www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplif-uri Pe Lampi Home-made - Interesati ?


Variant
 Share

Recommended Posts

Am niste lampi, majoritatea NOS, din care ies niste amplif-uri de chitara strasnice .... eu mi-am facut doua deja, in configuratii diferite.

Ma gindesc sa fac un fel de kituri de amp. pe lampa, de genul 1-2 lampi in preamp, tonestack la alegere dupa marshall, fender, hiwatt, vox etc. ... la alegerea doritorilor, iesire in SE cu 5, 10 sau 20W ... eu mi-am facut unul de 5 si unul de 20 care imi da geamurile jos, deci pentru repetitii si mini-gig este foarte loud.

Ca sa nu iasa costul prea mare, amplif-ul va fi cu tot ce-i trebuie, dar neintrodus in head sau combo, deci fara lemne si dif. Cred ca fiecare gaseste un dif si la orice atelier face o cutie, din PAL macar, potrivita.

Asa se poate bucura de magia uni amp pe lampi si cel care nu-si poate permite sa cumpere scule adevarate la preturi grele.

Daca e o utopie, spuneti-mi ... sunt curios daca intereseaza pe cineva, ca nu ma apuc sa muncesc fara sa stiu ca le valorific.

Am baza pentru 4-5 buc. acum, adica lampi si trafuri, daca iese vreo treaba, continuam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Doua intrebari.

 

1. Cu ce lampi lucrezi? Eu ma gandeam la un amplificator single-ended cu un 6550 (sau kt88, cum vrei sa-i zici) pe final si 4 12ax7 in preamp (adica 2 triode duble).

 

2. Daca scot banu' suplimentar din buzunar, faci si cutie sa fie combo?

Sunt dispus sa compensez corespunzator efortul facut.

Link to comment
Share on other sites

Am niste lampi, majoritatea NOS, din care ies niste amplif-uri de chitara strasnice .... eu mi-am facut doua deja, in configuratii diferite.

Ma gindesc sa fac un fel de kituri de amp. pe lampa, de genul 1-2 lampi in preamp, tonestack la alegere dupa marshall, fender, hiwatt, vox etc. ... la alegerea doritorilor, iesire in SE cu 5, 10 sau 20W ... eu mi-am facut unul de 5 si unul de 20 care imi da geamurile jos, deci pentru repetitii si mini-gig este foarte loud.

Ca sa nu iasa costul prea mare, amplif-ul va fi cu tot ce-i trebuie, dar neintrodus in head sau combo, deci fara lemne si dif. Cred ca fiecare gaseste un dif si la orice atelier face o cutie, din PAL macar, potrivita.

Asa se poate bucura de magia uni amp pe lampi si cel care nu-si poate permite sa cumpere scule adevarate la preturi grele.

Daca e o utopie, spuneti-mi ... sunt curios daca intereseaza pe cineva, ca nu ma apuc sa muncesc fara sa stiu ca le valorific.

Am baza pentru 4-5 buc. acum, adica lampi si trafuri, daca iese vreo treaba, continuam.

 

Cat sa coste oare?...

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Ma bag si eu...lista de preturi si de asemenea, cat ceri suplimentar pt un cabinet sau daca-l faci combo? :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc celor care au gasit interesanta ideea mea ... mi-a venit pur si simplu pentru e pacat sa tin niste tuburi bune (si repet, majoritatea sunt nefolosite, se vede cu okiu liber), sa zaca de pomana, mai ales ca am si ceva trafuri recuperate din audio tv/radio.

Oricum intentionam sa le folosesc cumva, asa ca de ce nu sa fac niste amp-uri numai bune de invatat/cintat acasa ... normal, vorbim de "cacaciuni de apartament" :), ca mi-a placut tare expresia domnului de la Bucovina, dar pentru un pasionat de sunet pe lampa poate fi un inceput, cum este si pentru mine.

 

La problema: lampile sunt diverse, am ECC83, ECC81, 6N2P, 6N1P pentru preamp, iar finale EL84, EL34, 6P3S, 6P14P, 6P1P etc., adica se pot scoate diverse puteri, dar repet, vorbim de pina la 20W, ca nu are rost mai mult in conditiile propuse.

Deci nu pretentii de valveking, sau altele, chiar daca se respecta o schema anumita. Eu pot face ceva modest, pentru un proiect serios, de head-uri "grele", e mai multa munca si constul e mare, asa ca n-are rost. Pot face un amp cum am mai spus, in 2-3 lampi, care sa sune clean corect si la maxim, distors ok. Mai mult nu cred ca renteaza, sarim la preturi de sute de euroi, si nu cred ca da nimeni ... eu n-as da, mi-as lua originalul :).

Target-ul meu este sa iasa sub 100 Euro, altfel nu-si are sensul ... nu stiu exact cit ar iesi un pret, am sa incerc sa calculez.

Pot incerca sa pun sample-uri , dar nu stiu ce relevanta ar avea, pentru ca eu folosesc un dif noname, momentan, iar chitara ... lasa de dorit :), pot doar sa arat ca nu este zgomot si sound-ul e corect, dar timbrul nu va fi real.

Eu ma apuc de una bucata, cind e gata pun poze si sample-uri si ce vreti, daca o s-o vrea cineva, bine, daca nu, asta e. Schema va gravita in jurul celei din proiectul AX84, ca majoritatea sunt la fel in zona asta, doua etaje cu trioda intre care este corectorul de ton, si finala. Se poate si cu doua canale, si inca o dubla trioda.

Link to comment
Share on other sites

Guest Saint666

eu unu sunt interesat

sunt curios de niste poze si de un pret pt asa ceva : preamp , eq / tone , gain si amp de cca. 5w

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Din cauza unor probleme de achizitie (adica, n-am avut toate piesele, si materialele), a durat ceva mai mult ... nu mai spun ca n-am prea avut timp. Oricum, un preview la cum arata primul amp:

 

post-3928-1206132913_thumb.jpg

 

Nu e inca gata, mai trebuie sa fac conexiuni in interior. Doar sa va faceti o idee.

Schema e de High Octane, doua lampi in pre (Marshall 2203/2204 preamp - gain foarte mare), si o finala EL84.

Merge excelent pe post de head, pentru ca l-am facut solid.

Inscrieri, intrebari, la pfr.efect@yahoo.com ... e primul si s-ar putea sa fie oferta :).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

asta e un amp pe care-l incepusem mai demult, si a trebuit sa-l termin ...

post-3928-1229195973_thumb.jpg

banui ca va pleca spre un user cu care am discutat, la pretul de 310 ron

merge excelent cu o pedala analogica in fata :)

post-3928-1229196130_thumb.jpg

daca nu-l va mai lua, e de vanzare

mai am un high octane modificat pe 6p3s, ca cel de mai sus, in curs de finalizare, probabil va fi disponibil in curand la 360 ron.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cum a ramas cu kitul de tube drive! Ramasese ca vii cu ceva detalii ...

 

da, sorry, n-am mai avut timp si de tube driver ...

promit maine, poimaine ma ocup sa-l adun si ti-l arat, poate ne intelegem

 

asta e un amp pe care-l incepusem mai demult, si a trebuit sa-l termin ...

post-3928-1229195973_thumb.jpg

banui ca va pleca spre un user cu care am discutat, la pretul de 310 ron

merge excelent cu o pedala analogica in fata :)

post-3928-1229196130_thumb.jpg

daca nu-l va mai lua, e de vanzare

mai am un high octane modificat pe 6p3s, ca cel de mai sus, in curs de finalizare, probabil va fi disponibil in curand la 360 ron.

 

UPDATE DE PRET, ca totusi vine Craciunul: 260 RON.

E modificat pentru un clean pe o plaja mai larga decat schema originala.

Primul venit, primul servit.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.