www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele mai bune voci feminine


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest tortoisefantastique

And the award goes again to ... Robert Plant.

Nu am citit chiar toate posturile dar nu prea am vazut eu numele Aurei Urziceanu.

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

imi pare rau... nu cred ca exista o voce feminina buna

poate mediocra

 

 

L O L - multumim pentru parere....

atunci.... idei de voci feminine mediocre... :))

 

P.S.: esti cumva misogin?

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Îmi pare rãu, dar nu mã puteam abține.

P.S2 hai sa vedem femeile cu voce mediocra :)

Britney Spears, Andreea Bãlan :) . Sau alea au voci de-a dreptul naºpa? Nuº.

 

ªi on-topic: o super voce de blues, Bonnie Raitt.

Link to comment
Share on other sites

Mie din muzica romaneasca imi place foarte mult vocea tipei de la Blazzaj!Pe langa vocea deosebita pe care o are si pe langa faptul ca in formatie canta si la flaut,mai arata si senzational! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Haideti va rog frumos sa nu aberam acum pe subiecte de genul.... care sunt mai tari....etc...

exista si numerosi barbati care sunt varza la voce...daca vreti sa o luam asa... numai ca asa se intampla sa fie eventual mai multe 'pipite' pe scena. nenorocul lor. asta nu inseamna ca toate sunt la fel.

 

aici vorbim despre voci feminine, nu despre feminism sau... whatever.

 

femeile nu au fost niciodata egale cu barbatii. nici barbatii nu au fost niciodata egali cu femeile. ei sunt diferiti. atata tot.

 

paranteza incheiata. in continuare, astept pareri de voci feminine bestiale chiar. :) numai bine!

 

Si inca un aspect foarte important... referitor la voci.

Exista mai putine femei care sa cante bine, deoarece trebuie sa ai intr-adevar talent, trebuie sa stii sa colorezi vocea prin octavele pe care le poti duce, si mai ales ca a canta sus este mult mai greu... si nu ma refer la cantatul pe cap.

Eu de exemplu cant foarte usor jos. Majoritatea femeilor pot canta jos. Ca si barbatii de altfel. De aceea exista atatea femei care isi folosesc putinul pe care-l au (sau nu). Numai ca acela nu are nici un....de fapt nu are nimic.

Femeia trebuie sa urce si sa fie...feminina... un lucru deloc usor. De aceea sunt mult mai rare. Asta nu inseamna ca vocile masculine sunt... tata lor.

Cu toate acestea, sunt femei care canta super misto jos... Tracy Chapman de exemplu. Super timbru vocal!

Link to comment
Share on other sites

#1 Angela Gossow

Restul sunt ... doar voci :)

Anne Nurmi (lacrimosa), Liv Kristine Espenæs Krull (ex-Theatre of Tragedy), Andrea, Cristina & Jessica (ex- si actual MacBeth), June Elizabeth Hyde (Guest la unele melodii HIM), Anneke Van Giersbergen (The Gathering), Cristina Scabbia (Lacuna Coil), Sharon den Adel (Within Temptation), a.s.f. (and so forth) ...

De la noi imi plac Felicia Filip, vocea de la Magica (ex- Interitus Dei) si vocalista de la GoD (de pe "Sublime")

Link to comment
Share on other sites

@mazdrunka cauta formatia Arch Enemy

 

Totusi e cam aiurea sa te limitezi doar la vocile ce presteaza in formatii rock/metal. Sunt atatea posesoare de voci divine ce nu au treaba cu stilurile astea doua.

Tracy Chapman e extraordinara tocmai prin timbrul ala atat de cald ce il poti recunoaste din 1000.

 

PS: pentru chitaristi timbru = ton :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

 

Totusi e cam aiurea sa te limitezi doar la vocile ce presteaza in formatii rock/metal.

 

Eu nu ma limitez la alea. Dar sunt curioasa, pentru ca nu am ascultat. Daca astia canta gen, Nightwish, nici nu mai vreau sa caut. :)

Link to comment
Share on other sites

NU sunt deghizat si nici misogin , impusca-ma in cap ....

De fapt sunt cu zambetul pe buze de fiecare data cand sund facut misogin (review femei chitariste) :)

Ca sa argumentez ce am scris... nu se poate ( in capul meu nu a sunat nici o voce perfect fara synth atat de muere cat si de barbat , asa ca prefer sa cred ca si cele mai "bune" voci (pe care le considerati) sunt mediocre.

Link to comment
Share on other sites

Am o 'problema'... m-am indragostit de Joss Stone... :)

mi se pare o combinatie intre Janis si Anouk... :)

Joss e intradevar delicioasa. De fapt daca o sa te uiti mai atent o sa vezi ca in muzica soul sunt foarte multe voci feminine valoroase. Daca vorbim de Joss ar trebui sa vorbim si de producatorii ei , si ma refer in special la Betty Wright.

Daca stau bine sa ma gandesc si anouk are niste experimente raggae si soul. Oricum prin piesele ei se simt tot felul de influente.

 

Topicul asta nu ar fi complet fara Aura Urziceanu. Probabil cea mai capabila voce din muzica romaneasca.

Si daca am ajuns la Aura Urziceanu..., cum as putea sa o uit pe Maria Tanase.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest miriapod

Multumesc .. placut la ascultat ... si trupicica suna bine.

 

 

dap.. e singer/songwriter, piesele sunt mostly la pian, deci cred ca si orchestratia - "trupicica" :) ii apartine.

recomand un shadowboxer la inceput.. si dupa aia un criminal, paper bag, mistake :)

Link to comment
Share on other sites

Vocile feminine de la noi sunt de fapt niste femei care au descoperit ca pot seduce prin cantat cu vocea, ca e mai simplu decat sa fii dintr-o data desteapta, de exemplu. La noi sunt voci de femei care au avut foarte mare noroc (vezi Mara, care are o voce deosebita, dar daca n-ar fi sotia percutionistului de la Mandinga, n-ar razbi in muzica din Bucuresti, din singurul motiv ca nu are aptitudini de cantareata, ci doar de voce). La noi nu sunt femei care chiar sa lucreze cu vocea, pentru ca e foarte simplu sa te batzai pe o scena in fundul gol si cu sanii pe tava. Aia e problema, ca in loc sa privim aspectul profesional, noi, femeile cantarete, mergem pe varianta simpla, aceea de "orbire" a ascultatorului.

Eu la concertele mele am sedus destule femei si nu prin expunerea voluntara a carnurilor pe care oricum nu le detin, ci prin sinceritate si prin incredere in ele.

Tre' sa crezi in public, ca sa fii un artist adevarat.

Deci. Imi place Aretha Franklin, pentru ca desi e urata de intepenesti, are o voce de intepenesti, Imi place de mor Erykah Badu pentru ca, desi canta mai mult fals decat corect in concerte, ma electrizeaza prin atitudinea ei de "front man", imi place Janis Joplin pentru ca nu inteleg cum Dumnezeu poate sa cante atat de sus (si iarasi zic, aia e femeie, care canta ca o femeie, cu senzualitatea specifica sexului, nu cu senzualitate de barbat, ca Mara).

De la noi - nu imi place Mara pentru ca imita, nu imi place cel mai mult Andra, pentru ca e de kk din toate punctele de vedere.

O sa ramaneti masca. Stiti cine imi place de la noi? In afara de Anca Parghel si Aura Urziceanu, care sunt de departe cele mai bune cantarete pe care le-a tinut pamantul asta carpato-danubiano-pontic -

imi place Viorica din Clejani, pentru ca desi canta lautarie, are o voce unica, imi place Mihaela Runceanu, pentru ca mereu am senzatia ca si-a cantat viitorul sumbru, imi place Marta Hristea pentru ca e dezinvolta si imi place de cineva, dar nu pot sa zic, pentru ca mi-as face reclama. Voi ma placeti?

Link to comment
Share on other sites

Buna Luisa ... din pacate nici eu nu pot spune ca sunt multe voci feminine bune sau personale in Romania .. alaturi de cele amintite de tine nu pot sa nu amintesc si eu asa cum au facut si altii de ... Ioana Radu sau Maria Tanase ... Lautarie zici? ... si Gabi Lunca sau Romica Puceanu au avut ceva special in vocea lor ... ah .. si Doina Badea a avut ceva de spus ... si au mai fost cu siguranta voci mari ... sau sunt .. Roxana Donose .. acum ceva vreme era prim solista la Opera din Milano ... cel putin in partea "culta" a muzicii suntem mai bine reprezentati ... apoi avem voci mari in Jazz, voci noi, proaspete ... si uite apar voci feminine bune in muzica rock sau blues ... Luciana (mazdrunka la noi pe forum) daca se tine de cantat are sanse mari .. nu spun asta fiindca (oarecum) ii cunosc ... am mai scapat si eu cate o piesa cu ei pe la prieteni, unii chiar solisti vocali si toti au intrebat in primul rand .. "cine-i fata aia cu vocea" ... Acum revenind ... pe tine am avut ocazia sa te ascult de doua ori, poate iti aduci aminte ca la concertul cu Tiberian din Prometeu am indraznit sa te salut .. iar apoi alaturi de un chitarist (inteleg o formula a trupei Slang) in Big Mamou ... Tu ai voce, ai un instrument pe care il folosesti indiferent de conjuctura .. cred ca poti canta si singura pe scena, fara trupa, si ai avea ceva de spus ... si ai un mare avantaj ... esti tanara si cu siguranta vei ajunge sa-ti stapanesti instrumentul si mai bine. Tot ce sper eu este ca jazz-ul si blues-ul de la noi sa nu devina o treaba comerciala, sa nu ajungi in situatia de a face compromisuri pentru a ajunge pe scena, eu unul daca ai canta goala pe scena ti-as asculta vocea mai intai si asta fiindca esti pe scena, acelasi lucru il fac si cand ma uit la TV la anumite "personalitati" ale muzicii romanesti, daca au pretentia ca fac muzica atunci sa faca muzica chit ca o fac in curu' gol ... Din pacate, tu nu poti face mare lucru in sensul asta ... in schimb publicul da. Ma bucur ca ai revenit pe forum si sper sa o mai faci ... bafta la cantari. Cineva de pe forum mi-a dedicat un cantec ... vocea de acolo imi suna cunoscut ... ma intrebam daca este a ta sau nu ... doar din curiozitate te intreb. Daca nu esti tu as vrea cineva sa o aminteasca .. trebuie sa stim si noi cine canta ... pe cine aplaudam ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.