www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Amplug Metal


Killahead
 Share

Recommended Posts

Cine de aici a avut radio Ric? Isi mai aduce aminte cineva ce e aia? Cei care au avut (inclusiv eu) stiu: cine avea un radio Ric pe vremea vechiului regim era the King of Rock 'n' Roll :)

 

In fine, jucaria despre care o sa vorbim acum se aseamana destul de mult, cel putin ca marime cu renumitul aparat de radio din anii '80.

 

LE: Adi a pus o poza cu radioul Ric pe pagina 2 a acestui thread, cei care nu-l cunosc check it out!

 

Eu am nevoie inainte de fiecare concert de incalzire. Pana acum imi caram un combo de 10w dupa mine, dar ii enervam pe toti in backstage cu exercitiile mele care sunt bune pentru incazire, dar foarte rele pentru cei care au nevoie de liniste sau vor sa discute.

 

Cand am vazut ca au aparut aceste "jucarii" de la Vox, dar mai ales cand am vazut ca e si una numita Metal, nu am stat pe ganduri: am zis ca o cumpar, fie ce-o fi!

 

E clar de ce l-am ales pe cel Metal: pentru ca muzica asta e viata mea si pentru ca, zic eu, cu un ton de Metal poti canta si Blues sau Jazz (daca stii sa umbli la volumul chitarei si sa tii ampul in frau), insa cu un ton de Blues nu vei canta niciodata Metal, asta e sigur!

 

Functioneaza cu casti si cu doua baterii AAA, are si iesire (deci se poate canta si live pe el sau inregistra fara prea mari probleme!), are intrare pentru mp3 player, are reglaje de gain, volum si ton si suna extraordinar de bine, lucru confirmat de toti care au fost curiosi sa vada ce jucarie am si care au multa experienta in ton si sound, oameni cu adevarat priceputi. Evident ca nu are difuzor, doar nu era sa-i puna un difuzor de telefon, hahaha! Si arata foarte cool, ca si fratii lui mai mari!

 

Stiu ca firma care distribuie produse Vox in Romania este una cunoscuta voua (nu le fac reclama pentru ca nu sunt pe lista lor de plata), dar recomand tuturor celor care canta cu placere la chitara si vor sa fie mobili, sa-l testeze.

 

Pentru mine este deja de pe-acum un obiect inestimabil, il am mereu in gentuta in care imi tin maruntisuri cum ar fi solutia de curatat corzi, diverse pene si tunerul, si-l consider una dintre cele mai bune investitii in materie de scule din viata mea!

Am multe avantaje atat eu, care pot canta cat de tare vreau, cat si colegii de trupa, care nu au chef sa ma auda decat la repetitii si pe scnena. Eu bag metale, ei stau linistiti de vorba si nimeni nu-l enerveaza pe celelat. Si e cam naspa sa te certi cu colegii inainte de concert. Cred ca sunteti de acord cu mine!

 

- Nume echipament - VOX amPlug Metal

 

- Pret - ca. 50 Euro

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - de la distribuitorul autorizat, tin sa am garantie si service in caz de nevoie

 

- Caracteristici - am dat mai sus

 

- Cum suna - extraordinar de bine pentru marimea lui (8x3.5cm)

 

- Parti bune / Parti rele - nu are parti rele.

 

- Impresie generala/Nota - cum am zis, e o necesitate pentru chitaristii care sa cante in liniste cu un sound bun.

post-1237-1204988823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cine de aici a avut pe vremuri radio Ric? Isi mai aduce aminte cineva ce a aia? In fine, cei care au avut (inclusiv eu) stiu: cine avea un radio Ric pe vremea vechiului regim era the King of Rock 'n' Roll :)

 

Daca esti nostalgic dupa Ric, pot sa-ti fac o poza cu el, ca-l mai am, dar nu complet, oricum, carcasa galbena exista :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu mi-a trebuit inca pe bass! Dar chiar acum am incercat si e beton, ca la Lemmy suna (asta daca ii dai gainul la jumatate, daca il dai la maxim e ca un circular de taiat lemne).

Serios, suna excelent pentru studiu.

 

E ca un walkman, nu ai nevoie de nimic, nici de cablu (mufa e construita sa se potriveasca la orice chitara, si la Strat). Doar casti si baterii, asta si e ideea. In poza pe care am atasat-o e bagat intr-o chitara si de aia nu se vede mufa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz

Ma gandesc mai de mult sa-mi iau unul, ca se aproprie vara si e practic daca stai la soare in gradina la o bere cu chitara in brate...diferenta Metal / Classic Rock e mare? Nu de alta, da sa nu-mi taie soundul copacii din jur...adica as vrea sa se mai poata nuantza un pic...

Daca le pot incerca in magazin nu-i problema, dar nu sint sigur vazind fata obiectului...

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am incercat celelalte modele, dar daca ii tai gainul si umbli la ton sau la volumul chitarei, poti canta orice. De ex. AC/DC suna ca in original! Cum am zis, de aia am si cumparat modelul asta, pentru ca e cel mai versatil. Repet, NU are difuzor!

 

Ma tem ca un sample audio nu il pune in valoare pentru scopul lui, trebuie incercat in casti. Sa nu uitam ca pentru asta a fost conceput, pentru studiu in casti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz

L-am incercat adineauri, suna bine intr-adevar, l-as fii luat daca ar intra in tipul de "gaura" de pe Ibanezurile S. Contrar a ceea ce afirma constructorul, NU se potriveste pe toate chitarile.

Alt gag: in magazinul la care am fost, versiunea Metal costa 29 Euro, versiunea Classic Rock 39. La intrebarea mea privind finetzurile pricingului, vanzatorul mi-a raspuns ca Classick Rock imita sunetul unui AC30, care e mai scump decit un ampli metal. Fara comentarii.

Link to comment
Share on other sites

Ma mir ca nu merge, serios! Pentru ca la Jem-ul meu merge, si are o scobitura destul de asemanatoare cu cea a S-urilor. Asta nu as fi crezut, dar e foarte bine ca ai zis asta, e o critica foarte buna si indreptatita!

 

Despre comentariul pe care l-ai primit, ce sa mai zic: hilar! Arata "nivelul" unor anumiti vanzatori si gradul lor de pregatire pentru a raspunde la intrebarile si solicitarile clientilor. Dupa motto-ul "azi dau la lopata, maine sunt manager de vanzari" (nu e o jignire, e doar realitatea)

Link to comment
Share on other sites

Guest H I M

apropo de jucaria asta.....ca si eu vreau sa achizitionez unu :) ..........merge in afara de casti si la niste boxe de calculator....sau ceva de genu....????

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
..merge in afara de casti si la niste boxe de calculator....sau ceva de genu....????

 

Da, daca boxele sint active.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
Daca ai timp sa pui un scurt sample iti dau cate beri virtuale vrei :)

 

se gaseste destul de mult pe youtube.

 

nu stiu daca e offtopic sau nu : eu am incercat model classic rock la MCMusic, cu un Squier Strat (tot de la MCMusic :) ), si imi place f. mult. Cu butoanele gain si volume, pot obtine de la crunch pana la lead, si suna chiar misto.

 

am am ceva de spus, si sigur ca e offtopic : a avut curaj cineva sa desfaca sa vad ce e inauntru ??? Sunt tare curios sa stiu dece suna asa de bine

Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am uitat pe youtube. Pe mine m-a cam convins...ca sa nu mai zic ca e numai 150 de RON. E destul de accesibil si pare sa scoata niste sunete bune. Am gasit un clip cu un francez (dupa basca elvetian :) ) care face un scurt demo la toata gama de modele (3 la numar): http://youtube.com/watch?v=JwBRVP-ngEU&feature=related

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am uitat pe youtube. Pe mine m-a cam convins...ca sa nu mai zic ca e numai 150 de RON. E destul de accesibil si pare sa scoata niste sunete bune. Am gasit un clip cu un francez (dupa basca elvetian :) ) care face un scurt demo la toata gama de modele (3 la numar): http://youtube.com/watch?v=JwBRVP-ngEU&feature=related

 

 

Vu son accent rigolo.... :)

 

Jucaria suna bine bine pt dimensiunile si pretul ei. Are un sunet al naibii de curat.

Cu 300 de lei iti faci si un AC30 si un metal. Cam bat la fund multe procesoare cu leduri si luminite. :)

Link to comment
Share on other sites

Vu son accent rigolo.... :)

 

Jucaria suna bine bine pt dimensiunile si pretul ei. Are un sunet al naibii de curat.

Cu 300 de lei iti faci si un AC30 si un metal. Cam bat la fund multe procesoare cu leduri si luminite. :)

Sunt de aceeasi parere...Abia astept sa pun mana pe asa ceva...dar cred ca pana apuc sa o testez, o sa o cumpar mai intai! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Sincer am incercat-o si eu si suna de te caci pe tine. Nimic mai bun pentru un studiu "in liniste" seara in apartament...

Link to comment
Share on other sites

Sunt fericitul posesor al unuia de vre-o ora :), am cantat pe el vreo 20 de minute pana acum, man, e bestiala jucaria!!! cu gain-ul poti sa scoti chestii de la AC/DC la metale, Metallica, Iron Maiden, Opeth, sau si mai grele (aici deja depinde si de doze cat de coios suna). Am incercat-o cu un strat cu HotRails in bridge si cu un Epiphone Les Paul Goldtop (cred ca doze stock), suna super fain pt metal.

 

Totusi vreau sa subliniez ca eu l-am luat (si incercat) doar pentru scopul lui de baza: cantat in casti. Nu stiu cum se comporta cu amplif sau cabinet, sau cum suna inregistrat (desi inregistrat ar trebui sa sune exact cum il aud in casti - logic). Daca cineva e curios, sa imi dea un mesaj privat, eventual o melodie sau un tab, si incerc sa ii fac un demo...

 

Bottom line: e o super scula pentru exersat si suna foarte "tube-ish". A, si nu uitati ca e analog...

 

@Blooz: Ai incercat in S si nu a intrat? Daca doar nu stii sigur, eu am si un Ibanez XPT 700, care are tot cam aiurea jack-ul (adica nu intra jack-uri in forma de L) o sa iti zic daca in asta intra (daca nu, o sa fac eu un cablu :)).

 

(Am si eu un S dar in ala sigur nu o sa il bag... in fact, nu as vrea sa bag nimic in S-ul meu :) - prostie de-a mea, poate va fi funny pt cine se prinde)

Link to comment
Share on other sites

Salut, nu m-am putut abtine, si i-am facut cateva demo-uri mici, si vreau sa imi cer scuze de la KillaHead in primul rand, respectiv de la distribuitori daca sample-urile nu sunt demne de scula asta.

 

Le-am inregistrat cu un LTD EX351, corp Mahon, gat maple, set-neck, fixed bridge (tune-o-matic), doze set EMG-HZ H1.

In general am scris in titlul mp3-urilor ce doza si setari am folosit (astea is d ela 1 la 10, deci daca cuiva i se pare infundat sau prea harsh tonul, sa stiti ca se mai poate regla :)).

Vreau doar sa adaug ca clean-ul ala care suna foarte incet l-am scos dand volumul de la chitara aproape la 0. Oricum, ma gandesc ca daca am reusit sa scot clean din Metal, din Classic Rock se poate scoate clean la volum mai mare :).

 

A, si sa inregistrez am bagat prin mixer in calculator, dar am pastrat EQ neutru, volumul tot neutru, si nu am umblat doar la setarile de la Amplug intre inregistrari, adica diferenta de volum va fi cea pe care o auziti si voi intre setari.

 

P.S.: am incercat si cu un strat, pe neck, sa scot clean, tot cu volumul aproape de 0, dar ca sa aud ceva in casti a trebuit sa il dau la 1-2 de la chitara, si tot nu era mai clar decat cu humbucker. A, si era sa uit, nu intra in Ibanez XPT B) dar fac eu rost de ceva convertor, sau imi fac singur un prelungitor :)

 

Ioi, si inca ceva: Cand cant la casti, eu am volumul pe la 3-4. Daca il dati la 10, va poate auzi lejer cine e in aceeasi incapere cu voi (iar dupa cateva minute surziti :( )

VOX_Amplug_metal_gain7_tone7_vol5_bridge.mp3

VOX_Amplug_metal_gain7_tone7_vol5_neck.mp3

VOX_Amplug_metal_gain1_tone7_vol5_bridge.mp3

VOX_Amplug_metal_gain2_tone7_vol5_bridge.mp3

VOX_Amplug_metal_gain1_tone8_vol10_neck.mp3

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Multumesc domnu', am vrut sa pun exact cum suna, de asta nu am adaugat nimic (sincer nici la distorsul din pedale nu adaug reverb), nici macar nu am marit pe "clean" volumul (cred ca m-ar omori cei de la VOX daca ar auzi ca am scos clean din Metal :)) ). Sa stii ca dupa ce am inregistrat, mi-am pus un pic AD100VT-ul la casti, si intr-adevar, ala suna mai spatios, chiar si fara reverb. Am uitat sa zic ca totusi, sunetul depinde de ce casti/boxe aveti si la calculator...

Oricum, scula e faina pt exersat, sau cand ai drumuri de facut, etc, incalzit inainte de concert, sau cantat cu chitara in pauza de masa la servici (ceea ce o sa fac eu maine :)). Merita TOTI banii!

 

P.S.: Initial ma gandeam sa imi iau Korg Ampworks G, pt ca avea doua canale, plus efecte, etc, dar ma bucur ca nu mi-am luat. Chiar daca ar fi avut clean, sigur nu suna asa de fain distorsul...

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit azi mi-am facut timp si mi-am luat un Vox amPlug Metal de la McMusic...suna exceptional (cu casti bineinteles).Daca umbli un pic pe la setari poti scoate niste tonuri dementiale cu el.Am citit atatea reviewuri bune despre el si de aceea m-am hotarat sa imi iau unul.

 

Nu prea am probat multe amplificatoare ,dar Vox-ul se apropie foarte mult de tonul heavy pe care tot incercam sa-l scot din tampeniile mele de "scule".Si partea si mai buna e ca esti semi-wireless,adica nu mai ai nevoie de priza si te poti plimba in voie prin toata casa.

 

Thanks Toni & others pentru idee... :)

Link to comment
Share on other sites

Bagat sa zicem in cd-in-ul unui alt amplificator (fie el de chitara, sau alt amplificator hi-fi) ar suna naspa?

 

 

inca nu am incercat pentru ca nu am convertor jack mic- jack mare ...oricum am niste casti ieftine(30RON de la carrefour) si dupa ce am zdranganit 1 ora m-am simtit ca dupa o plimbare cu rollercoasterul :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.