www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[How To] Cum sa acordam chitara


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...

^Dai si tu o pagina inapoi si gasesti.

O chestie de ap guitar tuner: E doar la mine sau are setarile cu 20 de centi mai jos decat e normal? Si pe laptop si pe calculator acelasi lucru se intampla. De exemplu inainte cand n-aveam procesor acordam cu ap guitar tuner...era ok. Dupaia venea profu de chitara cu ala digital si aveam chitara acordata mai jos. Cand am acordat cu 20 de centi mai sus in ap guitar tuner dupaia o arata bine acordata si in procesor si in ala digital a lu profu'.

Link to comment
Share on other sites

pentru cei ce vor sa acordeze chitara cu ajutorul calculatorului, e un program numit FX BOX, poate majoritatea ati auzit de el. e shareware, parca se poate folosi de 10 ori, sau 30 de zile, nu mai stiu exact. in modul de acordare, chitara electrica fiind conectata la calculator (prin adaptor in jack mic), pe ecran se afiseaza precis inaltimea sunetului (in Herzi)... e destul de simplu, util pentru cei cu ureche muzicala nu prea buna, cum sunt eu.

 

pentru cei care folosesc acustica, se procedeaza la fel, cu ajutorul unui microfon...

 

http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Au...ar-FX-BOX.shtml

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest EldesT
Cea mai simpla metoda implica acordarea cu ajutorul calculatorului

 

Materiale necesare

1) a) Microfon pentru chitara acustica SAU

:) Cablu ce intra in line In pentru chitara electrica/electroacustica

 

Am o intrebare cam offtopic:Un cablu ce face legatura intre chitara si amp,poate intra direct in Line IN la calculator? sau trebe o mufa cv?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Am o intrebare cam offtopic:Un cablu ce face legatura intre chitara si amp,poate intra direct in Line IN la calculator? sau trebe o mufa cv?

 

Pai nu prea, deoarece este de doua ori mai gros cablul decat intrarea de line in. Ti-ar trebui un astfel de adaptor.

post-3017-1216515360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Pai nu prea, deoarece este de doua ori mai gros cablul decat intrarea de line in. Ti-ar trebui un astfel de adaptor.

post-3017-1216515360_thumb.jpg

 

 

Thx man,dar cum se cheama adaptoru respectiv?

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
2) Soft de acordare a chitarii

Printre cele mai usor de folosit mi s-a parut AP Guitar Tuner

Il gasiti aici

 

 

Am luat acel tuner de acolo,am o chitara electro acustica. am cablu de amp cu adaptor jack mare jack mic.,,,,,,,,bag cablul in chitara apoi in LINE IN deschid programul , dau de coarda dar nu functioneaza.Ce trebe fkt?

 

A...si am mai bagat cablul si in MIC IN am dat de coarda.,nu apare nimic, si dupa am inceput sa dau niste acorduri si a inceput sa se miste cv pe prgoramul ala dar greu.

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Am luat acel tuner de acolo,am o chitara electro acustica. am cablu de amp cu adaptor jack mare jack mic.,,,,,,,,bag cablul in chitara apoi in LINE IN deschid programul , dau de coarda dar nu functioneaza.Ce trebe fkt?

La Recording Device din Volume Control trebuie sa ai bifat line in, la un volum indeajuns de mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Deci toate corzile trebuie sa fie cam la 0?

 

Hai sa te invat ceva ce am bagat la "cutiuta" de la oameni mai experimentati ca mine, mergi cu corzile mi Si Sol la 2 milimetrii pe ecranul acordorului in drop(spre stanga), atunci cand executi un solo vei remarca faptul ca tonica si sustain-ul se vor imbunatatii si toate acestea vor iesi in evidenta odata cu viteza.

Sa auzim numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

ms mult

 

O zero inseamna diferenta ZERO intre frecventa de referinta ( interna din acordor ) si frecventa corzi .

 

Sa nu ciupesti tare coarda , cand ciupesti tare la inceput tonul este mai inalt mnumai dupa acea se aseaza pe tronul ei la care este acordata coarda.

 

Probabil din acesta cauza a avut diferente si cologul cu cei 20 centi diferenta.

E bine sa folosesti doza "neck" si ciupesti usor , ba chiar se poate inchide si din potmetru "Tone" sa acapi de unele armonice ce apar la ciupit.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
in mod normal (!) intr-adevar chitara se acordeaza in E-A-D-G-B-E

 

dar eu nu o tin acordata normal, ci mai jos cu 5 semitonuri, acum. ma rog oscilez intre 3 si 5 semitonuri mai jos decat normal.

 

si prin asta ma refer la faptul ca acordez toate corzile chitarii mai jos cu 5 semitonuri, adica:

B-E-A-D-F#-B (5 semitonuri mai jos)

sau

C#- F#-B-F-A-C# (3 semitonuri mai jos)

 

acu intrebarea mea este daca nu are rost sa modifici frecventa de la A=440Hz de ce mai au tunerele aceasta facilitate?? numai ca sa se afle in treaba?? sau chiar foloseste la ceva, dar toata lumea habar n-are??

 

ba da, foloseste... dar numai in cazul in care canti clasica. Invatasem asturias(leyenda) dupa partitura iar am dat o data peste un filmulet cu Segovia cantand aceeasi piesa... dar cand am cantat de-odata cu el aveam impresia k chitara lui falsa.... de fapt nu falsa ci pe atunci nota LA era pe undeva pe la 430 si ceva de hz fata de 440 hz cat este acum. De asemenea nu recomand sa acordezi chitara cu tunere de pe procesoare ce iti impart sunetul in come... un semiton are 8 come... fata de cum au unele tunere ce impart sunetul in centi. !!!! IMPORTANT !!!! O greseala ce am vazut k multi incepatori o fac e faptul k vor de la bun inceput sa acordeze chitara dupa ureche. Ca sa acordezi un instrument trebuie sa ai o ureche macar cat de chat formata. Altfel nu vei acorda corzile la frecventele care trebuie iar urechea se va obisnui cu sunetul fals k fiind cel corect iar cand vei auzi sunetul corect vei avea impresia k e fals. Pt incepatori recomand folosirea unui tuner pana se obisnuieste urechea cu sunetul fiecarei corzi si abia apoi sa incepeti sa acordati dupa ureche.

 

pentru cei ce vor sa acordeze chitara cu ajutorul calculatorului, e un program numit FX BOX, poate majoritatea ati auzit de el. e shareware, parca se poate folosi de 10 ori, sau 30 de zile, nu mai stiu exact. in modul de acordare, chitara electrica fiind conectata la calculator (prin adaptor in jack mic), pe ecran se afiseaza precis inaltimea sunetului (in Herzi)... e destul de simplu, util pentru cei cu ureche muzicala nu prea buna, cum sunt eu.

 

pentru cei care folosesc acustica, se procedeaza la fel, cu ajutorul unui microfon...

 

http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Au...ar-FX-BOX.shtml

 

:)

 

sincer k si incepator, chiar de pana sa imi formez urechea, acordam mai bine dupa ureche chitara decat o acorda FX Box-ul.... k si procesor de chitara pt pc in timp real mi se pare unul dintre cele mai bune... dar tunerul din el e de toata prastia... Recomand AP Guitar Tuner... mi se pare unul dintre cele mai bune... 3-ul e si foarte precis si nu are nici intarzieri in citirea semnalului fata de alte tunere http://www.aptuner.com/cgi-bin/aptuner/apmain.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest bepunk95

eu incerc de cateva zile bune sa o acordez.Orice as face suna oribil.M-am orientat dupa

(vb de coarda 6) cat de cat pt k oricat am incercat nu suna la fel.Inainte era acordata da nu-mi dadeam eu seama pt k na...tre sa stric eu ceva.

Am acordat cat de bine coarda 6 si cand sa apas pe fretul 5 coarda 5..pff..suna naspa rau.oricat as strange sau lasa(nu se aude identic cu coarda 6 libera,delooc).asta se inntampla la toate corzile.Chiar nu mai stiu ce sa fac.

pls help

Link to comment
Share on other sites

eu incerc de cateva zile bune sa o acordez.Orice as face suna oribil.M-am orientat dupa
(vb de coarda 6) cat de cat pt k oricat am incercat nu suna la fel.Inainte era acordata da nu-mi dadeam eu seama pt k na...tre sa stric eu ceva.

Am acordat cat de bine coarda 6 si cand sa apas pe fretul 5 coarda 5..pff..suna naspa rau.oricat as strange sau lasa(nu se aude identic cu coarda 6 libera,delooc).asta se inntampla la toate corzile.Chiar nu mai stiu ce sa fac.

pls help

tu ai facut pe dos ma

acordezi coarda 6 (MI gros) si apesi coarda 6 la tasta (fretul) 5. astfel vei obtine nota LA corespunzatoare corzii 5. apesi coarda La la tasta 5 si obtii nota Re coresp. corzii 4. apesi coarda Re la tasta 5 si obt. nota Sol coresp. corzii 3. apesi coarda Sol la tasta 4 si vei obt. nota Si coresp corzii 2. apesi coarda Si la tasta 5 si vei obtine nota Mi corespunzatoare corzii 1 (Mi subtire)

astfel vei avea o chitara acordata si gata pt exercitii. pt cantat mai e mult de lucrat

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest EvilCat

Hmm..scuze de offtopic dar vazusem zilele astea cand ma uitam aiurea pe net ca exista acordaje de genul Drop B si drop A...Chiar se poate face asa ceva? Imi imaginez ca suna foarte foarte jos. Trebuie corzi speciale pentru asta?

 

Si ca sa fiu ontopic: Cum fac sa acordez chitara in DDDDDB? Imi trebuie pentru o melodie iar Ap Tuner nu are tipul asta de acordaj. Sa o fac cu tunerul din gp de la melodie?

Link to comment
Share on other sites

Incearca cu tunerul din gp (i guess) , nu ai ceva pe acasa alt instrument muzical de unde sa iei notele re si si?

Asa e the easyest.... :)

asta e legat de drop a http://en.wikipedia.org/wiki/Dropped_A

si cauta pe forum ca e o discutie in desfasurare despre corzi si chitare drop A

Hope I've been helpfull...best of luck!

 

ideea ar fi sa acordezi o coarda din cele 5 , adica coarda 4 ( care e re ), asta o faci cu tuner si restu trebe sa sune la unison cu octave mai sus si jos....

 

Ok si coarda libera 1 ce suna si trebuie sa fie la unison cu nota din pozitia 9 de pe coarda 2 care e deja acordata re ....that's it

Problem solved

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Incearca cu tunerul din gp (i guess) , nu ai ceva pe acasa alt instrument muzical de unde sa iei notele re si si?

Asa e the easyest.... :)

asta e legat de drop a http://en.wikipedia.org/wiki/Dropped_A

si cauta pe forum ca e o discutie in desfasurare despre corzi si chitare drop A

Hope I've been helpfull...best of luck!

 

ideea ar fi sa acordezi o coarda din cele 5 , adica coarda 4 ( care e re ), asta o faci cu tuner si restu trebe sa sune la unison cu octave mai sus si jos....

 

Ok si coarda libera 1 ce suna si trebuie sa fie la unison cu nota din pozitia 9 de pe coarda 2 care e deja acordata re ....that's it

Problem solved

 

Da, am acordat-o dupa clapa si se potriveste si cu ala din gp. Mersi mult. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest eXtr3m3

In caz ca detineti o chitara cu tremolo de tip Floyd Rose va recomand sa priviti videoul

cu putina engleza si kitul care vine cu chitara veti reusi sa acordati PERFECT chitara :) eu am reusit si nu am experienta mai deloc in chitari cu acest tip de tremolo(cant la chitara de 1 an,am una cu floyd de 4 zile).

 

 

P.S: necesita oleaca de engleza :)

Edited by eXtr3m3
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
^Dai si tu o pagina inapoi si gasesti.

O chestie de ap guitar tuner: E doar la mine sau are setarile cu 20 de centi mai jos decat e normal? Si pe laptop si pe calculator acelasi lucru se intampla. De exemplu inainte cand n-aveam procesor acordam cu ap guitar tuner...era ok. Dupaia venea profu de chitara cu ala digital si aveam chitara acordata mai jos. Cand am acordat cu 20 de centi mai sus in ap guitar tuner dupaia o arata bine acordata si in procesor si in ala digital a lu profu'.

 

 

Si mie m-i s-a intamplat la fel, tunerul digital imi arata ca e acordata mai jos si cand o acordez dupa tuner, pe calculator imi arata ca e acordata mai sus. Cred ca se poate remedia din setarile programului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest petrisor

Incepator, am si eu doua intrebari:1) folosirea tunerului este valabila doar pentru prima coarda sau il poti folosii si pt urmatoarele? 2) Daca poate fi folosit si pt urmatoarele corzi indicatorul trebuie sa arate o valoare apropiata de 0.00?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.