www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kind Of Help


Guest ryzuaki
 Share

Recommended Posts

Guest ryzuaki

Primul meu post pe acest forum se pare ca isi face aparitia aici. Hmm.. nu prea stiu cum sa spun , probabil o sa par vreun fraierica , dar nu conteaza. Deci, sunt un mare ascultator al muzicii rock ( in special metal ) si m-am gandit sa imi cumpar o chitara, sa exersez, probabil mai tarziu sa compun eu unele "melodii" , dar nu prea ma pricep la chitari. ( va spun tocmai acum ca vorbesc de chitara electrica ) . as vrea una sa sune cam ca

sau ca
( mai preferabil ca in al 2-lea link ). So... daca m-ati putea ajuta ... ar fi super. O suma nu prea as putea zice , oricum nu prea scumpa , dar cu tot ce-mi trebuie. Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

in primul rand, ca incepator iti recomand sa iti iei o acustica si sa exersezi pe ea deocamdata...inveti notiunile de baza si iti formezi mana... :) ai o groaza de chestii folositoare la sectiunea pentru incepatori, si in Toni's Corner :(

dupa aia, cand zici tu ca esti pregatit, poti trece pe electrica B)

si...fii atent...sunetu' ala nu se obtine doar cu chitara...ai nevoie si de ceva pedale de efect, si de un amp :)

noroc :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

CernoBill cred ca a dat un sfat bun.

 

oricum, la stadiul de incepator nu ar trebui sa te preocupe inca tonul. important e sa inveti sa canti, apoi o sa iti gasesti propriul tau sound :)

Link to comment
Share on other sites

Nici daca ai exact aceleasi scule nu o sa suni la fel. Mai ales la inceput. Asa ca exerseaza-ti mana.

Cumpara-ti o chitara tip Stratocaster (evita copiile ieftine) si un amplif cu cat mai putine efecte si brizbrizuri pe el.

Sa nu incepi sa inveti sa canti direct cu efect de distors.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.