www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele mai bune voci feminine


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

Guest mazdrunka

Ei bine, daca tot exista topicul despre voci masculine, de ce nu ar exista si cel despre voci feminine?

Sa vedem... la acest capitol... cine intra? Nu vreau sa stiu despre cele 'proaste', ca cele proaste exista peste tot, si nu numai la femei. Si cum am mai zis, nu sunt neaparat proaste, cat sunt... 'sterse', banale, care nu ies in evidenta cu ceva.

 

So... dupa parerea mea...

Voci feminine BUNE din afara: Anouk, Dolores O'Riordan, Linda Perry, Tracy Chapman, Anna Oxxa, etc

Din Romania, ma mai gandesc...

So? Voi ce parere aveti? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest mazdrunka

Si, call me nuts, dar imi placea si Nelly Furtado, pentru .. 'specific'.

 

Da, ai dreptate tu acolo... nelly Furtado are ceva aparte... de-aia iti 'placea'. Cred ca inca iti mai place. :) Sunt multe tipe care au voci suber bune, desi nu canta stiluri gustate de majoritatea de pe acest forum. Asa sunt si Whitney Houston, mariah, etc... care tre sa recunoastem ca au voce... dar nu canta... rock :)

Aa... uitasem... Christina Aguillera are SUPER voce. Are ceva aparte in timbru si o duce bine vocea.

Link to comment
Share on other sites

@Tyrael: nu t supara, e doar o parere personala, dar Tarja kiar nu e cine stie c (cel putin live)

ink o data, e doar parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

@Tyrael: nu t supara, e doar o parere personala, dar Tarja kiar nu e cine stie c (cel putin live)

ink o data, e doar parerea mea :)

 

 

Din pacate, fericire, sau poate mirare... nici mie nu-mi place Tarja si nu mi se pare cine stie ce. :):)

Link to comment
Share on other sites

Este grozava - am vazut-o de curand 'performand' live la noi. Unde e profesionalism de genul acela, nu prea mai pot aparea discutii. Adica melodii nu foarte complicate, ar spune unii, dar grele precum 'The Siren', cantate ceas. Ca sa nu zic de cele vechi de la ei.

 

Totusi parca, avea o voce mai calda pe primele albume Nightwish. Awell...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Am ºi eu câteva preferințe în categoria asta: Floor ºi Irene Jansen, Marcela Bovio, Sharon den Adel, de-aici cam toate au cântat pe diferite albume Ayreon. Ar mai fi Ella Fitzgerald, Diane Schuur, Patti Page. A, da, cum puteam sã uit? Janis...

Link to comment
Share on other sites

Tarja (sper ca fatuca ce o va inlocui sa se ridice la nivelul ei. Eu am fost la ambele NW concerte din Buc si prestatia live mi s-a parut uimitoare :) )

Sharon den Adel (Within Temptation) in egala masura... mi se par cele mai bune voci. Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Anouk, Dolores O Riordan, Linda Perry, Sandra Nasik, Nina Simone, Ela Fitzgerald, Billie Holiday

Aretha Franklin, Cassandra Wilson, Skin (de la Skunk Anansie), Chaka Khan, Lauryn Hill,

Erikah Badu, India Arie, Joss Stone, Aimee Man, Beth Gibbons, Gladys Knight, Amy Lee, Melanie Safka

Diane Schuur, Diana Krall, Monica Zeterlund, Patti Labele, Lhasa de la Sela, Cesaria Evora....., si inca multe altele pe care nu mi le mai amintesc acum.

Oricum am un respect imens pentru toate si daca ar fi sa vorbesc despre fiecare din gagicile astea probabil ca nu mi-ar trebui foarte multe pagini pe forumul asta(nici nu vreau sa ma gandesc) si nici nu vreau sa fac niste comentarii superficiale

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Chiar daca unora nu le place, mie Tarja mi se pare una dintre cele mai bune voci in rock, alaturi de Anouk si de Candice Night.In muzica romaneasca, de ce sa ma ascund, cea mai tare voce mi se pare Luciana de la Sahara.

 

PS:se simte cineva? :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cearny, vrei, nu vrei, Candice Night poate fi asimilata rock-ului...Pentru mine, ea canta rock.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

In muzica romaneasca, de ce sa ma ascund, cea mai tare voce mi se pare Luciana de la Sahara.

 

PS:se simte cineva? :)

 

 

... multumesc frumos.... :) ce sa mai zic... m-am rusinat... :)

oricum, sa stii ca eu consider ca pot si mai mult. si sint sigura ca asa e. :(

Link to comment
Share on other sites

Cearny, vrei, nu vrei, Candice Night poate fi asimilata rock-ului...Pentru mine, ea canta rock.

 

Cred ca daca nenea Richie ar citi asta, ar veni la tine si te-ar trage de urechi, dup-aia ti-ar trage si o crosa de mandolina peste ceafa :)

 

Diana Krall e grozava, s-a mai spus.

 

Tipa de la Within Temptation e Sharon Del Adel, care e tare la moda in sceman asta a metalului melodic/progresiv, facand o groaza de guest appearances. Pe mine nu ma incanta timbrul ei, dar e ok.

 

Cher anyone? Sau Joan Osbourne... am inteles ca face un guest appearance pe albumul nou al lui Vivian Campbell.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Si ia zi, moshule, ce canta?Sunt sigur ca "muzica medievala" nu e un gen muzical.Desgiur, Blackmore's Night nu e nici cel mai pur rock posibil, dar e genul de care se apropie cel mai mult.Parerea mea, care este. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Azraelle

...humm...Sarah Brightman! :) voce buna , si nu cred k a mentionat-o cineva aici.

Edited by Azraelle
Link to comment
Share on other sites

Asa, in afara sferei rock, ar fi multe voci super cool. Printre ele se numara Whitney Houston, Mariah Carey, Tina Turner, Aretha Franklin...

Pana si noi avem voci misto: Monica Anghel(din punctul meu de vedere are cea mai tare voce din muzica usoara romaneasca), Felicia Filip(am enumerat-o deja dar trebuie s-o mai trec o data), fosta solista de la Interitus Dei(sorry dar nu-i stiu numele :) oricum are o voce beton)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Dintre chestiile pe care le-am ascultat in ultima vreme m-au impresionat Joss Stone si Diana Krall. In rest: Doro Pesh, Bonnie Tyler, Kimberly Goss (Sinergy)si Alannah Myles. Or mai fi si altele care nu-mi vin in minte acu...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.