www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[How To] Cum sa acordam chitara


Cosu
 Share

Recommended Posts

Ia vezi, seamana cu asta? Daca da, a se observa ca led-ul corespunzator coardei D si cel de OK (in cazul asta cel verde din dreapta) sunt aprinse simultan.

post-734-1162909876_thumb.jpg

 

Da, seamana, diezul # pentru ce este ?

Stiu ca uneori se aprinde si litera C - asta ce inseamna ? (stiu ca s'ar putea sa fie o intrebare prosteasca).

Adica corzile sint EBGDAE parca..de unde C ?

Link to comment
Share on other sites

Ba cred ca da...nu sint 100% sigur..chiar daca mi s-a rupt o coarda tot incercind sa o acordez.

Acum se aprind literele corespunzatoare fiecarei corzi, dar cu flat/sharp.

Am citit undeva ca e bine sa acordezi cu un semiton mai jos sau cam asa ceva?

Trebuie sa citesc ce e cu #-ul ala...

Link to comment
Share on other sites

Ba cred ca da...nu sint 100% sigur..chiar daca mi s-a rupt o coarda tot incercind sa o acordez.

Acum se aprind literele corespunzatoare fiecarei corzi, dar cu flat/sharp.

Am citit undeva ca e bine sa acordezi cu un semiton mai jos sau cam asa ceva?

Trebuie sa citesc ce e cu #-ul ala...

#-ul ala... te avertizeaza ca esti cu un semiton mai "sus" acordat fata de nota normala respectiv b-ul intors iti arata ca esti cu un semiton mai jos decat nota normala A,B,D,etc. C-ul sau F-ul iti apare cand diferenta de acordaj e prea mare. De ex. daca-ti acordezi Re-ul (D) si coarda tii mai slaba (lasata) de la 0,6 la 0,9 x ton (aproape un ton) tunner-ul iti arata nota urmatoare mai joasa adica C-ul (Do) chiar ca tu n-ai coarda Do pe chitara.

Chers!

Link to comment
Share on other sites

Ba cred ca da...nu sint 100% sigur..chiar daca mi s-a rupt o coarda tot incercind sa o acordez.

Acum se aprind literele corespunzatoare fiecarei corzi, dar cu flat/sharp.

Am citit undeva ca e bine sa acordezi cu un semiton mai jos sau cam asa ceva?

Trebuie sa citesc ce e cu #-ul ala...

 

Mai frate: # inseamna "sharp", adica nota C# este DoDiez cu un semiton mai sus decat DoNatural.

 

Trebuie sa acordezi chitara astfel incat sa se aprinda numai led-ul notei respective. Daca se aprinde #(diez) o dai mai jos, daca se aprind b(bemol) o dai mai sus.

 

Acordajul normal este (1- cea mai subtzire coarda, 6- cea mai groasa)

1. Mi - E

2. Si - B (sau H in notatia veche)

3. Sol - G

4. Re - D

5. La - A

6. Mi - E

 

Ordinea fireasca a notelor pe scara (sau scala) naturala (atenie: nu a corzilor) este: (de jos in sus incepand cu coarda 6) Mi Fa Sol La Si Do Re / Mi Fa Sol .... etc

SAu (in notatia saxona) E F G A B C D / E F G ... etc

Ex.:

Daca pe coarda 3 (sa zicem) iti arata A ( cu sau fara #) trebuie sa o dai mai jos pana arata G (fara#)

Trebuie sa foloseshti shi urechea si bunul simt pentru ca exista riscul sa incerci sa acordezi o coarda la octava superioara si atunci PLUNK! se rupe.

 

Poti folosi si acordaje alternative: spre exemplu coarda 6 data mai jos cu un Ton (in loc de E sa fie D). Atunci cu un barre pe corzile 6,5,4 vei avea un "power chord" adica un acord de tip 1-5-8 (tonica/quinta/octava) dar never mind

 

Poti de asemenea sa acordezi chitara cu 1 ton mai jos, sau chiar mai mult.

Principiul este acelasi.

 

Sper ca ai inteles care este treaba cu Tunerul.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

salutare baieti si fete :(....recent,am primit o chitara electrica(nu stiu de care,pt ca nu scrie nimic pe ea) si are 12 corzi :) ...asta cum se acordeaza??stie cineva ? :) P.S:N-am dat nici un ban pe ea :)

Link to comment
Share on other sites

salutare baieti si fete :(....recent,am primit o chitara electrica(nu stiu de care,pt ca nu scrie nimic pe ea) si are 12 corzi :) ...asta cum se acordeaza??stie cineva ? :) P.S:N-am dat nici un ban pe ea :)

 

corzile 1: mi si mi (adica la unison) e and e

corzile 2: Si si Si (idem) B and B

corzile 3: Sol si sol/octava de sus/ G and g

corzile 4: Re si re/octava de sus/ D and d

corzile 5: La si la/octava de sus/ A and a

corzile 6: Mi si mi/octava de sus/ E and e

 

Trebuie sa aiba corzi adecvate ca grosime (diametru).

Multa rabdare ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest hazzard

hehe...va spun eu cum sa acordati chitara...Cu grija si atentie:P...deobicei stiu ca la 440 se tuneaza chitara...dar voi faceti cum vreti:)

Link to comment
Share on other sites

hehe...va spun eu cum sa acordati chitara...Cu grija si atentie:P...deobicei stiu ca la 440 se tuneaza chitara...dar voi faceti cum vreti:)

 

 

Interesant sfat...dar din ce stiam eu 440 de Hz este frecventza pe care o da nota LA atunci cand vibreaza...la diferite octave sunt diferiti multiplii ale acestei frecventza...nu stiu sigur in care octava este la-ul care are 440 dar cred ca e A4...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Marius Moldovan

Posibil sa se mai fi pus aceasta intrebare tocmai de aceea imi cer scuzele de rigoare in caz ca o sa se repete dar din criza de timp nu am reusit sa urmaresc toate posturile, scuze inca o data. Cum sa acord o mandolina? Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste raspunsuri! Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si eu o relativa problema..

Am o guitara acustica..

Si legat de acordatul ei, mi-am luat AP Tuneru' si am acordat-o cu el si m-am mai folosit si de tunerul de la Guitar Pro 5 ( in fine, ii cam acelasi lucru) dar problema e urmatoarea: dupa ce o acordez cu tuneru, la comp, si incerc faza sa tin tasta 5 si sa lovesc coarda libera anterioara.. atunci parca nu este acelasi sunet, si nici pe tuner nu imi arata ca ar fi, desi daca iau corzile separat sunetul este bun.. sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.. deci ? a mai patit cineva chestii de genul ?

- cred ca tine si de calitatea microfonului la care inregistrezi, eu am un microfon de la casti, standard, care nu are vreo calitate, reda sunetele diferit de cum se aud ele de fapt.. cred ca afecteaza si asta..

 

..si parca am senzatia ca dupa ce umblu la ea sunetul se aude mai tare sau nustiucum sa spun, parca ii "spart" asa.. mi se intampla cateodata, sunt incepator.. apropo..

 

help please !

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

OK...am vrut sa deshkid topic nou dar cred ca e ok sa postez aici.

Nu pot sa imi tunez chitara in Eb.Am un tuner electric Fender si chitara acustica...pot orice alt tuning (am incercat dropuri,open G/A,

1 ton mai jos sau chiar 2-suna bestial)....dar 1/2 ton nu merge !!! Ce Doamne iarta'ma se intampla ?

Eu tunez mai jos un semiton,adica pana acolo unde tunerul arata -50 si trece spre nota imediat anterioara...am verificat de zeci de ori...toate corzile sunt tunate asa,dar nu se armonizeaza...iar acordurile suna infect.Ideas? Multam.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ar trebui sa ai un simbol de bemol si unu de diez si sa te iei dupa alea :)

 

Sau altfel... apasa pe primu fret la fiecare coarda, si acordeaza normal

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Multam...am acordat'o cu capo pe primul fret.

Ciudat...Eb pe tuner e un D...inspre diez,dar mai pe la jumate asa...ma rog neimportant,ideea e ca,cu b si # de pe tuner n'a mers.

Dar acum e ok asa :) ... preferata mea ramane acordarea cu 2 (sau 1 1/2) tonuri mai jos.

Jester Script Transfigured de la InFlames are pt mine cea mai faina bucata acustica ever known to man.

Ook...am deviat...sa retinem dar ca tuningul cu capo e fff eficient. Norock !!!

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa iti falseze... ce chitara ai ?

 

Am un Reghin vechi de prin 1970 cred.. dar i-am pus corzi noi !! :)

Si oricum ii distanta dintre corzi si grif mai mare cred decat normal, dar nustiu daca afecteaza atat.. cred ca nu stiu eu s-o acordez.. ma tot chinui cu programele alea de acordat.. am citit acum si o sa incerc maine sa o acordez exact.. mi-am luat un tuner care iti arata exact frecventele in Hz.. nustiu..

Link to comment
Share on other sites

Am un Reghin vechi de prin 1970 cred.. dar i-am pus corzi noi !! :)

Si oricum ii distanta dintre corzi si grif mai mare cred decat normal, dar nustiu daca afecteaza atat.. cred ca nu stiu eu s-o acordez.. ma tot chinui cu programele alea de acordat.. am citit acum si o sa incerc maine sa o acordez exact.. mi-am luat un tuner care iti arata exact frecventele in Hz.. nustiu..

 

Daca faci acordajul perfect cu corzi libere si iti falseaza atunci cand incerci unison pe corzi vecine, inseamna ca ai o problema majora.

 

1. Verifica pragusul ("nut"). Este ok?

2. Masoara distanta de la pragus la calus. Tasta 12 este fix la 1/2?

 

Motivele pentru care o chitara veche depozitata necorespunzator falseaza ar fi urmatoarele:

1. Ansamblul bridge-calus a "alunecat" adica s-a apropiat (din cauza caldurii excesive cleiul s-a inmuiat si corzile l-au tras). Ar trebui sa aiba o urma de pe vechea pozitie daca asa este. Trebuie dezlipit si relipit la lutier.

2. Griful s-a curbat excesiv. Trebuie "resetat" - daca este o chitara clasica, adio...

 

3. Este posibil totusi sa nu aplici procedura corecta de acordaj. Acordezi dupa Herzi sau dupa note? Stii precis corespondenta Herzi-note?

Link to comment
Share on other sites

Daca faci acordajul perfect cu corzi libere si iti falseaza atunci cand incerci unison pe corzi vecine, inseamna ca ai o problema majora.

 

1. Verifica pragusul ("nut"). Este ok?

2. Masoara distanta de la pragus la calus. Tasta 12 este fix la 1/2?

 

Motivele pentru care o chitara veche depozitata necorespunzator falseaza ar fi urmatoarele:

1. Ansamblul bridge-calus a "alunecat" adica s-a apropiat (din cauza caldurii excesive cleiul s-a inmuiat si corzile l-au tras). Ar trebui sa aiba o urma de pe vechea pozitie daca asa este. Trebuie dezlipit si relipit la lutier.

2. Griful s-a curbat excesiv. Trebuie "resetat" - daca este o chitara clasica, adio...

 

3. Este posibil totusi sa nu aplici procedura corecta de acordaj. Acordezi dupa Herzi sau dupa note? Stii precis corespondenta Herzi-note?

1. Pragusul este ok este nou .. (este "crestat" delicat pe pozitiile unde vin corzile astfel incat sa stea bine corzile)

2. Distanta cred ca e in regula.. am masurat si este la jumatate..

3. Griful nu pare curbat.. adica nu este stramb.. poate neglijabil, nu este observabil.. (dar cred ca este putin deoarece ii distanta dintre corzi si grif mai mare)

 

Cred ca problema ii ca nu stiu sa acordez eu..

Am incercat sa acordez pe frecvente.. dar cred ca am niste probleme.. microfonul este prost ( standard ) cred ca nu ma prea pot baza pe el, si inregistreaza asa pe fundal , fara nici un zgomot, 50 Hz. Ce ar trebui sa fac, de exemplu daca pentru E trebuie sa am 82.4 Hz daca o am acordata coarda la aceasta frecventa , programul de acordat imi arata 82.4 + 50 ( fundalul ) Hz , sau arata tot 82.4 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Guest catalindm
se ia un microfon.

se conecteaza la intrarea specifica din placa de sunet (mic in)

se instaleaza ap guitar tuner

se acordeaza chitara

 

 

desigur ce spun eu e pentru lenesi. recomandat este sa iti acordezi chitara dupa ureche. eu sunt unul dintre lenesi :)

 

Va salut.

Un microfon de la castile de la calc sunt bune? :)

Chestia e ca aseara am cumparat o acustica si normal ca trebuie acordata, numai ca eu nu am inteles metoda cu Sol pe tasta 7 sau cum era mai in spate in acest tread.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.