www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doresc Pareri Despre: Ibanez Rg370dx (doze Inf 3 Si 4) Si Rg2570e (doze Dimarzio) ?


Guest d24u
 Share

Recommended Posts

Guest Geliraden

asa imi place cum sar unii cu comentariile... da, recunosc, AM AUZIT, si am spus clar ca nu am testat, ci doar am auzit, adica de la cei care le-au testat. e chiar asa greu sa poti sa iti dai cu parerea fara sa fii atacat de altii carora nu le convine ca n-ai testat personal chitara X si Y? da, AM AUZIT, si bazandu-ma pe asta, as alege oricand jackson si nu ibanez. poate gresesc, dar asta e parerea MEA. si nu cred ca niste comentarii ajuta mai mult decat ce am auzit eu de la altii si am avut bunavointa sa spun mai departe.

 

EDIT: ibanez RG370 si RGR320 am testat personal, apropo... asta ca sa nu mai existe confuzii...

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

malex, le-ai testat prin acelasi procesor si pe acelasi amp?

Si ce model de Seymour Duncan erau, tot cel de pe Jackson DK2 / DK2M?

 

DA

De la SD urmatoarele: SH1 59, SH2 Jazz, SH4 JB, SH 5, SH6 si mi-au placut (mie, atentie!, deci e subiectiv) SH1/SH2 si SH4

si am mai testat si Duncan/Ibanez si tot nu ma incanta ca SD-urile

dupa urechile mele, INF-urile sunt terne, gri (daca intelegi ce vreau sa zic :) )

Dimarzio Ibanez sunt mai intzepate

SD-urile au un sunet clar, bine definit si au c00aie

 

deci, good luck :)

Link to comment
Share on other sites

aha, da... acum am inceput sa inteleg. mersi frumos malex, geliraden, Blackthorn si celorlalti. Am sa merg pe Jackson DK2M sau Ibanez-ul ala mai scumputz... dupa ce le voi asculta/canta pe amandoua.

 

bottom line: trebuie sa bag mana adanc in buzunar. :):)

 

LE: Sau as putea sa imi iau varianta ieftina... Ibanez RG370 sau RG350DX..... si sa ii pun o pereche de doze Seymour Duncan.... care sunt cam 200-300 ron. Nu-i asa?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=688

 

Ce parere aveti... si daca e o idee buna, unde ar fi cel mai bine sa ma duc pentru a face modificarea dozelor?

Edited by d24u
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

vezi ca de la ibanez ai ca optiune RGR320, la 1500 lei, si are doze EMG-designed... nu la fel de bune ca originalele EMG-uri, dar totusi suna bine, am cantat pe asa o chitara si am ramas placut impresionat si de ton, si de varietatea de sunete care le poti scoate... de la un blues cu putin overdrive la metal si high-gain, suna bine, si am constatat ca suna foarte bine si pe clean, desi in unele cazuri suna mai infundat, dar depinde de doza pe care canti si cat e deschis tonul din chitara. eu ti-as recomanda RGR320, sau daca mai poti pune 500 lei, jacksonul, ambele chitari ar merita :)

 

PS: dozele costa vreo 300 ron bucata, deci in total ajungi mai scump decat jacksonul... dar daca vrei sa alegi optiunea asta, poti sa montezi dozele si singur daca te pricepi cat de cat la electronice, sau daca ai pe cineva care se pricepe si poate sa te ajute

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

Geliraden: am vazut ca exista kit-uri de 2 doze.... si se poate iesi mai ieftin asa, cam 240 ron o doza....

 

Blackthorn: Da, si mie parca imi place un pic mai mult linia de la Ibanez.... desi seamana putin cu Jackson, diferentele nu sunt chiar asa mari la forma.

 

Iuf, pana la urma sunt 3 variante:

 

1. cea mai ieftina.... un RG370 sau 350.... si atat :) (sau doar cu o doza schimbata pe seymour duncan).

2. Jacksonul.... si atat.

3. sau... mai bine mai astept sa strang o suma de 3680 ron si imi iau Ibanez-ul rg2570e si ii pun doze seymour duncan! B)

Apoi vand DiMarzio/IBZ-urile si mai recuperez un pic din suma. ;)

 

eh,.... :)

 

Well, mersi inca o data tuturor, :) am sa trec pe la Muzica si Guitarshop sapt. viitoare si am sa vad ce impresie imi vor lasa chitarile si in realitate (daca le prind pe stoc), ca sa ma pot decide. :(

 

 

 

P.S. Aveti idee cam care ar fi durata de viata a unor doze? (DiMarzio/IBZ si Seymour Duncan...) Cam cat traiesc ele... pana sa necesite rebobinare, sau... schimbare completa

Edited by d24u
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

nu uita de RGR320, care are doze mai bune (designed by EMG) decat cele INF, de pe RG350 sau RG370, si e la acelasi pret, tot tremolo Edge 3, practic aceeasi chitara doar cu doze ceva mai bune :) (desi parca tot jacksonul ar parea mai fain, nu stiu ce sa zic ca si eu sunt tot in dilema asta, ori RGR320 ori jackson DK2M...)

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

dap..... pai cred ca tot ce imi mai ramane de facut este sa merg si sa le testez... sper sa reusesc asta candva sapt. viitoare.... si dupa ce le voi testa pe amandoua (sau pe amantrei :) ) am sa postez ce impresie mi-au lasat....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.