www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[How To] Cum sa acordam chitara


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Joey Alexander

Am luat si eu chitara si dau de forumul actesta. Toate bune si frumoasa, ma pun la punct cu elementele chitarii, etc. Acum si partea proatsa. la acordare coarda G s-a rupt. Am acordat cu metoda spusa si aici si pe siteul http://www.guitarlessonworld.com/lessons/index.htm

Acum nush ce sa zic.... Nu am umblat deloc pe la corzi, le-am lasat asa cu mi-au venit din magazin. Griful e drept si alte alea....

Acum ce-o fost o fost dar intrebarea mea, astia pe la magazine specializate fac si acordarea si montajul corzilor? Pentru ca, marturisesc, eu habar n-am cu ce se mananca. Multam

Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu chitara si dau de forumul actesta. Toate bune si frumoasa, ma pun la punct cu elementele chitarii, etc. Acum si partea proatsa. la acordare coarda G s-a rupt. Am acordat cu metoda spusa si aici si pe siteul http://www.guitarlessonworld.com/lessons/index.htm

Acum nush ce sa zic.... Nu am umblat deloc pe la corzi, le-am lasat asa cu mi-au venit din magazin. Griful e drept si alte alea....

Acum ce-o fost o fost dar intrebarea mea, astia pe la magazine specializate fac si acordarea si montajul corzilor? Pentru ca, marturisesc, eu habar n-am cu ce se mananca. Multam

 

Doar daca ii rogi frumos :), daca nu niste prieteni de-ai tai sa iti arate cum sa pui corzile, si sa te ajute la acordaj :)

Spor la invatat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Joey Alexander
Doar daca ii rogi frumos :) , daca nu niste prieteni de-ai tai sa iti arate cum sa pui corzile, si sa te ajute la acordaj :)

Spor la invatat :D

 

Deci merge...le dau si-un pol de-o bere si gata! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest blackpain

si cum folosesc aptuner? adica ce ar trebui sa-mi arate cand pun microfonu langa chitara, ca sa stiu ca acea coarda e bine acordata? multam fain :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest Monk90222
Gothic Fighter] [/b] Inainte sa mi se strice microfonul(3 sapt.) foloseam AP-Tuner. Acum acordez dupa ureche sau cu Guitar Pro.

Recomand Ap Tuner.

cu guitar pro iti poti acorda de ex chitara si in D, C, G...etc. -Tune?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu cred ca cel mai bun mod de a acorda o chitara este de a auzi o coarda separat(acordata) si dupaia tu sa iti acordezi coarda ta FOLOSIND URECHEA; daca bagi microfonul in chitara si o acordezi folosind un program urmarind doar o liniuta(FOLOSIND OCHIUL), sa se potriveasca intr-un loc, nu ii dai atata atentie.De aceea eu folosesc

 

http://www.howtotuneaguitar.org/ foarte bun pentru incepatori

 

Aici sunt foarte multe acordaje pentru 4 tipuri de chitari: electric clean, electric distorsion, acoustic steel strings si classical acoustic.

Sper c-am fost de ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Raluca Armeanu

Hello guys ! :)

 

Mi-am luat de curand ( ieri de fapt ) o chitara , pt a-mi satisface o antica dorinta :) . Asa ca m-am dus frumusel la magazin , nestiind clar diferenta dintre una clasica si una acustica , si m-am lasat pe mana vanzatorului care mi-a recomandat-o pe cea acustica , explicandu-mi avantajele si dezavantajele . Pentru ca eu vreau sa cant toate genurile de muzica, m-am gandit ca nu are rost sa-mi iau una " rece " pentru a o schimba peste putin timp , si asa am ales un Hohner . Ideea este ca l-am rugat pe vanzator sa mi-o acordeze , iar acasa , dupa ce am aplicat regula cu fred-ul 5 si 4 ( pt a acorda-o pe B ) , am zapacit-o . Fiindca am invatat acordurile G, C si D , am incercat prima strofa din Pheonix - Vremuri , speriandu-ma , insa , de rezultat . Desigur , imi lua timp de gandire pentru a realiza urmatorul acord , dar suna destul de rau. Astazi am mai fatait-o si suna mai normal , cat de cat , dar tot ma zgarie pe ureche . Am comparat acordajul meu cu cel de pe http://www.looknlearn.com.au/tuner.php si am avut surpriza sa sune , aproximativ , la fel . Dar eu tot nu sunt multumita de sunetele pe care le scoate la piesa " Vremuri " . Acum ma gandesc sa ma duc la niste cursuri ,pentru a ruga o profesoara sa o acordeze corect . Am citit diferitele modalitati de a o acorda , dar tot cea de mai sus este favorita . Aveti vreo idee daca este normal sa sune asa " scartait " ?

 

 

Ps : Mi-ar fi de ajutor si o alta modalitate , pentru ca termenii pe care i-ati folosit acolo m-au cam bulversat :) . Merci !

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai.
Hello guys ! :)

 

Mi-am luat de curand ( ieri de fapt ) o chitara , pt a-mi satisface o antica dorinta :) . Asa ca m-am dus frumusel la magazin , nestiind clar diferenta dintre una clasica si una acustica , si m-am lasat pe mana vanzatorului care mi-a recomandat-o pe cea acustica , explicandu-mi avantajele si dezavantajele . Pentru ca eu vreau sa cant toate genurile de muzica, m-am gandit ca nu are rost sa-mi iau una " rece " pentru a o schimba peste putin timp , si asa am ales un Hohner . Ideea este ca l-am rugat pe vanzator sa mi-o acordeze , iar acasa , dupa ce am aplicat regula cu fred-ul 5 si 4 ( pt a acorda-o pe B ) , am zapacit-o . Fiindca am invatat acordurile G, C si D , am incercat prima strofa din Pheonix - Vremuri , speriandu-ma , insa , de rezultat . Desigur , imi lua timp de gandire pentru a realiza urmatorul acord , dar suna destul de rau. Astazi am mai fatait-o si suna mai normal , cat de cat , dar tot ma zgarie pe ureche . Am comparat acordajul meu cu cel de pe http://www.looknlearn.com.au/tuner.php si am avut surpriza sa sune , aproximativ , la fel . Dar eu tot nu sunt multumita de sunetele pe care le scoate la piesa " Vremuri " . Acum ma gandesc sa ma duc la niste cursuri ,pentru a ruga o profesoara sa o acordeze corect . Am citit diferitele modalitati de a o acorda , dar tot cea de mai sus este favorita . Aveti vreo idee daca este normal sa sune asa " scartait " ?

 

 

Ps : Mi-ar fi de ajutor si o alta modalitate , pentru ca termenii pe care i-ati folosit acolo m-au cam bulversat :) . Merci !

 

 

Daca vrei sa o acordezi dupa auz tre sa ai rabdare sa ti se formeze cat de cat urechea. Practice makes perfect. Cu timpu o sa poti sa iti dai seama de diferentele de sunet. Pana atunci, daca ai microfon poti sa folosesti un program pt acordat chitara: http://www.aptuner.com/cgi-bin/aptuner/apmain.html

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Ok, postez aici caci nu am vrut sa fac un topic nou. Aveti idee cu ce tuner(de pe comp) pot acorda chitara in BDDDDD? In Ap Tuner nu am optiunea asta. Aveam in Guitar Pro la o melodie insa nu cred ca e asa de precis. Va rog sa ma ajutati daca stiti cumva. :)

Edited by EvilCat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest freacs

Am primit o chitara de curand si avea corzile invers, pentru stangaci. M-am dus la cineva si mi le-a schimbat dar nu a acordat prea bine chitara. M-am apucat eu sa o acordez cu ap tuner, insa coarda D nu am reusit sa o intind bine deoarce scoate un sunet ciudat si mi-e frica sa nu se rupa. Celelate corzi se dezacordeaza aproape instantaneu.. daca acum canta notele bine, peste 2 minute sunt mai jos decat ar trebui. Intrebarea mea este daca se intampla acest lucru pentru ca sunt corzile schimbate curand sau e chitara varza ? :) Si daca ar putea sa-mi spuna cineva ce e de facut cu coarda D.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest JeeFo
Am primit o chitara de curand si avea corzile invers, pentru stangaci. M-am dus la cineva si mi le-a schimbat dar nu a acordat prea bine chitara. M-am apucat eu sa o acordez cu ap tuner, insa coarda D nu am reusit sa o intind bine deoarce scoate un sunet ciudat si mi-e frica sa nu se rupa. Celelate corzi se dezacordeaza aproape instantaneu.. daca acum canta notele bine, peste 2 minute sunt mai jos decat ar trebui. Intrebarea mea este daca se intampla acest lucru pentru ca sunt corzile schimbate curand sau e chitara varza ? :) Si daca ar putea sa-mi spuna cineva ce e de facut cu coarda D.. :)

 

daca sunt schimbate corzile curand...asa se intample..pina cand se vor intinde..zdrangane mult la ea..chiar daca nu suna..apoi o acordezi... sau poti sa tragi de corzi(nu prea tara sa nu faca poc)...e mult mai rapida asta cu trasul de corzi..dar e mai amuzanta aia cu zdranganitu :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Gady_paul

Am si eu o problema asemanatoare. Am chitara de o luna si am observat (bine, cu APTuner) ca daca o acordez si cant ceva, dupa vreo 2-3 melodii scade cam 3-5 cents la fiecare coarda. E normal?

Alta problema e ca daca toate corzile sunt actordate in APtuner cu o eroare de +- un cent, daca duc pe fretul 5 pe metoda standard, ,nu mai e acordat. Mi se pare mie sau chiar asa e? (tunerul zice ca pe fretul 5 am A +10 cents la E gros).

Unele cheite se invat extrem de usor, si cum am spus mai sus, se dezacordeaza repede. Ce sa fac? Stiu pe cineva cu o chiotara care o acorda la 3-4 zile, eu trebuie sa o acordez de 3-4 ori pe zi :).

Link to comment
Share on other sites

Chitara are corzile din fabrica? Daca da, schimba-le oricat de noi ar fi. Daca nu, s-ar putea ca, corzile sa nu se fi asezat bine pe chitara. Incearca sa tragi de ele in sus , perpendicular pe taste, asa incat sa le intinzi. Ai grija sa nu tragi prea tare, mai ales la corzile subtiri. Dupa asta, acordeaz-o din nou.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Sunt corzile din fabrica, deci maine dau fuga la magazin dupa corzi :). Cat despre viitoarele corzi, ce imi recomanzi sa iau astfel incat sa nu imi apara probleme, si sa pot canta bine (adica sa nu se mai dezacordeze asa).

Dezacordarea poate fi si de la cheitele care se misca foarte usor (in special cea de la B?

Link to comment
Share on other sites

Nu, cheitele ar trebui sa fie ok. Iti recomand d'addario pentru acustica. Dar poti sa incerci orice gasesti... Inca un lucru, dupa cate stiu chitarile reghin vin cu corzi groase din fabrica deci iti recomand sa mergi pe corzi de grosimea 11 in continuare pentru a nu risca indoirea chitarei si sa nu trebuiasca sai faci un nou setup.

Link to comment
Share on other sites

Guest Leibnitz

Da, corzi de 11 inseamna corzi de 0.011. Si daca ai un amic care se mai pricepe cat de cat la chitare il poti ruga sa-ti umble la truss rod si treci pe corzi treptat mai subtiri (0.010 sau 0.009). La chitara mea actiunea a scazut putin cand am trecut pe corzi de 0.009 ceea ce un avantaj in plus pe langa usurinta cu care apesi si faci bend-uri.

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva zile am intampinat niste probleme cu un set de corzi custom 10 - 46 pe un LP, Sol-ul falsa groaznic, deci am observat ca mi = 10 si = 13 si sol = 17. Cum am scapat de problema. Am inlocuit sol-ul de 17 cu o coarda de 15, am urcat putin actiunea cu jumatate de milimetru si problema s-a rezolvat. In cazul in care cineva se mai intalneste cu o astfel de problema la setul de corzi 10 13 17 26 36 46 sa faca ce am facut si eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Nu am pe nimeni care se pricepe la chitare, asa ca ii voi pune corzi ca cele originale, plus ca nu am trecut inca de pozitia 1. Dar totusi, exista un ceva undeva pe net unde sa se descrie reglarea truss rod-ului?

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest darklord

eu personal sfatuiesc pe chitaristii incepatori sa nu se obisnuiasca direct cu unelte digitale ca sa-si acordeze chitarile....recomand folosirea diapazonului caci asa iti cladesti si auzul muzical.Caci aia i un factor important in a fii un chitarist bun. Dupa ce inveti sa ti acordezi chitara perfect cu ea,dupa aia se pot folosii si ajutoare digitale(tunere etc)caci la concerte normal nu prea e timp de diapazon...

 

Si daca folosesti metoda aceasta cu timpul vei auzii in cap exact cum tre sa sune corziile separat fiecare si vei auzii mai usor daca s-a dezacordat sau ceva . :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Gady_paul - uite aici e descris modul cum umbli la truss rod.

inainte de a o face, esti sigur ca este nevoie sa umbli la truss rod?

sau aici mai gasesti informatie

Edited by PaulCo
Link to comment
Share on other sites

mie nu imi merge tuneru adica mi-am conectat microfonul, am instalat programul, am pus microfonul langa chitara si cand dau din corzi nu face nimic programul ... :) why ? se poate sa fie problema cu microfonul :) :) oare nu trebuie sa setez ceva in program ?

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

E destul de simplu sa acordezi dupa ureche:

 

Acordezi Mi-ul gros, si dup-aia observi magica proprietate a acordajului EBGDAE: Fiecare coarda la tasta 5 tre' sa aiba aceeasi nota ca si coarda imediat mai subtire, lasata libera. Exceptia este la Sol, care trebuie sa sune Si la tasta 4 in loc de 5.

 

Deci, ai Mi-ul gros acordat:

 

1) Te joci cu La-ul pana suna la fel ca si Mi-ul gros la tasta 5 (La)

2) Te joci cu Re-ul pana suna la fel ca si La-ul la tasta 5 (Re)

3) Te joci cu Sol-ul pana suna la fel ca si Re-ul la tasta 5 (Sol)

4*) Te joci cu Si-ul pana suna la fel ca si Sol-ul la tasta 4 (Si)

5) Te joci cu Mi-ul subtire pana suna la fel ca si Si-ul la tasta 5 (Mi)

 

Am pus un asterisc acolo unde trebuie sa fii atent sa folosesti tasta 4 si nu 5. Daca nu vrei sa le tii minte mecanic, plimba-te pe taste pana ajung la nota la care trebuie sa fie acordata coarda imediat mai subtire - adica de la Mi ai in ordinea tastelor: (1) Fa, (2) Fa#, (3) Sol, (4) Sol#, (5) <<La>>.

 

O alta metoda buna de acordat dupa ureche este folosirea flageoletelor, dar asta o lasam spre a fi explicata de alte persoane mai indemanatice.

Eu nu reusesc sa acordez prima coarda (bass) sa sune ca programele online, mi se pare ca vibreaza mult mai tare si mai lung, si sa o intind mai tare mi-e frica sa nu sara cordarul . am o acustica stag si i-am pus corzi ernie ball light 11-52. imi este frica sa le strang mai tare pt ca am lipit recent cordarul cu aracet pt k mi se desprinsese si nu am prea mare incredere (apropo , cine stie o solutie pentru cordar? eu l-as prinde cu suruburi sa scap de probleme)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.