www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Les Paul Supreme


RAY5
 Share

Recommended Posts

Daca ne spui ca hardwareul este asa de prost, explica si ce te-a facut sa crezi asta. :)

 

Cred ca un video ar fi mai explicit , incearca pe link-ul asta si uitate la video care se cheama Gibson supreme

si voi mai pune inca una cu Nut pragul

 

 

:) :)

 

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseacti...deoid=100621918

Link to comment
Share on other sites

uite si un video care nu am reusit sa il pun pe pagina de myspace nustiu ce are dar nu se incarca asa ca il pun direct aici desi a fost facut in Fr sa inteleaga cei de pe aici

 

uite si un video care nu am reusit sa il pun pe pagina de myspace nustiu ce are dar nu se incarca asa ca il pun direct aici desi a fost facut in Fr sa inteleaga cei de pe aici

Vad ca nici aici nu se incarca si e destul de mic are 1,20 minute si e in HD

Link to comment
Share on other sites

uite si un video care nu am reusit sa il pun pe pagina de myspace nustiu ce are dar nu se incarca asa ca il pun direct aici desi a fost facut in Fr sa inteleaga cei de pe aici

 

 

Vad ca nici aici nu se incarca si e destul de mic are 1,20 minute si e in HD

 

UITE si a doua video cu pragusul de la NUT unde se vede o uzura a coardei SI

 

 :) vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=100697291

Link to comment
Share on other sites

Sincer stiu ce fac cei de la BC Rich si imi plac multe lucruri la ei dar in timp te atasezi de un brand sau altul si te obisnuiesti asa. Asta e tot. Chiar nu am nimic cu BC Rich chiar imi plac mult unele modele si modul cum fac ei neck-thru sunt foarte buni la asta.

 

NECK-thru este , dupa parerea mea , cea mai serioasa tecnica de ansamlare a chitarilor

Ceea ce face pe toti sa se abtina de la un BC rich este stilul de cap de la chitara . are un aspect bizar , dar ca sunet pentru cei ce cauta o chitara care distorsioneaza cred ca e cea mai potrivita .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Inseamna ca n-ai vazut inca Dusk Tiger. :lol:

 

hai ca Dusk Tiger este absolut superba, o idee foarte originala si misto pusa in aplicare...Bine, acum nu stiu cum suna ca nu am ascultat-o niciodata, dar arata demential.Cu Robot-ul e mai nasol, o gramada de bani pt un tuner incorporat. Vax.

 

o luati pe campii ca de fiecare data...da' nu mai bine cantati voi un cantecel?

 

'Ita-la mancat-ti-ash! Canta-ne tu unu.:mellow:

Link to comment
Share on other sites

*Ca un fan infocat al modelului Les Paul, o spun din toata inima, acest model e cel mai urat dintre toate:

-unde sunt inlay-urile specifice? Mai bagau 150 usd in plus si le puneau.

-nu are pickguardul...nu imi place fara.

-unde e marcajul de plastic de la switch??

Stiu ca asa e modelul, ce am scris mai sus am scris deoarece pentru mine, lipsesc niste elemente esentiale care cat de nesemnificative sunt pentru unii, pentru mine sunt elemente majore si definitorii.

Si sa nu uitam ca nu are corpul ''plin''.

NU CONTEST CA SUNA BINE!! Doar ca e uratica si pentru mine...nu e un Les Paul

 

*parere personala neavizata.

Link to comment
Share on other sites

*Ca un fan infocat al modelului Les Paul, o spun din toata inima, acest model e cel mai urat dintre toate:

-unde sunt inlay-urile specifice? Mai bagau 150 usd in plus si le puneau.

-nu are pickguardul...nu imi place fara.

-unde e marcajul de plastic de la switch??

Stiu ca asa e modelul, ce am scris mai sus am scris deoarece pentru mine, lipsesc niste elemente esentiale care cat de nesemnificative sunt pentru unii, pentru mine sunt elemente majore si definitorii.

Si sa nu uitam ca nu are corpul ''plin''.

NU CONTEST CA SUNA BINE!! Doar ca e uratica si pentru mine...nu e un Les Paul

 

*parere personala neavizata.

deci bine ca nu sunt singurul care i se pare urata cu spume chitara...Pe mine ma enerveaza doar doua chestii:

 

1.Culoarea sau ma rog finish-ul

2.Dozele chrome-plated.

 

Si potentiometrele.De suna poate suna mai bine ca un PRS SE Singlecut de 12000 de euro, i can give a fucl, dar e naspa la aspect. o sa revin diseara cu 2 imagini cu niste gibsoane frumoase.

Link to comment
Share on other sites

deci bine ca nu sunt singurul care i se pare urata cu spume chitara...Pe mine ma enerveaza doar doua chestii:

 

1.Culoarea sau ma rog finish-ul

2.Dozele chrome-plated.

 

Si potentiometrele.De suna poate suna mai bine ca un PRS SE Singlecut de 12000 de euro, i can give a fucl, dar e naspa la aspect. o sa revin diseara cu 2 imagini cu niste gibsoane frumoase.

 

Cred ca ai vrut sa scrii gold :))...in cazu' asta iti impartasesc parerea.

Link to comment
Share on other sites

deci bine ca nu sunt singurul care i se pare urata cu spume chitara...Pe mine ma enerveaza doar doua chestii:

 

1.Culoarea sau ma rog finish-ul

2.Dozele chrome-plated.

 

Si potentiometrele.De suna poate suna mai bine ca un PRS SE Singlecut de 12000 de euro, i can give a fucl, dar e naspa la aspect. o sa revin diseara cu 2 imagini cu niste gibsoane frumoase.

 

1 caruia i se pare

 

 

2 gold nu chrome

 

3 butoane (potentiometrele sunt inauntru) - gasesti de alea si pe chitara lu slash printre altii, pe custom etc...sunt speed knobs

 

4 prs se e facutin korea si costa de 50 de ori mai putin decat ce ai scris tu acolo

 

in concluzie, de aia nu e standard sau custom, pt ca e supreme ;)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

1 caruia i se pare

 

 

2 gold nu chrome

 

3 butoane (potentiometrele sunt inauntru) - gasesti de alea si pe chitara lu slash printre altii, pe custom etc...sunt speed knobs

 

4 prs se e facutin korea si costa de 50 de ori mai putin decat ce ai scris tu acolo

 

in concluzie, de aia nu e standard sau custom, pt ca e supreme ;)

 

nu vreau sa fiu nesimtit, barbarasa dar...

 

1 nu ti-am cerut parerea in legatura cu gramatica;stiu foarte bine cum se scrie dar poate ai observat ca postul era scris la repezeala; e bine ca pe fiecare forum exista un calau gramatical al neamului. thx bro!

 

2 chiar ma pregateam sa scriu ca am gresit, dar evident mi-ai luat-o iar inainte, ma gandeam la altceva.hit me!

 

3 de vreme ce te-ai prins la ce ma refer, e evident ca ce am zis si-a atins scopul, dar mersi pt informare...

 

4ia de aici http://www.thomann.d...privatstock.htm

 

la rahatul asta de chitara m-am referit, nici macar nu i-am retinut bine numele, atat de putini bani dau pe o chitara ca asta, no matter what the price...

 

Un grosmann mai rafinat. Si o zice unul care nu are o parere rea despre Grossman,

 

Bafta cu vanzarea chitarii tale, ai mare nevoie!

 

Si ca sa ma tin de cuvant, cateva Gibson-uri frumoase...

 

LE: Si cea de la semnatura lui LesPaul1960

post-8056-0-02279400-1302904338_thumb.jpg

post-8056-0-82615800-1302904358_thumb.jpg

post-8056-0-08285800-1302904373_thumb.jpg

post-8056-0-80874900-1302904384_thumb.jpg

post-8056-0-85646300-1302904396_thumb.jpg

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

 

 

3 butoane (potentiometrele sunt inauntru) - gasesti de alea si pe chitara lu slash printre altii, pe custom etc...sunt speed knobs

 

 

 

La asta ma refer....Toate restu' au asa ceva..

La chitarele hollow body mai inteleg ca au F-urile alea...da' la asta?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

wow.. deci fiind un fan infocat Gibson, am citit in intregime tot topicul asta cu vocabularu langa mine, pentru notite si un singur lucru imi vine in minte acum: this is an ugly-ass guitar!!!:blink:

 

 

N-as putea sa zic ca e rea , dimpotriva DAR la pretul asta am pretentie la ceva mai serios

AM povestit ce probleme am cu ea Cordarul si Siletul (sua pragul de corzi )

Edited by RAY5
Link to comment
Share on other sites

*Ca un fan infocat al modelului Les Paul, o spun din toata inima, acest model e cel mai urat dintre toate:

-unde sunt inlay-urile specifice? Mai bagau 150 usd in plus si le puneau.

-nu are pickguardul...nu imi place fara.

-unde e marcajul de plastic de la switch??

Stiu ca asa e modelul, ce am scris mai sus am scris deoarece pentru mine, lipsesc niste elemente esentiale care cat de nesemnificative sunt pentru unii, pentru mine sunt elemente majore si definitorii.

Si sa nu uitam ca nu are corpul ''plin''.

NU CONTEST CA SUNA BINE!! Doar ca e uratica si pentru mine...nu e un Les Paul

 

*parere personala neavizata.

 

Chiar asta a fost pentru mine unul din motive vroiam cit mai sobra fara zorzoane ca sa ies un pik din sdandard si totusi sa am un gibson ceva mai modern

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

HELLO Radu_guitar96 Cit de surubait la chitara e destul de complikat

de exemplu pentru selector SWICH il desurubezi fara ca iel sa se invirta dupa aia tre sa dai corzile jos de pe chitara sa scoti afara doza Neck iar swichul il scoti afara print-run canal si il arunci la gunoi dupa care cumperi altul mai serios si il pui la loc apoi montezi doza inapoi si pui si corzi noi cu ocazia asta , iar la urma stringi si surubul care sustine swichul e ca o veriga dar fa atentie sa nu zgirii chitara chiar pe mecla ......

post-824-0-13013000-1303876417_thumb.png

 

post-824-0-02826200-1303876398_thumb.png

 

Edited by RAY5
Link to comment
Share on other sites

Muahahhahha MIE IMI PLAC TOATE GIBSONURILE dar orce sar zice tot suprem autum este mai rara nu poate avea oricine asta este primul fapt pentru care am luat-o cele care leai postat sint si elle frumoase imi place SLash dar prefer modelul mai vechi care are un swich linga potentiometre pentru microfoane dublu/simplu

post-824-0-01469300-1303878777_thumb.png post-824-0-16122200-1303878795_thumb.png post-824-0-50657800-1303878819_thumb.png

 

post-824-0-85895800-1303878833_thumb.png post-824-0-90873700-1303878847_thumb.png

 

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa fiu nesimtit, barbarasa dar...

 

1 nu ti-am cerut parerea in legatura cu gramatica;stiu foarte bine cum se scrie dar poate ai observat ca postul era scris la repezeala; e bine ca pe fiecare forum exista un calau gramatical al neamului. thx bro!

 

2 chiar ma pregateam sa scriu ca am gresit, dar evident mi-ai luat-o iar inainte, ma gandeam la altceva.hit me!

 

3 de vreme ce te-ai prins la ce ma refer, e evident ca ce am zis si-a atins scopul, dar mersi pt informare...

 

4ia de aici http://www.thomann.d...privatstock.htm

 

la rahatul asta de chitara m-am referit, nici macar nu i-am retinut bine numele, atat de putini bani dau pe o chitara ca asta, no matter what the price...

 

Un grosmann mai rafinat. Si o zice unul care nu are o parere rea despre Grossman,

 

Bafta cu vanzarea chitarii tale, ai mare nevoie!

 

Si ca sa ma tin de cuvant, cateva Gibson-uri frumoase...

 

LE: Si cea de la semnatura lui LesPaul1960

 

 

 

Pai mia trecut prin cap sa ma uit si la PRS modern eagle dar ma gindesc daca nu ar fi mai bine o chitara la Grosman ca de mult mi so pus pata ca pina la urma tot atit de repede o stric si pe una si pe cealalta iar cit despre HARDVARURI cred ca pot paria ca sint mai bune decit pe gibsonul meu

post-824-0-90523100-1303880397_thumb.png

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Muahahhahha  MIE IMI PLAC  TOATE GIBSONURILE  dar orce sar zice tot  suprem autum  este mai rara  nu poate avea oricine asta este primul fapt pentru care am luat-o cele care leai postat sint si elle frumoase imi place SLash dar prefer modelul mai vechi care are un swich linga potentiometre pentru microfoane dublu/simplu

post-824-0-01469300-1303878777_thumb.png post-824-0-16122200-1303878795_thumb.png post-824-0-50657800-1303878819_thumb.png

 

post-824-0-85895800-1303878833_thumb.png  post-824-0-90873700-1303878847_thumb.png

 

 

 

 

 

toate pozele puse de tine sunt de fake-uri, mai putin prima. switchul acela e pt piezo, nu pt altceva. 

 

 

eu tot n-am inteles, cum schimbi potentiometrele la supreme-ul ala?

 

 

Link to comment
Share on other sites

E Gibson,nu se strica :lol:

:sarcasm:

 

Chitara nu se strica dar un gibson chiar si stricat tot gibson e

 

 

 

 

 

 

toate pozele puse de tine sunt de fake-uri, mai putin prima. switchul acela e pt piezo, nu pt altceva.

 

 

eu tot n-am inteles, cum schimbi potentiometrele la supreme-ul ala?

 

 

 

 

Prima este modelul vechi a lu Slash

Cealalta e un gibson dar decorul e facut de respectivul dupa un model mai vechi care avea exact acelasi decor pe corpul chitarii dar nu era vopsit ci era aplicat in relief

dar fingerboardul era fara sarpe dar avea pe cutia chitarii o emblema dea lu Slash Acum modelul respectiv nustiu unde sa il caut

 

 

Link to comment
Share on other sites

Potentiometrele sint usor de schimbat :) spargi topul si ..... iasa singure ? Cred ca ar fi o salutie dar nu am incercat deocamdata am scos doar plasticurile de pe ele ca sa curat chitara de transpiratie . O curat cu un burete de praf dar dupa aia dau cu GHS si insist mult cu o masina de dat lustru pina straluceste frumos

post-824-0-05692600-1303943407_thumb.png post-824-0-78113900-1303943424_thumb.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

toate pozele puse de tine sunt de fake-uri, mai putin prima. switchul acela e pt piezo, nu pt altceva.

 

 

eu tot n-am inteles, cum schimbi potentiometrele la supreme-ul ala?

 

 

 

Pentru POTENTIOMETRE inca nu am reusit sa am un raspuns concret o sa vad cind va fi nevoie sa schimb din nou corzile am sa scot microfonul bridge sa vad daca nu cumva se scoate prin locasul microfonului .

????????????????????

Deocamdata nu vad alta solutie

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

toate pozele puse de tine sunt de fake-uri, mai putin prima. switchul acela e pt piezo, nu pt altceva.

 

 

eu tot n-am inteles, cum schimbi potentiometrele la supreme-ul ala?

 

 

Cit despre chitarile care le-am pus acolo poate ca sint fake nu stiu sigur ca la o vreme erau actibilduri de vinzare cu slash probabil baietii si-au lipit actibild dar uite ca asta e originala dateaza din 1996 si e un Gibson custom SLASH . Scuze de intirziere dar Mi-a trebuit un pic de timp sa o caut sa o postez ca sa nu mai recurg la poze care ar putea fi discutabile . Acum poti sa ai incredere ca asta nu e facke , dealtfel stiam sigur ca exista pentru ca am vazut in magazin la acea epoca , iar cutia chitarii are si ea decoratia cu imaginea asta .

 

 

 

 

post-824-0-31964300-1306515417_thumb.jpg

Edited by RAY5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.