www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bacalaureat 2008


Guest Superman
 Share

Recommended Posts

Eu am intrat in Anglia la muzica la facultate, si totusi nu am luat decat 8.68. :)

 

Sunt foarte enervat ca ai mei in loc sa fie fericiti ca am intrat unde vroiam sunt suparati ca am iesit cu medie mica si ma tot compara cu altii. Eu am fost acolo si nu am copiat deloc si am facut o mare tampenie, am dat la psihologie si unde altii au luat 10 pe linie la proba aia eu am luat 7. Asta e. Daca dadeam la geografie sau sport luam 10 da trebuia eu sa dau la psihologie ca am fost eu smecher. What an idiot. La mate si romana am luat mai mult decat colegii mei olimpici. F*tu-i psihologia masii sa o ia naiba omg fuck that. Nu pot sa zic ca m-am omorat sa invat, asta asa e. Am mai fost si la mate info intensiv, am dat Mate MT1 si informatica intensiv, a fost foarte greu, si la alea am luat numai 8.50 si 8.90 iar la psihologia am luat ca idiotul 7 si mi-am stricat toata media. La oral am luat 10, 10. Sunt ffff pissed off right now. Deci daca dadeam la geografie sau sport si luam zece imi iese 9.30 media generala. Dammit. Uneori nu inteleg cum functioneaza toata viata asta, mie imi atarna diplomele si medaliile de pereti si la bac iau 8.68 de rade tot orasu de nota mea de la psihologie, cred ca am luat cea mai mica nota la proba F din toata Constanta. Nici nu pot sa dorm. Colegi de-ai mei care n-au invatat tot anul sau n-au fost mai deloc la scoala au luat mai mult ca mine, de fapt au luat mai mult decat aia care invatau la greu si care erau olimpici in general.

 

Felicitari pentru toata lumea, cu cat ati luat, nu conteaza important e ca ati trecut mai departe in viata si sa va urmati visele.

 

Macar acum pot sa ma apuc de muzica calumea. Si au mai venit si rezultatele chiar de ziua lu maicamea. Ma dor urechile de la tipete.

 

S*it p*ss fu*k c*nt c*cksucker motherf*cker ti*s... :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Liceul inseamna cultura generala , foarte generala .Bac-ul examinarea generala al nivelului de cultura generala.

 

Adica generalitati peste generalitati pentru care primesti o medie generala .

 

Cine nu are media generala 7 nu are voie sa posteze la "cafenea" ...hahaha

 

Asa ca asteptam rezultatele @Cosu fii pe faza .

 

Karpi nu stiu cand ai dat bacul (probabil mai de mult), dar eu iti zic acum, pentru ca doar ce am dat, este departe de a fi bazat doar pe cultura generala. Poate daca ar fi trebui sa inveti C++ intensiv pentru Bac sau tot felul de chestii la mate care afara sa fac la facultate, ti-ai da seama ca e un examen foarte greu, si sincer foate dubios cand te uiti la rezultate. Din partea mea, in momentul in care sar bani in toate partile si se copiaza la greu, bacul este compromis, nu mai inseamna absolut nimic, nu te mai iei dupa note si nu te mai compari cu alti. Ai de facut o alegere intre a invata la greu si a merge cu ce stii sau sa-ti ascunzi carti si fitzuici in toate orificiile corporale si sa dai 500 mii, dar in cazul asta nu te mai astepti sa mai afli ceva despre persoana prin nota de la bac. Daca vrei sa vezi cat de inteligent este un om, trebuie sa-l cunosti.

 

Daca l-ai fi pus pe Einstein sa dea bacul acum, sa zicem in locul meu, ar fi picat la romana (sa zicem ca Einstein era roman, poftim). Touche. :) Eu nu am inteles nicidoata de ce a trebuit sa invatam atatea detalii la literatura romana care nu ne trebuie nicaieri. In fine.

Link to comment
Share on other sites

Metabog o sa sune urat ce o sa spun dar asta a fost senzatia mea cand am terminat cu liceul : bine ca am scapat si ca nu ma mai intalnesc cu sistemul. Pana la urma o sa uiti chestiile negative si or sa fie relevante doar clipele placute din liceu.

 

Bacul este compromis atunci cand anunti subiectele cu 3 luni inainte. E practic invitatie la copiat.

 

 

Comparatia cu einstein e irelevanta. Probabil dupa standardele noastre si filozofii greci erau destul de batuti in cap. Fiecare om are vremea lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

Felicitari metabog, nota la bac nu conteaza la nimic, conteaza doar unde intrii, si imo orice facultate din anglia e mai buna decat oricare de aici. Sa ne povestesti cum te adaptezi la viata pe acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Bacul asta mi-a scos fire albe...a fost mai mult stres.

Bineinteles, nu sunt multumit de mine, nu sunt destul de atent. Cu putina atentie puteam face cu mult mai mult.

Engleza oral 10, romana oral 10, romana scris 9, mate 8,45(aici daca eram atent luam peste 9,50), info 9,40(aici daca eram atent si numaram 6 in loc de 7, luam 10) si in final sport 10(mi-a fost frica, insa am reusit, e nota ce o meritam, incadrandu-ma in toate baremele).

Media finala 9,47. Mentionez ca nu am copiat la BAC, pentru ca vroiam sa vad de ce sunt in stare, desi am avut colegi care is ghips la mate si la info, si au luat 9,70 respectiv 10.

In continuare, doresc sa fac facultatea de informatica la UBB Cluj. Media de admitere e 9,65(daca nu beleam ca boul la info era 9,83...asta e).

 

Multa bafta in continuare!

:)

Link to comment
Share on other sites

sper sa va vad la Facultatea de Constructii a Municipiului Bucuresti. :)

 

@Metabog, iti dau completa dreptate, ca sa te prinzi de calitatile unui om, trebuie sa te intilnesti personal cu el, nu sa judeci dupa o nota. Iata vorba lu' tata, care se ocupa de intervievat tineri absolventi de ASE pentru o firma de gen : "Vin toti astia cu medii mari si cu copiutele in buzunar, si cind ii iei la intrebari se vede ca sunt bita si nu stiu nimic" . Dar na, ce poti face, cind vin facultatile sau firmele mari din Occident, trag o linie pe lista (absolventi, bac, examen, you name it) si zic : "Da, de aici in sus ii cautam si ii recrutam" . Un prieten e pe cale sa piarda o bursa la Cambridge din cauza modului idiot de corectare la engleza si la romana. Si nu a copiat un rind, sa zici ca a facut de 10 perfect. In ziua de astazi, siguranta reusitei la bac este copiatul pe rupte. S-ar rasuci Nichita Stanescu in mormint daca ar vedea ca baremul la limba romana scris este copiat cuvint cu cuvint dupa cartea cu rezolvari de subiecte.

Link to comment
Share on other sites

9.55

 

9.50 romana oral, 10 engleza oral, 8.80 romana, 9.80 mate MT1, 9.20 info intensiv, 10 geogra

fara sa copiez

si fara sa ma stresez

 

la info am facut contestatie, am impresia ca nu prea au inteles profii ce am codat pe acolo :)

la romana am facut contestatie... de-al dracului ca sa aibe mai multe lucrari de corectat :)

 

nu ma astept sa imi mareasca notele oricum

deoarece

oricum

bacul e o mare panarama... o colega a luat 10 pe linia si stia dinainte sa se afiseze ca are 10

+ toate celelalte cazuri de copiat

mi-a povestit o profa cum se aduceau la corectat liste cu cei care trebuiau sa ia note mari impreuna cu pixurile respective... sa fie aceeasi culoare

 

 

oricum eu ma duc in state la facultate si nu conta bacul pentru mine

puteam si sa il pic pentru ca pe ei nu ii intereseaza deloc

deoarece ei nu au astfel de examene

si stiam ca sunt student

din mai

 

multa bafta la cei care raman in tara

si mai au admiteri

 

@cosu am 5 colegi (4m+<uimitor>1f) care se duc la calculatoare la poli

cred ca daca ramaneam in tara tot la calculatoare ma duceam

printre singurele facultati serioase :)

Link to comment
Share on other sites

@cosu am 5 colegi (4m+<uimitor>1f) care se duc la calculatoare la poli

cred ca daca ramaneam in tara tot la calculatoare ma duceam

printre singurele facultati serioase :)

 

Proportia m/f e buna si se pastreaza si pe totalul general. Cu seriozitatea mai discutam ( hint: http://spreadsheets.google.com/viewform?ke...95sKg&hl=en )

Link to comment
Share on other sites

sa-mi bag **** in toti comunistii ma-sii cu cine ii mai lasa sa profeseze!!!

 

auzi! ma duc azi la 9 juma sa-mi iau diploma de bac si face secretara ca i-am facut numa probleme ca presedintele de comisie nu vruse sa mi-o semneze, ca dic de ce am parul asa de lung? CE **** MEA AU, MAI FRATE? II CAD COAIELE CA AM IO PAR SAU CE? CACA-M-AS IN EI DE COMUNISTI, IAU NISTE IDIOTI 9:80 PE CASTI SI TELEFOANE SI IO CA N-AM COPIAT NIMIC, DA AM PAR NU VREA SA-MI SEMNEZE, TRAZNI-IAR DRACU-N CAP!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

spune-i ca o raportezi la minister sau inspectorat ca nimeni nu are chef de stat sa dea explicatii in perioada asta

Link to comment
Share on other sites

S-ar rasuci Nichita Stanescu in mormint daca ar vedea ca baremul la limba romana scris este copiat cuvint cu cuvint dupa cartea cu rezolvari de subiecte.

 

Eu nu cred ca Nichita Stanescu si-a dorit vreodat sa-si vada poeziile comentate detaliat in felul asta, cu atat mai mult de elevi la Bac. Poate daca elevii nu ar mai fi obligati sa invete toate inventiile alea subiective care li se dau la Romana sa invete pe de rost, ar aprecia si ei poezia si mesajul ei. Scoala scoate toata frumusetea din romana, matematica sau toate astea.

Link to comment
Share on other sites

@OntZ, il cunosti pe individ ?

 

http://www.cancan.ro/2008-07-14/S-a-spanzu...cat-BAC-ul.html

 

Tanarul a fost gasit, sambata, de parinti, atarnand de un copac din curtea casei. Panfil B., de 18 ani, a terminat clasa a XII-a la Colegiul National "Decebal" din Deva - liceu apreciat ca unul dintre cele mai bune din judetul Hunedoara - cu o medie peste 8.

Dupa primele probe ale bacalaureatului, baiatul a luat nota 9 la examenul oral de Limba romana, 10 la examenul oral de Limba engleza si 10 la Educatie fizica. Cand s-au afisat rezultatele, tanarul a aflat ca la proba de chimie a primit 3,4 si a fost declarat respins.

Link to comment
Share on other sites

 

da, am fost colegi si prieteni :)

 

l-au certat ai lui foarte tare, si multa lume din scoala il lua peste picior, era si el mai sensibil, si no... da nu ne asteptam niciodata :)

 

va rog mult, din tot sufletul, sa nu fie in nume de rau, dar nu faceti circ din asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

OMFG. ce povesti. parca ar fi scoase din lumea lui Poe. :)

Mai am doar 2 ani. Sper sa schimbe ceva in sistem. Daca nu, ciao, Romania. Mai bine ma duc si lucrez ca chelner/receptioner in Grecia [cunostinte :)] cu 1000EUR pe luna decat sa ma chinui aici cu 300E [nici aia uneori].

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

eu ma bucur doar ca am luat la ce note am :))

 

10 ro oral 10 en oral 10 sport 5 mate 5.15 romana scris 6.70 biologie

 

total 7.80 conteaza cam am luat

 

:)

 

facultate universitate adnimistratie publica fara frecventa

 

haha caut job in buc :)

 

si cazare

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.