www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[How To] Cum sa acordam chitara


Cosu
 Share

Recommended Posts

Aici ii invatam pe micuti cum se acordeaza o chitara :)

 

Cea mai simpla metoda implica acordarea cu ajutorul calculatorului

 

Materiale necesare

1) a) Microfon pentru chitara acustica SAU

B) Cablu ce intra in line In pentru chitara electrica/electroacustica

 

2) Soft de acordare a chitarii

Printre cele mai usor de folosit mi s-a parut AP Guitar Tuner

Il gasiti aici

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E destul de simplu sa acordezi dupa ureche:

 

Acordezi Mi-ul gros, si dup-aia observi magica proprietate a acordajului EBGDAE: Fiecare coarda la tasta 5 tre' sa aiba aceeasi nota ca si coarda imediat mai subtire, lasata libera. Exceptia este la Sol, care trebuie sa sune Si la tasta 4 in loc de 5.

 

Deci, ai Mi-ul gros acordat:

 

1) Te joci cu La-ul pana suna la fel ca si Mi-ul gros la tasta 5 (La)

2) Te joci cu Re-ul pana suna la fel ca si La-ul la tasta 5 (Re)

3) Te joci cu Sol-ul pana suna la fel ca si Re-ul la tasta 5 (Sol)

4*) Te joci cu Si-ul pana suna la fel ca si Sol-ul la tasta 4 (Si)

5) Te joci cu Mi-ul subtire pana suna la fel ca si Si-ul la tasta 5 (Mi)

 

Am pus un asterisc acolo unde trebuie sa fii atent sa folosesti tasta 4 si nu 5. Daca nu vrei sa le tii minte mecanic, plimba-te pe taste pana ajung la nota la care trebuie sa fie acordata coarda imediat mai subtire - adica de la Mi ai in ordinea tastelor: (1) Fa, (2) Fa#, (3) Sol, (4) Sol#, (5) <<La>>.

 

O alta metoda buna de acordat dupa ureche este folosirea flageoletelor, dar asta o lasam spre a fi explicata de alte persoane mai indemanatice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest cealicu_ca

100% cearny

 

nu cred ca am acordat decat de vreo 3-4 ori dupa calculator...

 

in plus, acordajul acesta (dupa ureche sa-i zicem) il poti face in asa fel incat sa se potriveasca cu vocea ta in cazul in care mai si bagi ceva voce.

 

plus, daca mai ai niste lectii de instrument sau solfegiu, te descurci si fara sa mai folosesti "algoritmul". pur si simplu le vei "auzi" ca suna bine sau nu :-D

Link to comment
Share on other sites

Sau

folosesti urmatoarele variante.

1. Dupa ce ai cantat anumite piese (like intro de la one, sau Sweet Dreams de la M.M.) deja stii cum tre sa sune si itzi dai seama daca nu suna bine pe acordajul tau, asa ca te joci cu corzile pana ajungi la ceva care suna bine.

2. Aceeasi varianta cu tasta 5 la la corzi (prezentata mai sus) dar ca backup, in cazul in care nu te poti baza pe urechile tale poti sa te uiti daca vibreaza corzile, gen: sa zicem ca lovesti coarda la , tinand apasat pe tasta 5 de pe mi gros (la fiind acordata mi gros nu) e bine cand ai ajuns la acordajul corect o sa observi ca desi tu lovesti LA vibreaza si MI (tindand apasat pe tastat 5), like rezonanta :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

bah, fratilor.. fiti atenti: cea mai tare si mai folositoare metoda:

acordezi intai MI-ul de sus.. si dupaia pui degetu exact deasupra fretului 5 pe MI si 7 pe LA apoi le lovesti pe amandoua cu pana. tre sa acoredzi LA-ul pana cand sunetu obtinut e uniform si nu unduit. acuma faci la fel si la restu, in afara de SOL si SI (aici pui degetu pe 4 pe SOL si pe 5 pe SI)

si asa nu exista sanse sa nu fie acordata calumea.:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Alexandru
Originally posted by Shadow

bah, fratilor.. fiti atenti:    cea mai tare si mai folositoare metoda:

acordezi intai MI-ul de sus.. si dupaia pui degetu exact deasupra fretului 5 pe MI si 7 pe LA    apoi le lovesti pe amandoua cu pana. tre sa acoredzi LA-ul pana cand sunetu obtinut e uniform si nu unduit.  acuma faci la fel si la restu, in afara de SOL si SI (aici pui degetu pe 4 pe SOL si pe 5 pe SI)

si asa nu exista sanse sa nu fie acordata calumea.:cool:

hmm... de unde ai scos metoda asta? de cvinte ai auzit?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

...cea mai buna metoda e sa acordezi la-ul(dupa telefon :) )...apoi sa dai harm pe tasta 7(cu bulina) a la-ului....si apoi pe 5(cu bulina) a mi-ului...pana suna la fel....

apoi tasta 5 a la-ului cu tasta 7 a re-ului

apoi tasta 5 a re-ului cu tasta 7 a sol-ului

..e ...de aici nu mai merge...trebuie sa folosesti cvinta mi gros liber...cu si liber.....pentru acordajul si-ului

....si apoi mi gros liber cu mi subtire.....

 

e mult mai buna metoda asta deoarece ai coarda libera si se acordeaza mia bine

 

eu personal pe asta o folosesc mai mult....aia cu 5-urile...s-ar putea sa mai pierzi ceva pe drum....se mai pot folosi cvintele :

re liber...cu SI apasat in tasta 3

la liber cu sol apasat in tasta 2

mi gros liber cu re apasat in tasta 2...optional si cu mi subtire liber :)

Link to comment
Share on other sites

Metoda cu telefonul este foarte buna, insa trebuie tinut cont de faptul ca centrala digitala are Bb si nu A. In cazul centralei analogice, tonul e intr-adevar A. :) .

Alta metoda, pe care eu o folosesc, este acordatul dupa Nothing Else Matters.... in prima faza intro-ul are corzi libere. Eu folosesc ca si coarda de referintza E subtire. dar deasemenea puteti mere si nu E gros, G, sau B. si apoi acordate intre ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul
Metoda cu telefonul este foarte buna, insa trebuie tinut cont de faptul ca centrala digitala are Bb si nu A. In cazul centralei analogice, tonul e intr-adevar A. :) .

Alta metoda, pe care eu o folosesc, este acordatul dupa Nothing Else Matters.... in prima faza intro-ul are corzi libere. Eu folosesc ca si coarda de referintza E subtire. dar deasemenea puteti mere si nu E gros, G, sau B. si apoi acordate intre ele.

 

Mai e o problema la centralele analogice - tonul nu e foarte stabil. A-ul mai urca din cand in cand. Mai sigur e cu un diapazon

Link to comment
Share on other sites

pai ...hai sa-mi zic si io parereaa......recunosc ca si io am folosit soft d acordat ,...... porma am trecut la telefon( acordam LA), si acum acordez dupa o melodie (daca stiu in c gama e...ex: wish u were here e i SOl ...acordez Sol si porma restu) ....acum cum le acordez pe restu??!!

ei bine....cu flagiolete ( sau cum se cheama...natural harmonics) ...ei bine tot p principiul 5 pana suna ca 7 , numai ca aici tre ajungi sa faci sunetul (format din cele 2 sunete flagiolate , respectiv ex: Mi tasta 5 si LA tasta 7) sa nu aiba fluctuatii ( tre sa fie un sunet curat , ca la aparatu d la spital cand moare pacientu e tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ....) si gata ....ffff eficienta

problema e ca la coarda Sol p tasta 4 nu poti sa faci flagioleta, asa ca io folosesc flagioleta facuta p corda MI groasa pe tasta 7 (nota SI) pentru a suna cu coarda Si ....

 

sper ca ati inteles ceva.....io nu ....(adik cum am explicat ....dar deah...nu am vrut niciodata sa ma fac profesor

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Uite, am descoperit o metoda, de fapt nu e o metoda, dar pe mine ma ajuta mult. nu e mare branza doar ca io nu prea aud frecventele joase :).. anyway... daca e chitara dezacordata, incerci sa acordezi mi-ul gros cat se poate de bine. apoi pui pe mi gros dejtu pe 13 si pe la pe 8, si asa mai departe, cand vine de acordat si-ul in loc de 13 pe G pui 12 pe G.. si cam asa.. io am reusit cu mi-ul acordat sa imi acordez perfect chitara, dupa ureche.. acu sa vedem la un drum cum e :).. si btw.. cam offtopic: daca ai acordata chitara si dezacordezi cateva corzi, si bagi un tuner, dupa 1 min, vei observa ca s-au slabit/intarit? corzile la care n-ai umblat... ceea ce eu cred ca duce la deformarea gatului.. dar nu stiu exact, asta e teoria mea

 

p.s acu am vazut.. acordarea de care am zis eu e acelasi lucru cu cea normala cu 5 pe mi si coarda libera pe la, numai ca e facut mai sus, dar pt mine e mai folositor, ca nu am ureche buna.. sper ca nu am incurcat pe nimeni.. salz

Link to comment
Share on other sites

Proof, nu cred ca duce la strambarea grifului. Doar ca nu mai este aceeasi tensiune in corzi, si celelalte se dezacordeaza un pic, dar sunt sigur, ca nu are cum sa se strambe griful dintr-o chestie atat de mica (mai ales la chitara acustica :))

. Metoda ta de acordat, e cam la fel cu aia cu 5, adica e pe acelasi principiu, doar ca tu nu auzi frecventele alea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest short_shaky
Aici ii invatam pe micuti cum se acordeaza o chitara :)

Cea mai simpla metoda implica acordarea cu ajutorul calculatorului

Materiale necesare

1) a) Microfon pentru chitara acustica SAU

    :) Cablu ce intra in line In pentru chitara electrica/electroacustica

2) Soft de acordare a chitarii

    Printre cele mai usor de folosit mi s-a parut AP Guitar Tuner

    Il gasiti aici

 

 

Baieti da ce ma fac dak am chitara clasik?? :) ....?

Link to comment
Share on other sites

Guest short_shaky
se ia un microfon.

se conecteaza la intrarea specifica din placa de sunet (mic in)

se instaleaza ap guitar tuner

se acordeaza chitara

desigur ce spun eu e pentru lenesi. recomandat este sa iti acordezi chitara dupa ureche. eu sunt unul dintre lenesi :)

 

...10x pt sfat....da stii care e faza...k si mie mi-ar conveni s o acordez dupa ureche...da desi nu-s blonda :) ....nu prea am inteles cum acordez mi gros.... :) ...so...help....

Link to comment
Share on other sites

Guest short_shaky
Doua metode, ori ai ureche absoluta, si eventual ai putea sa ne zici in ce gama scartaie o usa :) sau mai simplu si la indemana oricui folosesti un sunet de referinta, cum ar fi un midi pt nota mi... si de acolo o poti acorda destul de usor dupa ureche (odata ce ai referinta)

 

...knd am spus nestiutori..chiar nu am glumit...so...un midi is? :)

Link to comment
Share on other sites

Un sunet de referinta in general, inclusiv cel generat de un diapazon, daca vrei.

 

*Un MIDI* nu exista, MIDI (Musical Instruments Digital Interface) fiind o interfata de comunicare intre diverse instrumente de facut muzica.

 

Edit: MIDI practic este o interfata de transfer de comenzi, prin acesta putandu-se trimite de exemplu comenzi de la o interfata de control (claviatura MIDI) catre un alt aparat (Synth - sintetizator de sunete care 'stie' MIDI). Fisierele atat de bine-cunoscute cu extensia .MID sunt practic o serie de astfel de comenzi MIDI care trebuie executate in ordine (sau simultan). De 'interpretarea' lor se ocupa in general un sintetizator software - adica un program care 'genereaza' sunete dupa cum ii 'zic' comenzile MIDI din fisierul .MID. Asta ar fi varianta simpla.

Edited by cearny
Link to comment
Share on other sites

Adrian, te rog sa-mi scuzi abuzul de cuvinte... :) are totala dreptate "un midi" este prost spus... si cand am zis ton de referinta... orice sunet poate fi un ton de referinta... aveam un prieten care isi acorda acustica dupa un mp3 de o secunda in care dadea doar mi-u gros... practic este un sunet dupa care te iei ca sa acordezi... ai inteles acum? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fratilor mai este o metoda. veche de cand diapazonul. Se ia un diapazon. se loveste si in timp ce "furca" vibreaza se lipeste capatul care nu vibreaza de chitara (daca este acustica sau clasica). O sa auziti un LA care trebuie sa sune la unison cu coarda 1 (MI - subtire) apasata in pozitia 5. Dupa ce se obtine in felul asta LA pe poz 5 si implicit Mi - coarda libera (Pt coarda 1 cea mai subtire), se poate acorda dupa oricare din metodele de mai sus. Personal o prefer pe cea cu "natural harmonics" .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.