www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Ibanez Rg-350ez


Metabog
 Share

Recommended Posts

Nume: Ibanez RG-350EX

Cumparat: M&C Music

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=6

 

descriere: chitara are o configuratie de doze H-S-H, vine din fabrica cu doze standard Infinity, care nu suna rau, dar am inlocuit doza din bridge cu un SD Invader. Doza din neck suna excelent, e foarte buna pentru solouri mai lente si pentru clean, nu am simtit nevoia sa o schimb. Doza asta si cu doza din bridge sunt o combinatie perfecta, pot sa trec oricand din extreme metal in Pink Floyd.

 

Inlay-urile sunt sharktooth, griful-ul e din maple, cu o suprafata de rosewood. Pe grif s-a cam adunat jeg, din pacate, nu prezinta o suprafata lacuita ca la Stratocaster, dar se curata usor.

 

Locking-nut-ul functioneaza bine, s-a cam tocit de la imbus, insa. Pickguard-ul pot sa zic ca e foarte ieftin si dezamagitor, s-a laut vopseaua de la pana si arata inforator :). A inceput sa se ia inca din prima zi. E vopsit cu un fel de vopsea care ii da o tenta metalica. Arata bine dar pe termen lung e de rau din pdv. estetic. Oricum, chitara nu e asa frumoasa, are un iz de unealta.

 

Bridgde-ul este Edge3. Se tine bine, dar... ce sa zic, nu e Licensed Floyd Rose si nu tine intotdeauna acordajul cand fac dive-bombs (si l-am reglat de o mie de ori, sta drept frumos si echilibrat). Reglarea pentru Edge3 este mai usoara ca la Floyd Rose. Imi place insa, e folositor si bridge-ul si lockin nut-ul, imi place sa o inchid si sa nu mai pierd acordajul saptamani intregi. Just don't do divebombs.

 

Mai am un Fender Startocaster Highway1, si impreuna cu chitara asta face o echipa foarte buna. Sunt multumit de ea. Pentru pretul asta, pot sa zic ca e cea mai buna chitara pe care am avut-o (si mult timp am fost fan stratocaster, sorry fender). Nu as da banii chiar acum sa-mi iau o chitara mai scumpa cand asta ma multumeste perfect. Urmatorul pas este sa instalez o doza midi, si s-a terminat :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.