www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitech Bad Monkey & Grunge


Guest Valek
 Share

Recommended Posts

Digitech Bad Monkey effect pedal

 

-175 RON - guitarshop

 

-Este foarte rezistenta, facuta din metal, grea, nu cred ca ar pati nimic in caz de scapare. Vopseaua este de calitate superioara, nu va veni jos rapid, potentiometrele de calitate superioara, in general este un mini "tanc". De asemenea, are 3 iesiri, Input, Mixer, si Amp.

 

-Sunetul este acceptabil pentru o pedala de acest pret. Overdrive-ul are mai multe optiuni: Level, Low, High, Gain. Cant pe un strat, deci cu toate la maxim pe switchurile 2 si 4 nu am nici un fel de noise. Printre cele incercate (Behringer, Boss) am ales Digitech Bad Monkey, mi se pare cel mai bun sunet.

 

 

Parti Bune: Rezistenta, calitate superioara, sunet bun, pret acceptabil

Parti Rele: Volum prea mic (chiar si la maxim), trebuie egalate pedalele daca aveti stomp box.

 

Impresie generala: 8,5

 

 

 

 

 

Digitech Grunge

 

175 RON - guitarshop

 

-Nu am luat-o pentru mine, ci un prieten. Este foarte buna pentru muzica dura, dar mi se pare ca au cam exagerat cu efectul. La fel ca si la DBM.

 

-Sunetul... depinde de gusturi. Mie mi se pare foarte puternic grunge-ul ce domina tot. Am legat cu DBM si au scos un ton frumos.

 

Parti Bune: Calitate superioara, rezistent

Parti rele: Chiar si pe gain 0 sunetul are o distorsiune destul de puternica, si e putin cam digital (dar nu foarte)

 

Impresie Generala: 7,5

post-3544-1203595314_thumb.jpg

post-3544-1203595326_thumb.jpg

post-3544-1203595344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Parti Rele: Volum prea mic (chiar si la maxim), trebuie egalate pedalele daca aveti stomp box.

 

parerea mea volumul pedalei trebuie setat ca sa fie la nivelul cleanului(bypass) ex pe scena canti clean si cand ai nevoie de un mic overdrive sa nu se simta diferenta de volum prea mult sau foloseste o pedala de vol :)

 

am avut aceasta pedala si mi s-a parut chiar o achizitie buna dar stiluol care se canta cu ea este ceva mai avantat decat sunt eu si a trebuit sa o dau pt ca nu aveam ce sa dau bla bla bla alta poveste ceva imi spune ca o voi cumpara iar dar nu curand:Pbuna achizitie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Am si eu o maimutza... pt pretul ei (100 RON) a fost o adevarata revelatie pt mine si am luat-o la recomandarea unui prieten. Suna bine mai ales in fata altei pedale de drive (cazul meu, TC Electronics Vintage Tube Primer). O folosesc pe post de booster si de asemenea pentru a mari un pic nivelul distorsiunii. Nu baraie, nu caraie, pt ce cant eu e super ok.

 

O recomand cu placere celor care cauta alternative ieftine pentru un sunet decent.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest aurel18metal

am avut si eu ocazia sa cant pe o pedaluta deasta si parerea mea nu-i rea deloc :D si de la digitech mai e buna hot head

Link to comment
Share on other sites

Bună la ce? :)

Dacă tot ai dezgropat acest thread, poate e util să fac niște precizări:

  • Bad Monkey e bazat pe Tube Screamer.
  • Grunge și Death Metal sunt similare cu Metal Zone și nenumărate alte distorsiuni înrudite (Metal Muff, câteva de la Zoom, amPlug Metal etc.): mid boost -> Shredmaster -> tonestack.
  • Hot Head e bazată pe DS-1.

E tare amuzantă partea cu "e putin cam digital (dar nu foarte)". :facepalm:

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

  • Bad Monkey e bazată pe DS-1.

HotHead e bazat de DS-1.

 

 

Stiu ca e postat acum mult timp, daaaaaaaaaaaaaaar:

Parti rele: Chiar si pe gain 0 sunetul are o distorsiune destul de puternica, si e putin cam digital (dar nu foarte)

What? Ce "gain 0"? Vrei sa zici ca ai control de gain pe Digitech Grunge? Am invartit pedala aia pe toate partile, dar nu am dat de el. Probabil va trebui sa ma uit mai bine. Sau poate tu ai visat noaptea ca ai Digitech Grunge si cand te-ai trezit ai scris despre asta? Digitech Grunge, ca si DeathMetal, NU ARE CONTROL DE "DRIVE"/"GAIN"/"SATURATION" sau cum il mai botezati voi.

In continuare: What? Digital? Aaaaaaaaaaaahhhhhhhhh! Baiatu' are Digitech HotRod, nu Grunge. Grunge e analog si fara reglaj de gain. HotRod, ba, din ala digital si cu reglaj de gain.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.