu. Stratul este de departe o chitara versatila. A impus standarde, este probabil cea mai respandita forma de chitara din lume. De la heavy la punk, de la trash la rock'n'roll sau blues, stratul face legea. A fost considerata chitara secolului XX. In ultimul timp nu ma pot dezlipi de ea. Cu toate astea tot Les Paulul imi place mai mult. :)

Link to comment
Share on other sites

Am cautat mult o chitara versatila si cea mai mare varietate de tonuri mi s-a parut ca le-a avut un PRS standard 22 HH...avea 5 pozitii 3 de hum-bucher si doua de simpla(prin splitarea dozei duble)am ajuns la concluzia insa ca atit ampurile cit si chitarele facute sa acopere o gama cit mai larga de genuri sunt un mere COMPROMIS.....de acord cu StratMan PRS-ul este o chitara versatila insa am avut atit les paul cu doza simpla P90 cit si PRS cu pozitii de single insa mahonul tot mahon....departe de tonul de strat

Ca recomandare....NU mai cautati o chitara care le face pe toate,si NU MAI MODIFICATI STRATURILE cu fel si fel de mini-humbuchere sau doze noisless....daca aveti un strat SSS si nu va permiteti si un LP decit sa modificati stratul mai bine luati un epiphone sa va potoleasca setea de doza dubla :)

Link to comment
Share on other sites

Karpi tocmai a descris un telecaster :)

 

dar nelacuita !!! ca n-o poti folosi in bucatarie ...lol

 

Ma minunez ce pot intreba uni , a-mi aminteste de fica-me cand era mica

 

cei ala ....soarele ....e sus pe cer .....Da de ce este sus pe cer cine l-a pus .....ca daca-i sus l-a pus cineva caci anterior becul a fost pus de nenea electriceanul ...logica directa de copil mic

 

chiar avem noi membri direct din gradinita? se intinereste rgc.ro !!

 

Bine , nu ma mira chiar atat de tare .....vad asta zilnic

 

cel putin eu prima si prima data ma documentez pe net doiar ai la dispozitie tot ce vrei , un pic trebuie sa te pricepi sa nu crezi chiar totul .DAR trebuie sa citesti si trebuie sa gandesti sa tragi concluzii sa compari ...aici e problema mare .

 

"mie sa -mi aratati ca atuncea eu stiu "...spuse un elev la chitara ...i-am aratat si ...acum stie , dar nu poate sa intelega si nu poate sa execute mai are nevoie de cativa ani pana ii ajunge la centrul nervos problema .Si din pacate tot mai generala este treba .

Uni tineri sunht estrem de talentati si ma doare sufletul cand vad cum se pierd in nimicuri caci nimeni nu-i invata nici logica nici conceptie , asa ca ei iau ca si model cea ce stiu ..

 

care-i cel mai bun in clasa ...la alergare , le concurs viteza cu bicicleta , la inot , care inscrie mai multe goluri si care castiga la carti ..si vor sa faca pe acest calapod si arta !! deci care canta mai repede la chitara , simplu nu ?

 

La uni tineri dar si la uni mai in varsta le-am aratat cateva lick-uri ...auzi ce spuneau .......nu vreau sa le arat si ascund sub degete cea ce fac la chitara ...hehehe , am ramas masca .Deci ei nu aveau rutina nu intelegeau ce fac si ma acuzau ca le ascund.ca ei sa nu afle ...sa nu fure meseria .....haha ..super atitudine NU?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

dar nelacuita !!! ca n-o poti folosi in bucatarie ...lol

 

Ma minunez ce pot intreba uni , a-mi aminteste de fica-me cand era mica

 

cei ala ....soarele ....e sus pe cer .....Da de ce este sus pe cer cine l-a pus .....ca daca-i sus l-a pus cineva caci anterior becul a fost pus de nenea electriceanul ...logica directa de copil mic

 

chiar avem noi membri direct din gradinita? se intinereste rgc.ro !!

 

Bine , nu ma mira chiar atat de tare .....vad asta zilnic

 

cel putin eu prima si prima data ma documentez pe net doiar ai la dispozitie tot ce vrei , un pic trebuie sa te pricepi sa nu crezi chiar totul .DAR trebuie sa citesti si trebuie sa gandesti sa tragi concluzii sa compari ...aici e problema mare .

 

"mie sa -mi aratati ca atuncea eu stiu "...spuse un elev la chitara ...i-am aratat si ...acum stie , dar nu poate sa intelega si nu poate sa execute mai are nevoie de cativa ani pana ii ajunge la centrul nervos problema .Si din pacate tot mai generala este treba .

Uni tineri sunht estrem de talentati si ma doare sufletul cand vad cum se pierd in nimicuri caci nimeni nu-i invata nici logica nici conceptie , asa ca ei iau ca si model cea ce stiu ..

 

care-i cel mai bun in clasa ...la alergare , le concurs viteza cu bicicleta , la inot , care inscrie mai multe goluri si care castiga la carti ..si vor sa faca pe acest calapod si arta !! deci care canta mai repede la chitara , simplu nu ?

 

La uni tineri dar si la uni mai in varsta le-am aratat cateva lick-uri ...auzi ce spuneau .......nu vreau sa le arat si ascund sub degete cea ce fac la chitara ...hehehe , am ramas masca .Deci ei nu aveau rutina nu intelegeau ce fac si ma acuzau ca le ascund.ca ei sa nu afle ...sa nu fure meseria .....haha ..super atitudine NU?

 

Uita-te mai sus, Zeus, e locul unde intreaba incepatorii ...." Romanian Guitarist Community Forums > Chitara & Co. > Pentru începatori >" la ce intrebari te asteptai ? "care sunt acordurile ?"

 

Si nu ma mira ca-ti zic unii, citez de la tine - "nu vreau sa le arat si ascund sub degete". Tocmai mi-ai demostrat-o. Putea-i sa ma ajuti dind un raspuns macar politicos daca nu profesionist. Nu am ce face cu zeflemeaua ta.

Si cu asta am incheiat polemica. :) pentru ce-i ce au si cap ... nu numai ureche muzicala.

 

PS: Mai .... faceti si un topic pentru "prosti" ... sa pot pune si eu niste intrebari aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa continui pentru ca ceva nu-i in regula in toata treaba asta.

Domnule Karpi, nu as fi pus aceasta intrebare daca nu m-as fi documentat oarecum in prealabil. N-aveam de unde sa stiu ca exista si chitari versatile pentru ca nu ma invirt printre muzicieni. Imi reprosezi ca nu ma documentez intii.

Iti mai dau un argument ca ma documentez. Am ajuns pe site-ul dumitale si am ramas socat. Nu ma asteptam ca un om la varsta si experienta ta sa-mi dea asa un raspuns. Macar trebuia sa ma ignori ... dar poate te-am prins intr-o pasa proasta.

Si culmea, chiar imi si place muzica ta. Mai ales piesele in genul soft rock sau blues rock. Mi-a placut mult Nice Story. Este genul care mi-ar place sa stiu sa cint. Uite aici si un alt exemplu care imi place enorm.

Sunt in faza in care imi caut o chitara electrica si inital ma gindeam sa-mi iau una mai 'versatila' pentru ca vreau sa cint ce suna bine pentru mine si ar putea sa fie si in alte genuri. Nu vreau sa devin muzician pentru ca nu pot, nu mai am nici varsta si nici timpul necesar. Am sa progresez cit am sa pot de mult si n-ar trebui sa deranjez pe nimeni cu asta.

In final, tot respectul pentru munca pe care o faci, si pentru rezultate dar e una sa stii sa faci un lucru bine si e alta sa stii sa-i inveti si pe altii sa faca la fel ca tine. (vezi Hagi)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa continui pentru ca ceva nu-i in regula in toata treaba asta.

Domnule Karpi, nu as fi pus aceasta intrebare daca nu m-as fi documentat oarecum in prealabil. N-aveam de unde sa stiu ca exista si chitari versatile pentru ca nu ma invirt printre muzicieni. Imi reprosezi ca nu ma documentez intii.

Iti mai dau un argument ca ma documentez. Am ajuns pe site-ul dumitale si am ramas socat. Nu ma asteptam ca un om la varsta si experienta ta sa-mi dea asa un raspuns. Macar trebuia sa ma ignori ... dar poate te-am prins intr-o pasa proasta.

Si culmea, chiar imi si place muzica ta. Mai ales piesele in genul soft rock sau blues rock. Mi-a placut mult Nice Story. Este genul care mi-ar place sa stiu sa cint. Uite aici si un alt exemplu care imi place enorm.

Sunt in faza in care imi caut o chitara electrica si inital ma gindeam sa-mi iau una mai 'versatila' pentru ca vreau sa cint ce suna bine pentru mine si ar putea sa fie si in alte genuri. Nu vreau sa devin muzician pentru ca nu pot, nu mai am nici varsta si nici timpul necesar. Am sa progresez cit am sa pot de mult si n-ar trebui sa deranjez pe nimeni cu asta.

In final, tot respectul pentru munca pe care o faci, si pentru rezultate dar e una sa stii sa faci un lucru bine si e alta sa stii sa-i inveti si pe altii sa faca la fel ca tine. (vezi Hagi)

Trebuia sa citesti cu atentie si sa nu intrebi asa copilareste .

 

Nu xeista chitara versatila sau mai versatila /

 

Vei vedea sau vei avea ocazia sa experimentezi de ce au vedetele lumi ( chitaristi) 100 de chitare cel putin , pe scurt fiecare este ptr alt ton alt mod de cantat diferite si nesfarsite combinatii de lemn , tremolo ., doze , corzi , setare "action" (distanta corzilor fata de gat) ,Deci nu exista chitara buna la toate .Fiecare tip si constructie este buna la un mod de cantat la o tehnica .L afel unele-s ptr studio altele ptr concert la putere mare ( in cazul celor acustice) .

Chitarele acustice s-au schimbat pe electrice din cauza problemelor de amplificare in concert ( cutia de rezonanta face imposibil sa canti cu gain mare la volum mare intra in rezonanta incontinu , vuieste )

Acum cred ca intelegi ca nu este mai versatile nici una din chitare ci se complecteaza .

Aceste lucruri s-au mai sdiscutat de N ori si am mai scris pagini intregi despre teme numai eu pe langa alti colegi de forum.

Cand di de un forum prima data citeste pana nu mai poti tot ce gasesti in legatura cu teme ce te intereseaza.

Am cumparat aparat foto si camera , apoi am citit nopti intregi pe diferite forumuri fara sa ma inscriu , asa am invatat foarte multe lucruri .Chiar nu am intrebat nimic era totul discutat si explicat .Cu linkuri si exemple de am obosit , acum iar incep sa caut sa mai studiez cum e cu editarea si prelucrarea filmelor scurte .

Este foart ebine sa intrebi dar gandeste-te inainte ca apar situatii hilare .

daca te uiti in topicurile ce sunt pactive gasesti vre-o 5 cel putin cu " ce chitara sa-mi iau ...ce ziceti de ...chitara atsa etc etc ...acelasi lucru intrebat altfel

 

dar intrebarea ta cu versatilitate a avut succes ...lol

Link to comment
Share on other sites

CE-i asa complicat? Intreaba omul care chitara este versatila - cu alte cuvinte se poate face compromisul de a canta cat mai multe stiluri fara sa schimbi instrumentul.

 

Mie imi place Ibanez JS. Cea mai "versatila" ton de strat, de tele chiar, dar si de doza dubla.

Intre LesPaul si Stratocaster as alege strato, chiar in configuratia SSS poti oricand cupla 2 doze in serie si obtine un ton mai "gras"... :)

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa citesti cu atentie si sa nu intrebi asa copilareste .

 

Nu xeista chitara versatila sau mai versatila /

 

Vei vedea sau vei avea ocazia sa experimentezi de ce au vedetele lumi ( chitaristi) 100 de chitare cel putin , pe scurt fiecare este ptr alt ton alt mod de cantat diferite si nesfarsite combinatii de lemn , tremolo ., doze , corzi , setare "action" (distanta corzilor fata de gat) ,Deci nu exista chitara buna la toate .Fiecare tip si constructie este buna la un mod de cantat la o tehnica .L afel unele-s ptr studio altele ptr concert la putere mare ( in cazul celor acustice) .

Chitarele acustice s-au schimbat pe electrice din cauza problemelor de amplificare in concert ( cutia de rezonanta face imposibil sa canti cu gain mare la volum mare intra in rezonanta incontinu , vuieste )

Acum cred ca intelegi ca nu este mai versatile nici una din chitare ci se complecteaza .

Aceste lucruri s-au mai sdiscutat de N ori si am mai scris pagini intregi despre teme numai eu pe langa alti colegi de forum.

Cand di de un forum prima data citeste pana nu mai poti tot ce gasesti in legatura cu teme ce te intereseaza.

Am cumparat aparat foto si camera , apoi am citit nopti intregi pe diferite forumuri fara sa ma inscriu , asa am invatat foarte multe lucruri .Chiar nu am intrebat nimic era totul discutat si explicat .Cu linkuri si exemple de am obosit , acum iar incep sa caut sa mai studiez cum e cu editarea si prelucrarea filmelor scurte .

Este foart ebine sa intrebi dar gandeste-te inainte ca apar situatii hilare .

daca te uiti in topicurile ce sunt pactive gasesti vre-o 5 cel putin cu " ce chitara sa-mi iau ...ce ziceti de ...chitara atsa etc etc ...acelasi lucru intrebat altfel

 

dar intrebarea ta cu versatilitate a avut succes ...lol

 

Cred ca-i usor de inteles ca la topicuri de incepatori intotdeauna vei gasi intrebari copilaresti. Am citit, nu nopti intregi, dar destul cit sa cred ca exista asa ceva. Am gasit nenumarate topicuri, vezi si mai sus, in care persoane (mai cu experienta ca mine) dau exemple de chitari versatile. De ce crezi ca in acest context nu as fi pus intrebarea initiala? Si chiar daca as fi dat peste topicurile tale tot as fi avut doua pareri contrarii.

Chiar si pe Thomann se pomeneste de chitari mai versatile:

"There is probably no other guitar that fits the human body better (beer belly shaped) and that is more versatile apart from the newer Superstrat, which we will discuss later on."

"Sometimes people accuse the Les Paul of not being as versatile as other guitars but with its three pickup positions together ..."

"For those who don’t really cling to these sounds, the versatility of the Superstrat really outplays any other guitar type."

 

Daca mai caut ... mai gasesc, dar nu cred ca mai are rost. Si punctul tau de vedere este logic si cred ca se aplica mai degraba la chitari profesionale. Mi-as fi dorit sa primesc acest raspuns si nu zeflemea dat fiind ca suntem pe domeniu public, nu ne cunoastem si ne respectam reciproc.

 

Sper ca am adus argumente ca s-ar putea ca intrebarea sa nu fie chiar copilareasca, ca m-am documentat cit de cit iar situatia a devenit hilara dupa.

Stii cum se spune in programare ? Documenteaza-te maxim 30 min si daca nu-ti iese ... intreaba. Asta n-am inventat-o eu si se aplica in firmele de software in Ro la nivelul incepatorilor si medii ... si slava Domnului ca nu suntem la coada. Si te asigur eu ca am citit mult mai mult decit cele 30 min ... dat fiind ca totusi nu suntem in programare.

 

De acum mi-e si frica sa mai postez pentru ca nu-mi place sa intru in polemici. Si chiar daca vor mai gresi si altii ... iertare domnilor.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca-i usor de inteles ca la topicuri de incepatori intotdeauna vei gasi intrebari copilaresti. Am citit, nu nopti intregi, dar destul cit sa cred ca exista asa ceva. Am gasit nenumarate topicuri, vezi si mai sus, in care persoane (mai cu experienta ca mine) dau exemple de chitari versatile. De ce crezi ca in acest context nu as fi pus intrebarea initiala? Si chiar daca as fi dat peste topicurile tale tot as fi avut doua pareri contrarii.

Chiar si pe Thomann se pomeneste de chitari mai versatile:

"There is probably no other guitar that fits the human body better (beer belly shaped) and that is more versatile apart from the newer Superstrat, which we will discuss later on."

"Sometimes people accuse the Les Paul of not being as versatile as other guitars but with its three pickup positions together ..."

"For those who don’t really cling to these sounds, the versatility of the Superstrat really outplays any other guitar type."

 

Daca mai caut ... mai gasesc, dar nu cred ca mai are rost. Si punctul tau de vedere este logic si cred ca se aplica mai degraba la chitari profesionale. Mi-as fi dorit sa primesc acest raspuns si nu zeflemea dat fiind ca suntem pe domeniu public, nu ne cunoastem si ne respectam reciproc.

 

Sper ca am adus argumente ca s-ar putea ca intrebarea sa nu fie chiar copilareasca, ca m-am documentat cit de cit iar situatia a devenit hilara dupa.

Stii cum se spune in programare ? Documenteaza-te maxim 30 min si daca nu-ti iese ... intreaba. Asta n-am inventat-o eu si se aplica in firmele de software in Ro la nivelul incepatorilor si medii ... si slava Domnului ca nu suntem la coada. Si te asigur eu ca am citit mult mai mult decit cele 30 min ... dat fiind ca totusi nu suntem in programare.

 

De acum mi-e si frica sa mai postez pentru ca nu-mi place sa intru in polemici. Si chiar daca vor mai gresi si altii ... iertare domnilor.

 

nu fi ata de sensibil , mai se ia lumea cu gluma daca gaseste teren...

 

chestia "cu more versatile ever "din reclame nu trebuie luat in serios este ca si cu vesnicul Detregent minune care este mult mai bun decat cel obisnuit .adica cel anterior si normal si mai scump...

 

o sa observi sa ca chitarele bune sunt facute numai din lemn adus din celalat capat al lumii , ca sa dea importanta si sa se tina de pret...

Link to comment
Share on other sites

omu vrea 2 femei intr-una. poate. aia da versatilitate. oricum sunt mai multe sanse cu versatilitatea feminina.... decat cu o chitara.

 

intrebarea e f vaga. versatila la ce? e ca si cum ai intreba care e cea mai buna chitara. buna la ce?...

 

Mister ... un raspuns poti sa-l dai in mai multe feluri ... functie de gradul tau de intelepciune. Intrebarea are avatajul ca poate sa fie prost pusa dar raspunsul trebuie sa fie intotdeauna corect. Te-am intrebat ceva de femei ?

Daca intrebarea este vaga ... de ce nu vii cu o alta intrebare care sa clarifice situatia?

 

Tu zici ca daca cineva intreaba de o chitara versatila de fapt intreaba care-i cea mai buna chitara ? Te inseli ... nu-i vorba de cea mai buna chitara ci de una care acopera (nu stiu in ce masura) cit mai multe genuri. Si sigur nu va fi cea mai buna ... ceea ce de fapt nu exista (the ultimate guitar).

 

Vezi ca am dat un link mai sus unde se pomeneste de versatilitate ... citeste acolo si vezi ca au mai raspuns unii mai sus. Se pare ca ei au inteles despre ce-i vorba. Mie nu mi-a fost foarte clar .... si am intrebat si aici.

 

Daca nu mai are nimeni ceva bun de spus ...hai sa incheiem discutia aici pentru ca s-a denaturat foarte tare.

Noapte buna !!!

Link to comment
Share on other sites

@vapi: pentru ca tot suntem la capitolul "clarificari" as dori sa incerc sa-ti lamuresc cateva probleme:

1-versatilitatea unei chitare o stabileste doar cel care canta efectiv pe ea; reclamele sunt, in mare parte, pt. cei ce vor sa le creada.

2-in cazul unora dintre noi (se pare ca nu si tu, dar asta nu e un repros), problema documentarii nu consta numai in a citi, mai mult sau mai putin, despre subiectul propus de tine, ci de a proba si canta efectiv pe cat mai multe chitare, dupa care, incercam sa tragem o concluzie, evident subiectiva.

3-a simti si a canta la un instrument sunt niste chestii "usor" diferite de programare. :)

 

@karpi, @danzefirelli, @dgeekoo, @malex: :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

@vapi: pentru ca tot suntem la capitolul "clarificari" as dori sa incerc sa-ti lamuresc cateva probleme:

1-versatilitatea unei chitare o stabileste doar cel care canta efectiv pe ea; reclamele sunt, in mare parte, pt. cei ce vor sa le creada.

Ai observat ca sunt membri ai acestui forum care au pomenit de chitari versatile si nu s-au referit la ei, ca dau versatilitate acelei chitari.

Pe Thomann aia nu era reclama (zic eu) la chitarile lor ci era un ghid cum sa-ti alegi o chitara.

 

2-in cazul unora dintre noi (se pare ca nu si tu, dar asta nu e un repros), problema documentarii nu consta numai in a citi, mai mult sau mai putin, despre subiectul propus de tine, ci de a proba si canta efectiv pe cat mai multe chitare, dupa care, incercam sa tragem o concluzie, evident subiectiva.

Eu cred ca majoritatea nu reusiti sa va puneti in pielea unui inceptor pentru ca ati depasit de foarte mult timp acest stadiu si poate ati pus mana pe chitara de mici copii. Doar nu te astepti sa ma apuc sa probez cit mai multe chitari ca sa-mi cumpar una, repet, la nivelul de incepator. Asa ceva este practic imposibil, si uite de ce:

1. te poti gasi intr-o localitate unde sa nu ai access la cit mai multe magazine cu sortimente cit mai diferite;

2. se poate intimpla sa nu ai cunostinte care sa te ajute in acest sens.

3. ca incepator, e foarte posibil sa-ti puna cineva 100 de chitari in fata si sa nu fii in stare s-o alegi pe cea mai potrivita tie;

In concluzie: cel mai practic este sa citesti si apoi sa intrebi/rogi pe cineva sa te ajute sa faci alegerea cea mai buna. In general, in sport/muzica antrenorul/instructorul este cel care-i alege echipamentul/intrumentul unui incepator. Daca l-ar lasa pe acesta sa aleaga ori ar alege gresit ori ar pierde prea mult timp si nu mai apuca sa practice.

 

Un flow normal este sa citesti, apoi sa intrebi/rogi pe cineva sa te ajute sa-ti procuri o chitara potrivita tie, apoi exersezi si incepi sa inveti, intri in legatura cu alti cintareti, abia acum ai ocazia sa pui mana si sa probezi in liniste si alte chitari, sa-ti defineti un stil si apoi sa stii exact ce chitara vrei. Dupa cum vezi, drumul e lung si banui ca dureaza am 2-3 ani pina ajungi sa stii sa-ti alegi chitara singur.

Eu vreau sa investesc cam 10-12 mil intr-o chitara electrica si nu-mi permit sa gresesc prea mult. Vreau sa o cumpar ca sa pot incepe sa invat pe ea. Mai tirziu am sa-mi dau seama daca am facut o alegere buna sau nu ... sper.

Am scris undeva intr-un post ca nu mai am cum sa ajung prea departe cu chitara din lipsa de timp si de talent. Sper ca chitara nu-i numai pentru talentati !!! :) . As fi bucuros daca-s putea exersa in fiecare weekend. Am cu ce sa-mi cistig banii si nu o sa apar in public sa va deranjez urechile.

 

3-a simti si a canta la un instrument sunt niste chestii "usor" diferite de programare. :)

De acord cu tine, dar sper ca nu te astepti de la un incepator sa 'simta' chitara.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu blackthorn in ceea ce priveste Line6 Variax. Insa, in opinia mea, e de preferat un instrument care produce un singur ton excelent decat unul care produce mai multe tonuri mediocre. Dar asta se aplica la cei care stiu exact ce sa ceara de la o chitara.

Din punct de vedere constructiv, o chitara versatila poate fi dotata astfel:

- configuratie doze: HSS sau HH/HSH cu humbuckere splitate

- potentiometre de volum/ton pentru fiecare doza

- switch cu 5 pozitii

- tremolo bar (la alegere)

- doza midi (optional).

:)

Link to comment
Share on other sites

De acord cu blackthorn in ceea ce priveste Line6 Variax. Insa, in opinia mea, e de preferat un instrument care produce un singur ton excelent decat unul care produce mai multe tonuri mediocre. Dar asta se aplica la cei care stiu exact ce sa ceara de la o chitara.

Din punct de vedere constructiv, o chitara versatila poate fi dotata astfel:

- configuratie doze: HSS sau HH/HSH cu humbuckere splitate

- potentiometre de volum/ton pentru fiecare doza

- switch cu 5 pozitii

- tremolo bar (la alegere)

- doza midi (optional).

:)

 

Doctor X .. saru'mana. Ai inteles exact ca intrebarea mea initiala se refera la versatilitate din punct de vedere constructiv deoarece am intrebat de partile componente ale chitarii care definesc versatilitatea unei chitari. Oricine prefera o chitara ce produce un singur ton excelent atunci cind stie ce vrea de la o chitara. Un incepator, care-i in cautarea unui stil (sau poate nici n-a ajuns pina acolo) o sa caute o chitara mai versatila dpdv constructiv ca sa poata incerca stiluri diferite fara sa se plinga "c-a fost de vina chitara". Un incepator nu investeste prea mult in scule care-i sa permita sa obtina versatilitatea de care vorbeau persoane mai sus.

 

Doctor X ... punct ochit, punct lovit ... exact raspuns pe subiect. Nu m-ar mira sa fii inginer :) sau macar sa fii studiat stiintele exacte. Multumesc si celorlalti participanti care au dat nuanta si au arata ca versatilitatea nu vine numai de la instrument ...cit si de la chitarist.

 

Acum pot sa-mi caut chitara in liniste care sa se potriveasca pe Rock, Soft Rock, Blues Rock, cam ce-am ascultat la dl. Karpi si mai am eu citeva referinte.

Link to comment
Share on other sites

Ai observat ca sunt membri ai acestui forum care au pomenit de chitari versatile si nu s-au referit la ei, ca dau versatilitate acelei chitari.

Pe Thomann aia nu era reclama (zic eu) la chitarile lor ci era un ghid cum sa-ti alegi o chitara.

 

 

Eu cred ca majoritatea nu reusiti sa va puneti in pielea unui inceptor pentru ca ati depasit de foarte mult timp acest stadiu si poate ati pus mana pe chitara de mici copii. Doar nu te astepti sa ma apuc sa probez cit mai multe chitari ca sa-mi cumpar una, repet, la nivelul de incepator. Asa ceva este practic imposibil, si uite de ce:

1. te poti gasi intr-o localitate unde sa nu ai access la cit mai multe magazine cu sortimente cit mai diferite;

2. se poate intimpla sa nu ai cunostinte care sa te ajute in acest sens.

3. ca incepator, e foarte posibil sa-ti puna cineva 100 de chitari in fata si sa nu fii in stare s-o alegi pe cea mai potrivita tie;

In concluzie: cel mai practic este sa citesti si apoi sa intrebi/rogi pe cineva sa te ajute sa faci alegerea cea mai buna. In general, in sport/muzica antrenorul/instructorul este cel care-i alege echipamentul/intrumentul unui incepator. Daca l-ar lasa pe acesta sa aleaga ori ar alege gresit ori ar pierde prea mult timp si nu mai apuca sa practice.

 

Un flow normal este sa citesti, apoi sa intrebi/rogi pe cineva sa te ajute sa-ti procuri o chitara potrivita tie, apoi exersezi si incepi sa inveti, intri in legatura cu alti cintareti, abia acum ai ocazia sa pui mana si sa probezi in liniste si alte chitari, sa-ti defineti un stil si apoi sa stii exact ce chitara vrei. Dupa cum vezi, drumul e lung si banui ca dureaza am 2-3 ani pina ajungi sa stii sa-ti alegi chitara singur.

Eu vreau sa investesc cam 10-12 mil intr-o chitara electrica si nu-mi permit sa gresesc prea mult. Vreau sa o cumpar ca sa pot incepe sa invat pe ea. Mai tirziu am sa-mi dau seama daca am facut o alegere buna sau nu ... sper.

Am scris undeva intr-un post ca nu mai am cum sa ajung prea departe cu chitara din lipsa de timp si de talent. Sper ca chitara nu-i numai pentru talentati !!! :) . As fi bucuros daca-s putea exersa in fiecare weekend. Am cu ce sa-mi cistig banii si nu o sa apar in public sa va deranjez urechile.

 

 

De acord cu tine, dar sper ca nu te astepti de la un incepator sa 'simta' chitara.

 

dragul meu, vad ca "teoretic" stii foarte multe. asa de multe ca stau si ma gandesc daca mai merita sa te mai apuci de chitara. ne intrebi pe unii dintre noi, care avem pretentia ca stim cate ceva despre acest instrument si vrei sa-ti dam raspunsuri gandind ca tine, care te declari si se pare ca esti incepator. si uite, ca sa vezi ca nu gandesc doi "specialisti" la fel, pt. mine o chitara trebuie sa aiba un singur pot gen de volum si 2 sau 3 doze nesplitabile cu tonuri separate sau ton general, cu switch cu 3 pozitii si vibrator. mai precis un strat. chestie de gust. iar tu, daca tot apelezi la sfaturile unor asa zisi cunoscatori, ce argumente ai sa le contrazici sau sa alegi varianta optima?

eu, unul, ma gandesc ca cineva care are cat de cat talent, adica "simte", se apuca de chitara.

daca ai alte puncte de vedere, imi pare rau, dar consider ca imi pierd timpul, asa ca renunta sa ne mai inveti pe noi ce trebuie sa te invatam pe tine. :)

Link to comment
Share on other sites

@Vapi:

Nu te supara nici pentru glume, nici pentru remarci rautacioase.

In cazul in care doresti sa faci o investitie ca incepator chitara "versatila" mai are un parametru foarte important: cati bani ai de cheltuit pentru acest hoby? In afara de chitara (electrica) trebuie sa te gandesti ca iti mai trebuie precis si alte piese de echipament (un amplificator, un procesor, etc...)

Pe de alta parte este bine ca ai precizat intr-un tarziu ce stil de muzica vrei sa abordezi.

 

Nu stiu daca mi-ai citit postul de mai sus dar eu ti-am spus care instrumente sunt bune pentru mine. Adica pentru ce imi doresc de la o chitara, in conditiile in care practic o multitudine de stiluri.

 

Si inca o data nu te supara pentru glume, ne mai descretim si noi fruntile. (aia cu tocatorul a lui Karpi a fost dementiala) Mai degraba apreciaza faptul ca ai provocat o discutie (polemica) interesanta.

 

Si bine ai venit! - mai intreaba-ne ca pana la urma tot se gaseste si informatia corecta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.