www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cum sa string-uiesti chitara


prowler
 Share

Recommended Posts

Sincer din proprie experienta NU FA ASTA !!! Am incercat si eu metoda asta de cateva ori mai demult dar este cea mai mare prostie. In cazul in care ai un bridge cu floyd da (desi prea sigur nu sunt nici acolo ce efect poate avea intinsul fortat al corzii). Pt un set de corzi acceptabile (cum sunt D'Addario de ex... nu recomand fender pt k ce se gaseste la noi nu sunt corzi fender originale si am vazut k sunt mult mai proaste decat D'Addario, mai dai si o groaza de bani pe ele pe deasupra) perioada de "acomodare" a corzilor este pt corzile de acustica de .010 (imi plac extra light-urile pt k au un ton mai intepator iar eu lucrez mai mult pe inalte decat pe joase) de aproximativ 2-3 ore in cazul in care in timpul acela canti pe chitara sau de maxim 2 zile in care te joci cu chitara timp de 5-6 min de vre-o 3 ori pe zi. Pt corzi mai groase timpul nu difera cu prea mult(4-5 ore cantat si 2-3 zile cantat rar pt cele de 0.012). Iar la corzile de electrica de 0.009 dureaza cam la fel... depinde de ce fel de model D'Addario luati k acolo am observat k timpul de acomodare difera de la un model la altul. Ok, motivul pt care am specificat perioada de acomodare a corzilor il voi spune imediat. Corzile cand se intind in mod normal se intind incepand imediat de langa cuiul in jurul caruia este infasurata coarda si pana la calus/saddle... de la calus pana spre capatul cu bila. Prea putin se mai intinde coarda fata de partea superioara. Dar in momentul in care te apuci sa tragi d ea cu mana incepi sa o intinzi din unele portiuni ale corzii mai mult decat in altele... ce se intampla cu coarda in momentul in care se intinde este k isi reduce din grosime... iar astfel daca se intinde inegal veti sfari cu o coarda ce in unele puncte va avea alte grosimi fata de cat ar fi normal... iar astfel veti avea o coarda ce mult prea probabil va falsa, cu trecerea timpului din ce in ce mai mult. De aceea este recomandat sa lasati coarda sa se intinda in modul ei natural si sa nu o fortati prin alte metode. Acelasi lucru se poate intampla si in cazul in care o intindeti cu floyd-ul. Dupa parerea mea nu se merita k pt putina rabdare (care oricum nu trebuie multa) sa strici un set de corzi care altfel ar suna mai bine si te-ar tine mult mai mult decat daca aplici "metoda" descrisa intr-un post anterior de catre Mibu

 

Multumesc de avertizari :)

Mai sti...poate ca de aia am impresia cateodata ca mi se subtiaza sau are galci cate'o coarda...sau o fi de la vin/bere? :)

...poate ar trebui sa renunt si la bara de tremolo... :) ce zici?

Link to comment
Share on other sites

Metoda mea pentru "stringuirea" unei chitare cu Floyd Rose e urmatoarea:

 

- la cheite introducem coarda invers, cu ball-end pana la capat (ca si in poza de mai jos)

- urmam apoi EXACT metoda descrisa de Mibu

- suruburile de la acordajul fin TREBUIE sa fie destul de destranse, pentru a avea destul "loc" sa le stangem dupa aceea, cand vom canta (in cazul in care se dezacordeaza chitara - si SIGUR se va dezacorda!)

- acordam din cheite

- lasam o zi sa se "aseze", verificand din cand in cand acordajul (va recomand un Tuner)

- daca e OK, strangem menghina si acordam din reglajul fin

- GATA!!!

 

PS - o data la doua sau maxim trei saptamani destrangem menghina, aducem suruburile de la acordajul fin la loc, acordam din cheite si lasam chitara asa peste noapte. A doua zi verificam/acordam chitara (tot din cheite), strangem mengina si acordam din reglajul fin

 

FOARTE IMPORTANT!!!

Aceasta metoda este indicata pentru cei care, ca si mine, canta mai cu patima (dar nu numai pentru ei, evident!)

 

In cazul in care se rupe coarda de la Bridge...

- inlaturam acea mica bucata de coarda rupta

- destrangem menghina, si "tragem" cata coarda e nevoie pentru a ajunge iar jos la Bridge

- fixam coarda in Bridge, acordam din cheite, strangem menghina, acordam din reglajul fin (nu uitati, TUNER!!!!!)

 

AVANTAJ - facem economie de corzi! Putem folosi o coarda practic de patru ori pe putin! E adevarat ca nu mai suna asa "brilliant", dar nu le putem avea pe toate... :)

 

Cine nu face asa, merita sa se chinuie in continuare :)

 

Sper ca am fost destul de explicit.... :)

 

Numai bine si spor la treaba!

 

post-1237-1142666616_thumb.jpg - Exemplu de stringuire

 

Nici n-ai idee cat m-ai ajutat cu postul asta. Asa le-am pus si eu, mai putin faza cu lasatul o zi-doua fara menghina. M-am gandit ca asa trebuie, dupa care am zis ca e floyd rose, deci nu e cazul. Acum am inteles unde am gresit. Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest SeRGiu77sbc

nu prea are treaba cu topicul dar nu conteaza, am o electro acoustica Ibanez Aeg 8, corzi light( asa cred). As vrea sa trec la acordajul D standard , fara sa imi stric gatul sau sa am fret buzzuri. Ce dimensiuni ar trebui sa aiba corzile? (poate stiti din experienta) sau e exclusiv treaba de lutier?

Aceeasi poveste pe o hora electrica, mi-am luat corzi light heavy ,dar cam am fret buzzuri

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

@CreativeX : Aberezi !!! Nu vorbi daca nu stii !!!

Pe o chitara cu floyd NU e recomandat sa dai jos toate corzile deodata deoarece slabesti tensiunea arcurilor de tremolo din spate !!! In cazul in care nu stii cum sa reglezi din nou tensiunea arcurilor, e bine sa schimbi corzile una cate una !!!

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

pt o chitara cu floyd..cum e mai bn sa faci? skimbi toate corzile deodata...sau merge si cate una?
Schimbi cum vrei tu , poti schimba si cu tot cu Floyd .

 

Arcurile nu patesc nimic , doar daca corzile noi au alta tensiune se schimba treba .

 

Ce-i atat de greu de reglat un Floyd ??? Poate trebuie sa faci macar masteratul ..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

te rog sa-mi spui cum se modifica sunetul unei chitari daca apropii corzile de doza (de fapt ridic dozele mai sus). de fapt, caut o modalitate de a face coarda sa vibreze prin bendul pe grif (nu stiu sa explic , dar e sunetul crescendo dinaintea solo-ului de la " We will rock you" prin tremoloul pe fretul 9 al corzii G ).Am o JHS Vintage VS6CG... Mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 10 months later...
Guest Mihai90

Asta-i lucrarea ta de masterat sau de doctorat ?

Tu chiar crezi aberatiile pe care le ai insirat aici ? cati ani ai ce pregatire si in ce domeniu ?Sau esti colaborator "Vacanta Mare "?

 

Propun infiintarea unui topic sau chiar al unui sub-forum pentru glume .

 

Nu am luat pe nimeni peste picior si ca atare as dori sa fiu tratat in acelasi fel. Domeniul meu de pregatire este automatica si informatica aplicata, dar am practicat vreme de 2 ani meseria de lutier. Desi poate ca nici cea din urma nu are prea multa legatura cu topicul de mai sus, dar sa revenim on-topic. Ceea ce am spus eu in topicul anterior nu sunt baliverne sau cine stie ce am visat eu intr-o noapte sau ce m-am gandit si eu sa imi dau cu presupusul. Poate ai vazut pe cineva intr-un post anterior spunand de asezarea moleculelor. De fapt ce se intampla ca si la orice alt corp cand este intins, este ca se intinde in lungime, dar scade in grosime. Cand se intinde o coarda natural, se subtiaza in mod egal peste tot de alungul corzii. In momentul in care o intinzi fortat in unele puncte se va subtia mai mult decat in altele. Sunt principii de baza din fizica mecanica, studiezi si asa ceva in domeniul meu de pregatire. Si nu sunt singurul ce a spus asta, daca vei petrece ceva timp sa cauti pe tema acestui subiect vei vedea si alti "colaboratori Vacanta Mare", care din intamplare sunt chitaristi cu ani grei de experienta in spate, ca vor spune la fel. Dovada ca ce spun nu este o prostie am vazut pe cineva intr-un post mai sus ca se plangea ca incepeau corzile sa ii falseze dupa vre-o 2 saptamani dupa ce le "intindea manual". Imi cer scuze ca am reinviat topicul si nu am raspuns mai devreme dar aparent abia astazi am primit in mail notificarea k am un reply. Toate cele bune.

Edited by Mihai90
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Crashtest

Ba... Cica nush... Ceva ma nedumereste la posturile voastre. Cam toti ati scris ca, dupa ce montati corzi noi, trageti de ele sa se lase.

Ciudatel. Am electrica cu Floyd Rose tremolo, folosesc D'Addario 0.08 (parca). Le montez, nu ma incurc cu cine stie ce metoda de insirat coarda pe chei, acordez aproximativ, strang menghina pe griff, apoi acordez din fine tuning. nu mi se "lasa" nici o coarda...

Link to comment
Share on other sites

te rog sa-mi spui cum se modifica sunetul unei chitari daca apropii corzile de doza (de fapt ridic dozele mai sus). de fapt, caut o modalitate de a face coarda sa vibreze prin bendul pe grif (nu stiu sa explic , dar e sunetul crescendo dinaintea solo-ului de la " We will rock you" prin tremoloul pe fretul 9 al corzii G ).Am o JHS Vintage VS6CG... Mersi.

 

Wow ! Ce-ntrebãri mai puneam ºi io acu' un an de zile....:lol::D:lol:

 

Nu cã acu' aº fi mai dãºtept, dar...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.