www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[How To] Cum sa acordam chitara


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest molioa

Pai iti trebuie macar un reper, daca nu ai auz absolut. Un ton de telefon, un diapazon, etc.

Dupa aia poti sa acordezi dupa ureche linistit, daca ai auzul fin.

 

Va salut! acuma mi-am facut cont aici, si...sincer, ma cam minunez la ce citesc. Adica, cum iti trebuie "auz absolut" sau un "reper" sa acordezi chitara dupa ureche?! :confused:

Pai daca n`ai auz muzical si nu ti-s intiparite pe memorie notele muzicale, nu te apuci de muzica frate!

Mai citeam ca unii, nu simt tonalitatea unei note muzicale, in octave diferite! Daca nu auzi notele, ce vei canta? A, prima data trebuie sa si inveti teoria muzicala, minimala.

Eu cand am invatat sa cant la chitara, nu existau claculatoare , d`apoi softuri pentru acordat chitara! Cantam in trupa, la un bal, o noapte intreaga, chitara trebuia acordata destul de des, si totul se face rapid, dupa ureche. Ce draq e aia, acordaj dupa soft?! Mai frate, ce-ti e cu softurile astea, sau bagat peste tot.

Link to comment
Share on other sites

...sincer, ma cam minunez la ce citesc. Adica, cum iti trebuie "auz absolut" sau un "reper" sa acordezi chitara dupa ureche?! :confused:

Pai daca n`ai auz muzical si nu ti-s intiparite pe memorie notele muzicale, nu te apuci de muzica frate!

 

De auzit, le-aude toată lumea ! Şmenozeala e să le şi recunoşti ... Mă-ndoiesc c-ai fost în stare să le cunoşti, respectiv să acordezi o chitară, înainte de-a te apuca de muzică. Asta într-adevăr ar fi fost o minune minunată, de care să te minunezi... :)

 

 

Diapazonul la ce foloseste? La facut cartofi prajiti?

 

Phiii ! Deci diapazon... Io o fo' musai să-i ascut vârfurile, că nu reuşeam să-nfig micii în el... :P

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

De auzit, le-aude toată lumea ! Şmenozeala e să le şi recunoşti ... Mă-ndoiesc c-ai fost ĂŽn stare să le cunoşti, respectiv să acordezi o chitară, ĂŽnainte de-a te apuca de muzică. Asta ĂŽntr-adevăr ar fi fost o minune minunată, de care să te minunezi... :) Phiii ! Deci diapazon... Io o fo' musai să-i ascut vârfurile, că nu reuşeam să-nfig micii ĂŽn el... :P .

Prea tare asta...! :yay:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest molioa

Bon. Daca n-ai un reper cum pana mea te acordezi? Dupa ce? Dupa ciripitul pasarelor sau dupa piuitul alarmelor auto?

Diapazonul la ce foloseste? La facut cartofi prajiti?

 

:rgcrules:

Dute ma chitarist si te arunca in apa! Daca nu cunosti si nu auzi si in vis, gama do major, atunci ce pana mea faci daca iti pun o partitura in bot, ca habar-n`ai ce`s alea.

Auzi la el...diapazon, pe o scena intr-un concert :death:

Pai daca toata ziua canti note, si nu-ti intra sunetul in cap, inseamna ca esti retardat sau afon...sau amandou!

 

De auzit, le-aude toată lumea ! Şmenozeala e să le şi recunoşti ... Mă-ndoiesc c-ai fost în stare să le cunoşti, respectiv să acordezi o chitară, înainte de-a te apuca de muzică. Asta într-adevăr ar fi fost o minune minunată, de care să te minunezi... :)

 

 

 

 

Phiii ! Deci diapazon... Io o fo' musai să-i ascut vârfurile, că nu reuşeam să-nfig micii în el... :P

 

 

.

De auzit, le-aude toată lumea ! Şmenozeala e să le şi recunoşti ... Mă-ndoiesc c-ai fost în stare să le cunoşti, respectiv să acordezi o chitară, înainte de-a te apuca de muzică. Asta într-adevăr ar fi fost o minune minunată, de care să te minunezi... :)

 

 

 

 

Phiii ! Deci diapazon... Io o fo' musai să-i ascut vârfurile, că nu reuşeam să-nfig micii în el... :P

 

 

.

 

 

..de auzit le aude toata lumea, dar putini le cunosc, dar ei vreau totusi sa fie muzicanti!

 

Pai prima data, mergi la scoala, sau macar frecventezi orele de muzica, inveti notele, s`apoi te apuci de muzica.

Atfel, vei canta ca pe maidan. Si vei fi un maidanez.

Link to comment
Share on other sites

 

Pai daca toata ziua canti note, si nu-ti intra sunetul in cap, inseamna ca esti retardat sau afon...sau amandou!

 

D-apăi şi câinele lu' vecinu' latră de vreo 4 ani într-una, da' sa mor dacă pricep ce zice...

 

Asta a fost şi ideea : tre' sa înveţi notele ca să le ştii de reper când acordezi instrumentul...

 

Eşti cam agresiv, amice !... Numa' uşurel !

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

molioa, să înțeleg că tu ai auz absolut și susții că toți muzicienii trebuie să-l aibă?

Daca nu cunosti si nu auzi si in vis, gama do major, atunci ce pana mea faci daca iti pun o partitura in bot, ca habar-n`ai ce`s alea.

O gamă e o serie de relații, nu de valori absolute. Întrebarea era cum coordonezi aceste relații în lipsa unui reper. N-ai oferit un răspuns, deși presupun că ai rămas cu impresia asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

D-apăi şi câinele lu' vecinu' latră de vreo 4 ani într-una, da' sa mor dacă pricep ce zice...

 

Asta a fost şi ideea : tre' sa înveţi notele ca să le ştii de reper când acordezi instrumentul...

 

Eşti cam agresiv, amice !... Numa' uşurel !

 

 

.

 

Vai ma ramurel , intr-o zi , o sa ma uit peste toate postarile tale , si o sa fac o carte de glume :):D

Link to comment
Share on other sites

Dute ma chitarist si te arunca in apa! Daca nu cunosti si nu auzi si in vis, gama do major, atunci ce pana mea faci daca iti pun o partitura in bot, ca habar-n`ai ce`s alea.

Auzi la el...diapazon, pe o scena intr-un concert :death:

Pai daca toata ziua canti note, si nu-ti intra sunetul in cap, inseamna ca esti retardat sau afon...sau amandou!

Lasă, bre, tu să fii sănătos! Și să mă inviți și pe mine la un concert de-al tău. :respect:

Link to comment
Share on other sites

Dute ma chitarist si te arunca in apa! Daca nu cunosti si nu auzi si in vis, gama do major, atunci ce pana mea faci daca iti pun o partitura in bot, ca habar-n`ai ce`s alea.

Auzi la el...diapazon, pe o scena intr-un concert :death:

Pai daca toata ziua canti note, si nu-ti intra sunetul in cap, inseamna ca esti retardat sau afon...sau amandou!

 

 

 

 

..de auzit le aude toata lumea, dar putini le cunosc, dar ei vreau totusi sa fie muzicanti!

 

Pai prima data, mergi la scoala, sau macar frecventezi orele de muzica, inveti notele, s`apoi te apuci de muzica.

Atfel, vei canta ca pe maidan. Si vei fi un maidanez.

bossule mare, tu ai fost vrodata la vro ora de teorie muzicala? ai facut vrodata un dicteu ?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...
Guest pal.elena

mie personal mi se pare grelut s ao acordez singura dupa ureche, cel putin acum la inceput. Am avut surpriza de vreo 2 ori sa ma duc cu ea "acordata" printre oameni care se pricep la chitari si mi0au aratat ei cum ar trebui sa sune. Deci sfatul meu pentru incepatori este sa tina prin preajma unu' mai invatat ca ei:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dar cine te forteaza sa o acordezi dupa ureche? Foloseste ApTuner sau un tuner de 25 lei din magazin si ai scapat de problema. Cat tine de cei care se pricep la chitari am un dubiu. Tu o acordezi pe tuner (acum presupunand ca ai si o chitara decenta, la care tine acordajul) apoi vine un "mesereaş" caruia nu ii pare lui ca suna tatademata asa ca mai intoarce el de cheia tristetii sa arate el lumii cat de tare e cand acordeaza fara tuner. Deci sfatul meu pentru incepatori este sa isi ia un tuner, nu e un capat de lume (dar mai cautati, acest model eu l-am laut cu 25 lei).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Fiindcă mai toată lumea are un smartphone în ziua de azi, puteţi folosi următoarele:

Android

Tuner-gStrings: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.cohortor.gstrings&hl=en

PitchLab Guitar Tuner: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.symbolic.pitchlab&hl=en

 

iOS

Guitar Tuna: https://itunes.apple.com/us/app/guitar-tuna-ultimate-free/id527588389?mt=8

Guitar Tuner: http://www.guitar-tuner-app.com/#

 

Symbian

Chromatic tuner: http://hqh.unlink.org/s60/index.php?p=download

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare :cum acordez o chitara 1/2 down ?

 

Ca sa si intelegi cum sta treaba am sa incerc sa-ti explic in doua vorbe desi ar trebui exemplificat grafic ca sa fie mai clar. Acordajul standard este E A D G B E.

 

1/2 down inseamna un semiton mai jos. Intervalele dintre note sunt de un ton, mai putin intre E - F si B - C unde sunt de un semiton. Astea trebuie luate ca atare, nu se negociaza :)

In notatia conventionala vei intalni semnul '#' (diez) care urca un semiton si 'b' (bemol) care coboara un semiton.

Respeciv, daca iei drept referinta nota D si vrei sa urci un semiton vei obtine D# iar daca vrei sa cobori un semiton vei obtine Db.

Intre C si D de exemplu intervalul este de un ton. Astfel C# este acelasi lucru cu Db (daca urci un semiton de la C sau cobori un semiton de la D tot acolo de intalnesti, adica la mijloc pentru ca semiton+semiton=ton).

Pe de alta parte, daca urci un semiton de la E, nu vei obtine E# ci F, pentru ca tocmai stabiliram ca intre E si F ai un semiton, nu un ton.

 

Revenind la 1/2 down, daca cobori un semiton de la acordajul standard E A D G B E vei obtine D# G# C# F# A# D# sau Eb Ab Db Gb Bb Eb. E practic acelasi lucru, depinde cum vrei s-o iei sau ce-ti arata acordorul.

 

Poate pare complicat in teorie dar daca vei lua un pix si-o hartie vei vedea ca e simplu.

 

Edit: Am presupus ca stii corespondenta intre notatii respectiv ca C D E F G A B C se traduce cu Do Re Mi Fa Sol La Si Do

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

molioa: Imi permit sa nu fiu de accord cu tine chiar daca eu sunt incepator la chitara.

 

Fie multimea oamenilor.

Unii oameni au auz perfect, altii NU au.

Unii oameni sunt chitaristi.

=> Unii chitaristi NU au auz perfect.

 

Auzul perfect se poate si invata/perfecta, dar nu toata lumea e interesata, findca e un process ingrozitor de plictisitor si time-consuming.

 

Chitaristii au AUZ RELATIV. Fara asta, chiar nu a ce sa caute in bransa. Adica aud intr-o melodie de exemplu acordurile: G C D, dar nu ca G C D ci ca si 1-4-5 din gama majora. Important in cantatul la chitara e auzul relativ. Dupa ce ai auzit progresia respectiva , sau bucati din gama x sau y, incepi si bagi pe chitara ca sa vezi CE Gama e.

 

As spune ca foarte putini chitaristi chiar si profesionisti stapanesc 100% auzul perfect.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 month later...

Un clip foarte OK care-ți explică în ce fel poți să îmbunătățești stabilitatea acordajului pe un Squier / Fender cu Trem cu o investiție minimă (arcuri și cam atât). Are legătură și cu felul în care string-uiești chitara. Mie mi s-a părut de bun simț, mai ales pentru cineva pe buget care totuși vrea să se bucure de tremolo mai mult de 15 secunde :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 7/31/2014 at 11:04, ratza_sb said:

Fiindcă mai toată lumea are un smartphone în ziua de azi, puteţi folosi următoarele:

Android

Tuner-gStrings: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.cohortor.gstrings&hl=en

PitchLab Guitar Tuner: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.symbolic.pitchlab&hl=en

 

Pot spune ca am folosit gStrings, dupa ce am cercetat inainte pe YouTube. E ok, daca stai acasa si e liniste.

Singurul dezavantaj (pe langa reclame, daca nu iei apk-ul full) este ca nu este rapid, si mi s-a intamplat in mod repetat sa nu vada ultima nota. In plus, telefonul trebuie sa fie foarte aproape de corzi (am chitara electrica) ca sa poata auzi nota.

Pentru electrica, cea mai buna varianta consider ca este un tuner digital (fara reclama) gen Korg Ga-40. L-am gasit cu 75 ron, transport inclus.

Calculatorul nu il poti lua cu tine daca ai drumuri (oricat de buna e aplicatia), iar aplicatiile de pe android nu functioneaza in medii cu zgomot.

On 7/30/2014 at 15:17, Airhead said:

Exact de aici am luat si eu GA-40, cu 55ron+transport 20 = 75.

Vad ca acum e la 80 ron+transport 20 = 100...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.