www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[How To] Cum sa acordam chitara


Cosu
 Share

Recommended Posts

Am un Reghin vechi de prin 1970 cred.. dar i-am pus corzi noi !! :)

Si oricum ii distanta dintre corzi si grif mai mare cred decat normal, dar nustiu daca afecteaza atat.. cred ca nu stiu eu s-o acordez.. ma tot chinui cu programele alea de acordat.. am citit acum si o sa incerc maine sa o acordez exact.. mi-am luat un tuner care iti arata exact frecventele in Hz.. nustiu..

 

Ce arata ? haha , buna chestie si ce faci cu acel tuner ?

 

Chitara se acordeaza relativ cu flagioleti ca sa auzi mai bine.Nu ai un prieten sdau un profesor chitarist? cara sa-ti explice si sa-ti arate si practic , trebuie sa fie pe forum si explicat mai pe larg ...mai cauta..

 

Este descrisa si treaba cu timbru , inaltime ton etc ...pune-te si citeste...

Link to comment
Share on other sites

Ce arata ? haha , buna chestie si ce faci cu acel tuner ?

 

Chitara se acordeaza relativ cu flagioleti ca sa auzi mai bine.Nu ai un prieten sdau un profesor chitarist? cara sa-ti explice si sa-ti arate si practic , trebuie sa fie pe forum si explicat mai pe larg ...mai cauta..

 

Este descrisa si treaba cu timbru , inaltime ton etc ...pune-te si citeste...

 

Ziceam de programul ala de tuner ca iti arata frecventele in Hz a sunetelor produse de guitara la microfon si se compara cu frecventele normale la care sunt notele.... dar ziceam ca ii cam irelevant, nu te prea poti baza pe el, caci microfonul ii destul de prost, care il am eu, ii normal pentru voice chat ma gandesc...

 

EDIT: am scris un cuv. gresit

Edited by ghostchrist/ss
Link to comment
Share on other sites

Exista un tuner relaitv ieftin care merge cu baterie mica (tip modeda) cu afisaj LCD si care se prinde cu o mica menghina de headstock.

Preia vibratia direct din lemn. Poti sa acordezi si in tren si acustica si electrica, nu-ti trebuie cablu si este cat o cutie de chibrituri.

Cauta pe musiciansfriends.com.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindm
Acordajul standard este E2 A2 D3 G3 B3 E4.

 

 

Eu nu mai inteleg, eu am acordat acustica cu aptuner coarda e(mi subtire) dupa care am mers pe metoda:Coarda SI (2) - Apasam in pozitia 5 (tastiera 5) cu ajutorul degetului mijlociu 2 de la mana stanga pe coarda SI . Cu degetul mare de la mana dreapta ciupim coarda MI (1) (libera, fara sa apasam in vreo pozitie). Memoram sunetul. Apoi imediat ciupim coarda SI (care este dinainte apasata cum am spus) tot cu degetul mare de la mana dreapta. Reglam cu ajutorul cheii coarda SI pana cand suna la unison cu prima, obtinand sunetul MI. Efectuam aceasta operatiune de cate ori este nevoie.

 

Coarda Sol (3) - Apasati cu indexul pe coarda 3 in pozitia 4 . Cu degetul mare de la mana dreapta lovim coarda SI (2) (libera). Memoram sunetul. Apoi imediat lovim coarda 3 care deja este apasata. Reglam cu ajutorul cheii coarda Sol pana cand suna la unison cu coarda SI (2).

 

Coarda RE (4) - Apasati cu indexul coarda 4 in pozitia 5. Loviti coarda Sol (3) libera. Memorati sunetul. Apoi imediat loviti coarda 4. Reglam cu ajutorul cheii coarda Re (4) pana cand suna la unison cu coarda Sol (3).

 

Coarda LA (5) - Apasati cu indexul coarda 5 in pozitia 5. Loviti coarda RE (4) libera. Memorati sunetul. Apoi imediat loviti coarda 5. Reglam cu ajutorul cheii coarda LA (5) pana cand suna la unison cu coarda REl (4).

 

Coarda MI (6) - Apasati cu indexul coarda 6 in pozitia 5. Loviti coarda LA (5) libera. Memorati sunetul. Apoi imediat loviti coarda 6. Reglam cu ajutorul cheii coarda MI (6) pana cand suna la unison cu coarda LA (5).

 

Asa, acum vad ca "acordajul standard este E2 A2 D3 G3 B3 E4", va rog daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu mai inteleg, eu am acordat acustica cu aptuner coarda e(mi subtire) dupa care am mers pe metoda:Coarda SI (2) - Apasam in pozitia 5 (tastiera 5) cu ajutorul degetului mijlociu 2 de la mana stanga pe coarda SI . Cu degetul mare de la mana dreapta ciupim coarda MI (1) (libera, fara sa apasam in vreo pozitie). Memoram sunetul. Apoi imediat ciupim coarda SI (care este dinainte apasata cum am spus) tot cu degetul mare de la mana dreapta. Reglam cu ajutorul cheii coarda SI pana cand suna la unison cu prima, obtinand sunetul MI. Efectuam aceasta operatiune de cate ori este nevoie.

 

Coarda Sol (3) - Apasati cu indexul pe coarda 3 in pozitia 4 . Cu degetul mare de la mana dreapta lovim coarda SI (2) (libera). Memoram sunetul. Apoi imediat lovim coarda 3 care deja este apasata. Reglam cu ajutorul cheii coarda Sol pana cand suna la unison cu coarda SI (2).

 

Coarda RE (4) - Apasati cu indexul coarda 4 in pozitia 5. Loviti coarda Sol (3) libera. Memorati sunetul. Apoi imediat loviti coarda 4. Reglam cu ajutorul cheii coarda Re (4) pana cand suna la unison cu coarda Sol (3).

 

Coarda LA (5) - Apasati cu indexul coarda 5 in pozitia 5. Loviti coarda RE (4) libera. Memorati sunetul. Apoi imediat loviti coarda 5. Reglam cu ajutorul cheii coarda LA (5) pana cand suna la unison cu coarda REl (4).

 

Coarda MI (6) - Apasati cu indexul coarda 6 in pozitia 5. Loviti coarda LA (5) libera. Memorati sunetul. Apoi imediat loviti coarda 6. Reglam cu ajutorul cheii coarda MI (6) pana cand suna la unison cu coarda LA (5).

 

Asa, acum vad ca "acordajul standard este E2 A2 D3 G3 B3 E4", va rog daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine.

 

Este buna metoda ta de acordaj insa trebuie sa o reiei de cel putin 3 ori de la capat. Explicatia este ca, atunci cand acordezi celelalte corzi, tensiunea mecanica se schimba (creste) si prima coarda acordata "mi subtire" se va "lasa" ceva mai jos.

 

Cu notatia E2 A2 D3 G3 B3 E4 explicatia este urmatoarea:

"Do central" sau Do4 sau C4 este nota do © de pe coarda libera Si.

Litera iti arata nota si cifra iti arata "ocatava" pe o claviatura standard de pian de concert.

C4 = nota Do in octava nr.4 (de la stanga spre dreapta, sau de jos in sus)

E2 - coarda 6 (Mi "gros") - Mi in octava 2

A2 - coarda 5 - La in octava 2

... etc

 

Exista Tunere electronice (sau software) care iti indica si nota si octava de aceea este utila si aceasta informatie.

Link to comment
Share on other sites

miam cumparat azi un mic k sa imi acordez chitara,dar nu merge..stie cineva de ce?deci nu merge nici cand dau record sound...

Link to comment
Share on other sites

sunt tunere de cumparat? niste cutiute negre cu ecran, ca pentru toti prostii (asa mi le imaginez)?? imi cer scuze, am vazut ca tot

s-a vorbit aici despre niste tunere dar nu inteleg nimic. unul spune ceva, altul altceva, unul da in cap, altu` lanseaza rosii... :)

 

daca sunt, as vrea si eu unul ca sa-mi acordez chitara cand nu sunt acasa (sunt incepatoare si dupa ureche e cam nasol). ma mai descurc sa acordez cu nothing else matters si restu` corzilor cu tasta 5, dar nu tot timpu` nimeresc bine.

 

ar trebui sa dau un anunt la vanzari/cumparari? ... cat costa unul? :)

e bine? sau nu prea?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Rezon, cam asa arata. Ai aicea o poza...si, pentru pret, am vazut ca vinde cineva unul aici, pe forum (modelul e similar celui din poza); poti sa vezi detalii aici. Se gasesc pe la toate magazinele specializate...in Bucuresti, cel putin; la Braila, la Muzica, n-aveau ultima oara cand am fost.

 

Acuma, e plin entrenetu' de aplicatii gen tuner pentru toate calculatoarele pamantului, dar inteleg ca matale vrei ceva pentru cand nu esti acasa.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Pentru utilizatorii de smartphone (telefoanele alea cu windows) este soft de acrodat foarte precis, din pacate e shareware si se opreste automat dupa 60 sec, da deh nu ii problema, te obisnuiesti sa acordezi repede :).

Take a look here.

Este si varianta pentru PocketPC aici.

Care aveti astfel de dispozitive luati-va programul ca e foarte util... poti sa iti reglezi si intonatia foarte exact cu el, il am de cand mi-a cazut prima chitara in mana si nu m-a dezamagit.

Link to comment
Share on other sites

mestere, am clasica si patesc asa dupa fiecare schimb de corzi

asigura-te ca ai infasurat bine corzile si la cheite si la cordar (vezi ca la cordar este o modalitate speciala de prindere)

si dupa ce le-ai montat intinde-le bine si lasa-le asa o noapte , apoi incearca s-o acordezi

mie mi se dezacorda intr-un mod ciudat, in loc sa scada tonul cum era normal in cazul dezacordarii, mie imi crestea tonul

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest vanu

am dori sa stiu alte moduri de acordare a unei chitarii cu 12 corzi in octava sau in terta ..sau altfel

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest emetal

Cum folosesc AP - tunerul ca nu inteleg deloc? Explicati-mi va rog pas cu pas, abia mi-am luat prima electrica.

 

 

Daca incep cu coarda MI subtire tre sa apas E5 si sa sune LA ca la telefon, am inteles bine? Dar daca vreau sa acordez coarda Mi groasa intai cum fac?

Edited by emetal
Link to comment
Share on other sites

Cum folosesc AP - tunerul ca nu inteleg deloc? Explicati-mi va rog pas cu pas, abia mi-am luat prima electrica.

Daca incep cu coarda MI subtire tre sa apas E5 si sa sune LA ca la telefon, am inteles bine? Dar daca vreau sa acordez coarda Mi groasa intai cum fac?

Trebuie doar sa lovesti corzile libere, cu AP Tuner, si ai vazut ca ai in dreapta o coloana unde sunt trecute notele in ordinea asta de sus in jos: E4(mi subtire) B3 G3 D3 A2 E2(mi gros).

Cand lovesti coarda libera iti va arata acolo o linie, coarda pe care ai lovit-o, de exemplu daca lovesti coarda E2, linia va fi la E2, iar in stanga, vei putea acorda perfect astfel incat valoarea la Cents sa fie 0.

Link to comment
Share on other sites

Guest emetal
Trebuie doar sa lovesti corzile libere, cu AP Tuner, si ai vazut ca ai in dreapta o coloana unde sunt trecute notele in ordinea asta de sus in jos: E4(mi subtire) B3 G3 D3 A2 E2(mi gros).

Cand lovesti coarda libera iti va arata acolo o linie, coarda pe care ai lovit-o, de exemplu daca lovesti coarda E2, linia va fi la E2, iar in stanga, vei putea acorda perfect astfel incat valoarea la Cents sa fie 0.

 

 

Trebuie sa lovesc corzile fara sa tin pe vreo tasta in stanga, sper ca am inteles bine. Dar de ce se numeste E4, B3, G3 etc.(Ma refer la cifre) ? Tot am probleme, valoarea la Cents se modifica in functie de cat de tare lovesc coarda, si nu stiu cat de tare trebuie. Ba chiar uneori deschid AP Tuner si nu se misca deloc la Cents. Am incercat si tunerul de la Guitar Rig 2, si ala se misca total haotic, nu stiu cum trebuie sa ma uit. Off....cum fac? :)

Edited by emetal
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa lovesc corzile fara sa tin pe vreo tasta in stanga, sper ca am inteles bine. Dar de ce se numeste E4, B3, G3 etc.(Ma refer la cifre) ? Tot am probleme, valoarea la Cents se modifica in functie de cat de tare lovesc coarda, si nu stiu cat de tare trebuie. Ba chiar uneori deschid AP Tuner si nu se misca deloc la Cents. Am incercat si tunerul de la Guitar Rig 2, si ala se misca total haotic, nu stiu cum trebuie sa ma uit. Off....cum fac? :)

 

cifrele se refera la octave...

cat despre valoare de la Cents, nu ar trebui sa oscileze prea mult, poate oscila din cauza ca lovesti mai tare sau mai incet, dar nu mult, la mine asa face, asa ca nustiu, se poate sa fie microfonul, regleaza-i volumul, da-l mai tare daca nu se schimba deloc valorile de la cents, si asigura-te ca este liniste in incaperea unde acordezi.

Link to comment
Share on other sites

@emetal: din cate imi dau seama problema ta e legata de zgomot prea mare/semnal prea mic.

Nu ne-ai spus daca acordezi o acustica cu microfon sau o electrica. Daca e acustica vezi sa fie liniste si microfonul cat mai apropiat de soundhole. Daca e electrica (mai ales cu single coils/humbuckere timide), bag-o mai intai printr-un preamplificator, apoi in placa de sunet.

 

Apropos, sunt preampuri stereo la General Systems (10 lei).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.