www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E greu sa fii vocal?


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

Guest mazdrunka

Salut, vocalilor! :)

Acest topic este dedicat numai si numai voua.

 

Intrebari pentru voi:

 

1. este greu sa fii vocal?

2. ce implica sa fii in fata publicului si in fata trupei cu care canti?

3. cat de greu sau usor este sa te concentrezi la ceea ce trebuie sa faci pe scena... sau... ce trebuie sa faci pe scena?

4. poate oricine sa fie vocal?

5. cata actorie trebuie sa stii ca sa fii vocal?

6. care sunt riscurile ce pot aparea in timp ce esti pe scena, riscuri care sa te faca sa simti... ca ai facut ceva neprofesional, sau... ceva care nu trebuia?

7. aveti emotii inainte de a intra pe scena sau in timpul cantarii?

8. aveti vreo 'superstitie', ca sa zic asa, inainte de a va urca pe scena? de genul... o rugaciune, sau o cruce facuta sau un talisman purtat la fiecare concert, sau... nu stiu... superstitii d-astea?

9. poate fi ocupatia de 'vocal' o meserie din care sa poti trai?

10. care ar fi diferenta dintre un vocal din Romania si unul din afara?

 

In speranta ca sunt destule intrebari, :) astept cati mai multi vocali si cat mai multe raspunsuri.

Am sa raspund si eu.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest mazdrunka

chitaristii-vocali sunt exclusi? :)

 

 

:)

Nu, nu sunt exclusi. Numai ca depinde daca esti singurul vocal din trupa sau daca esti vocea a doua.

Daca esti singurul vocal din trupa, atunci se aplica intrebarile. :)

Daca esti vocea a doua, nu esti 'the front man' ca sa zic asa. :( No offense for anyone.

Am pus doar niste intrebari adresate unor oameni care trebuie sa fie in fata, sa cante, sa joace un rol poate, sa vorbeasca cu publicul. De obicei, vocalul trebuie sa formeze legatura trupei cu publicul. De aceea ma intereseaza. B)

Link to comment
Share on other sites

ma bag oarecum ca musca in lapte...te referi stric la voce sau la frontman...

adica dpmdv un vocal poate sa fie foarte bun daca are VOCE (poate sa cante si de pe scaun). de exemplu pavarotti e un vocal bun.

un frontman trebuie sa aiba 50% voce si 50% talent sa trezeasca publicul, sa faca show etc

Link to comment
Share on other sites

Un vocal trebuie sa fie si frontman, altfel e...cam zero. :)

 

asa ai invatat tu? :)

vocea (si recunoasterea calitatii ei) nu depind cu nimic d imaginea d p scena

fiecare are dreptul sa se comporte cum vrea p scena sau in afara ei

si daca nu'ti rupi capul nu inseamna ca nu stii sa canti

la fel cum poti sa faci un supershow si sa fii un nimeni ca voce

asa ca mai gandeste'te o data :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu este o regula ca vocalul sa fie si imaginea trupei, insa in cele mai multe cazuri asa se intampla.Publicul neavizat se uita prima data la vocal(logic) si publicul neavizat este mult mai numeros decat celalalt.

Link to comment
Share on other sites

din punctul meu d vedere..... (vocal fara prea multa experienta ..dar ma descurc ) .....

1. e destul d greu sa fi vocal...in primul rand pt ca faci legatura intre public si trupa si invers....

2. trebuie sa ai un simt al comunicarii foarte bine dezvoltat..... (stiu cazuri ...si din proprie experienta cand suna fals vocea....dar pt ca a stiut sa comunice cu publicul toata lumea aplauda super tare...parca mai tare decat la piesele care au iesit bine)

3.d concentrat nu cred ca e foarte greu atata timp cat stii sa iti ascunzi emotiile si sa stii sa iti faci legatura cu publicul din prima4

4.cateodata poti sa ajungi sa uiti ca esti vocal si sa t transformi intr-un fel d clovn ...pt public...ceea ce nu e prea profesional...

 

cred totusi ca cel mai important la un vocal este abilitatea lui de a intelege publicul si de a le anticipa "gandurile" ....

trebuie sa fie actor convins....

 

 

oricum eu am vb aici d mine in principiu...deci despre vocalii care nu au o voce geniala.....ca aia nu au nevoie.... (Edith Piaf era cocosata avea 1.50m si nu facea altceva decat canta...........dar si cum canta.....publicul era in picoare......nu comunica sau ceva..pur si simplu canta....dar avea o voce geniala )........

 

p.s. nush daca ati inteles ceva ..dar nu am dormit d 2 zile....sunt cam in ceatza :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

(Edith Piaf era cocosata avea 1.50m si nu facea altceva decat canta...........dar si cum canta.....publicul era in picoare......nu comunica sau ceva..pur si simplu canta....dar avea o voce geniala )........

 

 

Nu poti sa zici despre un vocal adevarat ca 'nu facea nimic decat canta'. Ia unu e pe strada, un cersetor sau ce vrei tu... un om ....obisnuit... si pune-l in fata unui public mare sa cante... Nu-mi spune tu mie ca nu facea nimic. Daca nu comunici cu publicul, nu faci nimic. Fiecare are modul lui de a comunica. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa zici despre un vocal adevarat ca 'nu facea nimic decat canta'. Ia unu e pe strada, un cersetor sau ce vrei tu... un om ....obisnuit... si pune-l in fata unui public mare sa cante... Nu-mi spune tu mie ca nu facea nimic. Daca nu comunici cu publicul, nu faci nimic. Fiecare are modul lui de a comunica. :)

 

 

si ea comunica doar prin cantat.....atat...plus ca era luata d pe strada....( cam facea trotoarul)....

Link to comment
Share on other sites

@mazdrunka, pt insistenta (;)) :

1. e greu sa fii vocal daca nu esti vocal; poate parea greu cu repetitiile, sacrificiile etc dar pe astea le face orice muzician/artist

2. implica sa'ti faci ce'ti place (in cazul fericit, optim); trebuie sa faci in asa fel incat mesajul tau/al truperi din care faci parte (NU a ta, ca vocal) sa ajunga la public, si asta nu neaparat prin joc d scena, ci prin calitatea vocii & prin tot ceea c canti cu trupa

3. personal, mi s pare destul d greu sa ma concentrez (kiar dk n'am aparut p cine stie c scena mai cunoscuta :)), imi ia mereu destul timp inainte d reprezentatie

4. poate sa fie vocal cine e inzestrat pt asa ceva; daca cineva e un pianist ff bun n'o sa'l pui sabata la tobe, sau invers. In cazul celor fara ureche (:) sunt si ei oameni; nu n pricepem nici noi la absolut tot :)), nu pot fi nici vocal, nici nik intr'o trupa (poate manager, groopie, stiu si io :()

5. nu mai multa actorie decat oricare alt membru al trupei. Daca vrei sa faci spectacol, faci spectacol; daca esti foarte bun, faci spectacol cantand lungit pe scena.

6. nu stii niciodata ce se poate intampla; poate falsezi, asta e, mergi mai departe; mi se pare destul d greu cand faci vreo boacana sa treci peste ca si cand nimic nu s'ar fi intamplat, dar asa trebuie si asa e cel mai bine (pe scena). Ai mai putea sa incasezi cate o sticla sau ceva d la vrun nemultumit (la cap. accidente d munca).. B)

7. mereu. Inca n'am ajuns sa ma pot duce undeva (desi, ink o data, kiar n'am fost nicaieri important sa cant, p o scena cumsecade) sa cant si sa nu'mi tremure (mai mult sau mai putin) picioarele inainte. Nu stiu, poate ca astea se duc cu timpul; sa'mi spuna cineva care stie & care a ajuns "mare" ;) In timpul concertului/cantarii/betiei imi trece (p parcurs) si ajung sa ma simt bine (pana la urma)

8. nu. Poate inca nu e cazul; cand o sa ajung puternic precum Pavarotti sau Bocelli o sa skimb tabietu :o

9. da si nu. Depinde de cat de bun esti ca vocal si de ce vrei sa faci. Daca esti idealist (cum ar trebui) si canti pentru a bucura auzul, 100% gratis, nu poti trai din recunostinta. Dar cum nimeni nu e (din pacate :o ) 100% idealist, ceri bani. Aici intervine norocul. Sa t placa lumea si sa dai peste cineva care e dispus sa t lanseze. Apoi intervine norocul. Sa ai cu cine continua, sa ti s organizeze un concert in care sa arati c poti si sa fii platit. Apoi intervine norocul sa poti continua si sa nu cazi (prea curand, ca niciodata e imposibill ;)( ). Si aici e vorba de noroc.

10. teoretic, nici una. Poate doar limba in care canta, stilul abordat, modul in care abordeaza stilul abordat, pe scurt, cam aceleasi diferente care exista intre doi vocali d afara sau 2 vocali d la noi. Ar fi totusi ceva: banii. La noi sunt clar mai putini.

 

In speranta ca sunt niste raspunusri (macar partial) satisfacatoare, as vrea sa posteze cat mai multi, poate mi s mai lumineaza si mie mintea. Si daca aveti critici, astept cu nerabdare :o

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

In speranta ca sunt niste raspunusri (macar partial) satisfacatoare, as vrea sa posteze cat mai multi, poate mi s mai lumineaza si mie mintea. Si daca aveti critici, astept cu nerabdare :)

 

 

Multumesc frumos pentru timpul acordat pentru raspunsuri. In cea mai mare parte, sunt foarte de acord cu tine. Am sa raspund si eu la propriile intrebari un pic mai incolo. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru timpul acordat pentru raspunsuri. In cea mai mare parte, sunt foarte de acord cu tine. Am sa raspund si eu la propriile intrebari un pic mai incolo. :)

 

mersi (hihihi :))

totusi, zi(ceti)'mi si mie ceva c nu vi s'a parut normal sau cu care n'ati fost d acord; fiti mai combativi! :)

doar asa poate aparea un progres sensibil.

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

pai...mai bine hai sa raspund...

 

1. da. depinde cat de mult iti place sa fii.

2. implica foarte multe. gen: multa concentrare aici si mult spirit 'acolo', lucru deloc usor de facut.

3. depinde de starea de spirit pe care o ai. exista dati in care eu, de exemplu, nu ma pot concentra. nu pot intra in lumea aia.... si devine destul de inconfortabil sa fortezi... nu mai esti natural... un artist adevarat trebuie sa fie mereu acolo sau... sa stie sa ajunga foarte usor... eu ... mai am de lucrat. :)

4. nu. nu poate oricine sa fie vocal. daca nu ai talent si daca nu esti facut pentru asta, se vede.

5. destul de multa. ca sa poti sa-ti acoperi eventualele greseli...

6. sa te impiedici de microfon, sa spui prostii in timp ce vorbesti, sa uiti versurile.

7. da, eu am emotii pana sa intru pe scena... mi se inmoaie mainile si picioarele si simt o greutate in stomac. cum am urcat de scena, am uitat de toata astea. si cu toate ca stiu ca atunci cand o sa urc, nu mai am nimic, la urmatorul concert simt la fel. :)

8. nu am nici o superstitie. poate... cateodata... mai zic un Tatal Nostru... atunci cand nu sunt... acolo unde trebuie.

9. la noi in tara se poate trai din aceasta ocupatie, dar e un drum extraordinar de lung pana acolo si trebuie sa faci enorm de multe sacrificii, care s-ar putea sa nu te incante prea mult....

10. mentalitatea lui fata de societate (asta e si vina societatii din care face parte)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest 9_lives_of_innocence

Salut, vocalilor! :)

Acest topic este dedicat numai si numai voua.

 

Intrebari pentru voi:

 

1. este greu sa fii vocal?

2. ce implica sa fii in fata publicului si in fata trupei cu care canti?

3. cat de greu sau usor este sa te concentrezi la ceea ce trebuie sa faci pe scena... sau... ce trebuie sa faci pe scena?

4. poate oricine sa fie vocal?

5. cata actorie trebuie sa stii ca sa fii vocal?

6. care sunt riscurile ce pot aparea in timp ce esti pe scena, riscuri care sa te faca sa simti... ca ai facut ceva neprofesional, sau... ceva care nu trebuia?

7. aveti emotii inainte de a intra pe scena sau in timpul cantarii?

8. aveti vreo 'superstitie', ca sa zic asa, inainte de a va urca pe scena? de genul... o rugaciune, sau o cruce facuta sau un talisman purtat la fiecare concert, sau... nu stiu... superstitii d-astea?

9. poate fi ocupatia de 'vocal' o meserie din care sa poti trai?

10. care ar fi diferenta dintre un vocal din Romania si unul din afara?

 

In speranta ca sunt destule intrebari, :) astept cati mai multi vocali si cat mai multe raspunsuri.

Am sa raspund si eu.

Thanks.

 

Raspunsuri la intrebarile puse de mazdrunka

1. dupa parerea mea nu e greu sa fii vocal... esti vocal pt ca poti nu pt ca te chinuii sa poti fi

2. nu cred ca implica nimic mai mult decat dorinta de a canta impreuna cu trupa, pt public

3. pai nu cred ca tre' sa te controlezi pe scena, ci sa vina totul natural, asa ar fi normal sa fie.... iar daca nu e asa, ti-ai gresit total vocatia

4. cu siguranta nu! un afon, de exemplu, nu poate fi sub nici o forma vocal!

5. nu iti trebuie pic de actorie! cat mai natural trebuie sa fie totul!

6. .... cel mai mare risc : sa falsezi!

7. NU

8. nu, pt ca atunci cand sunt pe scena plutesc, ma desprind de lumea reala...

9. in romania, cu greu.... dar daca vrei sa faci prostitutie muzicala, da, poate fi

10. sansele acordate.

 

misto intrebari :)

Edited by 9_lives_of_innocence
Link to comment
Share on other sites

1. nu

2. stat in picioare, echilibru, sobrietate

3. nemec. e groh.

4. clar nu

5. atat de multa incat sa poti mima un groh

6. nu trebuie sa blestemi publicu. daca totusi il blestemi si vezi ca nu reactioneaza

cum ai vrea, nu il blestema si a doua oara. nu bea o lada de bere inainte de concert si una in timpu concertului. impreuna cu bredenu tau chitarist.

7. nu. berea face minuni. daca nu functioneaza e recomandata o sticla de busuioaca. tot cu chitaristu

8. spala-te inainte de concert. dupa, inevitabil vei avea un miros "death metal" sau miros specific de barbat...... mort..... de 3 zile.

9.e groh. hai sa fim seriosi.cine draq grohaie la nunti. s-au vazut cazuri da nu se pune

10. aia de afara au mai multa bere

 

Ss-am incalecat p-o shea shi v-am spus parerea mea

(I do private shows too-available for weddings and bar mitzvah's)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Il raveduto

:)) Multumes de raspunsuri. M-am distrat :) :)

 

E frumos ... sa fi vocal!

Eu cunt cu vocea intr-o biserica baptista, si e frumos!

Emotii sunt gramada, depinde cat de bine esti pregatit!

Rugaciunea ca intodeauna este!

Teatru nu, pentru ca cel mai bine e sa traiesti ceea ce canti!

 

DOmnul cu voi!

CIAo

Link to comment
Share on other sites

io unu n-am avut inca prima iesire in lume ca vocal, da cu putina "benzina" urlu destul de bine, emotii e normal sa aiba oricine ca altfel n-ar mai fi om, ar fi ghetoi...cat despre riscuri, ele sunt aceleasi ca pentru orice instrumentist (vocea=un instrument)...te apuca o tuse, te gadila un fir de praf la o nara si iti vine sa stranuti, ca sa nu mai zic ca te apuca emotia si cine stie, incepe sa-ti si tremure vocea de zic meseriasii "mooaa, ce tremolo misto are"...da in mare e la fel de misto ca orice alt rol in formatie, atata timp cat nu da in ridicol si iti face placere ceea ce faci...

 

PS-in cazu meu, mai compensez vocea aia cu chitara...deh...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Harah

dupa umila mea parere de vocal neexperimentat este greu sa urci pe scena si sa fi cat se poate de dezinvolt, sa formezi o legatura cu publicul. In aria rock, nu am cantat decat de 3 ori intr-un bar si in Preoteasa si daca se pune in Under la karaoke. Cu cat canti mai des reusesti sa te descurci mai bine. Concentrarea nu iti distrage atentia de la public, asa cum se intampla la inceput cand nu mai sti nimic si nici instrumentele nu le mai auzi bine de frica sa nu cumva sa gresesti. Un talisman nu am, doar o bere 2 inainte :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

1. depinde... uneori e foarte usor, alte ori al naibii de greu

2. faci legatura intre public si trupa, esti mijlocul de comunicare intre cele doua "tabere"

3. in general, e usor. insa pot aparea evenimente neplanificate chiar in timpul cantarii, care iti pot distrage atentia pt cateva momente, de ajuns sa "ratezi" ceva

4. depinde de genul abordat, in cazul rock-ului, clar nu!

5. pentru a fi un frontman adevarat, actoria e esentiala. uneori mai importanta decat cantatul efectiv :)

6. uneori, cand discuti cu publicul, te poate lua valul si iti mai poate scapa cate un element "nedorit". dar nu se intampla prea des

7. tot timpul inainte. odata ce ai inceput sa canti, uiti de emotii si te concentrezi sa iasa totul cat mai bine

8. poate sapca, insa am cantat si fara ea...

9. da, dar nu in acest moment, in aceasta tara

10. seriozitatea, profesionalismul si, nu in ultimul rand, calitatile vocale

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Sylviu

am si eu o intrebare.. imi cer scuze dak e off-topic..

 

dak nu ai voce.. prin cursuri de canto, multa repetitie si toate cele.. poti sa ajungi la voce cat de cat decenta, adik sa sune ok nici prea prea, nici foarte foarte ? :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

dak nu ai voce.. prin cursuri de canto, multa repetitie si toate cele.. poti sa ajungi la voce cat de cat decenta, adik sa sune ok nici prea prea, nici foarte foarte ? :)

 

ce inseamna 'sa nu ai voce'? fara talent, eu zic ca degeaba faci cursuri de canto... sau daca faci, poti ajunge sa canti bine, dar nu vei ajunge la cine stie ce performante...

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

am si eu o intrebare.. imi cer scuze dak e off-topic..

 

dak nu ai voce.. prin cursuri de canto, multa repetitie si toate cele.. poti sa ajungi la voce cat de cat decenta, adik sa sune ok nici prea prea, nici foarte foarte ? :)

 

asta nu poti decat tu insuti sa afli.. cine stie, poate ai insusiri latente pe care nu le-ai exploatat pana acum. daca vrei sa faci niste backing vocals in trupa ta, probabil ca se poate. nu afli decat daca incerci, asa ca bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.