www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Guest Don MaXxX
 Share

Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Legion

Domnu Gram,

 

In primul rand, nu tin minte sa fi zis eu ca Seymour Duncan e cel mai tare producator de doze. Chitara despre care am vorbit a venit cu ele din fabrica. Mie personal combinatia imi displace si am de gand sa le schimb in curand.

Daca te-ai fi obosit sa citesti ce am zis, ai fi vazut ca am recomandat TV Jones. Cred ca dreptul la o opinie am.

 

Iar daca pe tine te "amuza" lucruri stiute de ingineri electronisti de zeci de ani, n-am ce sa mai zic.

Stii ca exista un capitol intreg in electronica care se ocupa cu lucrurile la care am facut aluzie ?

Sau asta e o alta "teorie" care pt tine e un zero ?

 

Ce m-a enervat a fost afirmatia ta ca singura diferenta intre o doza cu semnal mic si una cu semnal mare e nr milivoltilor, pt ca spirele alea in plus nu influenteaza tonul.

Ti-am dat doua link-uri care argumenteaza impotriva acestei afirmatii.

Si primesc un raspuns marlanesc "du-te domle la actorie, ca ma faci sa rad".

Ce vroiai sa fac, sa ma apuc sa scriu post-uri kilometrice cu ecuatii si grafice ??

 

Din punctul meu de vedere, ai fost trecut la categoria "om cu care nu se poate discuta".

Pt ca un om care raspunde cu marlanii din astea nu poate fi altfel.

 

Te rog sa nu te deranjezi a-mi raspunde decat daca esti in stare fii politicos. Daca nu, abtine-te.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Domnu Gram,

 

In primul rand, nu tin minte sa fi zis eu ca Seymour Duncan e cel mai tare producator de doze. Chitara despre care am vorbit a venit cu ele din fabrica. Mie personal combinatia imi displace si am de gand sa le schimb in curand.

Daca te-ai fi obosit sa citesti ce am zis, ai fi vazut ca am recomandat TV Jones. Cred ca dreptul la o opinie am.

 

Iar daca pe tine te "amuza" lucruri stiute de ingineri electronisti de zeci de ani, n-am ce sa mai zic.

Stii ca exista un capitol intreg in electronica care se ocupa cu lucrurile la care am facut aluzie ?

Sau asta e o alta "teorie" care pt tine e un zero ?

 

Ce m-a enervat a fost afirmatia ta ca singura diferenta intre o doza cu semnal mic si una cu semnal mare e nr milivoltilor, pt ca spirele alea in plus nu influenteaza tonul.

Ti-am dat doua link-uri care argumenteaza impotriva acestei afirmatii.

Si primesc un raspuns marlanesc "du-te domle la actorie, ca ma faci sa rad".

Ce vroiai sa fac, sa ma apuc sa scriu post-uri kilometrice cu ecuatii si grafice ??

 

Din punctul meu de vedere, ai fost trecut la categoria "om cu care nu se poate discuta".

Pt ca un om care raspunde cu marlanii din astea nu poate fi altfel.

 

Te rog sa nu te deranjezi a-mi raspunde decat daca esti in stare fii politicos. Daca nu, abtine-te.

Cred ca se referea la mine in postul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Nu se referea la tine. :)

Da, acum am vazut, cand Cristi a postat initial nu era scris P.S.-ul acela.

Chiar eram curios unde am afisat un ton superior.

Link to comment
Share on other sites

Legion...ca nu am de unde sa stiu cum te cheama pt. ca esti f secretos la profil. Nu ma impresioneaza cuvintele si ce zici tu pe acolo pt ca se vede clar ca ca nu stii ce spui. Asa ca daca nu plangi, tot degeaba. Posteaza o poza cu tine plangand si din compasiune o sa ti dau dreptate. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
Legion...ca nu am de unde sa stiu cum te cheama pt. ca esti f secretos la profil. Nu ma impresioneaza cuvintele si ce zici tu pe acolo pt ca se vede clar ca ca nu stii ce spui. Asa ca daca nu plangi, tot degeaba. Posteaza o poza cu tine plangand si din compasiune o sa ti dau dreptate. :)

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Legion...ca nu am de unde sa stiu cum te cheama pt. ca esti f secretos la profil. Nu ma impresioneaza cuvintele si ce zici tu pe acolo pt ca se vede clar ca ca nu stii ce spui. Asa ca daca nu plangi, tot degeaba. Posteaza o poza cu tine plangand si din compasiune o sa ti dau dreptate. :)

 

Bun.Poate eu nu stiu nimic.

 

Dar un om care spune "in cazul unei doze nervoase, prin reducerea pot ului de volum obtii ce ai avea cu pot-ul la maxim pe o doza vintage cu aceleasi specificatii la caracterul de ton" stie si mai putin ca mine.

Link to comment
Share on other sites

A astepta de la un rocker sa nu fie marlan...e pura naivitate. Asa ca nu ma starni. Afirmatia mea e bazata pe practica, nu mi-am imaginat ce am zis acolo. Daca tu nu ai incercat nu ai de unde sa stii. Eu am avut Evolution pe Jem 7v wh. L-am schimbat cu un Mo joe...doza similara insa mai putin nervoasa. Nu mi a placut si am pus inapoi Evolution. Am costatat ca prin reducerea volumului un sfert de tura suna ca un Mo Joe. Si pe clean si pe drive. In cazul altor doze s ar putea sa fie valabila si teoria gasita de tine ...insa nu generaliza si in special...nu intra in dezbateri la care nu ai avut propia experienta practica.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
A astepta de la un rocker sa nu fie marlan...e pura naivitate. Asa ca nu ma starni. Afirmatia mea e bazata pe practica, nu mi-am imaginat ce am zis acolo. Daca tu nu ai incercat nu ai de unde sa stii. Eu am avut Evolution pe Jem 7v wh. L-am schimbat cu un Mo joe...doza similara insa mai putin nervoasa. Nu mi a placut si am pus inapoi Evolution. Am costatat ca prin reducerea volumului un sfert de tura suna ca un Mo Joe. Si pe clean si pe drive. In cazul altor doze s ar putea sa fie valabila si teoria gasita de tine ...insa nu generaliza si in special...nu intra in dezbateri la care nu ai avut propia experienta practica.

 

 

Despre ce rig este vorba? Sunt aprope de acord cu tine in situatia in care este vorba de o statie cu lampi (nu cred ca poti spune ca suna 100% identic :) ), insa in cadrul unei solutii formate dintr-un amplificator cu tranzistori +/- procesor, sunt un pic sceptic.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Am testat dozele pe un Mesa lone star si pe procesorul meu (gt pro). Impresia mea a fost ca suna identic...adica am depus aceeasi dinamica de interpretare si am obtinut acelasi rezultat. Chiar am testat la greu doze in 2006. a fost o perioada de cautari pentru mine in ceea ce priveste soundul chitarei mele. Asa ca aveam simturile ascutite.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, dozele sint niste dispozitive care au o rezistenta, o inductanta si o capacitate. Astea creaza un filtru rlc, al carui raspuns in frecventa variaza in functie de fiecare valoare in parte.

Dincolo de orice experiente empirice, sau site-uri de pe internet, este o problema de fizica tratata daca nu ma insel (pe vremea mea cel putin) in manualul de clasa a 11a

Link to comment
Share on other sites

Sint convins ca exista doze care sint optimizate in asa fel incit sa se comporte asa cum spui tu. Asta inseamna ca ele din start au un sunet echilibrat, care atunci cind reduci din volum isi pastreaza caracteristicile de baza.

Dar asta NU inseamna ca asta este normal pentru dozele de chitara.

O doza care este overwound , adica are un semnal super hot (datorita numarului mare de spire) si o frecventa de rezonanta coborita (din acelasi motiv, vezi clasa a 11a) si atunci cind ii vei micsora volumul din buton isi va pastra aceeasi frecventa de rezonanta, si va suna la fel de inchis si nazal, in nici un caz ca un single coil cu tensiune de iesire similara.

It's a FACT, nu mai incerca sa contrazici acest lucru, pentru ca pur si simplu nu ai dreptate.

O doza isi pastreaza caracteristica in frecventa indiferent de butonul de volum. Niciodata o doza hot data la jumate nu va suna ca o doza cu mai putine spire.

 

Disclaimer: In cele de mai sus am ignorat intentionat incarcarea pe care potentiometrul de volum o da asupra dozei, si implicit asupra filtrului RLC. Nu face parte din aceasta discutie, si cred ca deja am complicat lucrurile pe seama unei chestii elementare.

 

LE: Pot fi de acord ca diferentele pot fi de la foarte subtile pina la foarte sesizabile, deci nu te acuz ca nu e adevarat ce spui din proprie experienta, am incercat doar sa lamuresc o problema teoretica.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Impresia mea NU ai cum sa o schimbi. Nu fabric doze...cant pe ele si ascult ce iese. Nu am nevoie de definitii sa inteleg ce aud. Deci, NU ma contrazic pentru ca NICI nu incape nuanta de contrazicere!

Am testat 14 doze de bridge intr-un turneu. Si nu oricum, ci in concerte la zeci de mii de watti. Asa ca am putut observa cat de mult se decupeaza soundul diferitelor doze in mix-ul trupei, doze puse pe aceeasi chitara si acelasi set-up. Iar impresia mea ca instrumentist pe scena a fost de multe ori contradictorie cu cea a sunetistului de la masa de mixaj. In sensul in care, eu spuneam ca nu mi-a placut cum reproduce o anumita doza nuantele de interpretare si el zicea ca a sunat mai bine deca alta fata de care eu eram mai multumit.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

A astepta de la un rocker sa nu fie marlan...e pura naivitate.

 

Domnule Cristi Gram, cred ca aceasta afirmatie ar trebui sa fie o auto-critica. Pentru ca singura persoana care s-a contrazis pana la absurd, excluzand toate demonstratiile din start si incercand discreditarea partenerilor de conversatie (despre care nu stii nimic) prin afirmatii arogante de tipul: eu stiu, tu nu stii nimic.

 

Sunt dezamagit de aceasta atitudine care nu va face cinste deloc.

Link to comment
Share on other sites

Observ ca asa a reiesit insa nu asta am vrut sa se inteleaga.

 

Ideea e ca mi-a fost anulata o afirmatie bazata pe o proba practica. Am si spus in postul respectiv ca doua doze cu spectru de frecvente relativ identic insa cu output diferit pot suna similar, mai putin rezerva de "nerv" pe care cea cu output mai mare o poate avea. Si am fost luat de sus cu fraze de genul, "nu pot sa cred ce citesc" etc.

 

Nu e autocritica. Daca se impune, poti sa fii si marlan - e o calitate la momentul oportun. Insa nu pot fi acuzat de asa ceva in posturile astea.

 

Nu cred ca deranjez prin prezenta mea in randul membrilor acestui forum...daca da, ma retrag instant !

 

Insa tocmai asta e intentia mea, sa stau de vorba cu toata lumea interesata de muzica si chitara , pana la un punct. Daca eu AM VAZUT ca e alb, nu-mi spune ca AI CITIT undeva si ai invatat ca e negru. Vorba aia: Luati-ma asa cum sunt, mama nu mai face altul ! :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Mi-aduc aminte ca acum mai bine de jumatate de an, cineva de pe forum, nu spun cine :) , s-a apucat de "apreciat" lumea: "sunteti niste maimutoi, nu stiti sa reglati un boss GT8". Imediat, in loc sa isi ceara scuze, s-a dus la adminii forumului sa-i stearga posturile...Era mai simplu decat sa-si ceara scuze... :) Un gram de bun simt n-ar strica nimanui, dar asta e...

 

PS> ma simt si mai putin maimutoi daca nu posed un GT-8... :)

 

Imi cer scuze de offtopic!!!

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Nah ca iar ma bag in seama :) ... Referitor la problema pusa in discutie la inceputul acestui topic (problema, se pare uitata pe parcursul lui), care dupa mine (topicul) nu-si are sensul: gasesc o adevarata ineptie in a compara boieng cu ferrari si instrumentele acustice cu cele electrice. (A se intelege ca am exagerat tocmai pt a fi mai bine "priceput" de unii).

pt ca tot e "tru" sa punem link-uri, recomand 2 "materiale introductive":

1) http://en.wikipedia.org/wiki/Coil

2) http://en.wikipedia.org/wiki/Potentiometer

 

Dupa ce cativa ma vor injura ca-i iau de tantalai... fac si io pe prostu' intreband asa ca'n gara... pai mai oameni buni... avem o tensiune si o rezistenta... cand creste rezistenta (scazi volumul din potentiometru, asta ca sa nu ma intrebe alt nauc de ce creste rezistenta), oare nu scade tensiunea? (d'oh)... acum pe ce se bazeaza distorsiunea? ei daca veti raspunde la intrebarea asta, poate veti realiza ca ceea ce spune Cristi E PERFECT NORMAL!!!

 

Revenind ontopic: eu personal nu am testat prea multe doze (nu am avut ocazia, caci ocazia inseamna bani, ca atare n-ai cauza => p**a efect), insa am avut ocazia (deci se poate si fara prea multi bani... hehe, mare pishiker...) sa aud (pe la unii altii) cate o doza, 2... si mi-a ramas gandul la 2 modele dimarzio - air norton si drop sonic, pe care am si reusit sa le achizitionez... pt ceea ce cant eu sunt ideale.

 

Intorcandu-ma acum la unele posturi... sincer nu am auzit in viatza mea de acele ciudatenii de doze dubioase de care s-a discutat... nu zic, or fi bune... dar cred ca multi de pe forumul asta, inainte de a se oprii la o anume doza, ar fi bine sa stie si ce au de facut cu ea. Daca pe voi aceea doza va avantajaza, atunci e ideal. Insa daca o cumparati in speranta ca va canta in locul vostru... parerea mea e sa rugati vanzatorul sa va livreze si "o mana"... iar el probabil va va trimite la Dimarzio, spunandu-va ca acolo sunt kitaristii cu "mana buna"... :)... glumesc.

 

 

Acum motivul pt care m-am bagat in seama, macar sa stiti de ce ma injurati... de'a lungul timpului, prin forumul asta, au trecut multi kitaristi, care ulterior au plecat realizand cu parere de rau "nivelul" muzicantilor "de regece"... kiar nu vreti sub nici un fel sa avem cate unul mare printre noi, de la care TOTI AVEM DE INVATAT?... serios... Nu credeti ca un lucru se intampla? OK!!! TESTATI... ca d'aia aveti efecte si kitari acasa... Si DA! EU am testat... iar atunci cand scad volumul, scad si distorsiunea... (am spus mai sus de ce!)

 

Hai bafta!

 

LE: acum am vazut... se putea sa nu inceapa unu si cu "maimutze si procesoare"?... da' de skeleti si dans pe lustra, nu zice nimeni? :)... btw... sa inteleg ca te-ai fi simtit si tu pana la urma daca ai fi avut?... eu AM GT8 si cu atat mai putin ma simt maimutzoi... ai grija ce spui... (mai in gluma, mai in serios :()...

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Mi-aduc aminte ca acum mai bine de jumatate de an, cineva de pe forum, nu spun cine :) , s-a apucat de "apreciat" lumea: "sunteti niste maimutoi, nu stiti sa reglati un boss GT8". Imediat, in loc sa isi ceara scuze, s-a dus la adminii forumului sa-i stearga posturile...Era mai simplu decat sa-si ceara scuze... :) Un gram de bun simt n-ar strica nimanui, dar asta e...

 

PS> ma simt si mai putin maimutoi daca nu posed un GT-8... :)

 

Imi cer scuze de offtopic!!!

 

AddRien , daca te simti mai putin mai-mutoi inseamna ca admiti ca esti maimutoi. Si daca crezi ca ne tragem de sireturi , esti si inchipuit. Adica, maimutoi inchipuit. Stai in banca ta si vezi-ti de cantat pe ce vrei tu. Poate ai reteta ideala. BAFTA !

 

P.S. Maimutoi te-ai numit tu, nu eu. Eu te-am ridicat in rangul de inchipuit doar.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
AddRien , daca te simti mai putin mai-mutoi inseamna ca admiti ca esti maimutoi. Si daca crezi ca ne tragem de sireturi , esti si inchipuit. Adica, maimutoi inchipuit. Stai in banca ta si vezi-ti de cantat pe ce vrei tu. Poate ai reteta ideala. BAFTA !

 

P.S. Maimutoi te-ai numit tu, nu eu. Eu te-am ridicat in rangul de inchipuit doar.

 

cred ca intentia lui AddRien a fost sa ne spuna o anecdota, din care noi trebuie sa tragem o povata, nu cred ca a avut intentia sa numeasca pe nimeni maimutoi.

Link to comment
Share on other sites

Nuu...intentia lui a fost sa provoace. :)

 

 

Si intr-adevar ar trebui sa te gandesti cine e de vina daca nu esti in stare sa reglezi un efect. Efect pe care altii sunt capabili sa cante si sa aiba tonuri bune. Asa e obisnuinta la tras concluzii. Daca nu poti sa faci un ton , scula e naspa si tu esti perfect. De ce nu te-ai suparat si cand ai pus din prima mana pe chitara, ca nu canta. Desteptule ! :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Hmmm. S-a ajuns la epitete zoologice. Nu-i a buna.

 

@Lord-C

 

Fii antena aicea.

Eu ziceam de tonul pe clean, nu de tonul pe distors.

Evident ca daca dai mai incetul din potentiometrul de volum vei avea mai putin distors.

 

Dar eu ma refeream la tonul curat al dozei. Si acest ton curat este dat de frecventa de rezonanta a circuitului RLC pe care-l reprezinta bobinajul.

Si e clar ca lumina zilei ca daca pui mai multe spire -> SCADE frecventa de rezonanta -> ton curat mai putin "stralucit"

 

Evident, gusturile sunt subiective si nu se discuta.

Evident, nu numai bobinajul conteaza ci si campul magnetic.

Evident ca sunt si doze "hot" care au ton bun pe clean.

Etc.

 

Zau acuma, n-ar strica ca inainte sa contrazici lumea sa stai cateva minute ca sa pricepi despre ce e vorba. Ce zici ?

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

legion... poate sunt eu idiot... explica te rog termenul de ton (si acum nu ma refer la intervalul dintre 2 sunete)... si ce inseamna pt tine "ton curat pe clean"... pt mine clean inseamna kitara bagata in amplificator fara nici un fel de efect (nici macar od din amp... fireste...)... pt tine ce inseamna? Si mai ales cum poti avea un ton curat pe curat (vezi clean), iar aici nu-mi fa analogii cu detergenti si putere de curatare... te rog... :)

 

iar apoi... nush cum sa-ti zic... dar daca vrei ton de clean perfect curat... canta cu acustica :)

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Vad ca se repeta istoria... :) Terminati cu prostiile si incercati sa pastrati un chitarist valoros in RGC (de parca n-am pierdut atatia din aceleasi morive idioate: orgoliu si ignoranta). Fiti deschisi la opinii diferite si echilibrati experienta cu teoria! Damn it!

 

Acuma zau, ar fi culmea ca d-l Gram sa aleaga sa paraseasca RGC-ul pt ca l-am contrat.

Nu crezi? :)

 

Si ca sa fie clar - vorbesc atat din teorie, cat si din experienta. Am avut si doze hot, si doze "vintage". Si humbucker-e, si P90-uri, si doze de Strat.

 

Si intamplarea face ca experienta confirma teoria.

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la mine ca fiind valoros , iti multumesc. Sunt multi chitaristi valorosi , cunoscuti si din pacate multi necunoscuti in acest forum. Eu consider ca toti merita sa reuseasca sa fie ascultati si recunoscuti de toata lumea. Sunt multi chitaristi consacrati care prefera sa fie ascunsi sub diverse id uri. Eu am ales sa fiu cu cartile pe fata si la discutii clare nu intre 2 peri. Nu vreau sa profit de pozitia mea ci incerc sa ajut cat pot si cat stiu pe cei care au nevoie. Nu scapa ei asa usor de mine !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Lord-C

 

Ton "curat" (sau "clean" sau cum vrei sa ii spui) inseamna ton NEDISTORSIONAT.

Si il obtii bagand chitara direct in amp si tinand volumul la o valoare la care tuburile (sau ce o fi folosind amplificatorul) sunt in zona liniara de functionare.

 

Chiar nu inteleg confuzia.

Si te rog sa imi zici unde am zis eu "curat pe clean" (sau "curat pe curat").

 

@gramsteen

 

Ca te pricepi la insulte, am remarcat.

Altceva?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.