www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Amplug Metal


Killahead
 Share

Recommended Posts

Bagat sa zicem in cd-in-ul unui alt amplificator (fie el de chitara, sau alt amplificator hi-fi) ar suna naspa?

 

Incearca sa asculti sample-urile mele odata la casti si dupa aia la amplif (daca poti) daca simti diferenta majora, o sa simti daca iti ei "da real thing", daca nu, crd ca nu o sa fie... (cel putin teoretic asa mi se pare). BTW, in opinia mea, CD input ar trebui sa iti redea exact cum intra. De exemplu (tot teoretic) daca pui ceva pe CD input, si iti pui ampliful la casti, distorsului de pe el poate i se aplica un "cabinet emulation" dar semnalul de pe CD input ar trebui sa ramana la fel... (sa ma corecteze cineva daca vorbesc prostii, pls).

 

BTW, butonul ala de ton e foarte folositor, mai ales ca azi de exemplu cantam pe holul trenului (da, stiu, is mai rau ca fumatorii care nu rezista si fumeaza la WC-ul trenului, dar noah, 8 ore de la Bucuresti la CJ e mult :)) si la zgomotul ala imens, i-am dat volumul la 7-8 (normal e suficient la 3-4) si castile mele deja incepeau sa sune prea "trebly", dar dand tonul mai jos, am reusit sa le calmez :(.

 

@Jake: Eu cant la casti de 20 RON si suna demential :)

 

A, si tocmai mi-am mufat un cablu micut, jack mare tata mono - jack mare mama stereo (cu un piciorus mic amputat :) ), l-am rasucit un pic in forma de O si l-am legat cu scotch cat incape sa ii dau stabilitate, et voila, acum stau cu castile si cant la Ibanez XPT (am scris asta pt posesorii de S-uri, care ar fi interesati sa isi cumpere).

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa asculti sample-urile mele odata la casti si dupa aia la amplif (daca poti) daca simti diferenta majora, o sa simti daca iti ei "da real thing", daca nu, crd ca nu o sa fie... (cel putin teoretic asa mi se pare). BTW, in opinia mea, CD input ar trebui sa iti redea exact cum intra. De exemplu (tot teoretic) daca pui ceva pe CD input, si iti pui ampliful la casti, distorsului de pe el poate i se aplica un "cabinet emulation" dar semnalul de pe CD input ar trebui sa ramana la fel... (sa ma corecteze cineva daca vorbesc prostii, pls).

 

Pai dc nu zice @Karpi nimic atunci imi iau si eu unul,imi doresc de mult o solutie ULTRA portabila.Asa ma gandesc si eu ca nu ar trebui sa fie mare diferenta, sau ceva imposibil de reglat oricum. METAL :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am un amplug metal din iarna, dar nu ma gandisem sa scriu despre el. de ce? simplu, ca suna asa de ok si sunt asa de multumit incat numia la asa ceva nu-mi statea capul. l-am luat fara sa ma gandesc foarte mult, fara sa il ascult decat din sampleul de pe situl vox... aveam de ales intre un amp cu dif de 6.5", de vreo 8W, dar care avea nevoie de priza si o solutie "pret a porter". nu am ezitat, m-a costat 150 lei adus direct pe birou.

 

despre Vox Amplug Metal numai de bine, deocamdata. Mai amuzati si surprinsi decat mine au fost colegii de trupa, cand l-am adus la sala si am dat o drujba tare-tare in el... nimeni nu se astepta la altceva decat la un sunet de mashina de tuns; ce sa zic, am fost fericit sa le vad mutrele surprinse. E mic, si oarecum fragil...trebuie sa aveti grija cu el cand lasati chitara rezemata de ceva sau chiar in stand, mai trebuie sa aveti grija sa nu-l bruscati. Initial m-am intrebatd e ce naiba nu l-au facut din metal...dar ar fi fost deja prea greu; asa, are cateva grame, nu-l simti nici in chitara nici in buzunar. Eu cant cu niste ear-buds Creative, care sincer nu-i fac fatza: se ineaca de la bass, atunci cand e vorba de drujba.

 

Despre sunetul pe care il produce..ei bine, e chiar metal. Ca om care am cantat ani de zile deathmetal rapid, greu si descreierat cu Vena Cava stiu foarte bine ce inseamna un drive de sa fluture chilotii...aveam Digitech Metal Master, fara pot de gain, fara compromisuri. Vox Amplug Metal NU e efect de death hiper-rapid tocmai pentru ca are un soi de inertie care aduce aminte de distorsurile analogice de buna calitate...si vine si cu un strop de fuzz care cateodata seamana cu inertia notei distorsionate de lampa.

 

M-am jucat pe el cu tot soiul de rahaturi de la AC/DC la gore acordat in A# si de la ritmuri lente si grele pana la chestii de trash cel putin repejor: face de toate! Are pot de gain, ceea ce ii da o versatilitate foarte solida, are un pot de ton, care pe alocuri seamana cu un scoop si care permite o droaie de sunete, si un pot de volum, ca sa te lase sa canti molcom, sau sa te plimbi prin casa cu nivelul data la tzeapan, sa te pregatesti mai bine pentru scena, asa cum mai fac eu.

 

La capitolul volum, Vox Amplug Metal sta excelent: daca dai la max (sunt oare din astia?) surzesti in 2 luni, e clar. Cu casti bune, poate sa cante langa tine ditamai trupa (in backstage, sa zicem) si tot vei auzi ce e necesar sa auzi. Ba mai mult, are un aux in, la care poti conecta un mp3 player, cd player sau, de ce nu, un metronom. Vox Amplug Metal merge de acum cu mine in husa de chitara (cand plecam sa drujbim pe alte meleaguri) si in timpul liber sta acasa, langa chitara "domestica". Iar faza faina e ca pot canta mai orice chiar si la 3 noaptea, indiferent de cat de tare vreau sa aud...dar fara ca nicio macar matza mea sa nu fie deranjata.

 

Pana cand imi vine HK-ul Switchblade Head, Vox Amplug Metal ramane cea mai bestiala investitie a anului, si care, in ciuda dimensiunilor liliputane, suna cat 4 full stackuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Cine de aici a avut pe vremuri radio Ric? Isi mai aduce aminte cineva ce e aia? In fine, cei care au avut (inclusiv eu) stiu: cine avea un radio Ric pe vremea vechiului regim era the King of Rock 'n' Roll :D

LE: Adi a pus o poza cu radioul Ric pe pagina 2 a acestui thread, check it out!

 

Eu am nevoie inainte de fiecare concert de incalzire. Pana acum imi caram un combo de 10w dupa mine, dar ii enervam pe toti in backstage cu flic-flacurile mele chitaristice care sunt bune pentru incazire, dar foarte rele pentru cei care au nevoie de liniste sau vor sa discute linistiti.

 

Cand am vazut ca au aparut aceste "jucarii" de la Vox, dar mai ales cand am vazut ca e si una numita Metal, nu am stat pe ganduri: am zis ca o cumpar, fie ce-o fi!

 

E clar de ce Metal: pentru ca muzica asta e viata mea si pentru ca, zic eu, cu un ton de Metal poti canta si Blues sau Jazz (daca stii sa umbli la volumul chitarei si sa tii ampul in frau), insa cu un ton de Blues nu vei canta niciodata Metal, asta e sigur!

 

Functioneaza cu casti si cu doua baterii AAA, are si iesire (deci se poate canta si live pe el sau inregistra fara prea mari probleme!), are intrare pentru mp3 player, are reglaje de gain, volum si ton si suna extraordinar de bine, lucru confirmat de toti care au fost curiosi sa vada ce jucarie am si care au multa experienta in ton si sound, oameni cu adevarat priceputi. Evident ca nu are difuzor, doar nu era sa-i puna un difuzor de telefon, hahaha! Si arata foarte cool, ca si fratii lui mai mari!

 

Stiu ca firma care il distribuie in Romania este una cunoscuta voua, nu fac acum reclama (pentru ca oricum au banner pe site), dar recomand tuturor celor care canta cu placere la chitara si vor sa fie mobili, sa-l testeze.

 

Pentru mine este deja de pe-acum un obiect inestimabil, il am mereu in gentuta in care imi tin maruntisuri cum ar fi solutia de curatat corzi, diverse pene si tunerul si-l consider una dintre cele mai bune investitii in materie de scule din viata mea!

Am atatea avantaje cu el (eu cat si colegii de trupa), incat nu va puteti imagina. Eu bag metale, ei stau linistiti de vorba, nimeni nu enerveaza pe celelat. Si e cam naspa sa te certi cu colegii inainte de concert, mai ales pentru o prostie. Cred ca sunteti de acord cu mine!

 

- Nume echipament - VOX amPlug Metal

 

- Pret - ca. 50 Euro

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - de la distribuitorul autorizat, tin sa am garantie si service in caz de nevoie

 

- Caracteristici - am dat mai sus

 

- Cum suna - extraordinar de bine pentru marimea lui (8 x 3.5 cm)

 

- Parti bune / Parti rele - nu are parti rele. Intrebarea asta o raspund azi pentru ultima data pentru ca e una retorica. Eu nu tin scule naspa :D

 

- Impresie generala/Nota - cum am zis, e o necesitate pentru chitaristii care vor sound bun si vor sa cante in liniste, doar pentru ei. E ca si cum ar trebui sa dau o nota referitoare la importanta apei pentru viata noastra :D

 

 

 

UITE SI O POZA DE FAMILIE :):)

 

DE ALTFEL E O SUITA DE AMPPLUGURI : VOX AC30 ,VOX CLASSIC ROCK , VOX METAL , BASS :)

post-824-1242098205_thumb.jpg

post-824-1242098285_thumb.jpg

post-824-1242098445_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat lead si e foarte ballzy :)

 

Docamdata sint noi , acum cit vor tine nustiu sa zic dar la pretul asta nu ma astept la mult

ceea ce am remarcat ca bateriile nu tin chiar asa mult cum ma gindeam nustiu sa spun cite ore am cintat dar aproximativ 5 ore am remarcat asta la inregistrat . am facut o demo dupa citeva minute de cintat eram foarte entuzismat de jucarie si mam pus sa o inregistrez ..... dupa citeva ore am revenit din nou sa mai adaug ceva si atunci am remarcat ca sunetul se schimbase avea un disto mai BBBZZZZZ am schimbat bateriile si sia revenit sunetul placut de la inceput

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 months later...
Al meu face intre timp deja figuri. Nu sunt construite prea solid, dar la pretul asta nu poti avea mari pretentii.

 

Cum e amplug lead in comparatie cu amplug metal? stiu ca are delay incorporat..pot scoate si tonuri de metal rythm cu amplug lead daca dau delay-ul off?//Cu alte cuvinte, cat e de versatil in comparatie cu amplug metal? in 60 % din timpul petrecut cu chitara,nu fac solistica gen Satriani,Vai,Petrucci.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

QUOTE (Jake @ Mar 29 2008, 08:27 PM) (cu casti bineinteles)

 

Bagat sa zicem in cd-in-ul unui alt amplificator (fie el de chitara, sau alt amplificator hi-fi) ar suna naspa?

 

Dimpotrivã! Cînd vreau sã nu folosesc cãștile, dar rãmân tot la volum mic-mediu, îl bag prin Marshall MS-2, sunã excelent! Eu folosesc ãnsã versiunea AC-30, care sunã oricum muuult mai bine decât overdirve-ul din Marshall. Vreau volum mai mare, intrã direct în Frontman-ul de la Fender, și sunã și mai interesant acolo (folosind evident și reverbul de pe stație) Una peste alta, foarte bune și utile jucãrioarele astea. Nu am putut proba altã versiune când l-am achiziționat, dealerul le aducea doar la comandã (din depozit), așa cã... am luat ceea ce mã interesa din prima. Și nu regret deloc...

Link to comment
Share on other sites

sunã excelent!

 

Subiectiv :)

 

În general nu e o idee bunã sã combini cabsim-uri cu amplificatoare de chitarã (cu cab-ul propriu) dar evident YMMV. Dacã ție-ți place, foarte bine.

 

Acum, dacã tot s-a dezgropat thread-ul ãsta, tre' sã fac o mențiune: Amplug Metal = booster + Marshall Shredmaster + cabsim. Referințã. Nu e neapãrat ceva rãu (în afarã de creativitatea VOX), doar interesant. Dupã cum ziceam, un clipper e deseori suficient :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dar chiar ca l-ati dezgropat.

 

Nu l-am mai folosit de mult, acum imi fac altfel incalzirea inainte de concerte...

Din cand in cand am mai avut nevoie de el, tot bine suna. Si bateriile sunt tot cele care au venit cu el. Am dat cu spray pentru contacte la potentiometre, merge super de atunci.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.