www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dunlop Sau Vox (wah)


Shreder_DT
 Share

Recommended Posts

Sunt identice, au aceeasi schema electronica, nu-s TRUE BYPASS, Vox-ul suna o idee mai inchis datorita angrenarii diferite a pot-ului pe cremaliera

TOTAL GRESIT

Dunlopul are un booster reglabil din Exterior,si NU are true Bypass,Voxul ARE true Bypass.

Schema o fi asemanatoare,dar datorita tolerantelor pieselor si mai ales a bobinei,2 pedale identice ca model nu suna la fel,darmite astea doua.Din pacate,trebuie sa le incerci ca sa vezi singur ce iti place mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Personal am incercat ambele variante simple (doar cu comutator on/off sub pedala) de la Dunlop si Vox. Vox ul cu are Q-ul NU prea acutit ceea ce-l face mai bun pentru cei care canta cu tonuri mai putin distorsionate. Moduleaza frecventele mai "bland". Crybaby e ceva mai incisiv deci , moduleaza frecventele mai evident si e mai potrivit pe tonurile distorsionate. Asta fara a argumenta cu termeni tehnici. Le-am testat live pe amandoua...insa cu procesor (efectul fiind cuplat in bucla).

Link to comment
Share on other sites

TOTAL GRESIT este o exprimare deranjanta si ar trebui s-o folositi cu precautie ; n-ar fi rau sa fiti OBIECTIV in a accepta ca mai sunt si altii cu lunga experienta de scena, si in scule, electronica muzicala aplicata (discipol Suru, Cojocaru). Dunlop cu booster reglabil in ext. e un model optional, un simplu reglaj de VOLUM exterior nu imbunatateste cu nimic calitatea WAH-ului; Dunlop are la intrare un buffer cu Darlington MPS a-13 care reduce la minim efectele nedorite ale semi- bypass-ului, Vox nu are nici macar atit, nici DPDT switch; inductanta (bobina) poate varia in limite LARGI iar efectul este insesizabil, restul este HYPE, tolerantele celorlalte componente sint INERENTE, la magazin nu-ti da nimeni 10 WAH-uri sa le probezi pt. a-l achizitiona pe cel ce suna ca al lui....Hendrix. Repet: Vox are plaja superioara de frecveta INTENTIONAT redusa iar Dunlop mai larga exceptind modelul HENDRIX care are TOT spectrul de lucru al filtrului mai coborit, si suna complet DIFERIT !

Pt.electonistii instrumentisi cu experienta si DOCUMENTATI sint cunoscute metodele de a modifica, elabora un WAH ordinar sa se apropie mult de un Hendrix sound, dar asta COSTA iar in Romania oamenii nu dau bani pe asa ceva; nu doresc nicicum sa am ULTIMUL CUVINT, eu NU tratez pe nimeni DE SUS si daca pot, ajut cu o sugestie pe oricine, nu mai construiesc...statii si efecte ca NU MERITA, 30 de ani de asa ceva, niste ani pe-afara in care am probat tot, m-au ajutat totusi sa inteleg multe lucruri si inca sint multe de invatat. -Succes !

Q mare la sound distorsionat suna artificial, sintetic; Q mic suna BINE, natural, vocal si pe CLEAN si pe Dist, se pozitioneaza INAINTEA distorsului; Dunlop 535 Q are reglaj extern de Q, permanent trebuie ajustat functie de ce se doreste (este enervant ca de la o piesa la alta sa 'butonezi')

 

Stimate domn

in primul rand vreau sa imi cer scuze daca exprimarea mea v-a deranjat,nu am intentionat sa va ofensez.Pe viitor voi fi mai atent.Cu toate acestea,oricat de obiectiv as fi,in cazul de fata,intre aceste 2 pedale,situatia este exact asa cum am expus-o mai sus.Dunlop Mr Crybaby are un booster de 16 db,care face o diferenta majora de sunet,impreuna cu bufferul de la intrare .Daca inseram o pedala de boost intr-un lant,vom vedea ca aceasta afecteaza sunetul destul de serios.E acelasi lucru daca Dunlop a bagat boosterul IN pedala,nu?Cat despre cealalta pedala,Voxul Clyde Mc Coy,pot sa va spun ca nu are nici boost,nici buffer,dar ARE DPDT switch,am desfacut-o chiar acum,ca sa fiu sigur.Cat despre tolerantele inerente si incercatul de pedale,pot sa va dau mai mute exemple,dar am sa va dau doar 2,si anume:1.In anii 90 am avut magazin in Budapesta si vindeam si CryBaby.Ele veneau pe atunci in cutii de 12 bucati (nu stiu acum),si de cele mai multe ori clientii incercau toate cele 12 sau cate mai ramaneau in cutie.Cand numarul lor se reducea la 2-3,nu mai vindeam niciuna pana cand nu desfaceam o alta cutie,fiindca oamenii aveau nevoie sa incerce mai multe.Si DA,era diferenta destu de mare intre ele.

2.Acum cateva luni bune,trecand eu pe la Muzica,la standul MC Music,gasesc acolo doi domni( dintre care unul este membru pe acest forum )inconjurati de o puzderie de Voxuri,facand teste de sunet cu cate o singura nota sau cu un simplu mute,si minunandu-se ce diferenta este intre ele.

ASA CA SE POATE

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu sunt curios ce parere au altii despre TriWah, eu am unul, si imi place mult. BTW, desi nu scrie pe el, dar are true-bypass, adica scot bateria si alimentarea si pe bypass tot merge :). A, si cand il folosesc pe setarea normal, suna frumos pe clean, dar pe bypass suna mai gritty, s-ar putea ca si asta sa aiba boost? So, a incercat cineva mai experimentat asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Daca functioneaza bypassul cind e scoasa bateria nu inseamna ca are true bypass. inseamna doar ca circuitul de switching este mecanic si nu electronic (cum e la boss spre exemplu) True bypass inseamna switch DPDT, care comuta in acelasi timp si intrarea si iesirea efectului. Un efect cu switch mecanic, dar fara true bypass, are intrarea legata tot timpul la inputul efectului, si comuta doar iesirea. Astfel doza de chitara e tot timpul incarcata de impedanta de intrare a efectului.

Link to comment
Share on other sites

Robert, Tri-Wah n-are true bypass. Asa cum bine a zis Dragos, cand ii pe bypass, intrarea ii legata la efect printr-un buffer. Intrerupatorul ii unul foarte ciudat(vezi img.).

post-321-1203374310_thumb.jpg

Sper sa nu fiu offtopic, sper sa-l ajute(cat de cat) pe Alex in alegerea unui Wah(chiar daca el intreba de Dunlop si Vox) :)

 

 

p.s. chiar n-a probat nimeni Tri-Wah, Dunlop si Vox ca sa ne faca o comparatie?

 

 

 

L.E. n-are nimeni schema electronica de la Rocktron Tri-Wah?

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.