www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stergerea Chitarii


crawlers
 Share

Recommended Posts

Guest Gica Gogu

Sunt de acord cu tricoul de bumbac (nici o aluzie la Bumbacelu nostru de pe forum :) ), dar nu si cu Pronto, care imbacseste lacul si cu timpul il si matuieste. La nitro nici nu se pune problema de Pronto, e cea mai sigura metoda de a strica o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Exista o multime de polishuri atat pt fretboard cat si pt finish-ul chitarii. Eu folosesc Dunlop 65 Formula pt finish, pe Thomann e vreo 5 euro si e recomandat de ESPguitars.com

 

Personal nu vad vreun sens in a risca cu Pronto sau alte polishuri de genu asta cand exista o droaie de alternative special concepute pentru un finish de chitara.

 

Care este cel mai bun material(carpa) pentru stergerea chitarii de amprente praf, dupa fiecare zi de studiu?

 

 

Eu asta folosesc si e perfect: aici

Link to comment
Share on other sites

asta pe chitara (nerecomandat pentru finish-uri mate)

post-201-1203623775_thumb.jpg

 

Pai asta folosesc si eu pt finish, cum adica nerecomandat pt finishuri ?

 

 

asta pe grif (nerecomandat pentru tastiera maple)

post-201-1203623781_thumb.jpg

 

Vezi ca lemon oilul e mai mult un solvent si prin urmare exista riscu sa usuce tastiera prea mult. Eu pt tastiera folosesc 01 si 02 Formula tot de la Dunlop.

 

si la ESP si la Gibson, same treatment
Edited by Vlad Negrea
Link to comment
Share on other sites

am scris nerecomandat pentru finish-uri mate, adica nelacuite

in privinta uleiului de lamaie discutiile sunt controversate si la cat de des il folosesc eu... e absolut ok, dupa mine e bun (si mai mult, gibosnelu e din 93 deci mai mult de atat n-are ce sa usuce, iar la esp abanosul ala e atat de lustruit, ca nici n-apuca sa intre in fibra)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Folosesc Pronto de peste 4 ani, si nu se vede absolut nici o urma pe chitarele mele, in afara celor normale de uzura.

Si eu folosesc pronto ptr chitarile mele probabil de cand s'a inventat. Carpe din bumbac (asta mai mult din atentie sa nu se zgarie lacul/finisajul si ptr ca oricum curata mai bine); chiar si ptr grif cand nu am solutii speciale si nu s'a intamplat nici pe draq cu lemnul/finisajul/lacul, etc; ba chiar curata jegul mai bine decat "solutiile speciale" (asta e parerea mea).Pentru grif am folosit destul de mult si apa cu sapun (ce credeti dragii mei ca acum 10-15 ani gaseam pe la noi "solutii speciale de curatat"?) Deci discutia asta sa nu'mi fie cu suparare, da' mi se pare cam "snob'ista"...

Link to comment
Share on other sites

Exista produse speciale atat pentru redat stralucirea chitarii cat si pentru curatat partile cromate. Eu folosesc pentru grif o solutie de la Fender (25 ron).

 

Nu cred ca este o discutie "snob'ista", doar ca noi nu suntem obisnuiti si cu acest aspect (intretinerea chitarii). No offence, dar nu cred ca exista multi oameni pe lumea asta care ar freca chitara cu sapun, iar cand ai o chitara de sute de euro sapunul iese din discutie, nu-ti permiti sa-ti bati joc de chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

sapunul desigur iese... dar curata bine :)

 

eu imi "ingrijesc" chitara cu pronto dupa care griff`ul il ung cu un strat extrem de subtire de ulei de masline.

 

e ... ok .. se poate si mai bine dar momentan asa o sa continui pana la fender sau gipson :) alea o sa aibe regim special .. o sa le fac camera speciala

Link to comment
Share on other sites

in primul rand nu stiu daca metoda e una conventionala.

iar dupa aplicare, eu las cateva minute, dupa care sterg din nou. ideea e sa lasi chitara curata. poti sa o tratezi cu ce vrei tu atata timp cat ea nu e afectata intr-un mod negativ; dar daca ramane curata si se duc oxizii acizii si toate chestiile daunatoare, atunci cred k ne-am implinit scopul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.